چگونه موقع درس خواندن تمرکز کنم

چگونه موقع درس خواندن تمرکز کنم

همش حواسم به گوشیمه؛ میرم تو فکر، فقط جسمم روی کتاب مونده؛ بعد از یکساعت میبینم همون صفحه هستم که یکساعت قبل بودم؛ چند ساعت اول خوبم، ولی بعدش دیگه میرم تو یه دنیای دیگه . . .

این‌ها حرف‌هاییه که از شما دانش‌آموزان و کنکوری‌ها می‌شنوم وقتی یه مدتی از مطالعه خوب و مفیدتون گذشته. 

میخام براتون از اصل ماجرای تمرکز شروع کنم. اینکه اصلا تمرکز چیست؟

ساده ترین تعریف تمرکز را میتونم اینطوری بگم:

توانایی ثابت نگه داشتن توجه و دقت بر روي موضوع و کاري که به اراده خود و یا اجبار شما انتخاب شده است. 

تقریبا تمام مسائل یک نقطه متضاد دارند. حواس‌پرتی، نقطۀ متضاد تمرکز است. و حواس‌پرتی را این‌طور تعریف کردند: عدم توانایی فرد در تمرکز بر روی کاری که قصد آن را دارد. یعنی شما زمانی دچار حواس‌پرتی می‌شوید که تمرکزتان را از دست می‌دهید. بنابراین اگر عوامل حواس‌پرتی را خوب بشناسیم، مهمترین گام را برای تمرکز برداشته‌اید.

عوامل حواس‌پرتی

1) عوامل بیرونی. 2) عوامل درونی.

عوامل درونی حواسپرتی که سبب می‌شوند تمرکز شما هنگام درس خواندن مخطل شود مثل این عوامل هستند: کم خوابی، بیماري، گرسنگی، ضعف، خستگی، تشنگی و ... و عوامل بیرونی مثل: مشکلات خانوادگی، سرو صدا و بی نظمی، شرایط نامناسب محیط مطالعه که بهداشت مطالعه گفته می‌شود. 

مراحل تمرکز

در درجه اول پیدا کنید🔍 آنچه که سبب حواسپرتی شما می‌شود، چیست؟ مثلا گوشی موبایلتان؟ تابلو یا عکسی که از آن خاطره دارید و روی میزتان هست؟ یا شرایط نامناسب روحی - جسمی که دارید؟ یا شاید هم وضعیت نامطلوب محیط مطالعه و . . .

پس از آنکه توانستید همه موانع درونی و بیرونی را شناسایی کنید که موجب حواس‌پرتی می‌شود (توصیه می‌کنم همه را فهرست کنید و بنویسید) سعی کنید در مسیر برطرف سازی تعدادی از آنها تلاش کنید. 

📌شاید خیلی از شما با گوشی موبایلتان به عنوان مانع تمرکز داستان‌ها دارید. اگر این‌طور است در کامنت همین مطلب مدت زمان استفاده از موبایل را بگویید که راهنماییتان کنم.

اینجا دو  نکته لازم است:
1️⃣ بعضی از عوامل را شاید خودتان هم متوجه نشوید اما در تمرکز شما بسیار موثر هستند. مثل دمای اتاق. بهداشت مطالعاتی، تشنگی و . . . بنابراین پیشنهاد میکنم از افراد خانواده در این زمینه کمک بگیرید.

2️⃣ برطرف سازی عوامل حواسپرتی ممکن است ساده یا کمی دشوار باشد. مثلا اگر گرسنه یا خسته هستید، یا دمای اتاق مطالعه متعادل نیست، برطرف سازی چنین موانعی در لحظه و سریع ممکن است اما اگر وضعیت روحی یا مشکلات خانوادگی دارید، لازم به گذر زمان کم یا زیاد است. بنابراین:

enlightenedصبور باشید. از تلاش برای رسیدن به حداقل‌های مطالعه دست برندارید. 

