اهمیت تاریخ و جغرافیا در کنکور انسانی

اهمیت تاریخ و جغرافیا در کنکور انسانی

جزو کدام گروه هستید

 1) تاریخ-جغرافیا را اصلا نمی خوانید؟ 2) تاریخ-جغرافیا را خیلی جدی گرفته‌اید؟ 3) قصد دارید چندماه آخر تاریخ-جغرافیا بخوانید؟

اهمیت واقعی و درست تاریخ-جغرافیا در کنکور انسانی به چه اندازه است؟ چندبار این دو درس را باید خواند؟ این دو درس تا چه اندازه در رتبه داوطلبان تاثیر دارد؟

قبل از هرچیزی، بهتر است نتیجه درصدهای هر کدام از داوطلبان کنکور انسانی در گروه هایی که گفتم را بدانید:.

درصدهایی که خواهید زد

1) برای گروه اول معلومه که توی کارنامه در بهترین حالت صفر میاد. گفتم بهترین حالت چون گاهی این گروه از کنکوری ها سر جلسه آزمون سراسری به گمان آسان یودن سوالات، کارهایی انجام بدن که منجر به منفی زدن این درس خواهد شد.
2) و 3) این دوگروه داوطلب تا زمان برگزاری به دو گروه تقسیم می شوند که دو نتیجه متفاوت را خواهند داشت.  حالت اول اینه که کتای های مورد نظرشون را میخونن و تموم میکنن و مرور هم میکنن و درصدهای خیلی خوب یا قابل قبول به نسبت تلاششون هم میزنن. حالت دوم اینه که کتاب های مورد نظرشون را اگر و اگر هم تموم کنند، مرور نخواهند کرد. که در این صورت نتیجشون هم میتونه منفی باشه، هم صفر و هم یه درصد متوسط رو به ضعیف.

به جرات می گویم خیلی کم داوطلب کنکور انسانی  را دیدم که درس تاریخ و جغرافیا را جدی تر از ریاضی و زبان و عربی نداند. و برای این دو درس، زمانی بیشتر اختصاص نداده باشد و نگرانیش برای این درس بیشتر از هر کتاب دیگری نباشد؛ حتی بیشتر از ریاضی و زبان و . .

به این صورت که گمان می کنند چون حجم مطالب زیادی دارد، هرگز از پس تمام کردن آن برنخواهند آمد. و درصد بسیار بسیار پایینی را خواهند زد. ترس از این درصد خیلی پایین، آنها را وادار می کند که تحت هر شرایطی این دو درس را مهم بدانند.

وقتی می گویم تحت هر شرایطی، یعنی حتی در حالتی که سه ماه مانده به کنکور، برای برنامه ریزی می آیند.

بر اساس همین نیز راهکاری را به شما پیشنهاد می دهم.

بسته های پیشنهادی مطالعاتی

اگر فرض را بر این بگذاریم که همچنان از 6کتاب منبع کنکور برای 30سوال کنکور، سهم هر کتاب 5سوال است (مانند آنچه تاکنون رایج بوده) برای 20سوال آن سرمایه گذاری خواهیم کرد. 20سوال حتمی و قطعی که جدی پاسخ بدهید. البته این تعداد سوال در حالتی است که قبل از بهمن ماه این مطلب را بخوانید.
برای بهمن ماه به بعد، باید کاری دیگر انجام دهید.

این بسته را براساس این نتایج به شما پیشنهاد می دهم:

اهمیت تاریخ جغرافیا در کنکور انسانیاهمیت تاریخ و جغرافیا در کنکور انسانی

نگاهی به این اعداد و ارقام که بیاندازید کاملا پی می برید که این درس را نباید زیر 30 بزنید. اما خیلی از کنکوری ها از رسیدن به همین درصد پایین هم بازماندند. چون اغلب  در گروه دوم و سوم هستند که در ابتدای همین مقاله مشاوره برایتان گفتم.

با این دانسته ها، فرض را بر دو حالت می گیرم: یا شما این مطلب را قبل از نیمسال اول می خوانید و خیلی دیر نشده و یا بعد از امتحانات دیماه به فکر تاریخ جغرافیا خواندن افتاده اید و به این مطلب رسیده اید. 

کارهایی که در هر دو حالت باید انجام دهید را با توجه به جدول های داده شده خواهم گفت. 

شروع در بازه تابستان تا دی ماه

6کتاب منبع را یکبار دیگر مرور کنیم: تاریخ دوازدهم. جغرافی دوازدهم. تاریخ دهم. جغرافی دهم. تاریخ یازدهم. جغرافی یازدهم.
کاری که می کنید این است: دو کتاب دوازدهم را همان ضمن سال دوازدهم می خوانید. کافیست هر روز که این درس را دارید، تمام کارهای لازم آن را انجام بدهید؛ از تست زدن گرفته تا حاشیه نویسی و خلاصه نویسی. که در این مطلب کامل توضیح داده ام درست خلاصه بنویسید.

