معرفی رشتۀ علوم اجتماعی

معرفی رشتۀ علوم اجتماعی

علوم اجتماعی و من

اين روزها بايد به هر كي رسيديد، بپرسيد كه چه رشته‌اي در دانشگاه مي‌خواند يا خوانده است و بعد اين پرسش مهم را از او بپرسيد: 
«اگر دوباره به زماني برمي‌گشت كه مي‌خواست انتخاب رشته بكند، آيا همان رشته را مي‌زند كه در دانشگاه آن را مي‌خواند يا خوانده است؟»
من پاسخم اين است: 

«بله! اگر به سال 66 برمي‌گشتم باز همين كار را مي‌كردم: انتخاب اولم را مثل آن روزها «علوم اجتماعي» مي‌زدم. و باز هم «علوم اجتماعي» دانشگاه تهران.»

موضوع بالا نشان مي‌دهد كه من علوم اجتماعي را براي خودم داراي اثر مي‌دانم.

در همین موضوع چند پرسش جدي را پاسخ مي‌دهم: 

1. آيا علوم اجتماعي درآمد ساز است؟ 

علوم اجتماعي براي من درآمد نساخته است و اساساً درآمدسازي از طريق رشته‌ي علوم اجتماعي در صورتي ممكن است كه علاقمند به كارهاي پژوهشي باشيد و يا علاقمند به ادامه تحصيل براي استاد دانشگاه شدن و يا استخدام در برخي از ادارات.
در واقع رشته علوم اجتماعي از معدود رشته‌هايي است كه چه در ايران و چه خارج از ايران، فعالان آن، «پول‌سازي» با رشته نمي‌كنند. اگر هدف‌تان پول‌سازي است، علوم اجتماعي نخوانيد

2. آيا درس‌هاي علوم اجتماعي در دانشگاه جذاب هستند؟

بلي، قطعاً. علوم اجتماعي از رشته‌هايي است كه دانشجويي كه وارد اين رشته مي‌شود وقتي به انتهاي چهار سال رسيد، از نظر بينشي همان آدم قبلي نيست. علوم اجتماعي اثرگذار است. تغيير ساز است. و يكي از مهم‌ترين دلايل اين تغييرساز بودنش به خاطر واحدهاي درسي است كه دارد.

3. آيا با رشته علوم اجتماعي مي‌توان در فوق ليسانس در رشته‌هاي ديگر دانشگاهي شركت كرد؟

حتماً مي‌توان! و از طرف ديگر، درچهار سال دانشگاه، توانايي به دست مي‌آوريد كه امكان شركت در رشته‌هاي ديگر نظير، جمعيت‌شناسي، روان‌شناسي، علوم تربيتي، مديريت‌ها براي شما ممكن است. كافي است چهار سال ليسانس را خوب درس بخوانيد.

نظر من دربارۀ رشتۀ علوم اجتماعی

رشتۀ علوم اجتماعي، به شما بينشي بي‌نظير مي‌دهد، موجب مي‌شود كه شما به راحتي هر اتفاقي در جهان را به دليل اين كه سنت است، به دليل اين كه قدرت حامي آن است، به دليل اين كه وضعيت اقتصادي چنين مي‌كند، نپذيريد.

علوم اجتماعي، از رشته‌هاي عزيزي است كه خواندنش شما را بزرگتر از خود امروزتان خواهد كرد.

رشتۀ علوم اجتماعی با من چه کرد؟

روشي كه براي معرفي واحدهاي درسي دارم اين است: مي‌خواهم بگويم برخي از واحدهاي درسي كه در دانشگاه خواندم با من چه كرد؟ 

روان‌شناسي اجتماعي:

يكي از جذاب‌ترين درس‌هايي كه خواندم روان‌شناسي اجتماعي بود. تصور كنيد كه شما وقتي اين درس را مي‌خوانيد متوجه مي‌شويد كه چه اتفاقي مي‌افتد كه مثلاً تعداد زيادي معتقد مي‌شوند كه سال 2000 ميلادي كه برسد، جهان منفجر مي‌شود؟ يا فرض كنيد كه مي‌توانيد متوجه شويد كه چه اتفاقي مي‌افتد كه يك نفر ايراني وقتي در اروپا است، كاغذ دم دستي را به زمين نمي‌ريزد ولي همان آدم وقتي به ايران برمي‌گردد، صبح ساعت 10 صبح آشغال‌هايش را دم در خانۀ همسايه مي‌گذارد؟ يا كدام مكانيزم‌هاي جمعي باعث مي‌شود آدم‌ها يك باره از يكسري الگوها پيروي مي‌كنند و مثلاً در عرض يك سال به يك باره فلان رنگ مُد مي‌شود؟ روان‌شناسي اجتماعي كه اشتراك دو رشته‌ي جامعه‌شناسي و روان‌شناسي است، اين موضوعات جذاب را طرح مي‌كند. من به كمك اين درس، لايه‌هاي عميقي كه عاملي براي انجام كنش‌هاي اجتماعي مي‌شود را كشف كردم.

جامعه‌شناسي نابرابري‌ها و جامعه‌شناسي توسعه

يكي از معمول‌ترين پرسش‌ها براي فردي كه در يك كشور جهان سوم زندگي مي‌كند چيست؟ چرا ايران توسعه يافته نيست و چگونه مي‌تواند به سمت توسعه‌يافتگي قدم بردارد؟ 
- كساني كه علوم انساني مي‌خوانند هميشه با اين مشكل مواجه هستند: همه مردم در مورد هر موضوع مربوط به علوم انساني بدون اين كه فكر كنند كه تخصص دارند يا نه، نظر مي‌دهند.
- به همين دليل هم دوستان علوم انساني، لطفاً دقت كنيد شما در هر رشته‌اي كه درس مي‌خوانيد آنقدر دقيق و درست درس‌هاي دانشگاهي‌تان را بخوانيد كه شبيه مردمي كه رشته شما را نخوانده‌اند، حرف نزنيد. بلد باشيد كه به روش علمي موضوعات را بررسي كنيد.

اين همان كاري است كه جامعه‌شناسي توسعه مي‌گويد: «دانش، توسعه مي‌آفريند.» 

 

بیشتر خواهم نوشت.

2 نظر

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

از نظر من علوم اجتماعی فقط یک درس نیست بلکه یک عشقه و من از نظر یک عشق بهش نگاه می کنم

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 15 مرداد 1398

سلام. 

خوشحال میشیم بیشتر از نظر خودتون بگین برامون. 

و خوشحال تر از این میشیم که نظر و دیدگاه یا تجربتون از تحصیل و مطالعه این رشته، در قالب یک نوشته برامون بفرستین که با نام خودتان به عنوان مخاطبان انسانیها  در سایت قرار داده بشه.

 

انسانیها:

این پیشنهاد را از ما جدی بگیرید؛ چون سایت انسانیهاست!

 

انسانی یار

یکشنبه 24 آذر 1398

میشه بیشتر درباره ی جامعه شناسی توضیح بدین؟ فائزه

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 25 آذر 1398

فائزه خانم سلام. حتما مطالب اتاق علمی جامعه شناسی را بخون. و البته برای مطالب تکمیلی میتونی به سایت مرکز ترویج علوم انسانی برین که ویژه رشته علوم انسانی است. از این لینک: وارد شوید: علوم انسانی

نظر شما چیست؟