تکینک‌های افزایش تمرکز

1. تکنیک‌های تندخوانی و چشم خوانی
2. درگیری با مطلب یامطالعه پوبا
3. عمق خوانی و گاهی سطحی خوانی
4. علاقه‌مندی به مطلب و . . . 

چرا بعد از مدتی مطالعه حواستان پرت می‌شود

ذهن انسان با سرعت غیرقابل تصوری در حال پردازش حجم بسیار وسیعی از اطلاعات است که در کسری از ثانیه از طریق حواس مختلف دریافت می کندblushدر واقع ذهن برای همین دریافت و تحلیل و ارسال دستور لازم در رأس امور قرار دارد.

حال شما که طبق برنامه درسی، کتابی را بر می‌دارید و شروع به درس خواندن می‌کنید؛ ذهن شما نیز موتورش کم کم گرم می‌شود و با سرعتی مشخص به راه می‌افتد.
همه چیز تا اینجا خوب پیش می‌رودwink و این همان نیمساعت اول مطالعه شماست که تمرکز دارید و خوب پیش رفته‌اید. 

حواسپرتی وتمرکز در مطالعه

سرعت‌گیر در جاده تمرکز

اما به ناگاه یک سرعت‌گیر در سر راه آن قرار میگیرد ❎ یا بعد از چند دقیقه یک تابلوی فرعی توسط شما بر سر راه ذهن می‌آید. (همان عوامل بیرونی یا درونی که قبل‌تر گفتم)

ذهن است دیگر! هم سریع است هم حرف گوش کن. در این شرایط به ناچار باید بخشی از نیرو و توانش را برای آن مسیر فرعی و سرعت‌گیر صرف کندsad.
این سرعت گیرها و تابلوها در واقع همان افکار مزاحم است angel که به خیالتان(=ذهنتان) می‌آید. پس یا باید اصلاً سر راه ذهن قرار نگیرد یا اگر قرار گرفت و ذهن از مسیر اصلی و کار اصلیش منحرف شد، آن را سریعاً به راه راست و دلخواه برگردانید.

با سرعت‌گیر چه کنید

گفیتم که یا نباید سر راه ذهن مانع قرار داد یا اگر قرار گرفت سریع برطرف شود. یعنی قبل از شروع به مطالعه برای خودمان (و البته برای ذهنمان) یک سری مسائل را حل کرد. مانند مشکلاتی شخصی و روحی و . . . چند مثال:

1) اگر به یک درس علاقه چندانی ندارید، قبل از شروع درس این مسئله را با خودتان حل کنید که این درس چرا باید خوانده شود، چه کمکی به شما در رسیدن به هدفتان می کند و . . .

2) شاید خیلی از شماها با گوشی یا تلویزیون یا موزیک در زمان مطالعه مشکل دارید:

اگر  قرار است درس بخوانید پس قبل از شروع، آن‌ها را کنار بگذارید. ذهن شما خواسته یا ناخواسته بخشی از تمرکز را باید صرف آهنگی کند که گوش می‌دهید یا پیام‌های گوشی یا تابلویی که با نگاه کردن به آن در خیال و خاطره غرق می‌شوید. آن‌ها را با خودتان قبل از شروع مطالعه حل کنید. نه در وسط مطالعه با شمشیر به جنگ با آن‌ها بروید.

تکنیک‌های افزایش تمرکز

شاید اصطلاح «تکنیک افزایش تمرکز» را شنیده یا خوانده باشید. چند مورد بسیار رایج از این تکنیک‌ها را برایتان می‌گویم که در مقابله با حواس‌پرتی هم کاربرد دارد.

