اصول برنامه‌ریزی موفق

اصول برنامه‌ریزی موفق

وقتی بخواین یه کار بزرگ و مهم انجام بدین، به خصوص اگه اولین بار باشه و تجربۀ قبلی برای اون ندارین، داشتن برنامه در این حد بهتون کمک می کنه که انگار یا اون کار را قبلا تجربه کردین یا از یه نفر باتجربه کمک می گیرین.

 • دو قانون مهم

1) برنامه نداشتن، یعنی حرکت کردن برای نرسیدن یا دیر رسیدن. پس هرگز بیخیال برنامه ریزی نشین.

2) هیچ برنامه‌ای، بد نیست. نتیجه ای که از بدترین برنامه‌ها گرفته میشه، خیلی بهتر از نتیجۀ درس خوندن بدون برنامه هست!

 • مراحل برنامه ریزی

1) فکر کنید 2) برنامه را بنویسید 3) اجرا کنید 4) جلو ببرید 5) ارزیابی کنید که بهتر شود 6) اجرا و ارزیابی را ادامه بدهید

 • توضیح  مراحل همراه با مثال

 1. دست نگه دارید

وقتی می خواین برنامه ریزی کنین، اولین مرحلش نوشتن برنامه نیست! شما باید اول تکلیف بعضی چیزها را روشن کنین. چیزهایی که مهمن و مشخص می کنن چطور برنامه تون را تنظیم کنین.

چیزهایی که باید اول بدونین

برای چه مدت زمانی؟ برای کدوم کتاب ها؟ هدفتون چیه؟

مثال می زنم:

وقتی بخواین برای تابستون برنامه بریزین، فرق می کنه با نیمسال اول. یا ایام جمع بندی یکماه آخر با جمع بندی ایام عید. چون توی تابستون کتاب هایی که خونده میشن فرق میکنه با ایام عید یا موقع جمع بندی. همین طور اهدافی که تابستون مهم هستن، با اهداف جمع بندی و عید فرق داره.

از کجا بدونین هر مقطع زمانی، چه اهدافی مهم هستن؟

حتما توی همین سایت انسانیها براتون هم نمونۀ کامل برنامه ریزی می ذاریم، هم به تناسب زمانی که پیش رو دارین، براتون اهداف مشترک همۀ داوطلب های کنکوری را می گیم. حالا این که هر کدوم از شما متناسب با نیاز آموزشی و سطح تسلطی که روی درس های مختلف دارین، چه کارهایی ویژۀ خودتون انجام بدین، کاری هست که با مشاورتون انجام می دین.

 1. دست به قلم شوید

وقتی دونستین در چه زمانی، چه کتاب هایی را با چه هدفی بخونین، اونوقت زمان هایی را بنویسین که دارین. یعنی مشخص کنین چه ساعت هایی از شبانه روز می تونین درس بخونین. لطفا دقت کنین: ساعت هایی که «میتونین» را بنویسن، نه ساعت هایی که «انتظار دارین» یا «آرزو دارین» یا «اجبار و تنبیه» خودتون باشه.

مثال می زنم:

در ایام تابستان، 4 کتاب عمومی و 6 کتاب اختصاصی خوانده شود. با این هدف که به عادت های مطالعاتی متناسب با کنکور برسین و تعدادی متعادل از کتاب های رتبه ساز و کلیدی بخونین.

حالا چون تابستون هست، قرار نیست چون اول راه هستین و انرژی زیاد دارین با روزانه 10-12 ساعت مطالعه شروع کنین. کاری که همۀ 11سال گذشتۀ دانش آموزی انجام ندادین. یا اگر هم انجام دادین و تجربه کردین، برای تابستون اشتباهه. برای هر داوطلب ساعت مطالعۀ مناسب برای شروع فرق می کنه.ممکنه یکی 4ساعت باشه و یکی دیگه 6 ساعت.

بعدش این 6 ساعت را بین کتاب ها تقسیم کنین. می بینین اگه هر نوبت مطالعه (همون زنگ) را 75 دقیق بذارین که 10 دقیقه هم استراحت بعدش باشه، هر روزتون 4-5 نوبت میشه که نمی تونین یه روز همۀ 10 کتاب را بخونین. پس کتاب هاتون را دو گروه می کنین. روز الف: 2 کتاب عمومی + 3 کتاب اختصاصی و روز ب: 2 کتاب عمومی دیگر + 3 کتاب اختصاصی دیگر.

