پشت‌کنکور ماندن برای سال بعد

پشت‌کنکور ماندن برای سال بعد

اگر کنکور امسال خوب نخوندی، دیر شروع کردی و الان میخوای برای کنکور بعدی بخونی؛ یا اگه سال قبل، خوب خوندی ولی رتبۀ دلخواهتو نیاوردی که الان قاطعانه تصمیم گرفتی و میخوای شروع کنی؛ برای هر دو گروه شما یه سری توصیه‌های لازم و ضروری هست.

لطفا دعوا نکنید

این دعوا با هر کسی میتونه باشه؛ از خودتون گرفته تا کتاب‌هاتون و ... ولی شدیدترین دعوا را ممکنه با خودتون داشته باشید. دعوا کردن هم برای اینه که دنبال مقصر بگریدن. که «چرا پارسال نشد» یا «چرا نتونستم» یا «چرا نذاشتن» و . . . 

پشت کنکور ماندن

دعوا تمومی نداره

هرچقدر این دعوا را کش بدین، ادامه پیدا میکنه. اونقد که هلاک میشین و چشم باز کنین می‌بینین چند هفته از دست دادین.

نتیجۀ اول این‌که: دعوا نکنید؛ یا دعواهاتون را کِش نیارین. 

خوشناسی به جای خودخوری

خودخوری یه جور دعوای بی سروصدا با خودتونه. که این هم بده، حتی شاید از دعوا با صدای بلند هم بدتر باشه. به جای اینکار باید خوشناسی کنکور انجام بدین. منظورم اینه که بشینین با خودتون روی این سوالات خوب فکر کنین:

1) من پارسال کم گذاشتم؟

کم گذاشتن را با «کم آوردن» یکی ندونین. میشه بگم همه کنکوری‌ها یه جاهایی کم میارن ولی موفق‌های کنکور، اون جاهایی که کم آوردن به خودشون اجازه نمیدن کم بذارن. توی مطلب ده ویژگی رتبۀ برتر این مورد را توضیح دادیم. خلاصش اینه که ناامید نشین و همون روزی چند ساعت هم که می‌تونین بخونین، هدفدار و با برنامه و جدی بخونین. به جای اینکه کل روز روی کتاب باشید و چیزی نخونین و استراحتم نکرده باشید.

2) کجا و چه موقه کم گذاشتم

روزهای عید، بعد از امتحانات خرداد، تابستون، بعد از امتحانات دیماه و... البته که یه موقه‌هایی هست که اغلب کنکوری‌ها کم میارن. مثل بعد از امتحانات دیماه، مثل اواسط بهمن یا نرسیده به اسفندماه. ولی دیگه وجدانا نباید از دو هفته مونده به تعطیلات عید و ایام عید کم بذاری. یا بعد از امتحانات خرداد تا کنکور که خیلی مهمه نباید کم بذاری. 

البته این که میگم کم نذارین، منظورم زیاد خوندن توی هر شرایطی نیست. درست خوندنش مهم‌تر از چقدر خوندنش هست. یعنی لازم نیست دو سه هفته مونده به کنکور روزی 16 ساعت بخونی - به شرطی که مسیر قبلش را خوب خونده باشی- ولی توی دو هفته اسفند و تعطیلات عید باید جوری بخونی که انگار بعد از عید کنکور داری و اکثر کتابهاتو ببندی. 

پشت کنکور ماندن

اشتباهاتتو بنویس

اشتباهات کلی و بزرگ را میگم. مثل این‌ها: کلاس زیاد گرفتم. بعد از کلاس، درس اونروز را نخوندم. آزمون برام جدی نبود. تحلیل آزمون را انجام نمی‌دادم. تست توی خونه برام بیشتر از یه درصد گرفتن نبود، اصلا تحلیل تست نداشتم. برنامه نداشتم برای خودم، برنامه مشاور هم خوب اجرا نمی‌کردم. مشاور نداشتم و فکر می‌کردم با برنامه مدرسه میشه درس خوند و . . . 

معکوس نشو

منظورم اینه که امسال دیگه از این طرف پشت بوم  نیفت! اگه پارسال 8تا کلاس رفتی و هیچکدوم ازش استفاده نکردی، امسال بگی دیگه هیچ کلاسی نمیرم، غلطه. کلاس باید بری؛ البته هر وقت و برای هر درسی که نیاز داشتی. برای رفع اشکال یا تست زنی یا ...

(مطلب باید و نبایدهای کلاس کنکوری انسانی - بخش اول و باید و نبایدهای کلاس کنکوری انسانی - بخش دوم در این باره هست)

یا اگه پارسال از همون اول تابستون بدون اینکه بدونی کنکور چیه و هیچی آمادگی درسی نداری، رفتی همه 24 مرحله آزمون ثبت‌نام کردی، امسال نگی به خودت که فقط آزمون جامع‌های سنجش شرکت می‌کنم. بلکه آزمون برو حتما. ولی هدفدار و به موقش.

