دانشجوی آینده سلام

دانشجوی آینده سلام

سال دوازدهم برای شما سال غریبی است. و چرا؟

نه فقط برای این که آخرین سال تحصیلی شما قبل از دانشگاه است و نه فقط برای این که تلاشی خواهید داشت عظیم، برای رسیدن به دانشگاه؛ بلکه به یک دلیل مهمتر.

به زودی متوجه خواهید شد که دیگر مثل زمانی که دانشآموز یازدهم بودید، حرف نمیزنید و حتی مثل سال قبل راه نمیروید. در شما جوانی در حال روییدن است که قرار است به زودی سرنوشت خودش را به دست گیرد.

آخر میدانید آدم که دبیرستان را تمام میکند، لباسهای ذهنش، برایش کوچک میشود.

حالا بیایید از جایی دیگر به همین موضوع نگاه کنیم.

شما و به خصوص شما  که دانشآموز انسانی هستید، متفاوتتر بزرگ میشوید. ذهنتان تحلیلیتر میشود. دیگر هر حرفی را نمیپذیرید و راضی به استدلالهای سطحی نمیشوید. عمیق میشوید. عین چاه عمیق!

چاه عمیق دیدهاید؟ چاهکن از لایههای سطحی زمین عبور میکند و میرسد در جایی، در آن عمقها، به آب.

شما درونتان چنین میشود: عمیق!
و یک موضوع دیگر:

میدانید چه چیزی دلم میخواهد؟

دلم میخواهد بگویم به شما، به شما که انتشارات مشاوران آموزش را بهعنوان ناشر تخصصی خودتان انتخاب کردهاید که میشود «لطف کنید و امسال را خیلی جدی بگیرید؟ تا بیشتر بزرگ شوید، تا بیشتر عمیق شوید؟ میشود خسته نشوید؟ میشود وقتی زحمت میکشید و به اندازهء زحمتتان، در مدرسه یا در آزمون، نتیجه نگرفتید ناامید نشوید و به خودتان بلند بگویید که هی فلانی! تو حق نداری! حق نداری که ناامید شوی و بعد دست از تلاش نکشید؟»

آخرین حرفم برای شما که دیگر برایتان حرف نخواهم زد، چرا که سال بعد در دانشگاه خواهید نشست و در جایگاه  دانشجو:

در تمام سالهایی که برای رشتهء علوم انسانی کار کردم یک چیز همیشه باورم بود و آن اینکه زمین و زمان را باید به هم بریزم تا بتوانم قدمی در راه رشد و توسعه علوم انسانی بردارم و یواش به شما میگویم که احساس خوبی دارم. احساس رضایت. انگاری همهء تلاشهای من و همکارانم بینتیجه نبوده است، چرا که شما، خوانندهء جدی ما هستید و امیدوارم که «روشهایی که در کتابهایمان یاد گرفتهاید را بتوانید در دانشگاه نیز به کار گیرید.»

دانشجوی آینده، سلام!

7 نظر

چهارشنبه 16 مرداد 1398

فقط دوست دارید خودتونا تبلیغ کنبد

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 16 مرداد 1398

سلام.

این متن را از جانب انسانی یار به عنوان یک دعوت نامه بدانید که شما هم اگر خدمات اختصاصی ویژۀ انسانیها دارید،  در اختیار انسانیها قرار بدهید. 

قطعا رشد و پیشرفت انسانیها، هدف ما بوده و هست و خواهد بود و دست هر کدام از انسانی یارهای دیگر را به گرمی خواهیم فشرد.

 

منتظر حمایت تان  از انسانیها هستیم. بنده  رستم‌جو  هستم به نمایندگی از مرکز مشاوره انسانی یار این دعوت را تقدیم شما نمودم.

 

حدیث rs

چهارشنبه 16 مرداد 1398

من دوازدهم نیستم هنوز.ولی این حرفاتون،حتماً یادم میمونه.ممنونم ❤

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 16 مرداد 1398

حدیث خانم

ولی همراهی و همدلی شما با ما  برامون ارزشمند و ماندگار هست. و امیدواریم  . . . 

