معرفی رشته انسانی

معرفی رشته انسانی

رشته انسانی سخت است؟ رشته علوم انسانی چه درس هایی دارد؟ ویژگی های رشته علوم انسانی چیست؟ چگونه از سال دهم برای کنکور انسانی آماده شوید؟

این مطلب در واقع یک نقشه مسیر سه ساله برای رشته علوم انسانی در دوره دوم متوسطه است که برای تمام دانش آموزان پایه دهم و یازدهم لازم است بدانند. 

به علوم انسانی خوش آمدید

شما گام در رشتهای گذاشتهاید كه در تمام جهان، به عنوان رشتهای شناخته میشود كه «توسعه» در همۀ ابعاد آن، مدیون این رشته است. و نمیشود یك كشور توسعهیافته و پیشرفته به وجود آورد بدون وجود دانشآموزان و دانشجویان پویایی كه مبانی تفكر توسعهای را شكل داده باشند.

شما از امسال با دنیایی متفا‌ت از دنیای دیروزتان رو به رو خواهید شد؛گاهی غرق در زیبایی یک شعر و گاهی درگیر با سوالات منطق، گاهی در پی کنکاش جامعه و گاهی در حال شکست یک مسئله ریاضی .

برای قدم گذاشتن در مسیر پیدایش دانشآموزان و دانشجویان پویا، ما در مشاوران آموزش (ناشر تخصصی رشتۀ شما) برای شما، چشم اندازی سه ساله ترسیم کرده‌ایم.

* این نقشۀ مسیر را همیشه یادتان باشد *

معرفی دروس مهم پایه دهم انسانی

سعی کردیم مهم ترین دروس سال دهم علوم انسانی را خلاصه معرفی کنیم. ضمنا لینک‌های پیشنهادی هم در هر درس دارید که برای مطالعه بیشتر از آنها بخوانید.

1) ریاضی و آمار

شاید برخی از شما، با درس ریاضی راحت نبوده باشید، اما به شما قول میدهیم كه اگر نگذارید كه ترس از ریاضی به شما غلبه كند، همراهیتان میكنیم تا ریاضی را خوب یاد بگیرید. شاید الان به خودتان گفته باشید: اصلاً چرا باید ریاضی را خوب یاد بگیرم؟ پاسخ ما این است:

دو درس در رشتۀ علوم انسانی وجود دارد كه به ذهن شما توانایی اندیشیدن منظم و ساختمند میدهد. یكی ریاضی است و دومی منطق.

علوم انسانی پر است از مفاهیم متنوع و گاهاً متضاد و پر است از پیچیدگیها و به همین دلیل، دانشآموز و دانشجوی رشتۀ انسانی نیاز دارد كه به حوزۀ نظریه ساختن وارد شود. نیاز به این دارد كه مدلهای مختلف را بسازد و برای همین هم نیاز به تفكر ریاضی و منطقی دارد.

لینک اتاق علمی ریاضی و آمار علوم انسانی در سایت انسانیها

لینک دمستقیم دانلود ترمینولوژی ریاضی و آمار علوم انسانی (روش مطالعه و موفقیت در درس ریاضی و آمار انسانی)

معرفی رشته علوم انسانی

2) اقتصاد

شما فقط در پایه دهم اقتصاد دارید. این تک کتاب، مفاهیمش قابل درک هستند و مطالبی را بیان می‌کند که در زندگی روزمره با آن رو به رو هستید. مطالب و مسائلش را یاد بگیرید و در طول سال یازدهم آن را مرور کنید. برای این مرور به شما برنامه خواهیم داد.

*درس اقتصاد، ارزش سرمایه گذاری دارد*

لینک اتاق علمی اقتصاد در سایت انسانیها

3) منطق

در سال یازدهم و دوازدهم شما فلسفه خواهید داشت و پایۀ دهم تنها سالی است که شما منطق دارید. ما و شما برای منطق همان کاری را انجام خواهیم داد که درباره اقتصاد گفتیم.

4) زبان انگلیسی

درس زبان انگلیسی، مانند عربی و فارسی، جزو «دروس زبانی» هستند. ویژگی این دروس، طوری است که با همواره خواندن در نوبت‌های مطالعاتی کوتاه به نتیجه بهتری خواهید رسید.

یازدهم انسانی

در تابستان سال یازدهم باید درس‌های سال دهم را جمع بندی و مرور کنید. تست هم فراموشتان نشود. این کارها باعث می شود زحماتی که قرار است امسال در پایه دهم بکشید، بر باد نرود. همچنان که چند کتاب یازدهم را هم می‌توانید پیش‌خوانی کنید.

شما در شروع سال یازدهم، یکسال تجربه درس خواندن در رشته انسانی را پشت سر خواهید داشت و از همان ابتدا می‌دانید که درس‌ها را چگونه بخوانید. یازدهم، سال آشنایی با دو درس جدید فلسفه و روان شناسی است. روان شناسی مانند اقتصاد و منطق تک کتاب هستند و باید سرمایه گذاری جدی روی آن داشته باشید.

