تحلیل سوالات تاریخ کنکور 98

تحلیل سوالات تاریخ کنکور 98

نگاهی به گذشته

برای درک بهتر تغییرات اتفاق افتاده در سوالات کنکور 98، مقایسۀ آن با سوالات کنکور 97 لازم است. نکته اینجاست که با وجود تغییر نظام آموزشی و کتاب درسی، همان فرم و شکل سوالات کنکور 97 را داشتیم. یعنی اگر سوالات سال 97 را که برایتان در ضمیمه این مطلب گذاشتم، دانلود و نگاه کنید، متوجه خواهید شد کنکور 98 تغییرات چندانی نداشته است.

پیش‌بینی‌ها چه بود

یکی از اهداف کتب جدید «مفهومی کردن درس تاریخ» و خارج کردن این درس از جنبۀ «حفظی» و ویژگی «به‌خاطر سپردن اسامی و اعلام» است. در نتیجه انتظار می‌رافت این روند در تست‌ها نیز وجود داشته باشد. ولی آیا این‌گونه شد؟ باید به مقایسه بنشینیم.

مقایسه و تحلیل

در کنکور 97 تعداد سوالات تک کلمه‌ای 10 سوال از 15 سوال بود. یعنی 67% کنکور 97 سوالات تک کلمه‌ای بوده است ولی در کنکور 98 این مقدار به 93% از کل سوالات رسید! یعنی 14 سوال از 15 سوال کنکور 98 تاریخ، تست‌هایی با پاسخ تک کلمه‌ای بوده (کلماتی با ترکیب ساده) که البته مفهومی نیز در برنداشته‌اند. این به معنای تغییر شیوۀ طراحی سوال است. ولی آیا سال آینده هم اینگونه است؟

تحلیل سوالات کنکور

از سوی دیگر وجود سوالاتی مانند تست شماره 200 در کنکور سال 98 که بسیار ساده و پاسخی کاملا واضح‌ داشتند، این سوال را جدی می‌کند: آیا سال دیگر نیز اینگونه خواهد بود؟ به ویژه که درس تاریخ به خودی خود برای دانش آموزان درسی دشوار (نه به لحاظ یادگیری، بلکه از نظر زمان مطالعه) است.

تحلیل سوالات تاریخ کنکور 98

نتایج و پیش‌بینی‌ها

شاید اولین نتیجه‌ای که گرفته شود عدم تغییر در چارچوب سوالات کنکور، با وجود تغییر در نظام آموزشی و اهداف کتاب درسی باشد. البته باید در نظر گرفته شود که هنوز تلاش طراحان سوالات کنکور، شباهت میان دو نظام آموزشی است.

از سوی دیگر درست است که سال 98 «سال اول کنکور نظام جدید» بود اما آنچه که از سوالات کنکور 98 دیده شد، بیشترین نزدیکی در سوالات دو نظام آموزشی بود.

جمع بندی

با روند فعلی تغییر در سوالات کنکور، باید منتظر تغیییرات اساسی در کنکور آینده باشیم؛طوری که حتی ممکن است از تیپ سوالات متن محوری که در امتحان نهایی خردادماه 98 استفاده شده بود، در کنکورهای آینده نیز استفاده شود. 

قطعا سال آینده  سوالات کنکور و اهداف آموزشی کتاب درسی بیشتر از امسال به هم نزدیک خواهند بود.

پس کنکور سال بعد را جدی  بگیرید.

فایل های ضمیمه

سوالات تاریخ و جغرافیا کنکور 97

سوالات تاریخ و جغرافیا کنکور 98

تشابه سوالات کنکور 98 تاریخ با منبع معرفی شده مرکز مشاوره انسانی یار

5 نظر

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

_دریاسلام خدمت‌شما و ممنون ازینهمه مهربونیتون:))راستش یه مسئله‌ای هست که کلی ذهن‌منو درگیر خودش‌کرده که گفتم باشما درمیونش‌بذارم.دیروز یکی‌از دبیرای‌ما گفتن که اگر رشته‌ای مدنظرتون هست که توی کنکورش درس تاریخ‌جغرافیا ضریبش یکه، فقط‌و فقط کتاب‌های سال آخرتونو بخونید کفایت میکنه.منم کلی ذوق کردم آخه این‌دوتا درس‌رو هرچقدرهم که بخوام با تسلط‌ بخونمشون همه‌چیش یادم میره باز..(چون از اول‌هم دوستشون‌نداشتم:)میخواستم بدونم این درسته؟؟و اگر درست باشه راجب تمام درس‌های دیگه هم که ضریبشون یکه صدق میکنه؟مثلا منی که میخوام رشته روانشناسی بزنم تاریخ‌جغرافیا و زبان‌عربی ضریبش یکه..تمام تمرکزمو بذارم فقط رو کتابای سال‌آخر یا نه؟و درآخر بازهم کلی تشکر میکنم از تشکیل چنین سایت خوبی که همش به‌آدم انگیزه میده^_^💕

