تکنیک‌های تست‌زنی

تکنیک‌های تست‌زنی

اگه میدونستم؛ اگه میتونستم

حتما خیلی شنیدین و خیلی بهتون گفتن:

سوالی که بلد نیستی جواب نده! سوالی که شک داری جواب نده!

اونوقت شما هم گفتین خدا خیرت بده! من اگه بدونم جوابم غلطه، که جواب نمیدم یا اگه بتونم پاسخبرگم را ندید بگیرم که جز چندتا سوال از هر درس، چیزی جواب ندادم، اونوقت که مزاحم شما نمی شدم.

میخوام براتون از یه روش برخورد با سوالات آزمون و کنکور بگم. قبلش کلیاتی را می‌گم که شاید اگه بچه درس خوون باشید، بدونین ولی ادامه را خیلی‌هاتون نمیدونین.

روش برخورد با سوالات آزمون آزمایشی و کنکور

توی هر آزمونی، حتما یه تعداد کم یا زیادی سوال برای شما قرار داره (کم و زیادش بستگی به روش و مقدار مطالعه شما داره) کاری که باید بکنین اینه که همه اون سوال‌ها را پیدا کنین. منظورم همون سوالاتی که بعد از آزمون گفتین: اَه این چقد مفت بوده و من ندیدمش. یا مثل این سوال کنکور 98 درس تاریخ:

مدیریت زمان جلسه آزمون و کنکور

این‌که چطور سر جلسه آزمون و کنکور سوالات را بخونین که سوالات مربوط به خودتون را پیدا کنین، یه مهارت هست. مهارتی که مدیریت زمان بخش بزرگش هست. برای این مدیریت باید بدونین هر سوال جزو کدوم دسته‌بندی برای شما قرار داره.

دسته‌بندی سوالات آزمون و کنکور

1) سوال‌هایی که خوب و کامل خوندین و درست جواب میدین

2) سوال‌هایی که اصلا و به هیچ وجه هیچ چیز راجبشون نمیدونین و نخوندین و نشنیدین؛ جوری که به نظرتون خارج از کتاب طرح شده!

3) سوال‌هایی که خوندین ولی اون لحظه سر جلسه به هر دلیل یادتون نمیاد

4) سوال‌هایی که جواب میدین اما دلتون سر جوابش قُرص نیست یعنی جواب‌های شَک‌دار

5) سوال هایی که میدونین و خوندین ولی وقت‌گیر هستن.

قبل از هر چیز باید برای این 5 دسته علامتگذاری مشخص و معین بذارین.البته بجز گروه 1 که پرونده‌شون بسته شده.
مثلا برای گروه 2: بنویسین (ن) مخفف نمیدونم. گروه 3: بنویسین (ف) مخفف فراموش کردم. گروه 4 بنویسین (ش)مخفف شک دارم. گروه 5 بنویسین (ز) یعنی زمان‌بَر.

مدیریت زمان و اصول تست زنی

کی یادش میمیونه؟

حتما میگین کی این همه علامت سر جلسه یادش میمونه؟

اولا اینکه این‌ها علامت‌گذاریمن توی کنکورم بود. یعنی برای من جا افتاده بود. شما هم علائم اختصاری خودتون را بذاین. مهم اینه که هر سوالی تکلیفش روشن باشه!

دوما اینکه دسته‌بندی‌ها فقط برای سر جلسه آزمون و کنکور نیست. بلکه وقتی توی خونه دارین تست حل میکنین، باید این دسته‌بندی و علامت‌ها براتون جا افتاده و عادی بشه.

به چه دردی میخوره

این کار به این دردتون میخوره که اولا تکلیفتون با تک تک سوالات روشنه. میدونین نباید و حق ندارین سراغ گروه 2 برین چون مال شما نیست. دوما میدونین که دور دوم که به سوالات برگشتین، کدام گروه در اولویت هستن؛ قاعدتا گروه 3 و بعدش گروه 4 آخر هم گروه 5 .

نکته: مدیریت زمان براساس زمان نقصانی، یک روش نادرست است! بیشتر بخوانید: مدیریت زمان دروس عمومی

چرا اول سراغ گروه دوم برید

گروه دوم هون سوال‌هایی بودن که دور اول خوندن سوالات، یادمون رفتن.

توی دوردوم بو برگشت به سوالات، همون اتفاق میفته که در حالت عادی روزمره تجربش کردیم. یعنی زمانی که مشغول به انجام کاری دیگه هستیم، یه موضوعی یادمون میاد که چند دقیقه قبلش یا چند ساعت قبل‌تر، هر کاری می‌کردیم یادمون نمی‌اومد.

ضمن آنکه در لابلای سوالاتی که حل می‌کنیم، خیلی احتمال داره که به بخشی از جواب اون سوالات برسیم و کمکی برای پاسخ کامل باشه.

