تحلیل سوالات جغرافیا کنکور 98

تحلیل سوالات جغرافیا کنکور 98

تیپ سوالات

1) سوالات مصداقی

2) سوالات مفهومی

3) سوالات تصویری

4) سوالات ترکیبی چند کتاب درسی

5)سوالات حفظی

جزئیات بیشتر از تیپ سوالات کنکور علوم انسانی را در این مقاله-مشاوره بخوانید: علوم انسانی و کنکور آن

سوالات مصداقی چیست؟

سوال مصداقی را می‌شود این‌طور گفت: ذکر یک مفهوم و استفاده از مصداق آن در خارج از کتاب درسی؛ که تست اول کنکور سال 98 جغرافیا از این سری سوالات بود

تحلیل کنکور 98 انسانی

وجود چنین تستی در سوالات کنکور به معنای «هم‌سو بودن کنکور با اهداف کتاب درسی در جهت مفهومی بودن جغرافیاست
تفاوت مفهومی و مصداقی

سوالات مفهومی با سوالات مصداقی تفاوت کوچکی دارند. سوالات مفهومی به معنای استفاده از یک مفهوم در سوال است که نیاز به درونی شدن و دریافت کامل مفهوم است تا بتوان درک درستی از سوال داشت و مصداق عینی آن را در میان گزینه‌ها پیدا کرد. مانند سوال 208 که از چند کلمۀ سادۀ کتاب دربارۀ مفهوم کشاورزی معیشیتی استفاده کرده و کمی پیچ و تاب داده که داوطلب را به خطا می‌اندازد،

تحلیل کنکور 98 انسانی

خوشبختانه این تیپ سوال نیز ریشه در اهداف کتاب درسی دارد و البته که هنوز به درجه‌ای از دشواری قابل قبول در سطح آزمون سراسری نرسیده است و کمی سوالات دور از انتظار است، این دور از انتظار بودن را در انتها توضیح می‌دهم.

شگفتی جغرافیا

سوالات تصویری عجیب‌ترین تست‌های کنکور98 جغرافیا بودند؛ نه اینکه جدید باشند، بلکه هم مصداقی بوده و هم نیازمند درک عمیق متن درس.

این سوالات بیشترین نزدیکی را با اهداف کتاب درسی داشتند(مفهومی شدن درس جغرافیا) ولی در عین حال یکی از ممنوعیت‌های کتاب درسی بود (استفاده از زیرنویس تصاویر کتاب). مثل سوال 204 و این یعنی دور زدن اهداف کتاب درسی.

تحلیل کنکور انسانی

سوالات فوق تخصصی

در کنکور98 جغرافیا چند سوال از ترکیب دو کتاب درسی دیده شد. مثل سوال 212 از ترکیب کتاب یازدهم و دوازدهم که باز این سوال در طیف سوالات مفهومی است و قطعا در جهت کتاب درسی. باید از طراحان سوالات کنکور تشکر کرد که این گونه سوالات را هم‌سو با کتاب درسی مفهومی و جدی طراحی کردندyes

تحلیل کنکور98 انسانی

سهم حفظیات

سوالات حافظه محور یا حافظه‌ای در این کنکور مجموعا 54% و 8سوال از 15 سوال جغرافیا بودند. البته در این سوالات از مفهومی کاملا منطبق بر کتاب درسی استفاده شده بود.

غافلگیری کنکور

اگر یک بار سوالات را به صورت کامل و با تسلط بر سه کتاب درسی بخوانید، متوجه می‌شوید:

برخلاف پیش‌فرض‌ها، حدسیات و سنت قبل، سوالاتی که پای ثابت کنکور بودند، در کنکور98 دیده نشد! منظور همان سوالات محاسباتی است که در سه کتاب درسی در قالب 5 فرمول آورده شده (رشد طبیعی جمعیت، رشد مطلق جمعیت، زمان دو برابر شدن جمعیت، شاخص انحراف و اختلاف ساعت نقاط) اما از هیچ‌یک سوالی طرح نشده بود.

اگر بدبینانه قضاوت کنیم شاید این نکته به معنای حرکت سوالات کنکور برخلاف کتاب درسی باشد اما وقتی حجم مطالب کتاب درسی و اهمیت آن را در کنار سوالات امتحان نهایی خرداد 98 بگذاریم، می‌شود گفت بیانگر بُعد سنت‌شکنی و تلنگر جدی برای مفهومی شدن سوالات جغرافیا هم‌سو با کتاب درسی بوده که منتظر تغییرات معنادار در کنکورهای آینده باشیم.

فایل های ضمیمه

سوالات تاریخ و جغرافیا کنکور 97

سوالات تاریخ و جغرافیا کنکور 98

تشابه سوالات کنکور 98 جغرافیابا منبع معرفی شده مرکز مشاوره انسانی یار

0 نظر

نظر شما چیست؟