سهمیه‌ها و رشته‌های دانشگاهی علوم انسانی

سهمیه‌ها و رشته‌های دانشگاهی علوم انسانی

سهمیۀ قبولی چیست

سهمیۀ پذیرش یک گزینۀ اعلامی از طرف داوطلب در هنگام ثبت نام کنکور است. این سهمیه براساس شرایط و موقعیت هر داوطلب مشخص می‌شود. ممکن است داوطلبی از سهمیه مناطق استفاده کند و داوطلب دیگر از سهمیه ایثارگران.

شیوۀ تعیین سهمیه

اگر یکی از سهمیه‌های خاص را ندارید (بهیاری. کارمندی. ایثارگران و خانواده شاهد) جزو سهمیۀ مناطق محسوب می‌شوید. برای اثبات سهمیه‌های خاص هم باید مدارک لازم را ارائه بدهید که در دفترچۀ انتخاب رشته ذکر می شود. روش تعیین سهمیه‌ها را به طور دقیق‌تر در ادامه گفته‌ام. 

تعداد سهمیۀ هر داوطلب

هر داوطلب تنها مجاز به انتخاب یک سهمیه است. یعنی داوطلبی که در منطقه 2 ساکن است و هم زمان دارای سهمیه خانواده شاهد است، نمی تواند هر دو سهمیه را انتخاب کند.

چرا؟ چون هر داوطلب هنگام اعلام نتایج و رتبه‌بندی، تنها در یک دسته‌بندی از داوطلبان قرار می‌گیرد و با آن‌ها مقایسه می‌شود. به عبارتی دیگر هر داوطلب دارای یک سهمیه است اما رتبه‌ای که در کارنامۀ نتایج او اعلام می‌شود، دو رتبه است: رتبۀ کشوری و رتبه در سهمیه.

رتبۀ کشوری در مقیاس سنجش با همۀ داوطلبان کشور و رتبۀ سهمیه در مقیاس رقابت و مقایسه با داوطلبان دیگری که مانند او همان سهمیه را دارند.

سهمیۀ معیار برای انتخاب رشته

این سوال اشتباه است. چون هر داوطلب تنها یک سهمیه دارد. چیزی که دو گزینه‌ای و متفاوت است، رتبه اوست. 

رتبۀ معیار انتخاب رشته

همان طور که گفتم برای هر داوطلب دو رتبه اعلام می شود: کشوری و سهمیه.

برای انتخاب رشته باید به نوع پذیرش رشته‌ها نگاه کرد که چه نوع پذیرشی دارند. در انواع پذیرش به طور کامل توضیح داده‌ام.

انواع سهمیه 

سهمیۀ مناطق. سهمیۀ ایثارگران و رزمندگان و خانوادۀ شهدا. سایر سهمیه‌ها (مثل سهمیه مناطق محروم، سهمیه های خاصی که در شورای عالی تصویب می شود؛ مثل سهمیۀ مناطق زلزله زده کرمانشاه یا سیل زده گلستان و . . ). سهمیۀ کارمندان. سهمیۀ بهیاری. 

توضیح اینکه سهمیۀ منطقه منظور مناطق سه گانۀ کشوری است؛ نه مناطق آموزش و پرورش یا هر تقسیم بندی جغرافیایی دیگر. 

چگونه بدانید سهمیه کدام منطقه هستید

ملاک‌های تعیین سهمیه و منطقۀ بومی به یکی از این شکل‌هاست:

تعيين استان بومي

ملاك هاي تعيين استان بومي داوطلبان به شرح ذيل است:
الف) در صورتي که محل اخذ مدرك تحصيلي سه سال آخر دوره متوسطه (دبيرستان و يا هنرستان) براي داوطلبان نظام قديم و محل اخذ مدرك پيش دانشگاهي و دو سال آخر دبيرستان براي داوطلبان نظام جديد در استان باشد، داوطلب بومي آن استان تلقي مي شود.
ب) در صورتي كه محل اخذ مدرك تحصيلي سه سال آخر داوطلبي در يك استان نباشد، استان محل تولد داوطلب به عنوان استان بومي وي در نظر گرفته مي شود.
ج) داوطلباني كه سه سال آخر محل تحصيل را در خارج از كشور گذرانيده اند، استان محل تولد، استان بومي اينگونه داوطلبان تلقي خواهد شد.
د) داوطلباني كه سه سال آخر محل تحصيل را خارج از كشور گذرانيده اند و همچنين استان محل تولد ايشان نيز خارج از كشور بوده است، استان بومي اين قبيل داوطلبان تهران خواهد بود.

