دو سرزمین؛ تخیل و روش

دو سرزمین؛ تخیل و روش

سال دهم که بودید برایتان نوشتیم: «دهمی‌ها! به علوم انسانی خوش آمدید.» و امسال که به سال یازدهم رسیدید برایتان می‌نویسیم که: «انسانی‌ها! فقط شما هستید که ایران را به توسعه می‌رسانید.» در این یادداشت، می‌خواهم در این مورد حرف بزنم.

سرزمین خیال

گاهی لازم است خیال کنید و وقتی خیال می‌کنید به خودتان نگویید که کار اشتباهی می‌کنید؛ چرا که تفکر یکی از پایه‌هایش در خیال قرار دارد. آدمی که توانایی خیال کردن ندارد، توانایی خلق اندیشه‌های نو نیز ندارد.

دانش‌آموز علوم انسانی یکی از پاهایش را باید بگذارد بر سرزمین خیال و پای دیگرش را بر سرزمین روش. این گونه است که توانایی ایجاد اندیشه‌های بکر را خواهد داشت.

«خیال‌مندی» و «روش‌مندی» نیازمندی رشته علوم انسانی است تا بتواند پایه‌ای شود برای ایجاد توسعه در کشورمان.

دانش‌آموزان عزیز علوم انسانی! شما ابزارهایش را دارید، شما درسی دارید به نام ادبیات، که منبع عظیم «تخیل» ملت ایران است.

صدها سال «تخیل» در زیباترین شکل آن توسط شاعران و نویسندگانی خلق شده است که هر کدامشان برای هر کشوری می‌توانند به تنهایی افتخارآفرین باشند و ایران‌مان همه را یکجا در اختیار دارد.

ملت ایران سال‌ها این‌گونه بوده است که یک فیلتر در درونش داشته است به نام ادبیات، و هر واقعه‌ای، هر احساسی، هر اندیشه‌ای را که درون آن بود، از آن فیلتر گذرانده است و به ادبیات تبدیل کرده است. شما اکنون میراث‌دار چنین توانایی هستید.

روش. وحید تمنا. یازدهم انسانی

سرزمین روش

اما سرزمین «روش» را نباید فراموش کنید. ما علوم انسانی‌ها، بیش از تمامی رشته‌ها نیازمند «روش‌مند» بودن، هستیم. این «روش» است که ما را به چشم‌انداز درستی از توسعه می‌رساند.

شما در درس‌هایتان با درس منطق به‌عنوان یکی از ابزارهای روش‌مند بودن، می‌توانید بخشی از ضعفِ «روش‌مند» بودن را جبران کنید. اما کافی نیست. با دقتی بالا و تمرکزی عظیم، شما می‌توانید از درس‌های دیگرتان روش‌های گوناگون را استخراج کنید و به ابزار «روش» مجهز شوید. ما نیز سعی کرده‌ایم در کتاب‌های انتشارات مشاوران آموزش، «روش‌مند» بودن را آموزش دهیم.

در نهایت امیدوارم تا قبل از این که به سال دوازدهم برسید، توانایی لذت بردن از ادبیات، توانایی لذت بردن از روش‌مند شدن را، به دست آورده باشید. اگر از ادبیات و روش‌مند بودن، لذت بردید، معنایش این است که قدم در راهی گذاشته‌اید که انتهای آن ایجاد توسعه در کشور خواهد بود. توسعه‌ای به کمک شما.

وحـید تمـنا

پی نوشت: 

مطلب ویژه دهمی های انسانی را بخوانید: به علوم انسانی خوش آمدید

0 نظر

نظر شما چیست؟