کاربردهای درس جغرافیا

کاربردهای درس جغرافیا

چرا باید جغرافیا خواند؟

سوال ساده‌ست و جواب ساده‌ای هم دارد: برای اینکه از کودکی به شما گفته شده باید درس بخوانید تا موفق شوید ولی شاید بزرگ‌ترها فراموش کرده‌اند به شما بگویند که موفق شدن در یادگیری است.

پس باید درس بخوانید تا بیاموزید و به‌کار ببندید.

شما در دوران تحصیل مدرسه، باید پایه‌های آموزشی را بسازید که قرار است در دانشگاه تخصصی شود. برای همین همۀ شاخه‌های اصلی علوم انسانی را می‌آموزید. هم برای اینکه با تمام شاخه‌ها (هعرچند به صورت کلی) آشنا شوید و هم برای ساختن زیربنای علمی-آموزشی قابل قبول.

ارتباطات جغرافیایی

جغرافیا از دو سمت به شما کمک می‌کند:

جغرافیا با خود جغرافیا

جغرافیا در ارتباط با دیگر شاخه‌های علوم انسانی

جغرافیا با خود جغرافیا

تعریفی که از جغرافیا در کتاب دهم آمده را ببینید:

روش مطالعه جغرافیا

درس جغرافیا به شما می‌آموزد که محیطی که در آن زندگی می‌کنید چه ویژگی‌هایی دارد، گرم و خشک است، شرجی است و یا سردسیر. دانستن این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید نیازهای اصلی زندگی انسان را بر پایۀ این ویژگی‌ها تنظیم کنید.

یک مثال زنده

مثلا همین سیل‌هایی که در مناطق مختلف کشورمان امسال(فروردین 98) شاهد بودیم. جغرافیا با بررسی آب و هوا کمک می‌کند بر اساس ویژگی‌های منطقه‌ای از بروز سیل جلوگیری کند. شما به سادگی می‌توانید دربارۀ زلزله، فکر علمی و بحث علمی کنید. اگر همین جغرافیای متوسطه را خوب بخوانید. شما می‌توانید به سادگی با خانوادۀ خود که مشتاق مهاجرت به شهر(بزرگ‌تر) هستند بحث کنید و ضررهای آن را برایشان شرح دهید یا به سادگی می‌توانید دربارۀ چرایی قدرت‌یابی برخی کشورها از نظر اقتصادی فکر کنید (مخصوصا اگر درس اقتصادتان را قوی بخوانید).

جغرافیا در ارتباط با دیگر شاخه‌های علوم انسانی

این بحث کمی دقت لازم دارد، اول می‌رویم سراغ نزدیک‌ترین رشته به جغرافیا؛ تاریخ. وقتی شما می‌خوانید که در فلان شهر واقعه‌ای رخ داده است باید بدانید فلان شهر کجا واقع شده است، برای همین در کتاب‌های درسی تاریخ شما نقشه وجود دارد.

اقتصاد و جغرافیا نزدیکی جالبی دارند، وقتی می‌خوانید که «تجارت یکی از پایه‌های اصلی کشور است»، برای بررسی تجارت باید بدانید راه‌های تجارت بین المللی و داخلی کالا چگونه شکل می‌گیرد. در نتیجه به بحث حمل و نقل نیاز دارید، به بحث شناخت ویژگی‌های طبیعی منطقه‌ای.

روش مطالعه دروس علوم انسانی

این نمودار از صفحۀ دوم کتاب درسی جغرافیای دهم را ببینید، درهم‌تنیدگی رشته‌های علوم انسانی و حتی رشته‌های سایر علوم را با جغرافیا بهتر درک می‌کنید، جغرافیا و به خصوص علم «سنجش از دور» به شدت در بحث‌های امروزی مدیریت کشور مطرح است.

با استفاده از جغرافیا می‌توان دلیل رفتارهای خاص محیطی انسان را آموخت، مثلا معروف است که فلان منطقة کشور خسیس هستند و فلان منطقه دست ودل‌باز، تا از محیط طبیعی که باعث این تفاوت شده است آگاهی نداشته باشید نمی‌توانید دلیل آن را متوجه شوید.

بگذارید مثال را دقیق‌تر بگویم: وقتی شهری از شهرهای کشورمان مثل همدان، تا همین سال‌هالی نزدیک آن‌چنان بارش و برف را در خود داشت که به قول قدیمی‌ها هر سال قبل از فرارسیدن سرما، در شهر اعلام می‌کردند کسانی که آذوقه و ذخیرۀ کافی برای 7ماه ندارند، در شهر نمانند. 

همین ویژگی طبیعی سردسیری منطقۀ جغرافیایی و نیاز به آذوقه کردن به نوعی فرهنگ تبدیل شده که قطعا خاص همین منطقه است و اگر کسی با این ویژگی‌ها و تحلیل آشنا نباشد، این رفتار را حمل بر صفات منفی می‌کند.

امیدوارم پی به کاربرد و اهمیت جغرافیا برده باشید.

پس جغرافیا را دست کم نگیرید!

1 نظر

شنبه 17 آبان 1399

مطلب بدرد بخور👌

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 18 آبان 1399

ممنون از نظر مثبت شما دوست عزیزlaugh 

شقایق ذکری امیر

نظر شما چیست؟