مطالعه پویا

زمانی که درس می‌خوانید صرفا یک دانش‌آموز یا یادگیرنده نباشید. یعنی مانند یک ربات و ماشین مطالعه، درس نخوانید. نسبت به چیزی که می‌خوانید باید واکنش ذهنی داشته باشید. واکنش ذهنی یعنی خودتان را فریب ندهید و از روی مطالب رد شوید. در واقع منظور من چیزی فراتر از خط کشیدن دور مطالب مهم و هایلایت کردن و حاشیه نویسی است. این اصل در واقع مطالعه مفهومی است که در این مطلب کاملا برایتان توضیح داده‌ام: روش مطالعه مفهومی

تندخوانی - چشم‌خوانی

از زمانی که متوجه شدید دیگر آن تمرکز چند دقیقه قبل را ندارید، مطالعه با سرعت بالا، چشم خوانی و تندخوانی را شروع کنید. قبل از این کار، مطلبی که مطالعه به روش تندخوانی را آغاز کردید، علامت بگذارید تا بدانید از کجای موضوع تمرکزتان را مثل قبل نداشتید.

البته همه این تکنیک‌ها از  نظر علمی و روش مطالعه اگر هم درست باشند و مفید به یک چیز نمی‌ارزد. آن هم این‌که:

اگر بخواهید درس بخوانید؛ با همان کیفیت و تمرکزی که از ابتدا داشته‌اید، اگز موضوعتان درس خواندن و یاد گرفتن و لذت بردن از درس باشد، قطعا به هیچ یک از این فوت و فن و تکنیک‌ها نیاز نخواهید داشت. این را می‌گویم چون اغلب شما حواس‌پرتی را در ابتدای مطالعه نخواهید داشت. 

حواس‌پرتی بعد از مدتی شروع می‌شود. این مدت بستگی به شما دارد؛ تجربه شما از درس خواندن، عادت شخصی و شخصیتی شما به مطالعه، اهمیتی که به درس می‌دهید. اهمیتی که درس خواندن برای شما دارد، شرایط و حساسینی که مطالعه برای شما دارد و . . . ممکن است کسی بعد از 15 دقیقه مطالعه، حواسش پرت شود اما کسی مثل زینب سلیمی، تا ماه‌های پایانی مطالعه برای کنکور، تجربه حواسپرتی را نداشته است.

فوت کوزه گری تمرکز

فوت کوزه‌گری تمرکز

این شما هستید که به ذهن‌تان مسیر می‌دهید. این شما هستید که عادت‌ها، رفتار و خوراک ذهن‌تان را تعیین می‌کنید. حواسپرتی هم خواسته شماست که ذهن از آن اطاعت می‌کند. با تمرکز قبل از مطالعه، اگر موانع دشواری هم داشته باشید، درس خواندن ممکن خواهد شد. کافیست قبل از شروع به خواندن،  این را به خود بگویید:

من فقط دانش‌آموزم و داوطلب کنکور که تا دقیقه 90 باید از هیچ تلاشی دریغ نکنم. 

موفق باشید و بمانید.

13 نظر

یکشنبه 17 شهریور 1398

نمیشه بازم من امتحان کردم نمیشه😭😭😭😭

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 17 شهریور 1398

اگر بخواهید درس بخوانید؛ با همان کیفیت و تمرکزی که از ابتدا داشته‌اید، اگر موضوعتان درس خواندن و یاد گرفتن و لذت بردن از درس باشد، قطعا به هیچ یک از این فوت و فن و تکنیک‌ها نیاز نخواهید داشت. این را می‌گویم چون اغلب شما حواس‌پرتی را در ابتدای مطالعه نخواهید داشت. 

حواس‌پرتی بعد از مدتی شروع می‌شود. این مدت بستگی به شما دارد؛ تجربه شما از درس خواندن، عادت شخصی و شخصیتی شما به مطالعه، اهمیتی که به درس می‌دهید. اهمیتی که درس خواندن برای شما دارد، شرایط و حساسینی که مطالعه برای شما دارد و . . . ممکن است کسی بعد از 15 دقیقه مطالعه، حواسش پرت شود اما کسی مثل زینب سلیمی، تا ماه‌های پایانی مطالعه برای کنکور، تجربه حواسپرتی را نداشته است.