نکتۀ مهم

حواستون باشه: نقطۀ شروع را با نقطۀ پایان یا نقطۀ رویایی خودتون اشتباه نگیرین.

درس خوندن برای کنکور، مثل مسابقۀ «دو استقامت» هستش نه «دو سرعت»! هرچقدر سریع هم باشی، وقتی برنده هستی که به خط پایان برسی. پس انرژی خودتو مدیریت کن.

چطور ساعت مطالعه را بالا ببرین؟

توی بخش هشتم راجع به این موضوع با مثال براتون توضیح دادم. ولی بدونین که قانونش اینه:

تثبیت > افزایش > تثبیت

یعنی اول اون ساعت مطالعه را که دارین، تثبیت کنین؛ جوری که براتون کاملا جا بیفته و باهاش راحت باشین. بعد قدم به قدم ساعت فعلی را زیاد کنین، با همون ثبیت کردن.

 1. دست به کتاب شوید

برنامتون را که نوشتین و مشخص شد هر روز چه ساعت هایی را با چه کتاب هایی جلو ببرین، بسم الله بگین و شروع کنین.

برنامه را مرتب، منظم بنویسین. جلوی چشمتون باشه. اگه اتاق مطالعه دارین، به دیوار اتاق بزنین. اگه نه به قفسه کتابخونتون بزنین. می خوام با این کار اعلام رسمی کنین که این برنامه و تکلیف شماست که براتون جدی باشه. پس لطفا توی دفتر مخفی نکنین.

اشتباهات رایج
 • از شنبه شروع می کنم، یا از اول ماه دیگه. یا بذار این مسافرتم که رفتم، شروع می کنم یا . . .
 • برنامه را با برنامۀ رتبه های برتر و نفر اول کلاس مقایسه کنین.
 • به خودتون بگین: برنامه ای که آدم بنویسه، به درد نمی خوره.

برنامه ریزی موفق

4. دست به عصا راه بروید

یعنی شما اولین باره که کنکور می دین، یا اولین باره که می خواین این طور جدی روی پای خودتون وایسین و برای خودتون برنامه بریزین. پس لازمه این اول راه را با احتیاط شروع کنین. چون زمین خوردن و خوردن توی دیوار، همین ابتدای مسیر یه جورایی ضدحاله و تو ذوقی!

قبول کنین برنامتون به احتمال خیلی زیاد، یک یا چند اشتباه کوچیک داره. ولی اشتباه بزرگی که نباید انجام بدین اینه که بعد از دو سه روز، برنامه را تغییر بدین. باید حداقل یک هفته اون برنامه اجرا بشه، بعد ارزیابی بشه که برای هفتۀ بعدش ارتقا بدین.

اگه سر حرف خودتون وایسین

1) یاد می گیرین مسئولیت کاری که کردین را قبول کنین.

2) خودتون، برای حرف و فکر خودتون ارزش قائل می شن.

3) با یه اشتباه، همۀ برنامه را زیر سوال نمی برین.

اگه وسط کار، برنامه را تغییر بدین

به همۀ برنامه بی اعتماد میشین. فرصت پیدا کردن خطاهای احتمالی دیگه را از خودتون میگیرین. قدرت تون ضعیف میشه که برای ارتقای برنامه تصمیم گیری کنین.

راه حل

اشتباهات کوچیک برنامه ریزی را «اصلاح کنین» نه اینکه کل برنامه را «تغییر بدین». و اگر اشتباهات برنامه ریزی، کلی و اساسی بود، با همون اصول و مراحلی که گفتیم، برنامه ای دیگه بنویسین ولی قبلش باید و باید بدونین کجاها اشتباه کردین و چه چیزایی را لحاظ نکردین.

 1. با خودتان هم دست شوید

منظورم اینه که قرار نیست کسی دیگه اون برنامه را اجرا کنه. اون برنامه که دارین، ویژۀ خود شماست. فقط و فقط شما. پس منتظر نباشین کسی دیگه بیاد و اون را اجرا کنه که نتیجۀ اجرای اون را ببینین. تنها شریک شما خودتون هستین.

