مرور و جمعبندی به روش رتبه های برتر

مرور و جمعبندی به روش رتبه های برتر

اگر در آزمون آزمایشی شرکت می‌کنید، باید یک یا دو روز قبل از آزمون باید مطالب خوانده شده را مرور و جمعبندی کنید. تجربه رتبه‌های برتر برای اینکار را بدانید. 

روش نسرین دشتبان

(دانشجوی رشته روانشناسی دانشگاه علوم بهزیستی تهران)

به صورت کلی بهترین مرور حل سوال مجموعه ای هستش. شما با این کار متوجه میشید کدوم مبحث رو خوب بلد نیستید و هوشمندانه تر جمع بندی میکنید.

روش مرور درس به درس

عربی

بنظرم راهی جز حل سوال ندارید! پیشرفت در عربی محقق نمیشه مگر با حل سوال!من یادمه قبل آزمون حتی لغات هر درس که به صورت مجموعه ای آخر کتاب اومدن رو هم نمیخوندم چون واقعا بی فایده میدونستم این کارو.چون اگر همون وقت رو میذاشتم 10تا تست ترجمه حل میکردم قطعا خیلی بهتر بود هم لغات مرور میشد(اونم تو جمله) و هم تکنیک های ترجمه ای جدید یاد میگرفتم یا قبلیا رو تثبیت میکردم.
برای قواعد هم باز تست های علامت دارمو از نو حل میکردم و یک نگاه هم به خلاصه درسنامه مینداختم.

ریاضی

قبل آزمون مثال های کتاب رو دوباره حل میکردم!شک نکنید کارآمدترین نکات و رد پای هر تیپ سوالی تو درک عمیق همون سوالته.
فرمول ها رو هم یک دور برای خودم اثبات میکردم.

اقتصاد

از  هر تیپ یک مسئله حل میکردم و واژگان کلیدی رو بارها مرور میکردم.

تاریخ ادبیات

رمزهایی که ساخته بودم رو دوباره مرور میکردم که مطمئن شم یادم موندن و یک دور هم درسنامه که به صورت جدول بود رو میخوندم.

جامعه شناسی

مثل اقتصاد حواسم به واژگان کلیدی،شکل ها،جملات زیر شکل،فعالیت ها و مثال ها بود.
چون دستم اومده بود ک این قسمتا مورد توجه طراحان

روان شناسی

برای روان شناسی اوایل سعی میکردم روز قبل از آزمون رو چند تا سوال مفهومی متمرکز بشم و انواعشون رو پیدا میکردم تا بتونم کامل جواب بدم به این درس.
اما رفته رفته متوجه شدم این کار بی فایدس چون طراح دستش برای طرح این تیپ سوالات بازه و من به هرحال سرجلسه غافگیر میشم.
انرژی گذاشتن سر این سوالاتم باعث میشه از اون درصد عمده سوالات جا بمونم و به علت شک بین گزینه ها(نداشتن مرور صحیح باعثش بود)درصد روانم افت کرد.
بعد از اون تصمیم گرفتم رو همون عمده سوالات تمرکز کنم و اون بخش ها رو مرور میکردم و فکر کردن به سوالات مفهومی رو موکول میکردم به آخر جلسه.

کتابهام برای جامعه شناسی، روانشناسی، اقتصاد، منطق و فلسفه، ادبیات اختصاصی و عربی مشاوران آموزش خوندم.

روش ریحانه همت یار

(دانشجوی رشته روانشناسی دانشگاه تهران)

سلام . برای مرور و جمع بندی , مطالعه تحلیل تست هایی که قبلا زدی مهمه . خودِ آدم معمولا میدونه کجای درس ضعف بیشتری داره . میتونی قبل ازمون یه نگاهی به اون قسمت بندازی . من خودم برای مرور عربی , قواعد رو مرور میکردم و لغاتی رو که مارکِر کرده بودم رو میخوندم. 

 برای زبان یه نگاه سطحی به جزوه ام داشتم . (البته بستگی داره تو کدوم درس قوت و ضعف داشته باشی . چون استاد ما خیلی جزوه رو میپرسید برای ازمون دیگ وقت زیادی روی جزوه نمیذاشتم . )برای ادبیات علاوه بر اینکه یه نگاهی به واژه ها مینداختم , تست قرابت و ارایه میزدم . ما سر کلاس پرسش داشتیم و هر هفته درس هایی از ادبیات برامون مرور میشد . بنابراین برای ازمون بازگشت به کتاب نداشتیم. 

تاریخ و جغرافی و جامعه و دینی رو هم اگر وقت داشتم در حد روزنامه وار میخوندم تا کلیت مطلب دستم بیاد .  تست زدن رو ترجیح میدادم . چون متن خوندن برام خسته کننده بود . داستان اینطوری بود که استادا سر کلاس درس رو مرور میکردن و بعد من تو پانسیون هام بیشتر روی تست تمرکز میکردم . تست باعث میشد خط فکری طراح دستم.بیاد . البته همه اینجوری نیستن و خیلیا با متن خوانی راحت ترند . 