این شما هستید که به ذهن‌تان مسیر می‌دهید. این شما هستید که عادت‌ها، رفتار و خوراک ذهن‌تان را تعیین می‌کنید. حواسپرتی هم خواسته شماست که ذهن از آن اطاعت می‌کند. با تمرکز قبل از مطالعه، اگر موانع دشواری هم داشته باشید، درس خواندن ممکن خواهد شد. کافیست قبل از شروع به خواندن،  این را به خود بگویید:

من فقط دانش‌آموزم و داوطلب کنکور که تا دقیقه 90 باید از هیچ تلاشی دریغ نکنم.

یکشنبه 17 شهریور 1398

نمیدونم چرا ولی این ماه اخری دیگه کم اوردم... هرکار میکنم نمیتونم درس بخونم. اگرم بخونم مث قبل با علاقه نمیخونم

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 17 شهریور 1398

بنظرم از تابستون  ساعت مطالعه بسیار زیادی داشتید که الان کم آوردید. این ساعت مطالعه ممکنه هر عددی باشه، مهم اینه که شما به این ساعت مطالعه بالا عادت نداشتید ولی خودتون را موظف به اجراش دونستین. چون مدیریت انرژی مطالعه را خوب اجرا نکردی.

چند پیشنهاد براتون دارم: 1) از مهرماه با برنامه مرکز مشاوره انسانی یار پیش برین که توی این مطلب توضیح دادیم که چطور هست: نظرسنجی برنامه مطالعاتی مهرماه کنکور 99 انسانی

2) مدت باقیمانده در شهریور دو کار انجام بدین: استراحت و حفظ حداقل مطالعه.

تعریف حداقل مطالعه:

🔅 "حداقل" ساعت مطالعه در این شرایط برای هرکس کاملا متفاوت از دیگری است.
🔆 شخصی سازی این حداقل براساس سطح تسلط شما، حجم مطالب خوانده شده، کیفیت مطالعه ای  که داشته اید، شرایط شخصی که در آن قرار خواهید گرفت در این تعیین "حداقل" مهم هستند.

🔸🔸 پیشنهاد میکنم یک برنامه مرور از مطالب و کتابهای خوانده شده را برای خودتان تنظیم کنید. به جای آنکه هر روز براساس حوصله و اشتیاقی که خواهید داشت، این "حداقل" را مشخص کنید!

موفق باشید و بمانید. رستم جو

یکشنبه 17 شهریور 1398

واقعا عالی بود

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 17 شهریور 1398

سلاممم

خوشحالم که مطلب براتون مفید بوده.

موفق باشید و بمانید. رستم جو

یکشنبه 17 شهریور 1398

سلام،،،عربی رو چجوری بخونم؟تنها درسی که مشکل دارم عربی هست😭

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 18 شهریور 1398

سلام به شما دوست عزیز انسانی. 
اولین گام قبل از مطالعه درس عربی تغییر نگاهتان به این درس است و به این درس برچسب حفظی نزنید و به این اعتقاد برسید که " هیچ درسی حفظی نیست." ضمن اینکه عربی درسیه که بیشتر از خوندن کتاب و جزوه، تمرین و حل تست میخواد تا پیشرفت کنی.
از مطالعه قواعد شروع کنید. برای مطالعه قواعد در درس عربی به تسلط بر کتاب درسی و در کنارش کتال عربی مشاوران را داشته باش حتما. بعد از تسلط بر درسنامه باید تمرین های کتاب درسی را شخم بزنید و هر نکته یا قواعدی را که تا به الان یاد گرفتید بر رویش پیاده کنید به طور مثال ممکن است یک تمرین موجود در کتاب درسی مربوط به مبحث معرفه و نکره باشد ولی شما قواعد مربوط به جمله اسمیه و فعلیه را روی همان تمرین پیاده کنید یعنی که ریز و درشت همه جملات را دربیاورید.
در بحث ترجمه نیز باید متن درس و تمرینات کتاب درسی را سعی کنید خودتون ترجمه کنید. شروع این کار شاید سخت باشه چون دامنه لغات زیادی نداشته باشید. مهم اینه که شروع کنید و مهمتر اینه که هر کلمه را توی جمله ببنید و یاد بگیرید بعد به یادبسپارید.

