درست خلاصه بنویسید

درست خلاصه بنویسید

خلاصه‌نویسی؛ گنجینۀ شخصی

خلاصه‌نویسی، هدر دادن وقت مطالعه نیست؛ بلکه یک ابزار قدرتمند برای هر دانش آموز و داوطلب کنکوری است. اگراصول و روش درست خلاصه‌نویسی را بدانید، یک منبع مطالعاتی شخصی‌سازی شده براساس نیاز آموزشی و برداشت‌های خودتان است.

تعریف بر مبنای کاربرد

براساس کاربردهایی که خلاصه‌نویسی دارد، می‌شود این‌طور گفت که خلاصه‌نویسی ابزار یادگیری فعال و مرور سریع است.

کاربردهای خلاصه نویسی

دو هدف بزرگ و مهم از نوشتن خلاصه درس را این‌طور برایتان بگویم:

1)مطالعه و یادگیریتان فعال، عمیق و مفهومی شود؛ اگر می‌خواهید مطالعۀ مفهومی داشته باشید، مجبور کردن خودتان به خلاصه نوشتن، یکی از راه‌های بسیار کاربردی برای مفهومی خواندن است. چون هرچقدر مطالعۀ شما مفهومی و عمیق‌تر باشد، خلاصه‌نویسی شما هم کیفیت و اطمینان بیشتری دارد!

2) برای زمان‌های مورد نیاز، یک منبع شخصی‌سازی شده تهیه کنید؛ زمان مورد نیاز منظور همان وقت‌هایی است که می‌خواهید نقشۀ کلی از درس را ببینید و یک بار درس را سریع مرور کنید تا ذهن در کمترین زمان به مطالب خوانده شده سرنخ شود.

خلاصه‌نویسی نقشۀ کلی درس است در ذهن شما .

زمان درست نوشتن خلاصه

خلاصه‌نویسی را پس از یادگیری کامل مطلب انجام دهید؛ یعنی زمانی که مراحل شناخت، آموزش و سنجش اولیه را انجام دادید. یعنی زمانی که منابع یادگیری برای درس مشخصشده در نوبت مطالعاتی را خواندید.

این منابع ممکن است کتاب درسی و درسنامه کتاب مشاوران باشد یا تنها همان درسنامه کتاب مشاوران آموزش کفایت کند. (بیشتر بخوانید: روش مطالعه کنکور علوم انسانی)

زمان نادرست نوشتن خلاصه

اگر قبل از پایان یادگیری و در حین مرحلۀ یادگیری خلاصه‌نویسی کنید، نادرست است. چون کاری که انجام خواهید داد رونویسی و مشق نوشتن از اکثر مطالب است. و این موضوع را نمی‌توانید کنترل یا مهار کنید؛ چون ذهن شما در اولین مواجهه با موضوع است و تمام مطالب بنظرش مهم و کلی و جزئی می رسد.

خلاصه نویسی

اشتباه نکنید

نکته‌نویسی و حاشیه‌نویسی را با خلاصه‌نویسی اشتباه نگیرید.

نکته‌نویسی همان نکات مهمی هستند که شما به نظرتان نیاز به یادداشت مشخص دارد. و همان‌طور که از نامش پیداست «نکته» است. 

حاشیه‌نویسی نیز همان مطالب یا برداشت‌های شخصی شما از ریزموضوعات و مطالب در هر جایی از درس است. حاشیه‌نویسی انگار نکتۀ از قلم افتاده در کتاب است که شما خودتان به صورت حاشیه‌نویس به منبع‌تان اضافه می‌کنید.

 خلاصه‌نویسی اما همان‌طور که گفتیم برداشت و نقشۀ کلی از موضوع و درس مطالعه‌شده توسط خود شماست؛ نقشه‌ای که از درس مورد مطالعه، در ذهن شما شکل گرفته و مختص شماست، نه کسی دیگر.