(مطلب آزمون برم یا نه توضیح بیشتر دادیم)

عاقل باش

امیدوارم حمل بر جسارت نشود، منظور این است که «هر آدمی ممکن است در گِل بیفتد، ولی در گِل ماندن درست نیست» درسته سال قبل نشد، ولی قرار نیست امسال هم همون اشتباهات سال قبل را تکرار کنی. کاری که دیگران (تعداد زیادی از دیگران) تونستن انجام بدن، پس ناممکن نیست و شما هم با تجربه‌ای که دارید، امسال حتما راحت‌تر میتونین انجامش بدین.

متعادل باش

یعنی از 15ساعت مطالعۀ روزانه شروع نکن که بعد از دو هفته به 5 ساعت برسی. برعکس؛ از متوسط توانایی و انتظارت شروع کن و آروم آروم زیادش کن. اینجاست که باید برنامه داشته باشی و مشاور متخصص!

همراه خوب داشته باش

همراه‌های امسالت سه نفر هستن: خونواده، مشاور متخصص، منبع تخصصی. اگه پارسال مشاور نداشتی، که اشتباه بزرگی بوده! اگه پارسال هر ماه یه مشاور داشتی، که اشتباه بزرگتره! اگه پارسال یه مشاور غیرمتخصص داشتی که اشتباه بزرگترتره!

شک نکن و کتاب‌هایی که به نظرت کمکت نمی‌کنه، بذارش کنار. از ناشر تخصصی رشتۀ خودت کتاب بخون. 

بزرگ فکر کن

یعنی به همین دو روزی که برای کنکور می‌خونی، فکر نکن. دو روز بعدش هم ببین. این‌که میخوای به کجا برسی؟ دنبال چی هستی؟ گمشدت چی هست؟ دنبال کَل کَل  کردن با خودت هستی یا دیگران؟ میخوای پوز کسی را به خاک بزنی یا میخوای خودتو سربلند ببینی؟ میخوای روی کسی را کم کنی یا پیش کسانی که برات زحمت کشیدن و منتظر خوشحالیت هستن، روسفید باشی . . .میخوای دردی کم کنی از جامعه‌ای که توش هستی، یا میخوای عقده‌های اجتماعی خودتو توی خودت بریزی و ... 

موفق باشید و بمانید

4 نظر

ﺳﻪشنبه 5 شهریور 1398

با سلام و خسته نباشید.من امسال نتیجه ی کنکورم خوب نبود و می خوام برای سال بعد تلاش کنم. با توجه به اینکه فارغ التحصیل شدم. دو تا سوال داشتم که جواب بدید ممنونتون میشم.۱- می خواستم بدونم از کدوم برنامه ریزی استفاده کنم؟ از برنامه مطالعاتی سایت استفاده کنم یا تو یکی از موسسات کنکوری ثبت نام کنم و با برنامه ی اون ها پیش برم؟۲- تو بعضی از دروس مثل ریاضی ،زبان و... ضعیف هستم. برای تقویت این دروس، از کتاب های اختصاصی انسانی با درسنامه (منظورم انتشارات مشاوران هست) استفاده کنم یا کلاس کنکوری برم یا فیلم آموزشی تهیه کنم؟(با توجه به اینکه فیلم و dvd آموزشی برای داوطلبان انسانی خیلی کم هست و کامل و مفیدنیست)