4کتاب دیگر می ماند. اشتباه اکثر کنکوری ها این است که همزمان سراغ هر 4کتاب می روند. یا هیچ کدام از 2 کتاب را به آخر نمی رسانند و کارشان ناقص می ماند.

برای 4 کتاب پایه

کافیست روی دو کتاب دهم یا یازدهم از تاریخ و جغرافی متمرکز شوید. مثلا تاریخ دهم و جغرافی دهم. این دو کتاب را به موازات مدرسه در روزهای پایانی هفته که برای دروس پایه دارید، پیش ببرید. کاری که ما در برنامه مطالعاتی هفتگی تنظیم کرده ایم. لینک برنامه: برنامه ریزی هفتگی برای کنکور 99 انسانی یا این برنامه مطالعاتی: برنامه‌ریزی هفتگی برای پشت‌کنکوی‌های 99

اشتباهاتی که نباید مرتکب شوید

1) به دیگر کتاب پایه تغییر مسیر ندهید، تا زمانی که دو کتاب انتخاب شده را تمام نکرده‌اید. اگر بتوانید همان دو کتاب پایه را که شروع کرده اید، به پایان برسانید، کار لازم و کافی برای تاریخ و جغرافیای کنکور را انجام داده اید.
2) در قدم بعدی باید مرور و مرور داشته باشید. از بهمن ماه (بعد از امتحانات نیمسال اول) تا آخر اسفند فقط برای مرور نیمسال اول از دو کتاب دوازدهم و دو کتاب پایه  اختصاص دارد.

3) لطفا حرف گوش بدهید و تا قبل از پایان تعطیلات عید کتاب جدید پایه بعدی را شروع نکنید!
4) در آزمون های عید و بعد از بهمن ماه نتیجه زحمات نیمسال اول خود را که ببینید، به این روش و استراتژی بیشتر  مطمئن خواهید شد.

شروع بعد از بهمن ماه

اگر به هر دلیلی بعد از بهمن ماه این مطلب را می خوانید، کاری که باید بکنید این است:

1) دو کتاب پایه دوازدهم در نیمسال اول را به خوبی مرور کنید. همزمان که نیمسال دوم را با مدرسه پیش می برید.

2) سعی کنید تا پایان تعطیلات عید نیمسال اول  و دوم این دو کتاب را تمام کنید. بخصوص کتاب جغرافی دوازدهم که حجم بسیار کمتری دارد. دقت کنید: هر دو کتاب دوازدهم تاریخ و جغرافیا را تا پایان تعطیلات عید تمام کنید.
3) بعد از تعطیلات عید تا اول خردادماه فرصت دارید که روی یکی از دو کتاب پایه دهم یا یازدهم تاریخ یا جغرافیا متمرکزشوید و به پایان برسانید.  تا اینجای کار شما 3 کتاب را با آرامش و تمرکز به پایان خواهید رساند.

کتاب های دیگر لازم است؟

تصمیم گیری منطقی در هر برنامه ریزی یکی از اصول مهم است. منطق این است که شما وقتی دیر شروع می کنید، با همین 3 کتاب کارتان را پیش ببرید. قطعا نتیجه ای که در این روش خواهید داشت، بستگی به کارهایی دارد که برای دیگر درس ها انجام می دهید. وقتی از بهمن ماه شروع می کنید، قطعا اولویت هایی که دارید، با اولویت های داوطلبی که از تابستان یا مهرماه شروع کرده، متفاوت است. پس روی درس های کلیدی و رتبه ساز دیگر متمرکز شوید و به این مسیری که برایتان تعیین کردم، کاملا پای بند باشید. دروس کلیدی و رتبه ساز را در این مطلب بخوانید:علوم انسانی و کنکور آن

منبع مطالعه

به شما کتاب تاریخ و جغرافیای انتشارات مشاوران آموزش ناشر تخصصی علوم انسانی را پیشنهاد و توصیه می کنم. که خوشبختانه توانسته با 80% تشابه با سوالات کنکور 98 هم به شما کنکوری ها کمک کند و هم ما را به انتخاب کتابهای مشاوران آموزش مطمئن ترترتر از قبل ساخته است.
انتشارات مشاوران آموزش کار انتخاب کتاب را برایتان آسان کرده. کتاب های تاریخ و جغرافیا به صورت جداگانه در دو جلد پایه و دوازدهم برای کنکور چاپ شده اند.
موفق باشید و بمانید.