* از تابستان دهم به یازدهم، برنامه ریزی‌های ما در سایت انسانیها را دنبال کنید.*

علوم انسانی

دوازدهم و کنکور انسانی  

سال دوازدهم ، مهم ترین سال در این چشم انداز است. در این سال شما دروس دوازدهم را تستی و تشریحی خواهید خواند. یعنی هم برای کنکور آماده خواهید شد و هم برای امتحانات نهایی. پس باید روشی برای درس خواندن انتخاب کنید که پاسخگوی هر دو نوع آزمون باشد؛ که این روش را به شما خواهیم گفت.

برای کنکور، شما علاوه بر دروس دوازدهم، باید بازگشتی به دروس پایه داشته باشید.

یعنی اگر در دو سال گذشته را خوب پشت سر نگذاشته باشید، کار برایتان دشوار خواهد بود. به همان اندازه که اگر از همین امسال، خِشت اول را خوب بگذارید، موفقیتی شایسته در انتظارتان خواهد بود.

* برنامه ریزی‌ها، مشاوره و توصیه‌های ما را از همین امسال دنبال کنید*

همراه شما در این مسیر هستیم

ما در سایت انسانیها به عنوان سایت تخصصی علوم انسانی و مشاوران آموزش به عنوان ناشر تخصصی دروس عمومی و رشته علوم انسانی، شما را در این مسیر سه ساله همراهی خواهیم کرد.

مطالب بیشتر درباره معرفی رشته علوم انسانی: 

1) علوم انسانی و کنکور آن 

2) به علوم انسانی خوش آمدید

3) چرا علوم انسانی و افتخار به آن

4) علوم انسانی زیربنای توسعه

11 نظر

چهارشنبه 17 مهر 1398

سلام برای رشته افسری باید چ رتبه ای بیاریم؟

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 18 مهر 1398

سلام. سایت انسانیها در زمینه درس ها و  رشته های مرتبط با علوم انسانی پاسخگوی سوالات شماست. 

Sara Zolfaghar

یکشنبه 21 مهر 1398

سلام خسته نباشید.من دیپلم نظام قدیم کار و دانش داشتم و‌در مقطع کاردانی‌هم تحصیل کردم(مدرک پیش دانشگاهی ندارم و این فوق دیپلمم به جای پیش‌دانشگاهی‌در نظر‌گرفته میشه)میخواستم بدونم میتونم دانشگاه فرهنگیان رو بزنم؟لطفا جواب بدید منتظرپاسخ شما هستم.جواب های متفاوت گرفتم میخوام مطمعن بشم

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 22 مهر 1398

سلام خدمت شما سارا خانم.

 چرا از منبع اصلی مطالعه نمیکنین که مطئن بشین؟!

دو مورد را خدمتون پیشنهاد میدم: 1) اگر مطمئن هستید شرط سنی را دارید. 2) این فایل را دانلود کنید که شارایط سال 98 هست و احتمال تغییرات در اون برای سال بعد کم هست: دفترچه پیوست انتخاب رشته کنکور 98 (شرایط رشته های فرهنگیان و دارای شرایط خاص)

این مطالب را برای شرایط بخوانید: جزئیات دانشگاه فرهنگیان در انتخاب رشته 98 و هم چنین: شرایط و رتبۀ قبولی دانشگاه فرهنگیان

موفق باشید و بمانید. رستم جو

دوشنبه 22 مهر 1398

سلام اقای رستم جو متشکرم از پاسخ دهیتون، من اینایی ک گفتین رو با دقت مطالعه کردم ولی باز هم جواب سوالم رو پیدا نکردم اگه میشه راهنماییم کنید 🌸

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 22 مهر 1398

خانم سارا ذوالفقاری باز هم سلام

لطفا این پاسخ ویرایش شده را بخونین:

در کنکور نظام قدیم، دانش آموزان رشته های فنی و حرفه ای- کارودانش نمیتونستن بدون داشتن مدرک فوق دیپلم در کنکور رشته های نظری شرکت کنند. اما در کنکور نظام جدید این امکان وجود داره. یعنی با دیپلم کارودانش هم (یا همون فوق دیپلم رشته خودتون) میشه کنکور نظری شرکت کرد و وقتی به عنوان داوطلب کنکور انسانی در کنکور شرکت کردین و مجاز به انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان شدید با شرایطی که خوندین، میتونین در انتخاب رشته خودتون دانشگاه فرهنگیان را بزنید. 

اما به هرحال بهتون این توصیه را میکنم:

 از بخش پاسخگویی سایت سازمان سنجش این مورد را پیگیری کنید که با توجه به امکان انتخاب نظام آموزشی در کنکور 99، شما که دیپلم و پیش دانشگاهی نظام قدیم هستید، (اما رشته شما نظری نبوده ) مثل یک داوطلب نظام جدید فنی و کاردانش میتونین نظام جدید رشته انسانی شرکت کنید یا باید فقط نظام قدیم بخونین. که از الان کتابهای مرتبط با همون نظام آموزشی را بخونین. 

