9 سوال اقتصادی در مصاحبه با وحید تمنا

9 سوال اقتصادی در مصاحبه با وحید تمنا

سوالاتی که از آقای وحید تمنا -مدیر و مولف کتاب‌های اقتصاد انتشارات مشاوران آموزش- پرسیدیم و ایشان جواب دادند:

1- چرا خودتون شخصاً اقتصاد رو می‌نویسید؟ 2- چرا در اقتصاد، ریاضیات را دخالت دادند؟ نمیتونستند فقط تئوری ادامه بدهند؟ 3- چرا اقتصاد در پایۀ دهم؟ 4- چرا اقتصاد فقط در رشتۀ انسانی؟ ولی رشته دانشگاهی شناور است. 5- چطور می‌تونیم اقتصاد را مفهومی و عمیق بخونیم؟ 6-به نظرتون در کنکور 99، دوباره از اشتراکات نظام قدیم و جدید سوال میاد یا نه؟ و . . .  

1- چرا خودتون شخصاً اقتصاد رو می‌نویسید؟

پاسخ:

من از دوران قدیم رسیده‌ام به این دوران. در آن زمان‌ها همکاران من وقتی کتاب اقتصاد می‌نوشتند به دو چیز توجه نمی‌کردند:
1. کتابی که در بازار برای اقتصاد وجود داشت توسط همکاری نوشته شده بود که طراحی تست‌های دانشگاه آزاد را انجام میداد و اساساً تست‌های دانشگاه آزاد در درس اقتصاد هیچ شباهتی به متن کتاب درسی نداشت بلکه بر اساس کتاب‌های درسی چندین سال قبل‌تر طرح تست می‌شد. در نتیجه لازم بود که کتابی نوشته شود که براساس کتاب درسی فعلی آن دوران باشد. به همین دلیل رفتم و مطالعه کردم و کتاب اقتصاد مشاوران در سال 79 نوشته شد.
2. نوشتن کتاب اقتصاد، روش متناسب با درس اقتصاد لازم دارد، و متاسفانه در نوشتن کتاب‌های کمک آموزشی، به این امر توجه نمی‌شد. از این جهت می‌توانم بگویم که به همین دلیل در سال‌های آتی نیز همچنان اقتصاد مشاوران را تالیف می‌کنم چون فکر می‌کنم هنوز باید روی «روشمند بودن نگارش کتاب اقتصاد» جدی باشیم.

2- چرا در اقتصاد، ریاضیات را دخالت دادند؟ نمیتونستند فقط تئوری ادامه بدهند؟

پاسخ:

بگذارید برایتان خاطره‌ای تعریف کنم: «دانشگاه استادی داشتم به نام دکتر نوری. پیرمردی بود قیامت. و من از او خیلی چیزها یاد گرفتم و اقتصاد در واقع کوچکترین آن بود. اولین جلسه کلاس از ما خواست که عرضه و تقاضا را تعریف کنیم. هر کداممان چیزی گفتیم. حرفمان را می‌شنید و ایرادهایش را می‌گرفت. بعد نفر بعدی و ایرادهای درستش بر حرف‌های او. تا اینکه دیگر در کلاس درس، کسی نماند که نظری نداده باشد. پای تخته نمودار عرضه و نمودار تقاضا را کشید و گفت عرضه و تقاضا یعنی همین. و بعد گفت: زبان اقتصاد، ریاضیات است. همو بود که مرا تشویق کرد که ادامه تحصیل در «جامعه‌سنجی» بدهم که آن زمان‌ها نبود و احتمالاً الان هم نیست.»

نتیجه بگیرم:
بدون ریاضیات، اقتصاد تنها حرف‌های توصیه‌ای خواهد بود. اقتصاد باید با ریاضیات با مسئله با نمودار همراه باشد تا بتواند واقعیات اقتصادی را به درستی نمایش داد.

3- چرا اقتصاد در پایۀ دهم؟

پاسخ:

این که چرا از پایه دهم شروع شده است مشکلی نیست اما اینکه چرا در یازدهم و دوازدهم وجود ندارد نادرست است. دانش‌آموزان علوم انسانی، در هر رشتة دانشگاهی هم که مشغول به تحصیل شوند به درس اقتصاد بسیار نیاز خواهند داشت. علم اقتصاد را دست کم گرفتن است که فقط در یک پایه آن را ارائه می‌کنند و بعد هم ول می‌شود تا این که دانش‌آموزان به دانشگاه بروند و در رشته‌های غیر از اقتصاد و مدیریت و حسابداری، دو تا پنج واحد اقتصاد بخوانند.

