درست خلاصه بنویسید

درست خلاصه بنویسید

خلاصه‌نویسی؛ گنجینۀ شخصی

خلاصه‌نویسی، هدر دادن وقت مطالعه نیست؛ بلکه یک ابزار قدرتمند برای هر دانش آموز و داوطلب کنکوری است. اگراصول و روش درست خلاصه‌نویسی را بدانید، یک منبع مطالعاتی شخصی‌سازی شده براساس نیاز آموزشی و برداشت‌های خودتان است.

تعریف بر مبنای کاربرد

براساس کاربردهایی که خلاصه‌نویسی دارد، می‌شود این‌طور گفت که خلاصه‌نویسی ابزار یادگیری فعال و مرور سریع است.

کاربردهای خلاصه نویسی

دو هدف بزرگ و مهم از نوشتن خلاصه درس را این‌طور برایتان بگویم:

1)مطالعه و یادگیریتان فعال، عمیق و مفهومی شود؛ اگر می‌خواهید مطالعۀ مفهومی داشته باشید، مجبور کردن خودتان به خلاصه نوشتن، یکی از راه‌های بسیار کاربردی برای مفهومی خواندن است. چون هرچقدر مطالعۀ شما مفهومی و عمیق‌تر باشد، خلاصه‌نویسی شما هم کیفیت و اطمینان بیشتری دارد!

2) برای زمان‌های مورد نیاز، یک منبع شخصی‌سازی شده تهیه کنید؛ زمان مورد نیاز منظور همان وقت‌هایی است که می‌خواهید نقشۀ کلی از درس را ببینید و یک بار درس را سریع مرور کنید تا ذهن در کمترین زمان به مطالب خوانده شده سرنخ شود.

خلاصه‌نویسی نقشۀ کلی درس است در ذهن شما .

زمان درست نوشتن خلاصه

خلاصه‌نویسی را پس از یادگیری کامل مطلب انجام دهید؛ یعنی زمانی که مراحل شناخت، آموزش و سنجش اولیه را انجام دادید. یعنی زمانی که منابع یادگیری برای درس مشخصشده در نوبت مطالعاتی را خواندید.

این منابع ممکن است کتاب درسی و درسنامه کتاب مشاوران باشد یا تنها همان درسنامه کتاب مشاوران آموزش کفایت کند. (بیشتر بخوانید: روش مطالعه کنکور علوم انسانی)

زمان نادرست نوشتن خلاصه

اگر قبل از پایان یادگیری و در حین مرحلۀ یادگیری خلاصه‌نویسی کنید، نادرست است. چون کاری که انجام خواهید داد رونویسی و مشق نوشتن از اکثر مطالب است. و این موضوع را نمی‌توانید کنترل یا مهار کنید؛ چون ذهن شما در اولین مواجهه با موضوع است و تمام مطالب بنظرش مهم و کلی و جزئی می رسد.

خلاصه نویسی

اشتباه نکنید

نکته‌نویسی و حاشیه‌نویسی را با خلاصه‌نویسی اشتباه نگیرید.

نکته‌نویسی همان نکات مهمی هستند که شما به نظرتان نیاز به یادداشت مشخص دارد. و همان‌طور که از نامش پیداست «نکته» است. 

حاشیه‌نویسی نیز همان مطالب یا برداشت‌های شخصی شما از ریزموضوعات و مطالب در هر جایی از درس است. حاشیه‌نویسی انگار نکتۀ از قلم افتاده در کتاب است که شما خودتان به صورت حاشیه‌نویس به منبع‌تان اضافه می‌کنید.

 خلاصه‌نویسی اما همان‌طور که گفتیم برداشت و نقشۀ کلی از موضوع و درس مطالعه‌شده توسط خود شماست؛ نقشه‌ای که از درس مورد مطالعه، در ذهن شما شکل گرفته و مختص شماست، نه کسی دیگر.

خلاصه‌نویسی وقت‌کشی نیست

این را بدانید که خلاصهنویسی یک هنر است و هر هنری نیاز به تمرین و پشتکار دارد که کامل شود. پس برای خلاصه نوشتن درست، تمرین کنید.  هیچ هنری بیارزش نیست؛ پس اگر زمان کافی در اختیار دارید، خلاصهنویسی را هدر رفتن وقت مطالعه ندانید.

زمان کافی یعنی اگر از تابستان و اول مهرماه شروع کرده اید یا اگر فرصت کافی برای امتحان دارید. یا اگر تعداد درسهایی که در برنامۀ مطالعاتی دارید، به شما این امکان را بدهد؛ منظورم زمانی است که دیر شروع کنید اما تعدادی درس را حذف کنید.

چند نکته 

1) خلاصه‌نویسی به معنای نوشتن جملات و نکته‌های مهم درس نیست.

2) نکته‌های مهم هر درس را در قالب نکته‌نویسی و حاشیه‌نویسی انجام دهید.

3) قرار نیست هر درسی خلاصه‌نویسی شود. متناسب با ویژگی‌های هر درس باید خلاصه بنویسید. حتما دربارۀ روش خلاصه‌نویسی دروس عمومی و اختصاصی خواهم گفت.