حدس شخصیم اینه که شما به عنوان یک دانشجو با مدرک فوق دیپلم میتونین بدون محدودیت در کنکور انسانی شرکت کنید؛ مثل یک تغییر رشته ای دیگر یا هر دانشجوی غیرمحروم (چون در صورت انصراف از دانشگاه روزانه تا یکسال از کنکور محرومیت هست) و با امکنا انتخاب نظام اموزشی قدیم یا جدید. اما اینکه شرایط حداقل معدل و سقف مجاز سنی را داشته باشید یا خیر، خودتون باید دقت کنید!

بخش پاسخگویی سازمان سنجش: از این لینک وارد شوید

راستییی سارا خانم

میتونی پاسخ سازمان سنجش به سوالتون را برای بقیه انسانیها به اشتراک بگذاری در همین صفحه که نفرات بعدی بهتر و سریعتر بتونن تصمیم بگیرن.

 

موفق باشید و بمانید

Sara Zolfaghar

دوشنبه 22 مهر 1398

خییییلییی ممنونم، حتما پاسخشون رو میذارم بازم متشکرم از راهنماییتون اقای رستم جو 🌷

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 22 مهر 1398

ممنون از شما.

انسانیها برای انسانیهاblush

Sara Zolfaghar

پنجشنبه 25 مهر 1398

سلااام اقای رستم جو، از طریق سایت سنجش سوالم رو پرسیدم و گفتن که در این مورد مشکلی وجود نداره 😀با تشکر ازشما🌸

پاسخ انسانی ها

جمعه 26 مهر 1398

سلااام خانم  سارا.

ممنون ازت که اطلاع دادی به انسانیها. امیدوارم پیگیری که کردی برای انسانیهای دیگه با شرایط مشابه شما، مفید باشه.

الان منتظر یه کامنت دیگه ازت هستم: 

من تونستم به هدفم برسم . . . 

موفق باشید و بمانید. رستم جو

جمعه 26 مهر 1398

سلام خسته نباشیدجناب من نظام قدیمی هستم و از امروز طبق نکات سایت شما شروع کردم به خوندنمیخواستم بدونم اگه یک روز بخونم و فرداش تستای اون درسا رو بزنم روشه غلطیه؟مثلا امروز دینی درس 1و2 بخونم فردا تست 1و2 رو بزنم و پس فردا درس 3و4 رو بخونم و .... همینطور برم جلومیشه بگید روش درسته یا غلط ؟تشکر

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 28 مهر 1398

سلام. اگر روز اول بلافاصله از همون درس ها  تعدادی تست برای ارزیابی سطح کیفی مطالعه داشته باشید که فردای اون روز پرکاری تستی انجام بدین، میشه گفت درسته. البته در مورد کتاب و تعداد درسهایی که گفتین،خودتون متناسب با شرایطی که دارید و معیارهایی که در این مطلب (برنامه ریزی کنکور 99 نظام قدیم انسانی) گفتیم، باید به تصمیم گیری برسید. 

راستیی درباره روش مطالعه کنکور انسانی این مطلب را حتما بخونین: روش مطالعه کنکور علوم انسانی

موفق باشید و بمانید. رستم جو

ﺳﻪشنبه 13 اسفند 1398

سلام امیرضا مهدوی هستم کلاس دهممیخواستم بگم که خیلی نگران کنکور هستم و اشنایی زیادی با تست زدن ندارم و ریاضی و اقتصاد رو نمی تونم درک کنم باید چکار کنم. لطفا راهنمایی کنید باتشکر از شما

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 13 اسفند 1398

سلام.سایت انسانیها و مطالبش از صفر تا صد برای اشنایی شماست.

مطالب را بخونین و استفاده کنید. 

موفق باشید.

 

ﺳﻪشنبه 9 اردیبهشت 1399

سلام ..💚رشته روان شناسی در آمد و بازار کارش خوبه؟؟؟؟؟

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 18 اردیبهشت 1399

این مطلب را در سایت بخوانید» معرفی رشته روانشناسی 

چهارشنبه 22 مرداد 1399

سلام . چرا مطلبی راجب رشته علوم و معارف اسلامی نمیذارید ؟ اونم همون رشته انسانیه با کمی اختلاف .

پاسخ انسانی ها

جمعه 24 مرداد 1399

سلام خدمت شما. پیشنهادتان را حتما مطرح می‌کنیم. پیگیر مطالب سایت باشید. 

چهارشنبه 19 شهریور 1399

سلاممن مطالبتونو خوندم وخیلی ام خوب میخواستم ازتون خاهش کنم از آینده شغلیه این رشته کمی صحبت کنید

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 20 شهریور 1399

سلام خدمت شما. 

مقاله زیر را در سایت انسانی‌ها بخوانید.

رشته های پردرآمد علوم انسانی  (متن، لینک دار است.)

جمعه 12 دی 1399

سلام من دهم هستم همیشه از ریاضی فراری بودم خیلی بیزار بودم ازش ولی باید مطالب خوبی که خوندم خیلی روحیم بهتر شدممنونم از شما از همین حالا با اراده ای محکم ریاضی را میخونم

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 15 دی 1399

ممنون از انرژی خوبی که به ما مشاوران انسانی یار می دهید.laugh

نظر شما چیست؟