انسانی یارheart

یکشنبه 20 مرداد 1398

زینب هستمبزرگ شدن و رابطش با عمیق شدن چاه درونمون چطور امکان پذیر میشه؟ قدم اول برای بزرگ شدن چیه؟!

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 21 مرداد 1398

سلام خانم زینب
خوشحالم که خوانندگان نوشته‌ام پرسش‌هایی به این دقت می‌پرسند.
چطور چاه درونمان عمیق می‌شود؟ ما چطور می‌توانیم سطحی نباشیم؟

ابتدا کوتاه بگویم که «سطحی» یا «آدم سطحی» یعنی آدمی که رفتار او را عواملی هدایت می‌کنند که ارزشمند نیستند و آن رفتارها ناشی از ارزش‌های والای انسانی نیستند.

موضوع این است که وقتی ما همینطور به سن‌مان اضافه می‌شود، 17، 18، 19 و ... می‌توانیم تا جوان هستیم با زور جوانی غلبه کنیم به این عوامل سطحی‌ساز.
خانم زینب، دغدغه‌های یک آدم معلوم می‌کند که چه قدر سطحی یا عمیق است. وقتی که دغدغه و بزرگترین هدف زندگی آدم مثلا این باشد که حقوق‌دان برجسته‌ای باشد و بتواند از ایران در برابر قدرت‌های زورگو دفاع کند یا روان‌شناسی باشد که بتواند با کمک به مردم گام در مسیری بگذارد که ملتی سالم به لحاظ روانی شکل بگیرد یا جامعه‌شناسی باشد که بتواند با توجه به شرایط جامعه راه‌حل‌های مناسبی برای عبور از بحران‌ها پیشنهاد دهد و ...، در این صورت این آدم دارد روزبه‌روز «چاه عمیق‌» تری در خود می‌زند.

 

وحید تمنا

دوشنبه 21 مرداد 1398

آقای تمنا من فکر میکنم تا حدی زیاد در رابطه با سوژه انسان و جامعه فردی دغدغه مند هستم و شما من را تا حد زیادی دراین زمینه راهنمایی کردید.

شنبه 18 آبان 1398

آقایه،تمنا با سلام و وقت بخیر اسم من علیرضا هستشو رشتم انسانی هستش من این رشته رو چون حفظیاتم خوب بود انتخاب نکردم بلکه دنباله علایقم،رفتماز شما می خواستم مشورتی بگیرم،ما که از هر کی می پرسیم روانشناسی بخوایم انتخاب کنیم چون علاقمند بهش هستیم،میانگینه،درصدش چقدر هستش وجواب کامل نمی دن خواستیم که نظر شما رو بپرسیمو درمورد بازار کارش هم توضیحی دهید ممنونم

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 19 آبان 1398

سلام دوست عزیز. خوشحالیم که با هدف و آگاهی به این رشته اومدین./ 

این مطلب را در سایت بخونین: معرفی رشته روانشناسی و رتبه لازم برای قبولی

یکشنبه 24 آذر 1398

ببخشید یه چیزی درمورد متن شماره ۸ ذهنم و مشغول کرده، گفتید حتی اگه خسته هم هستید سعی کنید درس بخونید ولی من وقتی خسته باشم نه تنها چیزی ب ذهنم نمیره بلکه اونایی هم ک خوندم یادم میرهفائزه

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 25 آذر 1398

فائزه خانم سلام. 

وقتی خسته نیستی و انرژی داری، بازدهی مطالعه مناسب است. اما وقتی خسته باشی، این بازدهی کم میشه. این نوعی القاء به خودت هست که چیزی یادم نمیمونه. مهم اینه که در این مدت خستگی هم بخونی. هر چند کم.

موفق باشید. انسانی یار

چهارشنبه 4 دی 1398

سلام من پشت کنکوری هستم رشتمم انسانیع بدون مشاور و ازمون درس میخونم ی برنامه ریزی مختصر و مفید میخاسم

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 8 دی 1398

سلام. برنامه ویژه داوطلبان فارغ التحصیل: برنامه ریزی ویژه پشت کنکوری های نظام جدید

نظر شما چیست؟