خلاصه‌نویسی وقت‌کشی نیست

این را بدانید که خلاصهنویسی یک هنر است و هر هنری نیاز به تمرین و پشتکار دارد که کامل شود. پس برای خلاصه نوشتن درست، تمرین کنید.  هیچ هنری بیارزش نیست؛ پس اگر زمان کافی در اختیار دارید، خلاصهنویسی را هدر رفتن وقت مطالعه ندانید.

زمان کافی یعنی اگر از تابستان و اول مهرماه شروع کرده اید یا اگر فرصت کافی برای امتحان دارید. یا اگر تعداد درسهایی که در برنامۀ مطالعاتی دارید، به شما این امکان را بدهد؛ منظورم زمانی است که دیر شروع کنید اما تعدادی درس را حذف کنید.

چند نکته 

1) خلاصه‌نویسی به معنای نوشتن جملات و نکته‌های مهم درس نیست.

2) نکته‌های مهم هر درس را در قالب نکته‌نویسی و حاشیه‌نویسی انجام دهید.

3) قرار نیست هر درسی خلاصه‌نویسی شود. متناسب با ویژگی‌های هر درس باید خلاصه بنویسید. حتما دربارۀ روش خلاصه‌نویسی دروس عمومی و اختصاصی خواهم گفت.

خلاصه‌نویسی‌ در منابع کمک‌درسی

سوال این است که وقتی کتاب‌های مشاوران آموزش دارای خلاصه‌نویسی هستند، آیا شما نیاز به خلاصه‌ نوشتن دارید؟ اگر نیاز به خلاصه نوشتن دارید، پس خلاصه‌های درسی کتاب مشاوران را بخوانید یا نه؟

در این‌که شما باید نقشۀ شکل گرفته از درس را که در ذهن‌تان ساخته شده، در جایی ثبت کنید، شکی نیست. چون این نقشۀ اختصاصی شماست و حاصل تراوشات ذهنی شما. اما این‌که خلاصۀ کتاب مشاوران آموزش چه کاربردهایی برای شما خواهد داشت، باید بگویم شما یک خلاصۀ تخصصی از یک فرد متخصص در آن درس را خواهید داشت. ضمن آنکه از دقت و اطمینان بیشتری برخوردار است، نظم و انسجامی که دارد، یک امتیاز به شمار می‌آید.

چند نمونه از خلاصه‌درس‌های کتاب‌های مشاوران

نمونه خلاصه نویسینمونه خلاصه نویسی

نتیجه گیری

خلاصه نویسی یعنی زمانی که مرحله مطالعه و یادگیری درس را پشت سر گذاشتید، آنچه در ذهنتان به عنوان نقشه درس شکل گرفته، در جایی یادداشت کنید. ثبت منظم و منسجم این نقشه از هر درس، آن را تبدیل به یک گنجینۀ شخصی خواهد که در زمان‌های مورد نیاز از آن‌ها استفاده کنید.

 

موفق باشید و بمانید

13 نظر

جمعه 11 مرداد 1398

با سلام و شاد باشید ببخشید نکته ها رو در جایی جداگانه بنویسیم یا در کتاب؟؟!!خداخیرتون بده یه عمر رو نویسی میکردم فکر میکردم خلاصه نویسیِ...... فقط یک سوال حین خلاصه نویسی اگر مطلبی از قلم افتاد نشانه ی ضعف در یادآوری و آموزش ماست؟!و می‌بایست دوباره ان مبحث را خواند؟

پاسخ انسانی ها

جمعه 11 مرداد 1398

سلام به شما دوست خوب انسانیها که اسمتون را نمی دونم. 

خوشحالم که مطلب براتون مفید بودهblush

نکته ها  را ترجیحا منظم و مرتب  می تونین در ادامه  خلاصه نویسی همون درس بنویسین. البته میشه دفترچه جداگانه هم داشته باشین ولی توصیه نمی کنم چون تعدد دفتر و منبع و همراه داشتنش براتون سخت میشه. 

اگر خلاصه نوبسی را که بلافاصله بعد از اتمام یادگیری   نوشتین و بعدها دیدین اون نوشته ها  ناقص هست، بهش اضافه کنین.طوری نیست. مهم اینه که مهارت و هنر خلاصه نویسی به تمرین و تمرین نیاز داره و شما این کار را انچام بدبن.