منظورم اینه که با خودتون دست بدین و یه قول محکم به خودتون بدین. قول بدین که اون برنامه را تا مرحلۀ اول اجرا کنین، بعد که ارزیابی کردین و اشتباهاتتون را متوجه شدین، بهترش کنین برای هفتۀ بعد. هفتۀ بعد هم با همون جدیت اجرا کنین.

شک نکنین با همین روند که جلو برین (تنظیم > اجرا > ارزیابی > ارتقاء) بعد از یکماه شما به بهترین و ایده آل ترین برنامۀ شخصی متناسب با ویژگی های فردی خودتون رسیدین.

 1. یک دست صدا ندارد

در این مرحله از برنامه ریزی (وقتی برنامه را تا حدود زیادی قطعی و نهایی دونستین) با یه مشاور متخصص مشورت کنین. چیزی که باید بگین اینه که برنامه را با جه هدف هایی و برای چه مدتی تنظیم کردین. روندی که برای رسیدن به اون برنامه داشتین را براش توضیح بدین. ازش بخواین پیشنهادها و نکته های لازم را بهتون بگه.

مهمه که این مشاور تحصیلی: با تجربه و دانش کافی از رشتۀ شما باشه. مهمه که ویژگی های فردی و نیازهای آموزشی شما را بدونه و مدنظر بگیره.

 1. دست روی دست نگذارید

یعنی برنامه ای که براتون نهایی شده را جدی بگیرین. اجراش کنین. اون برنامه مال شماست. پس اجراش کنین. دوباره میگم:

قرار نیست کسی دیگه اون برنامه را اجرا کنه. اون برنامه که دارین، ویژۀ خود شماست. فقط و فقط شما. پس منتظر نباشین کسی دیگه بیاد و اون را اجرا کنه که نتیجۀ اجرای اون را ببینین. تنها شریک شما خودتون هستین.

 1. دست را مُشت کنید

یعنی قوی شدن. یعنی سعی کنین برنامه را که جلو میبرین، هدف هاتون هم لزرگ و قوی تر بشه. برنامه را بزرگ کنین. وقتی می دونین اون ساعت های مطالعۀ اولیه، کاملا براتون تثبیت شده، متناسب با اهداف و شرایطی که دارین زیادش کنین.

مثال می زنم:

وقتی با روزانه 6 ساعت شروع کردین، بعد از یکماه که برنامه و ساعت مطالعه براتون تثبیت شد، آروم آروم به 7 ساعت برین. اونوقت توی اون یه ساعت میشه کارهای مهارتی انجام بدین. مثل تست زنی از دو درس. یا تقطیع عروض یا متن خوانی زبان و عربی. و . . .

البته این یکساعت باید با دو مرحله اضافه بشه. چند روز با نیمساعت جلو برین. (مثلا متن خوانی عربی داشته بشین برای درک مطلب) از روز چهارم یه درس دیگه بهش اضافه کنین که به یه ساعت نزدیک بشه (مثلا تقطیع عروض) این یکساعت را یک هفته ادامه بدین تا براتون تثبیت بشه و خودتون را باهاش بروزرسانی کنین. اگر و اگر نیاز بود از هفتۀ سوم با همون روندی که این یه ساعت را اضافه کردین، یه ساعت دیگه اضافه کنین. اونجا دیگه می تونین، دو ساعت اضافه شده را اینطور تقسیم کنین:

روز الف: یک درس عمومی یا اختصاصی جدید + مهارت آموزی (متن خوانی)

روز ب: یک درس عمومی یا اختصاصی جدید + مهارت آموزی (تقطیع عرض)

یا به جای اضافه کردن درس جدید در روز ب، برای پشتیبانی از درسی که ضعیف هستید استفاده کنین. با این کار، همزمان دو کتاب را به برنامه اضافه نکردین که یکباره شلوغ بشه و هم اینکه درس ضعیف را تقویت می کنین.