منبع: دفترچۀ راهنمای انتخاب رشته کنکور 97

 سایر سهیه ها باید شرایط خاصی را که نیاز دارند، داشته باشند تا بتوانند از آن سهمیه استفاده کنند. 

انواع رشته‌های دانشگاهی

رشته‌های دانشگاهی مختلف با توجه به شاخص‌هایی، به چند دسته تقسیم می‌شوند. از جملۀ این شاخص‌ها می‌توان به دسترس بودن برای داوطلبان یا گستردگی جغرافیایی در دانشگاه‌ها باشد. (که نوع پذیرش را تعیین می‌کنند)

مثال می زنم: ممکن است یک رشته در تمام دانشگاه‌های کشور قابل تحصیل و حاضر به پذیرش دانشجو باشد. اما رشتۀ دیگری به دلیل محدودیت‌هایی که وجود دارد (مانند اساتید آن و امکانات آموزشی) تنها در یک یا چند دانشگاه تدریس و پذیرش داشته باشد. 

رشته‌های استانی

که رشتۀ بومی هم گفته می‌شود (در اصطلاح ما مشاورها) از نام آن مشخص است که به رشته‌های دانشگاهی قابل تحصیل در هر استان گفته می شود. 

در انتخاب رشته اولویت با داوطلبان بومی آن استان است
رشته های ناحیه‌ای

وقتی از مجموع چند استان، رشته یا رشته‌های تحصیلی دانشگاهی تنها در یک دانشگاه از آن استان‌ها تدریس و پذیرش می‌شود، آن را رشتۀ ناحیه‌ای می‌گویند. مثلا از مجموع استان‌های کرمانشاه، کردستان و ایلام، تنها دانشگاه کردستان رشتۀ زبان و ادبیات کُردی را داشته باشد.

در انتخاب رشته اولویت با داوطلبان بومی آن ناحیه است
رشته‌های قطبی 

اگر نقشۀ جغرافیای کشور عزیزمان را به 5 قسمت فرضی تقسیم کنیم (غرب. شرق. شمال. جنوب. مرکز) به نوعی به رشته‌های قطبی خواهیم رسید که از چند دانشگاه در هر قطب، یک دانشگاه رشتۀ مشخصی را دارد.

در انتخاب رشته اولویت با داوطلبان بومی آن قطب است
رشته‌های کشوری

رشته‌هایی که به دلیل محدودیت، در همۀ دانشگاه پذیرش ندارند. مثل روانشناسی. 

داوطلبان سراسر کشور در انتخاب این رشته ها، در اولویت یکسانی قرار دارند.

جدول رشته ها و نوع پذیرش آن ها را می توانید در فایل ضمیمه این مطلب دانلود کنید و بخشی از آن را هم ببینید

راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی

دوره‌های تحصیلی دانشگاهی

هر رشته می‌تواند در مقطع‌های زمانی مختلف پذیرش داشته باشد. مثلا رشتۀ حسابداری قابلیت برگزاری و فارغ التحصیلی دورۀ آموزشی دوساله را دارد هم چنان که در چهار سال هم امکان پذیر است. 

دوره‌های فارغ التحصیلی رشته‌های مختلف در دفترچۀ انتخاب رشته مشخص است که باید به آن ها بسیار دقت کنید. این نکته خیلی مهم است. 

در ستون دوم تصویری که در بالا برایتان گذاشتم، با عنوان «مقطع تحصیلی» می‌بینید. 