یادتون باشه خلاصه نوبسی را برای داشتن نقشه کلی از درس میخواین. نکته نویسی را برای داشتن نکته هایی که سوال خیز و مهم خواهند بود بنظرتون. حاشیه نویسی را برای ثبت برداشت ها  و مطالبی که حاصل تراوش ذهنی و دریافت خود شماست. مجموع این 3 مورد  بهترین گنجینه برای زمان مرور خواهد بود؛ در کنار تست هایی که علامت دار می کنید .

یادم هست که درباره تست زنی و اصول آن مطلبی بنویسم برایتان.

 

موفق باشید و بمانید

رستم جو

دوشنبه 25 شهریور 1398

مثل همیشه عالی❤

جمعه 10 آبان 1398

عالی بود👌👌👌👌

پاسخ انسانی ها

شنبه 11 آبان 1398

ممنووونblush

یکشنبه 1 دی 1398

سخته خب

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 2 دی 1398

surprise

شنبه 12 بهمن 1398

خدا ازتون راضی باشه

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 13 بهمن 1398

سلامت باشید

دوشنبه 21 بهمن 1398

مرسی از مطالب خوب تون کیف کردم باورم نميشه یه عمر اشتباه خلاصه نویسی کردم خداروشکر که شما به فکر ما انسانی ها هستین @-}--

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 24 بهمن 1398

سلام به شما همراه خوب انسانیها.

ممنونیم از همراهی شما:)

خوشحالیم که استفاده کردید.

موفق باشید.

دشتبان

یکشنبه 31 فروردین 1399

واقعا ممنون ما دوست داریم درس بخونیم ولی متاسفانه از اول ابتدایی بهمون یاد دادن طوطی وار حفظ کنیم و الان که به سن کنکور رسیدیم به مشکل بر خوردیم من شخصا هیچ راه درستی واسه درس خوندن روبه روم نبود شما خیلی خوبین واقعا تشکرفاطمه هستم از خراسان شمالی

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 1 اردیبهشت 1399

blushwink

چهارشنبه 7 آبان 1399

سلام ممنون از مطالب وتوصیه های ارزنده شما با این که دیر شده ولی از امروز این راهکارها را سر لوحه مطالعه خود قرار خواهم داد

ﺳﻪشنبه 13 آبان 1399

واقعا دمتون گرم /شما ها به فکر انسانیها هستین و بهشون بها میدین/واقعا ما انسانیها دیده نمیشیم و همه فکر میکنن هر کی میاد انسانی یا تنبل بوده یا هم نمی تونسته بره تجربی و ریاضی در حالی که باید به جامعه فهماند که علوم انسانی زیر بنای توسعه است

پاسخ انسانی ها

جمعه 23 آبان 1399

سلام به شما 
ممنون از انرژی که به ما میدین 
بله دقیقاااا هدف ما هم همینه اگر علوم انسانی نبود، انسان ها زندگی هاشون بی معنی می‌شد و خوشحالیم که مطالب سایت حس خوبی به شما داده

"نگار رفیقی"

سلااام  خیلللی ممنون 😀. اره واقعا در شرایطی که علوم انسانی کم ارزش تلقی میشه این وظیفه ما انسانیها است تا ارزش واقعی این رشته رو نشون بدیم و تسلیم حرف دیگران نشیم . همه باید بدونن رشته های مختلف انسانیه که زیربنای توسعه است .  