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 6 شهریور 1398

سلام به شما دوست عزیز انسانی
اول از هر چیزی باید بهتون بگم مطلب موجود در لینک پشت کنکور ماندن برای سال بعد را مطالعه کنید. 
امیدوارم تا آخر مسابقه کنکور پر قدرت تر از قبل پیش برید. 
در پاسخ به سوال اول باید بگم هر کسی, را بهر کاری ساختن، در این مورد بیشتر توضیح خواهم داد. 
قلم چی جزو پر طرفدار ترین آزمون ها در بین کنکوری هاست دقت کنین گفتم پرطرفدار ترین آزمون نه برنامه مطالعاتی برای انسانیها. 
گزینه دو هم جزو پر طرفدار هاست و برنامه مطالعاتی متناسب با ازمون هایش را در سایت خود قرار میدهد و به داوطلبانی که در آزمون هایش شرکت میکنند خدمات ویژه ای ارائه میکند و استفاده از برنامه این موسسه تا حدی پیشنهاد میشود. 
ولی برنامه مطالعاتی طراحی شده باید ویزگی هایی داشته باشد مشاوران متخصص هر رشته ای ریزمباحث هر درس را و دشواری و آسانی آن ها را بهتر میدانند. 
از مهر ماه در سایت انسانیها برای شما انسانی های عزیز برنامه های مطالعاتی خاص خودتان گذاشته میشود و میتوانید از آن متناسب با شرایطتان استفاده کنید. 
در واقع دو نوع برنامه برای شما کنکوری های 99:
1) برای کسانی که از مهر ماه در آزمون های کانون شرکت میکنند؛ 
2) برای کسانی که در هیچ آزمونی شرکت نمی کنند. 
شما در این باره حق انتخاب دارید. 
و اما پاسخ سوال دومتان:
حتما از کتاب های ناشر تخصصی علوم انسانی استفاده کنید تا سر در گم نشوید. در درس زبان و ریاضی توصیه میکنم سری به اتاق علمی زبان و ریاضی بزنید
و توصیه میکنم ترمینولوژی زبان انگلیسی را دانلود کنید و بخوانید 
در درس ریاضی هم به زودی ترمینولوژی ریاضی چاپ می شوید و می توانید آن را هم بخوانید.(کتاب راهنمای مشاوره ویژه درس ریاضی )
ولی الان به اتاق علمی ریاضی در مطلب روش مطالعه ریاضی و آمار از منفی تا 40 درصد بروید و آن را بخوانید.

 
موفق باشید.زینب سلیمی

دوشنبه 11 شهریور 1398

با سلام من قراره دوباره در کنکور سال اینده شرکت کنم ولی کتابای کنکور 99 خیلی تغییر کردن دروس اصلی واقعا تغییرکردن وما واقعا خیلی برامون سخت میشه اینجوری اگه دبیرا ومشاورا اعتراض کنن ماهمه بچه های کنکور 98 هم اعتراض کنیم میشه دو جور سوال طرح کرد مثل نظام قدیم لطفا جواب بدین تورو خدا اعتراض کنیم تاثیری داره ایا کتابای فلسفه ومنطق وجامعه شناسی وادبیات وعلومو فنون ... به طوره جدی تغییر کردن وما با مطالبشون اشنا اصلا نیستیم ومجبوریم برای یادگیری شون بریم سر کلاسای بچه های امسال بشینیم که اونم کلی عقب میفتیم تورو خدا یه کاری کنید همگی اعتراض بنویسید شاید فرجی شداخه یکی دو کتاب نیست که تغییر کرده که بگیم حداقل کتابایی که تغییر نکرده رو بخونیم خیلی سخت میشه اینجور برای ما لطفا جواب بدین میشه اعتراض کرد ممنونم .

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 11 شهریور 1398

سلام.همانطور که در مطلب تغییرات منابع کنکور انسانی گفته شده این تغییرات و معیار کتابها یک روند همیشگی و از قبل بوده و تا حالا هم جایی برای ثبت اعتراض یا پیگیری اعلام نشده است.

یکشنبه 24 شهریور 1398

سلام خسته نباشیدمیخاستم بدونم برای کنکور ۹۹ هم نظام قدیم هست ؟و اینکه اگه بخام ارشیو کامل منابع نظام قدیمو بگیریم قیمت چطور درمیاد ؟چون پارسال پکیج نظام قدیم داشتین اما امسال بیشتر کتاباش ناموجود شده ..و اینکه اگه با برنامه مهرماه شما شروع کنم و دقیق پیش برم تضمینی هستش نتیجه گرفتن ؟!تشکر

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 25 شهریور 1398

سلام. البته که هست. حتی با حق انتخاب برای تغییر نظام آموزشی خودشون.

این مطلب را بخونین: حق انتخاب برای کنکوری‌های 99

موفق باشیدو بمانید. رستم جو

یکشنبه 17 آذر 1398

سلام .دانشآموزی هستم که 2سال کنکور دادم و موفق نشدم رتبه مورد نظرمو بیارم وبه همین دلیل هرسال انتخاب رشته نکردم.ازتون میخوام کمکم کنید.من نمیتونم درست برنامه ریزی کنم.شرایط مالی خوبی هم برای شرکت در آزمون و کلاسهارا ندارم واقعا.نیاز به یه مشاور برای راهنمایی دارم،لطفا کمکم کنید

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 18 آذر 1398

سلام. مطالب مشاوره ای سایت برای تمام سطوح مختلف و دانش آموزان هست. برنامه ریزی هم برای تمام داوطلبان تنظیم و منتشر شده . کافیست وقت بذارین و برنامه ریزی را با توضیحات اون بخونین. امیدواریم بتونین با توضیحات داده شده در مطالب به پاسخ سوالهاتون برسید. اگر سایت را خوب مطالعه کنید متوجه خواهید شد که حتی نمونه سوالات ازمونهای مختلف هم براتون گذاشتیم. 

موفق باشید

نظر شما چیست؟