مقاطع تحصیلی دانشگاه

بر مبنای دفترچۀ انتخاب رشتۀ کنکور سراسری 97 این جزییات را برایتان خواهم گفت.no به این صورت که عدد اول پس از هر دوره، به صورت سال است و اگر دانشجوی زرنگی باشید می‌توانید زودتر از آن هم دوره آن مقطع را تمام کنید و فارغ‌التحصیل شویدangel و عدد دوم سقف مجاز سال‌های تحصیل است و به صورت ترم تحصیلی.

کاردانی: دو سال یا 4ترم و حداکثر 6ترم / کارشناسی: 4سال و حداکثر 10ترم / کارشناسی ارشد پیوسته: 5 سال و حداکثر 14ترم / دکترای حرفه ای 7سال و 19 ترم

کاردانی: همان فوق دیپلم است، کارشناسی هم همان لیسانس و کارشناسی ارشد هم فوق لیسانس. کارشناسی ارشد دو نوع است: پیوسته و ناپیوسته. 

ناپیوسته یعنی پس از گذراندن دوره کارشناسی، نیاز به شرکت مجدد در کنکور ارشد دارید اما در کارشناسی ارشد پیوسته این کنکور دوم لازم نیست. برای رشتۀ انسانی دانشگاه علوم قضایی و رشتۀ علوم قضایی و قضاوت چنین است.

نحوۀ پذیرش رشته‌های مختلف

در دوره‌های روزانه براساس نوع رشته، پذیرش می‌تواند کشوری یا استانی یا ناحیه‌ای یا بومی باشد.

(نوع پذیرش تمام رشته‌های دانشگاهی علوم انسانی، در جدول ضمیمه مطلب آورده شده است که می‌توانید دانلود کنید)

در دوره‌های شبانه (نوبت دوم) پذیرش به شکل استانی یا همان بومی است.

پذیرش دوره‌های پیام نور  و غیرانتفاعی به صورت ناحیه‌ای است.

سایر دوره‌ها به صورت کشوری است. 

پذیرش متمرکز و غیرمتمرکز

رشته‌های متمرکز همان رشته‌هایی هستند که پذیرش آن‌ها براساس همان نتایج کنکور و انتخاب رشتۀ داوطلب است. اما رشته‌های نیمه متمرکز علاوه بر این مرحله، باید به صورت حضوری مصاحبه و گزینش شوند. مانند رشته های تربیت بدنی و دانشگاه فرهنگیان. یا دانشگاه علوم قضایی و دانشگاه امام صادق. 

اگر می‌خواهید بدانید دانشگاه مورد نظر شما نیاز به گزینش دارد، زیر همین مطلب رشته  و دانشگاه مورد نظرتان را ارسال کنید
بیشتر بخوانید و بدانید

انواع دوره‌ها (روزانه و شبانه و غیرانتفاعی و پردیس خودگردان) را در این مقاله-مشاوره بخوانید:

راهنمای دفترچۀ انتخاب رشتۀ علوم انسانی

کدام سهمیه بهتر است

این که کدام سهمیه خوب و حتما سهمیه‌ای که من دارم، بدترین و سخت‌ترین سهمیه ممکن است و دوستم که سهمیه رزمندگان دارد، از من جلوتر است و کافیست سرجلسۀ کنکور حاضر شود و خود بخود قبول می شود، جملاتی از شایعات و خرافات کنکور انسانی است. 

واقعیت چیست

با یک مثال توضیح می‌دهم که کاملا متوجه شوید:

دانشگاهی در رشتۀ حقوق دارای 50 نفر ظرفیت است. طبق قوانینی که در مجلس شورای اسلام و شورای عالی آموزش و . . . تصویب می‌شود، مقرر می‌شود که مثلا (بر فرض مثال) به مقدار 20% این ظرفیت برای ایثارگران اختصاص داده شود. (یعنی 10 نفر از 50 نفر) و 40نفر دیگر آن برای سایر سهمیه‌ها.