❤️  ریحانه همت یار

ممنون از شما 
ایشالا که بتونیم این تفکر اشتباه رو حذف کنیم و همین اینکه خود بچه های انسانی رشته ی خودشون رو دست کم نگیرن قدم مهمیه
حدیثه کریمی

سلام به شما دوست عزیز ، بی شک پایه و اساس یک جامع را افرادی می سازند که با رشته علوم انسانی زندگی کرده اند ، خود را دست کم نگیرید 

جامعه در انتظار شماست تا با وجود شما بسیاری از چالش ها و مسائل حل شود ، ما نیز همراه شما هستیمlaugh

"شقایق ذکری امیر"

شنبه 24 آبان 1399

سلام بسیار تشکر از مطالب مفید و پر بارتونمن الآن پشت کنکور رشته معارف هستم و میخوام کنکور انسانی بخونم و الآن از تاریخ هیچی بلد نیستم و کتابش رو هم ندارم میخواستم بدونم میتونم برای مطالعه تاریخ به جای کتاب از درسنامه های کتاب تست استفاده کنم؟اگر امکان داره کدوم انتشارات خوبه برای این کار؟؟؟

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 27 آبان 1399

سلام به شما دوست عزیز. 
به علوم انسانی خوش آمدید.
از ۶ کتابی که برای تاریخ و جغرافیا هست، ۳ کتاب را انتخاب کنید و شروه به مطالعه و تست زنی از روی کتاب کمک درسی کنید.
اینگونه از ۳۰ سوال کنکور، به ۱۵ سوال پاسخ میدهید که برای کسب رتبه زیر ۱۰۰۰ کافی است.
پیشنهاد ما برای تهیه کتابهای کمک درسی برای رشته انسانی، انتشارات مشاوران آموزش است، چرا که ناشر تخصصی علوم انسانی است و   کتاب ها با رویکرد حفظی تالیف نشده اند بلکه شما متناسب با روش مطالعه هر درس یاد میگیرید.
به منظور خرید مجموعه کتاب‌های #انتشاراتمشاورانآموزش  با شماره 👇
☎️ ۰۲۱۶۶۹۷۵۷۲۷
داخلی ۲۰۳ الی ۲۰۵ تماس بگیرید.

شنبه 2 اسفند 1399

عاااالییییی😍سلامت باشید💎🧿متشکر🙏🏻

دوشنبه 13 اردیبهشت 1400

سلام دروس طلایی بخش مفاهیم آموزشی خلاصه نویسی درس هارو انجام نداده؟

پاسخ انسانی ها

شنبه 18 اردیبهشت 1400

سلام به شما 
این کتاب صرفا حل المسائل هستش و خلاصه ها برای اشنایی با درس ها هست اما در کتاب هایی مثل تیزشیم خلاصه نویسی های نکته وار برای کنکور ارائه شده که بسیار در دوران جمع بندی کمک کننده است
نگار رفیقی

چهارشنبه 2 تیر 1400

سلام وقتتون بخیر من داوطلب کنکور ۱۴۰۱ انسانی هستم و هنوز هیچ تستی کار نکردم و دروس دهم و یازدهم رو مطالعه نکردم میخواستم ازتون بپرسم که از کجا باید دقیقا شروع کنم و اینکه تو یه مطالبتون که خوندم یه جا گفته بودید شناخت باید داشته باشیم به هر درس و برای این باید تستای کنکور رو ببینیم میخواستم بپرسم من که کنکور ۱۴۰۱ رو میخوام بدم باید کنکور ۱۴۰۰ رو تستاش رو ببینم؟ و اینکه کتاب مشاوران رو از کجا میتونم تهیه کنم؟ ممنون میشم جوابم رو بدید🙏🏿🙂

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 28 تیر 1400

سلام به شما 
از برنامه مطالعاتی تابستان ۱۴۰۱ ما میتونین استفاده کنین لینکش رو براتون میذارم قبل از انجام برنامه مطلب رو بخونین هر سوالی داشتین برامون کامنت بذارید 

بعد راجب شناخت سوالات بله خیلی مهمه که بشناسین و موردی نداره اگه سوالات کنکور ۱۴۰۰ رو ببینین اما لازم نیست الان جواب بدید بهشون زمان زدن کنکور های سال گذشته عید و بعد از عید هستش 
من آدرس سایت فروش کتاب ها رو براتون میذارم میتونین خرید آنلاین داشته باشین 
سایت خرید کتاب:انتشارات مشاوران آموزش

لینک برنامه:برنامه مطالعاتی تابستان کنکور1401

نگار رفیقی

نظر شما چیست؟