برای اینکه کلمه را به یاد بسپرید دو کار میتونین انجام بدین: از همون کتاب عربی مشاوران که برای هر کلمه یک جمله آورده، پیش برین تا همزمان با یادگرفتن واژگان، این دو موضوع را تقویت کنید: مهارت ترجمه. کاربرد قواعد در ترجمه.

کار دیگه اینه که متن ترجمه کنید. متن های کوتاه و بلند درک مطلب عربی که توی همون کتاب مشاوران دارید. اینکارو وقتی شروع کنید که کتاب عربی دهم را با روش یادگرفتن واژگان تموم کردین. اونوقت همزمان با شرووع عربی یازدهم، متن خوانی و درک مطلب عربی را شروع کنید.

نکته آخر: هر درسی که براتون سخت هست یا در اون ضعیف هستید، قطعا تلاش بیشتر، زمان مطالعه بیشتر و نیاز به پشتکار بیشتر از بقیه درسها داره. پس: 1) توقع منطقی و پله پله از خودتون داشته باشید 2) انتظار نداشته باشید ظرف دو هفته انقلابی در وضعبتتون ایجاد بشه. 3) تلاش های  مستمر در این درسها به شما نتیجه میدن، نه تلاشهای کوتاه. پس خسته نشین و درست بخونین.

پیشنهاد ویژه: دانلود رایگان ترمینولوژی عربی نظام جدید (روش مطالعه از صفر تا صد) در کتابخانه سایت انسانیها. از این لینک
امیدوارم برایتان مفید باشد. موفق باشید. زینب سلیمی.

یکشنبه 17 شهریور 1398

ممنون که پشتیبانمان هستین😍

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 17 شهریور 1398

heart ممنون که دلگرمی و همراهمان  هستین.

ﺳﻪشنبه 19 شهریور 1398

سلام برای سال اخر به نظرتون غیر حضوری بگیریم بهتره یا نه مدرسه بریم چون هم برنامه ازمونا هس هم امتحانای مدرسه و .... سخت میشه

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 20 شهریور 1398

سلام. اگر دانش اموز عادی هستید (نه بزرگسالان) حتما کلاسهای مدرسه را شرکت کنید. بودن در مدرسه، محیط درس و ارتباط با همکلاسیها تاثیر خوبی روی پیشرفت و انگیزه شما خواهد داشت. 

برای اینکه بتونین به همه کارهای لازم در دوازدهم برسید(کنکور+امتحان نهایی) پیشنهاد میکنم از برنامه مطالعاتی هفتگی و روزانه مرکز مشاوره انسانی یار استفاده کنید. لینک دانلود، توضیحات و روش اجرای برنامه: برنامه ریزی هفتگی برای کنکور 99 انسانی

موفق باشید و بمانید. رستم جو

چهارشنبه 20 شهریور 1398

سلام .من تا الان هیچی نخوندم می خوام از مهر شروع کنم‌ چ کتاب هایی از مشاوران تهیه کنم؟

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 20 شهریور 1398

سلام. حتما علاوه بر کتابهایی که در این مطلب براتون توصیه کردیم، برنامه مطالعاتی هفتگی و روزانه را هم در این مطلب دنبال کنید. 

موفق باشید و بمانید. رستم جو

پنجشنبه 21 شهریور 1398

سلام درس ریاضی و فلسفه منطق رو چجور بخونم

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 21 شهریور 1398

سلام. در اتاق علمی فلسفه و منطق و اتاق علمی ریاضی درباره روش مطالعه درسها هم توضیح داده شده. 

برای رفتن به اتاق علمی ریاضی: از این لینک

برای رفتن به اتاق علمی فلسفه و منطق: از  این لینک

موفق باشید و بمانید. 