حالا همان سال یک حادثۀ بزرگ رخ می‌دهد و تصمیم بر اختصاص 5% سهمیه‌ها به داوطلبان آسیب دیده می گیرند (5نفر از 40نفر باقیمانده) 

این حالت همیشگی نیست و به ندرت پیش می‌آید. (البته در سال 97 و 98 این اتفاق برای داوطلبان زلزله زدۀ غرب و سیل زدۀ چند استان تصویب شد) 

اشتباه شما کجاست

شما گمان می‌کنید که آن 10نفر سهمیۀ ایثارگران خودشان هم رقابت ندارند؟ آیا در استان یا قطب مورد پذیرش آن رشته، تنها و دقیقا 10 نفر خواهان رسیدن به آن رتبه هستند؟ 

نکته اینجاست که داوطلبان هر سهمیه برای قبول شدن در هر رشته و استفاده از سهمیه‌ای که دارند، با یکدیگر و داوطلبان همان سهمیه‌ها رقابت دارند و مقایسه می‌شوند. 

پس لطفا منطقی و از زاویه یک علوم انسانی به مسئله فکر کنید و برای آن 40 نفر ظرفیت باقیمانده بجنگید، به جای آن که فکر کنید 10نفر جای 40 نفر را می‌توانند تصاحب کنند!

قطعا اگر چنین بود، تا حالا این همه داوطلب رتبه برتر، خوب و متوسط از دانشگاه‌های مختلف کشور فارغ التحصیل نمی‌شدند و همه دارای سهمیه‌های خاص انتخاب رشته بودند؛ که چنین نیست. 

 

موفق باشید و بمانید

رستم جو

فایل های ضمیمه

جدول رشته های علوم انسانی به همراه نوع پذیرش، زیرگروه و مقطع

20 نظر

شنبه 12 مرداد 1398

میشه راجع به سهمیه منطقه ۲ توضیح بدید؟

پاسخ انسانی ها

شنبه 12 مرداد 1398

سهمیه منطقه 2 یکی از سه سهمیه اصلی انتخاب رشته هست. چون اغلب داوطلبان از سهمیه  مناطق استفاده می کنند.

حدس میزنم سوال شما درمورد خوب یا بودن و ظرفیت این سهمیه است. باید بگم میزان ظرفیت پذیرش هر سهمیه در هر رشته و دانشگاه (رشته‌محل) بستگی به تعداد داوطلبان شرکت کننده از اون سهمیه دارد.

مثال بزنم براتون: سهمیه منطقه 1 فقط شامل شهرهای تهران، تبریز، مشهد، اصفهان و شیراز است. اینکه جمعیت داوطلبان سهمیه منطقه 2و3 با هم شاید به مجموع داوطلبان منطقه 1 برسد، طبیعی است چون جمعیت دانش آموزان و داوطلبان این 5  کلانشهر کشور بسیار بالاست. پس طبیعی است اگر بر فرض مثال نصف ظرفیت دانشگاه ها  را به داوطلبان سهمیه منطقه 1 اختصاص بدهند. 

در مقابل جمعیت دانش آموزان منطقه 3 به دلیل کوچک بودن شهرها و کم بودن جمعیت دانش آموزی-کنکوری، این گمان را ایجاد می کند که باید بیشترین سهم از ظرفیت را داشته باشند. در حالی که معیار اختصاص دادن سهمیه پذیرش رابطه مستقیمی با تعداد داوطلبان شرکت کننده دارد؛ در واقع عدالت و منطق این چنین  حکم می کند.

نتیجه: هیچ منطقه ای  و سهمیه ای  بر منطقه و سهمیه دیگری برتری ندارد. رقابت در انتخاب رشته، مانند رقابت سر جلسه کنکور در شرایط مشخص و برابری است. 

جمعه 18 مرداد 1398

سلام ببخشید من اگر بخوام تربیت بدنی رو توی انتخاب رشته بزنم خب جزو رشته های نیم متمرکزه از کجا بفهمم قبول شدم؟ همون با جواب انتخاب رشته ها میاد؟

پاسخ انسانی ها

جمعه 18 مرداد 1398

سلام. مرحله مصاحبه دوره های نیاز به مصاحبه حضوری (متمرکز)، از اواخر مردادماه شروع میشه که نتایجش با همون نتایج غیرمتمرکز اعلام بشن.