یادتون باشه:

تثبیت > افزایش > تثبیت

دست چطور مُشت بشه؟

با مدیریت زمان، ریزه کاری و تثبیت موقعیت هایی که توی این مرحله انجام می دین، با روزهایی که برای مرور و جمع بندی اختصاص می دین. با ارزیابی ها و تحلیل های دقیقی که از عملکرد چند هفتۀ قبلی خودتون دارین و . . .

پیشنهاد ویژه

اگه میخواین نمونۀ کامل یه برنامۀ تنظیم شده توسط مشاور متخصص علوم انسانی را ببینین، حتما از برنامه مطالعاتی هدفدار تابستان ویژۀ کنکور99 علوم انسانی استفاده کنین. 

لینک مطلب: از اینجا بروید

تصاویر برنامه مطالعاتی تابستون که بعد از دانلود میتونین ازش الگوبرداری کنین:

نظرتون درباره این مطلب را هم حتما اینجا بنویسید تا دیگران ببینید

4 نظر
Hnie Akbrzde

شنبه 15 تیر 1398

خییییلی عالیه فقد من این قسمت کار متناسبو توی برنامه ریزی پیشنهادی نفهمیدم اگه میشه راهنماییم کنین

پاسخ انسانی ها

شنبه 15 تیر 1398

سلام خانم هانیه

متشکریم از لطفتون

به این مطبی بروید:

موفقیت در تابستان با برنامه‌ریزی هدفدار

و این مطلب 

برنامۀ مطالعاتی تابستان ویژۀ کنکور99 انسانی

"مرکز مشاوره انسانی یار"

جمعه 18 مرداد 1398

سلام,باهمین برنامه خودتون پیش بریم مگه خوب نیست؟

پاسخ انسانی ها

جمعه 18 مرداد 1398

سلام. البته که تمام مراحل و برنامه های مطالعاتی مرکز مشاوره انسانی یار  که در سایت برای کنکور 99 و 1400 هست، سعی کردیم به بهترین شکل ممکن باشه. و میتونین باهاش پیش برین. 

فقط قبل از شروع اجرای برنامه، مطالب مربوط به روش اجرا و جزئیات و منابع مورد استفاده را بخونین.

اگر برنامه مورد نظر و مطالب اون را پیدا نکردید، با ذکر مشخصات خودتون و سال کنکوری که شرکت خواهید کرد، بفرستید حتما مطالب را براتون مشخص می کنیم.

 

موفق باشید و بمانید

رستم جو

یکشنبه 19 آبان 1398

سلام من امسال یازدهمم بعد شروع کردم علاوه بردرس های یازدهم هر پنجشنبه حدودا پنج ساعت دهمم میخونم از اقتصاد و منطق شروع کردم تست هاشو میزنم بعد من باید همه درس های دهم در طول یازدهم تموم کنم؟؟ یا تابستون هم میشه شروع کرد و اقعا نمی‌دونم دارم کار درستی انجام میدم با این کار یا وقت تلفف کردن؟؟

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 20 آبان 1398

سلام دوست عزیز 1400 انسانی. اگر طبق برنامه ریزی سایت انسانیها پیش میرید، نگران نباشید. برنامه را اجرا کنید. چنانچه مشاورتون برای شما صلاح بدونن، میتونین درس یا درسهایی را از دهم به برنامه اضافه کنید اما توصیه ما همون کتابهایی هست که در برنامه داریم. 

برای تابستون هم مثل امسال که برنامه مفصل و دقیق هفتگی ویژه یازدهم و کنکور داشتیم، برای شما هم خواهیم داشت. 

موفق باشید و بمانید. 

شنبه 21 دی 1398

سلام ببخشید شما اونقدر هم ک میگین راحت نیس یعنی من اگه خیلی سعی مو بکنم می تونم فقط کتاب های درسی مو در حد نمره گرفتن تو مدرسه بخونم از شما میخوام یه پیشنهادی بدین ک هم برا کنکورم مطالعه داشته باشم هم مدرسهباسپاس

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 22 دی 1398

سلام به شما دوست عزیز.

توصیه های عملی برای این مورد رو در این مقاله می تونید مطالعه کنید.

توصیه هایی برای ایام امتحانات

موفق باشید.

دشتبان.

نظر شما چیست؟