جواب های شک دار در تست زنی

با جواب‌های شک‌دار چه کنم؟

در مرحله بعد سراغ تست‌هایی برید که شک داشتین. سوال را یه بار دیگه بخونین با این فرق مهم:

به جواب قبلیتون فکر نکنین، به روش حل قبلیتون نگاه نکنین

چون در شرایط حاکم بر جلسه آزمون و کنکور، تشخیص غلط بودن راه حل و جواب قبلی برای ذهن سخت‌تر از حالت معمول هست. پس همون جواب قبلی خودش را تایید میکنه و شمام همون را درست می‌دونین. ولی اگه به جواب و روش و استدلال قبلیتون نگاه نکنین، ذهن فریب چشم را نیمخوره و از نو مسئله را حل میکنه. اتفاقی که ممکنه بیفته اینه: به همون جواب قبلی برسین، که درصد خطای کمتر و یقین بیشتری پیدا می‌کنین یا به جواب دیگه برسین و با جواب قبلی‌تون مقایسش کنین.

یادتون باشه این کارها و مهارت را باید توی خونه و موقه تست زدن خودتون مسلط بشین نه سر آزمون آزمایشی و کنکور
چندتا دو به شک جواب بدین

در مورد تعداد جواب‌های دو به شک که باید پاسخ بدین، میتونم اینطور بگم:

1) اول ببینین اصلا نیازی هست که اون دو به شک‌ها را جواب بدین یا نه؟ منظورم اینه که اگه از  25 سوال منطق و فلسفه، 20 سوال را خیلی مطمئن درست زدین 3سوال شک‌دار مونده، با زدن اون 3 سوال هم زمانتون میره هم ممکنه درصدی از پاسخ‌های درست دیگه کم کنن. پس اول ببینین چند چند هستین با خودتون. به خصوص که سوالات فلسفه منطق به خودی خود چالشی هستن. یا اگه تاریخ و جغرافیا را فقط دوازدهم خوندین که از هر دوتاش 10 سوال میاد و شما از اون 10تا، 6-7تا جواب دادین، بهتره سراغ جواب‌های شک دار نرین. عوضش همه سوالاش را بخونین که مثل سوال 200 را از دست ندین (که عکسش را براتون گذاشتم)

یادتون باشه: رقیب شما در کنکور، زمان هست!

رقیب کنکور شما نه خودتون هستین و نه بغل دستی و نه کسی دیگه. داوطلب برنده کسیه که به همه سوالات اختصاصی خودش برسه و جوابشون را توی پاسخبرگ بزنه!

2) اگه تعداد جواب‌های شک‌دار شما زیاد بودن، باید از بین اون‌ها هم یه جورایی بد و برتر کنین. یعنی با همون روشی که در بالا بهتون گفتم، فقط اونهایی را جواب بدین که دو بار به یه جواب یکسان رسیدین. درسته که این هم خودش ریسک داره ولی انتخاب بین دو حالت هست که هر  دوحالت بد هستن، فقط یکییش بدتر هست که ازش دوری کنین!

3) اگه درست و خوب و کافی بخونین، توی آزمون آزمایشی توصیه نمی‌کنم جواب شک‌دار بزنین. به جای این‌کار، تحلیل آزمونتون را دقیق انجام بدین که مشکل برطرف بشه. قطعا اگه این‌کارو بکنین، تعداد جواب‌های شک‌دارتون توی کنکور کمتر و کمتر خواهد بود. 

جالب است بدانید
10 نفر اول کشوری کنکور انسانی 98 مجموعا در 4 درس توانستند 100 بزنند

رتبه 10: تنها ادبیات عمومی؛ رتبه 7: تنها اقتصاد؛ و رتبه 4: عربی اختصاصی و علوم اجتماعی!

و این اتفاق فقط همین یکسال نبوده. همیشه این‌طور بوده. مهم اینه که همه سوالات خودتون را شکار کنین!

نتیجه‌گیری

سر جلسه آزمون‌ها و کنکور چیزی که شما را از بقیه جلو میندازه، مدیریت زمان، توسط شماست. 
بلند داد بزنید توی ذهنتون( که مدیریت زمان تعیین میکنه چه کسی نفر اول و چه کسی دوم و . . . یعنی اگر هر هفته 55،05 ساعت درس بخونی تا کنکور یا روز آزمون، اگر سر جلسه آزمون مدیریت و استراتژی خوب و عالی نداشته باشی در واقع نصف راه را رفتی.

با این کارهایی که گفتم براتون می‌تونین به تعداد بیشتری از سوالات کنکور برسین که بخونین و از بین اون‌ها سوالات خودتون را تشیص بدین که مال شما هست یا نه.

از الان یاد بگیر

تا دیر نشده این‌کارها را شروع کن:

enlightenedکدوم سوال را در چه مرحله‌ای جواب بدی. اگر تا الان یاد نگرفتی ، تا دیر نشده این‌کارو شروع کن!
enlightenedکدوم سوال مال تو هست و کدوم نیست. 
enlightenedاین تو باشی که برای تک تک سوالات تعیین تکلیف کنی نه اونا باشن که تو را گیج کنن!
enlightenedهمه سوالات شاید مال تو نباشه؛ سوال‌های خودت را شکار کن، با مدیریت زمان!
enlightenedاگه نصف سوالات را هم جواب بدی و دلت سرشون قرص باشه، نتیجش خیلی خیلی بهتر باشه از اینکه دور دوم همه سوالات شَک دار را بزنی!
enlightenedیاد بگیری همه این یاد گرفتنی ها را. ولی نه فقط سر جلسه چند مرحله آزمون ازمایشی که میری. بلکه تمرین بزرگ همون سر تست‌هایی باشه که توی خونه انجام میدی و تمرینِ این تمرین‌های کوچک توی خونه، سر جلسه آزمون آزمایشی؛ و تمرین این تمرینهای آزمایشی یکباره سر جلسه کنکور باشه!!!