خلاصه‌نویسی‌ در منابع کمک‌درسی

سوال این است که وقتی کتاب‌های مشاوران آموزش دارای خلاصه‌نویسی هستند، آیا شما نیاز به خلاصه‌ نوشتن دارید؟ اگر نیاز به خلاصه نوشتن دارید، پس خلاصه‌های درسی کتاب مشاوران را بخوانید یا نه؟

در این‌که شما باید نقشۀ شکل گرفته از درس را که در ذهن‌تان ساخته شده، در جایی ثبت کنید، شکی نیست. چون این نقشۀ اختصاصی شماست و حاصل تراوشات ذهنی شما. اما این‌که خلاصۀ کتاب مشاوران آموزش چه کاربردهایی برای شما خواهد داشت، باید بگویم شما یک خلاصۀ تخصصی از یک فرد متخصص در آن درس را خواهید داشت. ضمن آنکه از دقت و اطمینان بیشتری برخوردار است، نظم و انسجامی که دارد، یک امتیاز به شمار می‌آید.

چند نمونه از خلاصه‌درس‌های کتاب‌های مشاوران

نمونه خلاصه نویسینمونه خلاصه نویسی

نتیجه گیری

خلاصه نویسی یعنی زمانی که مرحله مطالعه و یادگیری درس را پشت سر گذاشتید، آنچه در ذهنتان به عنوان نقشه درس شکل گرفته، در جایی یادداشت کنید. ثبت منظم و منسجم این نقشه از هر درس، آن را تبدیل به یک گنجینۀ شخصی خواهد که در زمان‌های مورد نیاز از آن‌ها استفاده کنید.

 

موفق باشید و بمانید

7 نظر

جمعه 11 مرداد 1398

با سلام و شاد باشید ببخشید نکته ها رو در جایی جداگانه بنویسیم یا در کتاب؟؟!!خداخیرتون بده یه عمر رو نویسی میکردم فکر میکردم خلاصه نویسیِ...... فقط یک سوال حین خلاصه نویسی اگر مطلبی از قلم افتاد نشانه ی ضعف در یادآوری و آموزش ماست؟!و می‌بایست دوباره ان مبحث را خواند؟

پاسخ انسانی ها

جمعه 11 مرداد 1398

سلام به شما دوست خوب انسانیها که اسمتون را نمی دونم. 

خوشحالم که مطلب براتون مفید بودهblush

نکته ها  را ترجیحا منظم و مرتب  می تونین در ادامه  خلاصه نویسی همون درس بنویسین. البته میشه دفترچه جداگانه هم داشته باشین ولی توصیه نمی کنم چون تعدد دفتر و منبع و همراه داشتنش براتون سخت میشه. 

اگر خلاصه نوبسی را که بلافاصله بعد از اتمام یادگیری   نوشتین و بعدها دیدین اون نوشته ها  ناقص هست، بهش اضافه کنین.طوری نیست. مهم اینه که مهارت و هنر خلاصه نویسی به تمرین و تمرین نیاز داره و شما این کار را انچام بدبن.

یادتون باشه خلاصه نوبسی را برای داشتن نقشه کلی از درس میخواین. نکته نویسی را برای داشتن نکته هایی که سوال خیز و مهم خواهند بود بنظرتون. حاشیه نویسی را برای ثبت برداشت ها  و مطالبی که حاصل تراوش ذهنی و دریافت خود شماست. مجموع این 3 مورد  بهترین گنجینه برای زمان مرور خواهد بود؛ در کنار تست هایی که علامت دار می کنید .

یادم هست که درباره تست زنی و اصول آن مطلبی بنویسم برایتان.

 

موفق باشید و بمانید

رستم جو

دوشنبه 25 شهریور 1398

مثل همیشه عالی❤

جمعه 10 آبان 1398

عالی بود👌👌👌👌

پاسخ انسانی ها

شنبه 11 آبان 1398

ممنووونblush

یکشنبه 1 دی 1398

سخته خب

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 2 دی 1398

surprise

شنبه 12 بهمن 1398

خدا ازتون راضی باشه

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 13 بهمن 1398

سلامت باشید

دوشنبه 21 بهمن 1398

مرسی از مطالب خوب تون کیف کردم باورم نميشه یه عمر اشتباه خلاصه نویسی کردم خداروشکر که شما به فکر ما انسانی ها هستین @-}--

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 24 بهمن 1398

سلام به شما همراه خوب انسانیها.

ممنونیم از همراهی شما:)

خوشحالیم که استفاده کردید.

موفق باشید.

دشتبان

یکشنبه 31 فروردین 1399

واقعا ممنون ما دوست داریم درس بخونیم ولی متاسفانه از اول ابتدایی بهمون یاد دادن طوطی وار حفظ کنیم و الان که به سن کنکور رسیدیم به مشکل بر خوردیم من شخصا هیچ راه درستی واسه درس خوندن روبه روم نبود شما خیلی خوبین واقعا تشکرفاطمه هستم از خراسان شمالی

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 1 اردیبهشت 1399

blushwink

نظر شما چیست؟