تحلیل ادبیات کنکور96 انسانی

تحلیل ادبیات کنکور96 انسانی

وضعیت پاسخ‌دهی داوطلبان کنکور 96 در ادبیات فارسی عمومی 

تعداد داوطلبانی که در این بازه تست زدند

بازه درصد

1

100

9

90-99

86

80-90

229

70-80

687

60-70

1323

50-60

3422

40-50

6329

30-40

16416

20-30

28857

10-20

63550

0-10

46137

منفی و صفر

176046

جمع کل داوطلبان

اشتباه نکنید

دانستن اینکه کنکوری‌های قبل از شما چه درصدهایی را زدند، بیشتر از آنکه کنجکاوی شما را برطرف کند، باید برای این باشد که «رفتارهای کنکوری» آن‌ها را تحلیل کنید. 

رفتار کنکوری به چه معناست؟ 

«رفتار کنکوری» به مجموعۀ عملکرد داوطلبان کنکور در سه مرحلۀ زیر می‌گویم:

قبل از برگزاری کنکور یا همان روش مطالعۀ آن‌ها؛

حین برگزاری کنکور یا در واقع استراتژی پاسخ دهی آن‌ها؛

نتیجۀ دو مرحلۀ قبل در قالب درصد پاسخگویی آن‌ها به سوالات.

نتیجه‌گیری از این درصدها

این اشتباه است که بگویید آن‌ها کنکور نظام قدیم بودند و سوالاتشان با ما تفاوت داشت. قطعا وقتی بدانید کنکوری‌های قبل از شما چه مسیری را طی کردند و چه نتایجی را با این مسیر و روش به دست آوردند، در تعیین روش مطالعه و استراتژی هر درس به شما کمک می‌کند. از طرف دیگر، مشترکات شما به عنوان داوطلب کنکور، همچنان سرجای خودش هست. و این مشترکات را خواهم گفت. 

تحلیل جدول سال 96

اولین بازه که می‌خواهم به آن نگاه کنید بازه‌ای است که بیشترین جامعۀ آماری را به خود اختصاص داده؛ یعنی بازۀ صفر تا 10 درصد.

تعداد داوطلبان آن را ببینید.

بعد از این بازه به سراغ بازۀ مثبت بعدی می‌روم که همان 10 تا 20 درصد است. (حواستان باشد این درصدها و آمارها مربوط به کل داوطلبان است نه یک منطقه یا سهمیۀ خاص)

به بازۀ بعدی نمی‌روم و با همین دو بازه، نتیجه‌های مهمی را برایتان می‌گویم. 

نتیجۀ اول: بیشتر از نصف داوطلبان درصدی بین 0 تا 10 را زدند: 55% داوطلبان.

نتیجۀ دوم: درصد صفر تا 20 که نتیجۀ نهایی اغلب داوطبان بوده، فاصلۀ زیادی با تخمین‌های داوطلبان برای این درس داشته؛ همان تخمینی که از اغلب شما که کنکور نظام جدید را در پیش دارید، می‌شنوم؛ چه قبل از آنکه برای کنکور شروع به مطالعه کنید و چه در هفته‌های پایانی مانده به کنکور!

چند نمونه از تخمین‌های شما

- املاء و معنی لغت که آسونه و میتونم 4-5 سوالش را جواب بدم!

- ولی دستور زبان سخته، براش وقت زیادی نمی‌ذارم. 

- آرایه‌های ادبی (قلمرو ادبی) هم که حفظیه و می‌تونم از پسش بربیام.

- قلمرو فکری (قرابت معنایی) خوراکمه و می‌تونم همه 8-9 سوالش را بزنم.

 راحت می‌تونم 60-70 درصد  بشم! 

درست یا نادرست بودن این تخمین و برآوردهای شما، مسئلۀ دوم است. مطلبی که باید برایتان مهم‌تر و اولویت باشد، رسیدن به استراتژی و  روش مطالعۀ درست به تناسب موقعیت زمانی است که در آن هستید. 

چند تحلیل دیگر از کنکور 96 فارسی

1) تنها و تنها یک داوطلب از مجموع 167هزار نفر توانسته همۀ 25 سوال را درست پاسخ بدهد و درصد 100 را از آنِ خود کند.

2) اگرچه تعداد داوطلبانی هم که در بازۀ 90-99 هستند، همچنان یک رقمی است. 

3) نباید از داوطلبانی که این درس را منفی زده‌اند، غافل شویم چون درصدی بسیار قابل توجه هستند: 28% که تقریبا یک سوم کل داوطلبان است. 

البته تعداد کسانی که در کنکور 97 منفی زده‌اند، بسیار بیشتر است. تحلیل فارسی کنکور 97 را بعد از این مطلب بخوانید

4) میانگین کشوری این درس کمتر از 10% و دقیقا برابر با 8.2% است. میانگینی که بعد از دینی و عربی، در جایگاه سوم بین 4 درس عمومی قرار می گیرد. 

جدول مقایسۀ میانگین کشوری چهار درس عمومی کنکور 96 رشته انسانی

میانگین کشوری

نام درس

8.1% ادبیات فارسی
10.5% عربی
9.15 دین و زندگی
6% زبان انگلیسی
کنکور سخت بوده یا . . . 