پنجشنبه 21 شهریور 1398

سلام و عرض ادب.میخواستم بگم که ایا برنامه ریزی درسی روزانه برای ما یازدهمی ها که سال١۴٠٠ کنکور داریم نمیگذارید؟مچکرم از پاسخگویی شما.🌹

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 21 شهریور 1398

سلام به شما دوست خوب.

البته که با کمال افتخاربزودی برنامه را منتشرخواهیم کرد.

پنجشنبه 21 شهریور 1398

من از صبح که بیدار میشم تا شب موقع خواب اکثرا سرگرم گوشیم و همین باعث شده از درس عقب بیوفتم در روز تقریبا ۱۰ ساعت با گوشی کار میکنم😭😪

پاسخ انسانی ها

جمعه 22 شهریور 1398

اول سلام دارم خدمتونwink

عادت های  نادرستی که قطعا  هر کسی دارد؛ نه فقط شما یا هر کنکوری دیگر، تنها یک راه دارد: یک بار و جدی  آن را کنار بگذارید. درست است و می دانم سخت است اما تنها راه برای عبور از رودخانه، عبور از رودخانه است. 

اگر دنبال قایق هستید که بسازید، باید منتظر باشید زمان از دست بدهید. اگر دنبال کسی هستید که کسی برای شما پل بسازد، باید منتظر باشید زمان از دست بدهید.

اصلا هدفم این نیست که شما را برای مدتی با حرفهای انگیزشی شارژ کنم تا مدتی (چند ساعات یا چند روز) گوشی را کنار بگذارید. راز این کار در این نکته است:

تا زمانی که فکر می کنید آن قدر زمان در احتیار دارید که از  24 ساعت شبانه روز می توانید 10 ساعت را بخوابید و 5-6ساعت را با گوشی از دست بدهید و لابه لای این زمان، درس هم بخوانید، با همین روال پیش خواهید رفت.

راه حل: شما زمان برای از دست ندارید. هیچ کس زمان برای از دست ندارد چون زمان، طلا نیست؛ طلا را می شود خرید اما زمان را هرگز!

موفق باشید و بمانید. رستم جو

یکشنبه 24 شهریور 1398

سلام وقت بخیر... شما مشاوره هم دارید که بهمون برنامه شخصی بده و هزینه هاش چقدره؟ ممنون میشم پاسخ بدین با تشکر

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 24 شهریور 1398

سلام.  برای مشاوره خصوصی با این شماره تماس بگیرید: 02166975727 داخلی 120

پنجشنبه 29 خرداد 1399

سلام اگه کسی از نظر روحی مشکل داشته باشه وحواس پرتیش بخاطره مشکلاتش باشه چطوراز فکرش بیرون بیاد؟،لطفااااا جواب بدین مرسیی.

پاسخ انسانی ها

شنبه 31 خرداد 1399

سلام

حتما با روانشناس یا مشاور مشورت کنید

دوشنبه 14 مهر 1399

سلام خانه ما کوچیک و است و من اتاق خوبی برای درس خواندم ندارم نه نور طبیعی است و نه دما مناسب و من متوجه شدم باعث خستگی و حواسپرتی من میشود به نظر شما چه کار کنم

پاسخ انسانی ها

جمعه 25 مهر 1399

سلام دوست گرامی اگر قوه تخیل بالایی دارید خیال کنید در یک اتاق خنک و با نور زیبا نشسته اید اگر حیاط دارید زیر اندازی بیندازید و در حیاط درس بخوانید اگر امکان کتاب خانه رفتن دارید بروید با رعایت پروتکل های بهداشتی البته اگر میتوانید به پارک بروید و در الاچیق بنشینید با یک کافه خلوت صحبت کنید و از آنها بخواهید که چند ساعت اجازه حضور شما در آن مکان را بدهند خلاصه راه حل زیاد دارید.

رفیقی.

نظر شما چیست؟