7 نظر

دوشنبه 25 شهریور 1398

برنامه مطالعاتی که برای ازمون قلم چی منتشر کردین این دروس رو مد نظر گرفتین یا خودمون باید برنامه ریزی کنیم؟!

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 26 شهریور 1398

سلامممم

برنامه قلمچی براساس بودجه بندی آزمون تنظیم شده. لطف بفرمایید برنامه را که دانلود کردید، تمام دروس را خواهید دید. لینک دانلود برنامه ریزی هفتگی: برنامه‌ریزی هفتگی مطابق با آزمون قلمچی

موفق باشید و بمانید. رستم جو

چهارشنبه 27 شهریور 1398

سلام ما که گزینه دو هستیم با چه برنامه ای پیش بریم ؟؟؟

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 27 شهریور 1398

سلام. موسسه گزینه دو بصورت هفتگی به داوطلبان خود برنامه ریزی خواهد داد. 

چهارشنبه 27 شهریور 1398

با سلام و ممنون از کانال خوبتون.لطف میکنید سوال مرا هم پاسخ دهیددانشگاه فرهنگیان در رشته ی تربیت بدنی هنوز دعوت به مصاحبه نکرده است؟چون به یاد دارم سالهای قبل در این رشته کمی دیرتر اقدام میشد؟میشه بفرمایید اگر هنوز دعوت به مصاحبه انجام نگرفته از چه تاریخی شروع خواهد شد؟و اطلاع رسانی به چه صورت است؟

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 27 شهریور 1398

سلام. لطفا اخبار و اطلاعیه ها را از سایت سازمان سنجش پیگیری کنید. 

چهارشنبه 27 شهریور 1398

سلام با توجه به ضریب تاریخ و جغرافیا در کنکور برای زیرگروه ۱،چند ساعت مطالعه رو در هفته برای این ۲ درس پیشنهاد میدین؟

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 28 شهریور 1398

سلام . اولویت شما باید دوازدهم باشد . دوازدهم ک باید حتما خوانده شود . اما از بین دروس تاریخ و جغرافیا پایه (4 کتاب), شما میتوانید 2 کتاب را انتخاب کنید . یکی تاریخ و یکی جغرافیا . 
این انتخاب بستگی به علاقه و میزان تسلط شما داره . مثلا اگه تاریخ دهم رو بیشتر از یازدهم دوس داری , اونو انتخاب کن . 
البته پیشنهاد میکنم, اگر وقت داشتی, خلاصه تمام کتاب ها رو بخونی . اما مسلما به وجود ضریب یک برای این دروس , وقت کمتری باید روش گذاشته شه . تایمت بستگی به خودت داره . اما خوب در کنار دوازدهم , یک زنگ در هفته احتمالا براش کافی باشه .

از برنامه ریزی های  همین سایت انسانیها میتونی الگوبرداری کنی.

چهارشنبه 10 مهر 1398

چند درصد سوالا از دهم چند درصد یازدهم و چند درصد از دوازدهم است؟؟

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 10 مهر 1398

من هم سلام دارم خدمت شما دوست عزیز.

اگر متن را که با دقت و حوصله نوشته شده، شما هم با دقت و حوصله بخونین، کاملا و دقیق گفته شده.

موفق باشید. رستم جو

یکشنبه 1 دی 1398

سلام پشت کنکوری هستم تاریخ جغرافیا و جامعه رو با تست خوب میخونم به نظر تون اگه زبان رو نخونم و ریاضی رو کم بزنم رتبه ی خوبی میارم؟

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 3 دی 1398

سلام به شما دوست خوب فارغ التحصیلمون‌ اگر هدفتون رتبه خوبه هیچ درسی رو نباید حذف کنید. بین درصد های شما باید تناسب و هماهنگی باشه تا رتبه خوبی رو کسب کنید و به عنوان مثال جامعه۱۰۰در مقابل تاریخ و جغرافیای صفردرصد،اتفاق جالبی نمیتونه باشه. بنابراین توصیه می کنیم بجای حذف کلی یک درس برخی مباحث دشوار یا اونایی که کم تسلط دارید رو حذف کنید و بقیه قسمت ها رو با دقت مطالعه کنید موفق باشید دشتبان

ﺳﻪشنبه 10 دی 1398

سلام خسته نباشید من دانش آموز رشته ی تجربی هستم و قصد دارم بعد از گرفتن دیپلمم کنکور انسانی بدم اگر امکانش هست راهنماییم کنید که چه کتاب هایی باید تهیه کنم چون اصلا با این رشته آ‌شنا نیستم ممنون.

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 11 دی 1398

سلام. میتونین این مطلب را بخونین: تغییر رشته از تجربی به انسانی در کنکور امیدارم براتون مفید باشه

نظر شما چیست؟