روش مطالعۀ جامعه‌شناسی

روش مطالعۀ جامعه‌شناسی

بدترین و خطرناک‌ترین کلمات این است‌: همه یک جورند! (تولستوی)

 جامعه در بهترین حالتش‌، یک ظرف سالاد است‌، شامل گوجه‌، خیار‌، کاهو...  که گوجه نمی‌خواهد شکل کاهو را به خود بگیرد و کاهو نمی‌خواهد با گوجه یکی شود. هرکدام جایگاه و نقش خود را دارند و در هم‌نشینی اجزاء است که سالاد‌، سالاد می‌شود. جامعه آش شله‌قلمکار نیست که همة اجزاء آن باهم یکی شده باشند. جامعه در عین ثبات،  سرشار از کثرت است.

ما در جامعه متولد می‌شویم، زندگی می‌کنیم، هدف و ارزش می‌یابیم و با تغییرات و تأثیرات اندک یا بی‌شماری که در طول زندگی خود در آن ایجاد می‌کنیم، این جهان اجتماعی را به نسل بعد از خود وا می‌گذاریم.

باید بگم که در واقع هر پدیده‌ای که در اطراف ما، در محیط خانواده‌، مدرسه و حتی در خیابان مشاهده می‌کنیم‌، همگی را می‌توان با عینک جامعه‌شناسی دید و آن وقت است که همۀ آن پدیده‌های عادی برای ما به‌عنوان یک جامعه‌شناس متفاوت می‌شود!

اگر شما فردی هستید که به مطالعه و شناخت نابرابری‌های اجتماعی و شناخت رفتار افراد علاقمند هستید یا از ارزیابی فعالیت‌های اجتماعی گروه‌های مختلف لذت می‌برید، جامعه‌شناسی بهترین گزینه برای شماست .

چون: این رشته در کل با مردم در ارتباط است و با مطالعۀ جامعۀ بشری، ساختار‌های اجتماعی، عقاید و رفتار‌های اجتماعی و ... درک شما را از موقعیت‌های اجتماعی بالا می‌برد.

با خواندن علوم انسانی و به خصوص جامعه‌شناسی یاد می‌گیریم که به هر چیزی فراتر از محدودۀ عقل سلیم توجه کنیم و بدانیم که آنچه همه می‌گویند الزاماً درست نیست! در این مطلب قصد دارم به چند موضوع اساسی که شما را جهت موفقیت در این رشته آماده می‌کند بپردازم.

روش مطالعه

برای آزمون‌های جامعه‌شناسی‌، چه آزمون‌های مدرسه و چه آزمون‌های سراسری، می‌توانید از روش‌‌های زیر استفاده کنید:

در حین خواندن درس جامعه‌شناسی، اگر وقایع و اصطلاحات و مفاهیم را به خوبی بخوانی و یاد بگیری تقریباً نیم بیشتر کار را انجام داده‌ای!

برای نتیجۀ بهتر در حین خواندن می‌تونی برای خودت «گنجینه نویسی» داشته باشی. یعنی مطالب مهم را  جدا کرده و یادداشت کنی! گنجینه‌ها را به بیان خودت و به زبان ساده برای هر مفهوم، بنویس!

نکات مهم را در جدول مفهومی به یکدیگر متصل کن تا مطمئن شوی که آن‌ها را درک کردی!

شکل‌های گرافیکی و تصاویر ساده که در ذهن می‌ماند و با دیدن آن‌ها سریع مفهوم مورد نظر را به یاد میاوری‌، در حاشیۀ کتاب رسم کن !

با توجه به سؤالات اصلی ابتدای هر فصل، درس‌های کتاب را بخوان! یعنی هر فصل را با یک هدف از پیش تعیین شده مطالعه کن.

موضوعاتی را که یادآوریش  سخت‌تر است، مشخص کن و قبل از آزمون، آن‌ها را مرور کن!

شیوۀ تست‌زنی

از آنجایی که درس جامعه‌شناسی یک درس مفهومی است و رویکرد آزمون‌های آن نیز در سال‌های اخیر به سمت سوالات تحلیل-مفهومی می‌رود، سؤالات کنکور هر سال مفهومی‌تر، تحلیلی‌تر و ترکیبی طرح می‌شوند؛ طوری که از تعداد تست‌های حافظه‌ای، کمتر می‌شود و به سوالات کنکاشی، تصویری و مفهومی افزوده می شود.

یکی از ویژگی‌های سؤالات جامعه‌شناسی در کنکور، این است که اکثراً چند قسمتی هستند! یعنی هر یک سؤال معمولاً 3 یا 4 بخش می‌شود و به نوعی خودش 3 یا 4 سؤال می‌شود! البته نگران نباشید چون معمولاً سؤالات به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که شما با به یاد آوردن یک یا دو مفهوم می‌توانید به جواب برسید و گزینۀ صحیح را انتخاب کنید. اما اگر دنبال صفحه یا سطر مطلب باشید، یا به جواب نخواهید رسید یا زمانی بسیار زیاد را از دست می‌دهید.

یک ویژگی‌ دیگر که باید حتماً خودتان را برای آن آماده کنید این است که سؤالات جامعه‌شناسی معمولاً گزینه‌های طولانی دارند که با خواندن کامل آن، زمانتان را از دست می‌دهید. که این مورد هم چندان نگران‌کننده نیست زیرا کافیست کلیدواژه را در متن پیدا کنید!

ویژگی بعدی که خوب است بدانید، این است که در این سؤالات معمولاً با مفاهیم، بازی می‌شود و مفاهیم مترادف یا خیلی مشابه استفاده می‌‌شوند که می‌تواند شما را به اشتباه بیندازد!

مثل: سکولاریسم و دنیوی‌گرایی/ پوزیتیویسم و طبیعت‌گرایی/ جامعه‌پذیری و فرهنگ پذیری/ فرهنگ جهانی و جهان فرهنگی و...

در انتهای همین مطلب، سوالات کنکور 98 را برایتان گذاشتم تا بهتر متوجه شوید. 

پس خوب مراقب باشید!

بودجه‌بندی سوالات جامعه‌شناسی کنکور98

از تست‌های جامعه‌شناسی کنکور 98، به عنوان اولین سال کنکور نظام جدید می‌توان گفت که 40 درصد سؤالات، از کتاب جامعه‌شناسی پایه دوازدهم، 35 درصد از سؤالات به صورت ترکیبی هم بین دروس یک کتاب و هم بین کتاب دهم و یازدهم، 15 درصد از کتاب دهم و 10 درصد سؤالات از کتاب یازدهم طراحی شده بودند.

بودجه بندی سوالات جامعه شناسی کنکور 98

منبع / نوع سوالات

تعداد سؤالات

شماره تست

جامعه‌شناسی دهم

3

216- 217- 218

جامعه‌شناسی یازدهم

2

222- 223

جامعه‌شناسی دوازدهم

8

228 تا 235

ترکیبی

7

219 تا 221- 224 تا 227

فایل های ضمیمه

سوالات کنکور 98 جامعه‌شناسی

2 نظر

ﺳﻪشنبه 6 خرداد 1399

بودجه بندی نظام قدیم چجوریه؟

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 7 خرداد 1399

سلاام

ﺳﻪشنبه 30 دی 1399

عالییییی

نظر شما چیست؟