 آیا سوالات ادبیات کنکور 96 تا این اندازه دشوار بوده که تنها 10 نفر از مجموع 167هزار نفر بتوانند درصدی بیشتر از 90 را در کارنامه نتایج خود ببینند؟ 

به تعداد کسانی فکر می‌کنم که نمرۀ کلاسی-امتحانی آن‌ها در درس فارسی، 20 بوده که قطعا چندین برابر این تعداد بوده ولی چرا سر جلسه کنکور. . .  ؟

تحلیل کنکور 96 ادبیات

جمع‌بندی تا اینجای مطلب

فارسی درسی است که همیشه در بین داوطلبان پیش‌فرض‌های مثبت و امیدوارکننده‌ای از آن وجود دارد. کنکوری‌ها در این درس با زمان مطالعۀ مناسبی که برای آن صرف می‌کنند، انتظار درصدی متوسط به بالا را در کارنامۀ کنکور خود دارند. اما جدول تحلیل این درس در سال 96 برخلاف این را ثابت کرد. روش و استراتژی درست چیزی است که باید نه تنها در این درس، بلکه در تمام درس‌ها در نظر بگیرید. 

تغییرات ادبیات عمومی کنکور

با یک جستجوی در اینترنت می‌توانید سوالات کنکور سال‌های 70 را پیدا کنید.

در اولین نگاه به آن متوجه خواهید شد که تعداد زیادی از سوالات این درس با رویکرد «صرفا حفظی بودن» طرح می شدند. اما هر چقدر به کنکور سال‌‍های 80 و بعد از آن نزدیک‌تر می‌شوید، تعداد سوالات قرابت معنایی یا تناسب مفهومی، بیشتر و بیشتر می‌شود. البته چالشی شدن تیپ سوالات املا و آرایه نیز قابل توجه است. 

می‌خواهم بگویم و بدانید: کنکور سراسری هرگز در مسیری برخلاف کتاب درسی و اهداف آموزشی آن حرکت نکرده است.سنجش بر مبنای حفظیات، رویکرد غالب سوالات کنکور دهۀ 60 و 70 بوده چون دیدگاه و رویکرد غالب در تالیف کتاب درسی و آموزش آن‌زمان چنین بود. این زنجیرۀ وابستگی و معیار بودن کتاب درسی، تا به امروز ادامه داشته؛ بنا  بر همین اساس است که هر سال مسولین و دست اندرکاران سازمان سنجش تاکید می‌کنند که منبع و معیار طرح سوالات، کتب درسی است

دلیل دیگر برای اثبات قطعی این موضوع، سوالات امتحان نهایی است که با دسته‌بندی متفاوت از امتحان نهایی نظام قدیم برگزار شد.  

کنکور چگونه خواهد بود

تغییر بنیادی و اساسی در رویکرد سوالات است. به این صورت که «تحلیل» حرف اول را در سوالات کنکور خواهد زد. یعنی داوطلبان می‌بایست از مسیر تحلیل به پاسخ درست برسند. ردپای این رویکرد را می‌شود به خوبی در کتاب درسی دید. 

چند شاهد مثال از کتاب درسی

به نظرم آنچه مولفین کتاب درسی در مقدمۀ کتاب آورده‌اند، محکم‌ترین دلیل برای رویکرد «تحلیلی شدن» مطالب است؛ آن‌چنان که در مقدمۀ هر سه کتاب فارسی به طور مستقیم به این موضوع اشاره کرده اند.

به سراغ فهرست مطالب کتاب درسی که برویم، با مشاهدۀ عنوان «کارگاه متن پژوهی» در هر فصل، متوجه تاکید بر کاربردی شدن «پژوهش در یادگیری» خواهیم شد. همین طور وقتی وارد متن اصلی کتاب بشویم، در پایان هر فصل از مطالب ذکر شده در آن فصل در قالب «تحلیل فصل و گونه شناسی» یک جمع‌بندی و چهارچوب تحلیلی بر مبنای شناخت کلیات از گونۀ ادبی همان فصل ارائه شده است

تیپ بندی تمرینات کتاب درسی در قالب قلمروهای سه گانه، جایی برای شک و تردید در این موضوع را باقی نگذاشته که رویکرد سنجش موردنظر مولفین کتاب، همان قلمروهای اشاره شده در مقدمه است و بالاخره اینکه تمرین «درک و دریافت» به عنوان سوال پایانی هر فصل، گویاترین تاکید را بر «تحلیل» با هدف دریافت و درک ادبی دارد. 

این کار را انجام بدهید

همین الان که این مطلب را کامل خوانده اید، نگاهی به کنکور 96 بیاندازید که برایتان گذاشته‌ام و فارغ از جواب درست با نادرستی که بخواهید به سوالات ادبیات فارسی آن بدهید، سطح سوالات آن را ارزیابی کنید. حتما نتیجه‌هایی که از این شناخت و ارزیابی به دست خواهید آورد، با نتایج درصدهایی که در جدول بالا دیده اید، باورکردنی نیست. 

البته نتیجه گیری ها و ارزیابی های خودتان را در بخش نظرات این مطلب حتما برای دیگران به اشتراک بگذارید.

فایل های ضمیمه

سوالات عمومی کنکور 96 انسانی

0 نظر

نظر شما چیست؟