اسامی کسانی که به مصاحبه دعوت میشن برای مرحله اول، قراره اواخر همین ماه اعلام بشه از سایت سنجش.

دعوت شدگان به مصاحبه به تعداد دو برابر ظرفیت، گزینش میشن. که تعداد مشخص شده  را از بین اونها انتخاب کنن و همزمان با  نتایج بقیه رشته ها  اعلام کنن.

 

یادتون باشه کلاسهای دانشگاه فرهنگیان از بهمن ماه  شروع میشه. پس نگران طول کشیدن زمان مصاحبه و . . . نباشید. در واقع برای تحقیق و بررسی بیشتر و دقیق تر هست که دیر شروع میشه.

رستم جو

شنبه 19 مرداد 1398

کدوم شهر ها جزو سهمیه ی منطقه ۳ هستند

پاسخ انسانی ها

شنبه 19 مرداد 1398

به نقشه راهنمای انتخاب رشته مراجعه کنید که تقسیم بندی استان و شهرها را گفته.

لینک مطلب و دانلود نقشه:

راهنمای انتخاب رشته 98 انسانی

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

سلام .میخوام رشته علوم سیاسی بخونم.سوال اینجاست آیا برای آینده کاری بهتر است در دانشگاه امام صادق بخونم یا دانشگاه تهران؟

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

سلام. براتون ارزوی موفقیت داریم و برای پاسخ سوالتون این مطلب را بخونین: رشته های پردرآمد علوم انسانی

چهارشنبه 11 دی 1398

سلام. من پایه دهم و یازدهم رو در شهری که منطقه دو هستش خوندم. و پایه دوازدهم در شهری که منطقه سه هستش خوندم. آیا برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان بومی کدوم شهر انتخاب میشم؟

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 12 دی 1398

سلام به شما همراه خوب انسانیها

شهری که دو سال پایه رو مشغول  به تحصیل بودید ملاک خواهد بود.

موفق باشید.

دشتبان

 

یکشنبه 22 دی 1398

ببخشیدن یه سوالی رو 3روز پرسیدم ولی جواب دریافت نمی کنم چرا؟

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 22 دی 1398

سلام. سوالات در همان مطلبی پاسخ داده می شود. سوالتون را میفرمایید که پیگیری کنیم به روی چشم

دوشنبه 23 دی 1398

ممنون از پیگیری تون. شماگفته اید که هر فرد تنها می تواند ازیک سهمیه استفاده کند من هم سهمیه 5درصد ایثار گران دارم هم منطقه2برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان کرمان بهتر است از کدام سهمیه استفاده کنم

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 26 دی 1398

سلام. سهمیه ها چیزی هستن که جدا تعریف شدن. یعنی به عنوان مثال  طبق قانون 25% کل سهمیه ها برای سهمیه های ایثارگران و  رقابت در هر سهمیه، به نسبت تعداد داوطلبان اون سهمیه دشواری های خاص خودش را داره. درسته که سهمیه بخصوصی دارید ولی تعداد داوطلبانی که مثل شما هستند، کم نیست. همونطور که داوطلبان با سهمیه مناطق رقابتشون سخت هست چون تعدادشون زیادتر از شماست.
بنابراین نمیشه نظر قعطی داد اما در هر صورت در دشواری رقابت تغییر چندانی ایجاد نخواهد شد.
باید جوری مطالعه کرد که نیاز چندانی به سهمیه ها نباشه.
موفق باشید.
دشتبان

ﺳﻪشنبه 20 خرداد 1399

سهمیه ی منطقه سه چیست

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 21 خرداد 1399

سلاام

چهارشنبه 21 خرداد 1399

برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان زبان انگلیسی هم امتیاز خاصی داره

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 22 خرداد 1399

سلاام

پنجشنبه 22 خرداد 1399

سلام حالتون خوبه یه سوال داشتم برای درس خوندن دیره یانه من نظام قدیم انسانی ام لطفا کمکم کنید