برای فلسفه و منطق هم درسنامه مشاوران رو میخوندم . چون خلاصه بود و همه نکات رو داشت و ما هر هفته تست های منطق یا فلسفه رو سر کلاس تحلیل میکردیم.

برای فنون تست زیاد مهمه . استاد ما اوزان رو سماعی به ما یاد داد . بنابراین برای تمرین فقط تست میزدیم و تست . بعد هم که تحلیل تست ها سر کلاس .
 برای تاریخ ادبیات هم خلاصه میخوندم و سعی میکردم اون ها رو مرور کنم. 

برای روان , من درس ها رو تقسیم بندی کرده بودم و هر هفته علاوه بر مرور یک بخش , تست هاش رو میزدم . برای جمع بندی هم , مطالبی رو که میدونستم یادم میره مارکِر میکردم و قبل ازمون اونا رو میخوندم . و تحلیل ها رو هم نگاهی میکردم . 

برای تک کتاب اقتصاد هم، متن رو میخوندم و بعد تست میزدم . البته برای مرور دیگ سراغ متن نمیرفتم و فقط تست میزدم.

کتابهای مشاوران که میخوندمشون: جامعه شناسی، ریاضی، فینال فلسفه، روانشناسی، اقتصاد، منطق و فلسفه.

روش زینب سلیمی

(دانشجوی رشته مشاوره دانشگاه الزهرا) 

اول یه توضیح کلی برای مرور و جمع بندی میدم و بعدش برای هر درس یه توضیح مختصری میدم برای زمان مرور و جمع بندی سه کار انجام میدادم:
- مرور تست های علامتدار(راجب این بیشتر توضیح میدم چیکار میکردم)
- خوندن پاسخنامه تشریحی کتاب های تست یا پاسخنامه تشریحی آزمون قلم چی 
خلاصه نویسی هام که منبعم اون دو مورد بالا بود.

تست های علامت دار

گفتم راجب تست های علامتدار توضیح میدم، باید بگم که که ۳ نوع تست رو باید علامتدار یا نشان دار کنید:
۱) تست هایی که نتوانید با توجه به اطلاعاتی که از جزوه و کتاب خواندید، پاسخ دهید؛ من در این نوع سوالات خودم نکته های جدیدی رو کشف میکردم و وارد خلاصه هایم میکردم منظورم از کشف کردن اینه که وقتی فورا به پاسخنامه تشریحی میرفتم متوجه میشدم چه جاهایی از کتاب از نظرم دور بوده.
۲) یه سری سوال ها هم اینجوری بود که خارج از چیز هایی بود که تا اونموقع یاد گرفته بودم و میفهمیدم که باید با این نمونه سوالات آشنا بشم(مثه نمونه سوالات تعریب با اینکه خارج از مباحث کتاب درسیه ولی خب توی کنکور سابقه ی اومدن داره)
۳) تست هایی که نکات بسیار مهم و جدی داره رو هم علامتدار میکردم

همه اینا برای مرور های قبل از هر آزمون قلم چی و دو هفته قبل از کنکور به کارم اومد و با خودم خیلی حال کردم😁

مرور درس به درس

ادبیات عمومی

برای این درس در قسمت واژه نامه اون واژگانی که برام به لحاظ درک معنی سخت بود رو علامت میزدم و قبل از آزمون های جمع بندی مرور میکردم.
برای قرابت میومدم مفاهیم مهم و پرتکرار رو توی خلاصه نویسی هام مینوشتم چون میدونستم هر ساله طراحان سوال کنکور از اون مفاهیم پرتکرار حسابی استفاده میکنند.

عربی

در این درس واژگان(المعجم) را مثله واژگان ادبیات علامتدار میکردم و به کارم میومد. برای قواعد یادم میاد قواعد مربوط به عدد که میشه درس دو عربی پایه دهم، رو خیلی مشکل داشتم و یادم میرفت کاری که انجام میدادم این بود سعی میکردم توی آزمون های مختلف و کتاب تست ها تیپ سوالاتش رو در بیارم و نکاتی که مربوط به قواعد عدد و معدود بود رو یادداشت میکردم.

دینی

یادم میاد برای هر درس یه چهارچوبی درست میکردم مثلا شامل چه تیتر ها و ریز تیتر هایی میشه چون حجم این ریز تیتر ها در درس دین و زندگی زیاده و برای اینکه با هم قاطی نکنم همه اون ها رو در قالب یک مجموعه داشتم. مثلا توی درس یک یازدهم، نیاز های برتر ۳ تا هستند۱)شناخت هدف زندگی۲)درک اینده خویش ۳)کشف راه درست زندگی که سعی میکردم یه مجموعه ای از دری دینی داشته باشم.