تکنیک های  تست زنی

چندتا فوت کوزه گری

برای سر جلسه کنکور بین خودمون بمونه:
yes حواست باشه اشتباهی در تست‌های شمارشی و محاسباتی، وقتی جوابت عددی بین 1 تا 4 هست، اون عدد را با شماره گزینه وارد نکنی. مثلا جوابت عدد 3 هست اما عدد سه در گزینه دوم باشه و شما گزینه 3 را بزنی!
yes حداکثر هر 20سوال یکبار، حتما حتما شماره سوال دفترچه را با شماره جوابی که در پاسخنامه وارد میکنی، تطبیق بدی. برای همین پاسخنامه‌های استاندارد و کنکور به صورت جدول‌های ده تایی طراحی شده!
yes نظم و نظافت خودتون و دفترچه سوالات و پاسخبرگ خیلی خیلی به تمرکزتون کمک میکنه و بالعکس میتونه بهم ریخته و استرسی بشین. یاد بگیرین مرتب‌تر از الان بشین.

 

موفق باشید و بمانید

2 نظر

پنجشنبه 31 مرداد 1398

رضا جلولی. خسته نباشید خدمت شما مشاور بسیار مفید بود و دغدغه اصلی کنکور رو برای همه مشخص کرد👌

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 31 مرداد 1398

آقای جلولی عزیز سلامheart

خوشحالیم از رضایتتون. 

 

انسانی یارblush

شنبه 2 شهریور 1398

سلام خیلی ممنون بابابت راهنماییتون ی سوالی توی ذهنم هست که اگه لطف کنید راهنمایی کنید خیلی ممنون میشم وقتی من ازمون میدم میام خونه کارنامم رو که میبینم میرم سراغ سوالاتی که اشتباه زدم و توی خونه بدون اینکه به پاسخنامه نگاهی بکنم جواب درست رو میدم این یکی از مشکلات خیلی مهم منه 2- من خلاصه نویسی رو بلد نیستم چند نفری بهم گفتن که برای هر درس ی دفتر بردار و نکات مهم اون درس رو توش بنویس هر بار که اون درس رو میخونی ی عده هم میگن ی دفتر بردار و بعد از هر آزمون نکات تمام سوالات رو توش بنویس من الان بزرگترین مشکلم اینه که درسی که این تابستون خوندم اصلا براش خلاصه ننوشتم لطفا راهنماییم کنید

پاسخ انسانی ها

شنبه 2 شهریور 1398

سلام.

جواب سوال اولتون

 اینکه پاسخ سوالی را سر جلسه درست نمیزنین ولی توی خونه درستش را پیدا میکنین،چندتا موضوع هست. اول اینکه شما اون موقه میدونین یکی از گزینه هاتون نادرسته پس در واقع تست 3گزینه شده براتون. دوم اینکه باید به مهارت مدیریت جلسه و توانایی بازیابی حداکثر اطلاعات سر جلسه کنکور برسین. یعنی یکی از عوامل غلط زدن در این شرایط اینه که شرایط سر جلسه مانع رسیدن به پاسخ درست میشن. سوم اینکه زمانی باید روی این قضیه حساس بشین که تعداد پاسخ های  غلطتون زیاد باشن و میشه گفت تا حد اشتباه و تصحیح اون طبیعی هست . البته در این مورد باید با مشاورتون حتما حرف بزنین.

مسئله دوم اینه که مهمتر از اینکه چه درصدی میزنی و چقد بهتر میشه این درصدت، نوع اشتباه و غلطی که دارید، مهم هست. باید توی تحلیل آزمونتون بدونین چرا اشتباه جواب دادین. اگر دلیل اشتباه زدن، تکرار بشه و تکرار بشه، دیگه اشتباه نیست. بخشی از رفتار کنکوری شماست که تبدیل به شخصیت کنکوریتون شده  وباید با کمک مشاورتون اصلاح و برطرف بشه!

جواب سوال دومتون

نوشتن خلاصه یک مهارت کنکوری هست. اگر تا الان خلاصه نداشتید، حتما خلاصه نویسی بعد از این را انجام بدین. راهنمای خلاصه نویسی در سایت انسانیها را بخونین: درست خلاصه بنویسید. اشتباهات هر آزمونتان را هم توی یک دفترچه کوچیک بنویسین: اشتباهات رفتاری. اشتباهات علمی و آزمونی. هربار قبل از رفتن به آزمون مرورش کنید تا حواستون باشه. هر اشتباهی که مدام توی اون دفترچه بنویسین، میشه رفتار غلط کنکوری شما.

موفق باشیدو بمانید, رستم جو

نظر شما چیست؟