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 3 مهر 1398

سلام به شما عزیز دل❤️
ممنون از دلگرمی تو😊
ضرایب هر درس با توجه به زیر گروه‌ها

اینکه هر درس در زیرگروه رشتۀ مورد علاقۀ شما چقدر موثر و مهم است، موضوعی است که باید درست از آن استفاده کنید. به این صورت که شما وقتی به یک سطح مطلوبی از پیشرفت در همۀ درس‌ها رسیدید، می‌باید به سراغ ضرایب هر درس در زیر گروه‌ها بروید و میزان اهمیت هر یک را بسنجید.

به هیچ وجه از همان ابتدای کار سراغ ضرایب هر زیر‌گروه نروید. اگر قرار است شما ضریب درس را ملاک و معیار قرار دهید، پس باید درس‌های ضریب 1 را حذف کنید یا در اولویت آخر خود بدانید که این کار نادرست است.

چون در همۀ زیرگروه‌ها یک یا چند درس با ضریب 1 وجود دارد. حتی درس‌هایی مثل فلسه منطق، اقتصاد، روانشناسی هم ضریب 1 دارند.
بهت توصیه میکنم برای اینکه مطالب بیشتری را در این زمینه بخونی به مطلب"جدول اعداد انسانیها" برو.
البته برای اینکه اهمیت تاریخ و جغرافی را متوجه بشی مطلب‌"اهمیت تاریخ و جغرافیا " را بخوان. اگر این مطلب رابخوانی همه چیز دستت می آید.
موفق باشی❤️زینب سلیمی

شنبه 6 مهر 1398

سلام خدمت شما و ممنون از سایتتون👌👏می‌خواستم بدونم آیا توی کنکور در درس تاریخ آثار مورخان به طور مستقیم میاد؟

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 7 مهر 1398

سلام. حذفیات کنکور 98 را از بخش کتابخانه سایت انسانیها دانلود کنید که احتمال تکرارش برای کنکور 99 هم هست. 

جمعه 4 مهر 1399

سلام میشه لطفا درس های مهم و تستخیز تاریخ و جغرافیا نظام جدیدی رو بگین؟

پاسخ انسانی ها

جمعه 18 مهر 1399

سلام.

مطلب چرا باید تاریخ و جغرافی را جدی بگیرید   را بخوانید. 

شنبه 16 اسفند 1399

سلام من یک کلاس دهمی هستم و دوست دارم در دانشگاه رشته فلسفه رو دنبال کنم چرا باید تاریخ و جغرافیا بخونم هم ضرایبش یکه هم از هرکی که کنکوری بود پرسیدم نخوندی هم نخوندی من چی کار کنم؟

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 18 اسفند 1399

سلام و عرض ادب  خدمت شما ، متوجه منظور شما می شویم اما صفر زدن دروس در کنکور اصلا خوب نیست . شما می توانید یکی از تاریخ های سه پایه و یکی ازجغرافیاهای سه پایه استفاده کنید.

"شقایق ذکری امیر"

یکشنبه 15 فروردین 1400

سلام ببخشید ولی من دو سوال داشتم و اون اینکه من اگه بخوام وکالت قبول بشم باید هر درسی رو مثلا عربی یا ادبیات رو چند درصد بزنم تا بتونم دانشگاه دولتی قبول شم و سوال دوم : درس های مثل جغرافیا و انسان و محیط زیست و زبان ضعیفم اگه در کنکور اون هارو اصلا نزنم میتونم وکالت قبول شم یا نه ممنون میشم پاسخ بدید :)

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 18 فروردین 1400

سلام 
در ابتدا شما حقوق قبول میشید برای قبولی حقوق رتبه ۲ رقمی باید داشته باشید حالا خودتون حساب کنید که اگه میخواین رتبه تون دو رقمی باشه آیا ممکنه درسی  رو حذف کرد جواب خیر هستش میانگین درصد هاتون باید بالای ۸۰ باشه مخصوصا در درس هایی مثل ادبیات و علوم و فنون و عربی و عربی تخصصی و منطق و فلسفه 
درس انسان و محیط زیست جز کنکور نیست و سوالی ازش طرح نمیشه اما راجب زبان خیلی مهم هستش و حتما تلاشتون رو بیشتر کنید تا به درصد ۵۰ برسید 
جغرافی هم با مطالعه مداوم میتونید بهتر بشید در اش 
بعد از اینکه حقوق قبول شدید در ازمون وکالت شرکت میکنید که اون بحثش جداست و در دانشگاه باید پیگیری کنید 
نگار رفیقی

نظر شما چیست؟