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 22 خرداد 1399

سلام. چون نظام قدیم هستید و ظاهرا امسال اخرین سالی هست که امکان شرکت در کنکور دارید، تلاشتون را بکنید به هر حال

ﺳﻪشنبه 17 تیر 1399

سلام من من دانش اموز منطقه محروم هستم کدوم سهميه به حساب ميام

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 18 تیر 1399

سلام. منطقه محروم یا 3

چهارشنبه 18 تیر 1399

سلام . از راهنمايي هاي شما خيلي ممنونم

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 18 تیر 1399

blush

پنجشنبه 19 تیر 1399

سلام سهمیه ۵ درصدی روی دانشگاه فرهنگیان تاثیر داره

پاسخ انسانی ها

جمعه 20 تیر 1399

سلام متن را با دقت بخونین لطفا

چهارشنبه 2 مهر 1399

سلام من منطقه سه هستم،اگه بخوام وارد رشته روانشناسی روزانه بشم،باید رتبه در زیرگروه پنج چند باشه؟یا رتبه در سهمیه یا کشوری؟ممنون میشم جواب بدین

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 2 مهر 1399

سلام دوست عزیز.

کارنامه های کنکور سال های قبل را ببینید.

باید رتبه در سهمیه را حساب کنید.

پنجشنبه 3 مهر 1399

سلام چند مرتبه میشه برای فرهنگیان کنکور داد؟ و میشه که من قبول بشم و به علت کمبود جا دعوت نشم مصاحبه ؟ اون زمان تکلیف چیه؟

پاسخ انسانی ها

جمعه 4 مهر 1399

سلام بستگی به سن شما دارد 
به این موضوع توجه کنید اگر سن  شما بگذرد شانس قبولی حتی بعد از اینکه برایتان مجاز به فرهنگیان ثبت شود را هم ندارید 
"شقایق ذکری امیر"

در همین سایت کلمه فرهنگیان را جستوجو کنید.

پنجشنبه 3 مهر 1399

سلام من 5درصد سهمیه ایثارگران دارم رتبم 6300شده ولی ترازم 5900فرهنگیان هم مجاز شدم میخواستم بدونم شانس قبولیم تو مصاحبه چقدره ؟

پاسخ انسانی ها

جمعه 4 مهر 1399

سلام. با یک مشاور متخصص صحبت کنید. 

چهارشنبه 9 مهر 1399

کدام دانشگاه اقتصاد بهتر است و آیا رفتن به دانشگاه اقتصاد شهر دیگر سخت تر است؟

پاسخ انسانی ها

شنبه 12 مهر 1399

سلام به شما.

با یک سرچ ساده در گوگل در بارۀ رتبه بندی دانشگاه ها برای رشتۀ اقتصاد بخوانید. 

شنبه 1 آذر 1399

سلام من دانش اموز نظام قدیم هستم و میخوام کنکور انسانی نظام جدید بدممن دیپلمم رو در منطقه 3 گرفتم ولی پیش دانشگاهی رو در منطقه 2 یعنی اول و دوم و سوم دبیرستان رو در روستا درس خوندم ولی پیش دانشگاهی رو در یکی از شهرستانهاخواهش میکنم جواب بدین سهمیه من در کنکور سهمیه منطقه 3 هست یا 2 ؟مریم مرزانی

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 2 آذر 1399

سلام شما جزو منطقه سه هستید چون یکی از شرایط مناطق این هست که شما حداقل در اون منطقه دوسال درس خونده باشید و با توجه به گفته های شما جزو منطقه سه هستید.
حدیثه کریمی

پنجشنبه 2 بهمن 1399

سلام اگر معدلم ۱۳باشد قبول میشوم یانه

پاسخ انسانی ها

شنبه 4 بهمن 1399

سلام و عرض ادب حداقل معدل 14 هستش

یکشنبه 12 اردیبهشت 1400

سلام در رشته انسانی روانشناسی بهتر و درآمد بیشتری دارد یا روانپزشکی

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400

سلام به شما. از طریق رشته ی انسانی نمی توانید روانپزشکی بخوانید.
فاطمه ابراهیمی

نظر شما چیست؟