برای آیات هر درس یه شان نزولی توی کتاب درسی هست، من سعی میکردم یه سری واژگان کلیدی برای اون شان نزول پیدا کنم و بعد برم سراغ ایه مربوطه و پیام ها و مفاهیمش را در بیارم؛ خب اینجوری باعث میشد در دوران مرور با خوندن مجدد اون واژگان کلیدی بتونم به یادشون بیارم.

زبان

واژگان دشوار رو برای خودم علامت گذاری میکردم و هم به درد مرور قبل از هر آزمون میخورد و هم برای پرسش دبیرم مفید بود.

ریاضی

فصل های مربوط به آمار رو جدی میگرفتم چون میییها ها  دونستم هر ساله ازشون ۲ یا ۳ تا سوال توی کنکور طرح میشه پس همیشه برای آزمون هایی که در بودجه بندیش شامل فصل های آمار میشد رو مرور میکردم. برای درس ریاضی بیشتر سر کلاس یاد میگرفتم و درس همون روزی که دبیر میداد رو میخوندم و چندان مروری براش نمیکردم.

منبع مورد مطالعم: کتاب ریاضی پایه و 12 مشاوران آموزش بود. 

اقتصاد

از پاسخنامه تشریحی و تست های نشان دار و خلاصه نویسی هایم استفاده میکردم.

منبعم هم کتاب اقتصاد آقای تمنا بودyes

علوم و فنون ادبی

اگه صادقانه بخوام بهت بگم باید بگم که من موضوعی مرور نمیکردم (منظورم از موضوعی خوندن، عروض و قافیه و سبک شناسی و تاریخ ادبیات و آرایه است) برای مرور بیشتر تمرکزم بر روی سبک شناسی و تاریخ ادبیات بود و برای موضوعات دیگه سعی میکردم سر کلاس یاد بگیرمش.

از کتاب فنون ادبی پایه مشاوران استفاده کردم.

جامعه شناسی

از پاسخنامه تشریحی و تست های نشان دار و خلاصه نویسی هایم استفاده میکردم.

برای این درس هم از کتاب خوب اقای تمنا استفاده کردمyes

منطق

مطالعه قواعد این درس را جدی میگرفتم. اما شما 99یها از درس هفتم به بعد در منطق وارد قواعد چالشی خواهد شد و نیاز به مرور و مرور قواعد و تست ها دارید.

فلسفه

از پاسخنامه تشریحی و تست های نشان دار و خلاصه نویسی هایم استفاده میکردم.

هر دو درس فلسفه منطق را با کتاب منطق فلسفه جامع مشاوران خوندم

روانشناسی

به دلیل تک کتاب بودن این درس و موضوعات جذاب و گیرایش بیشتر داوطلبان تمایل زیادی به خواندن آن دارند و فکر نمیکنم چالشی در این درس وجود داشته باشد.

کتاب روانشناسی خانم شبنم جلیلی خوندم از مشاوران.

امیدوارم باب میلتان باشد. موفق باشید.

2 نظر

یکشنبه 31 شهریور 1398

سلام آقای رستم جو میشه به این برنامه های تلوزیونی اعتماد کرد و از منابع شون خرید(ابوالفضل)

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 31 شهریور 1398

دوست خوب من و انسانیها، ابوالفضل سلام.

نمیدونم چه برنامه را دیدی و چه محصولی بهت پیشنهاد شده. اما چندتا موضوع را خوب دقت کن:

1) تخصص در رشته انسانی. 2) تجربه ای که در زمینه تخصص مورد نظر وجود داره. 3) تنوع منابع، موجب میشه دچار وسواس مطالعه بشی و هدفت را گم کنی و زمان از دستت بره.

موفق باشی و بمانی. رستم جو

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

سلام من هميشه فكر ميكنم كه هيچي بلد نيستم و فكر ميكنم كه نميتونم به اون نتيجه اي كه ميخوام در كنكور برسمبا وجود اينكه از تابستون شروع كردم ولي خب خودم دلم ميخواست تابستونو بيشتر ميخوندم ولي تصميم گرفتم اين دوران رو جدي تر بخونمولي فكر ميكنم بازم دير شروع كردم و بايد از سال قبل شروع ميكردم نميدونم چيكار كنمدر ضمن دوازدهم انساني هستم و معدلم هم هميشه پايه يازدهم عالي و دهم خوب بود

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

سلام
اولا اینکه این کامنت بوی موفقیت میده!
چرا؟چون این حجم از وسواس نشانه تلاش زیاد شماست.
خوب بیاین فرض کنیم تصور شما درسته و کم کاری کردید(فرض محال).
الان چیکار میشه کرد؟
هیچی!
درواقع شما اتفاقات گذشته رو باید یک بار مرور کنید،درس های لازم رو بگیرید و تمام!پروندشو به طور کامل ببندید.
این توصیه من به شماست:تمرکز روی عملکرد الان و تلاش برای بهبودش.

موفق باشی. نسرین دشتبان

نظر شما چیست؟