دانش علوم انسانی، به علم اقتصاد بسیار مدیون است چرا که علم اقتصاد نشان داد که استفاده از مفاهیم کمّی چه تأثیر شگرفی بر درک ما از دلایل پیدایش پدیده‌های اجتماعی و حتی روانی دارد.

4- چرا اقتصاد فقط در رشتۀ انسانی؟ ولی رشته دانشگاهی شناور است؟

پاسخ:
تا جایی که من می‌دانم در کشورهای پیشرفته درس اقتصاد در تمامی رشته‌ها در سطح قبل از دانشگاه وجود دارد، دانش‌آموز بدون توجه به رشتة تحصیلی نیاز دارد که از کلیات اقتصاد طرحی کلی در ذهن داشته باشد تا بتواند در زندگی آن را به کار ببندد. 

5- چطور می‌تونیم اقتصاد را مفهومی و عمیق بخونیم؟

پاسخ:

مفهومی خواندن اقتصاد، پیچیده نیست. دقیق‌تر بگویم مفهومی خواندن هیچ درسی پیچیده نیست بلکه با یک فرمول ساده شروع می‌شود: «به خودتان اجازه ندهید که مطالب را با تکرار کردن در یادتان نگه دارید» هر وقت توانستید به این فرمول عمل کنید و در عین حال مطالب را یاد گرفتید در این صورت مفهومی خوانده‌اید.

6-به نظرتون در کنکور 99، دوباره از اشتراکات نظام قدیم و جدید سوال میاد یا نه؟

پاسخ:
بله به نظرم خواهد آمد اما نه مثل کنکور 98 که اساس طراحی تست‌ها با پیشفرض اشتراک نظام قدیم و جدید طراحی شده بود. فکر می‌کنم که در کنکور سال آینده شاهد همپوشانی تست‌ها از تمام کتاب درسی خواهیم بود.

7-چرا اقتصاد فقط یک کتاب است؟

پاسخ:

سالی که من وارد دانشگاه شدم تعداد کتاب‌های اقتصاد: 4 یا 5 کتاب بود. در هر پایه یک یا دو کتاب اقتصاد تدریس می‌شد. اما بعد از این که تقسیم‌بندی رشته علوم انسانی به رشته «اقتصاد» و «فرهنگ و ادب» از بین رفت و ادغام صورت گرفت. درس اقتصاد به یک کتاب تبدیل شد که در سال دوم دبیرستان نظام قدیم و دهم فعلی ارائه گردید.

8-برای جمع بندی بازگشت به درسنامه مهم تره یا تست و تحلیل؟

پاسخ:

فرض کنید این پرسش شما، در اردیبهشت پرسیده شده است و تا کنکور حدود دو ماهی وقتی وجود دارد در این صورت من می‌گویم که: فرضم این است که شما کتاب درسی و مطالب کتاب مشاوران را خوانده‌اید و سپس می‌خواهید جمع‌بندی بکنید.  در این صورت می‌گوییم با تست زدن جمع‌بندی بکنید. چطور؟ به این شکل که تست بزنید و اگر نزده داشتید یا گزینه نادرست را انتخاب کرده بودید در این صورت، مطالب آن تست را یادداشت کنید و این یادداشت‌ها بشوند یادداشت‌های نهایی شما برای جمع‌بندی کردن.

9-چرا اقتصاد جزو اون چهار درس رتبه‌ساز هست که به طور جدی بر روی آن سرمایه گذاری کردید؟مگر، چه فرقی با ما بقی درس ها دارد؟

پاسخ:
1. چون اقتصاد یک کتاب درسی و آن هم کم حجم دارد.

پس می‌توان با انرژی گذاشتن به نتیجه دلخواه رسید.

2. چون درسی است که اگر در گذشته هم ضعیف بوده باشید می‌توانید به سرعت، ضعف خودتان را پوشش دهید.
ببینید همه دانش‌آموزان شاید توانایی درصد آوردن در درس عربی را نداشته باشند اما در هر سطحی از دانش که بوده باشند می‌توانند با صرف وقت در یکسال آخر، به نتیجه درخشان برسند.
3. اقتصاد از درس‌هایی است که تعداد زیادی از دانش‌آموزان درصد بالایی می‌زنند.
به همین دلیل هم نباید ریسک بکنید. با توجه به سطح تست‌ها در 5 سال گذشته، اگر درصد زیر 70 در این درس بزنید تقریباً از رقابت در رتبه‌های زیر 500 حذف شده‌اید.

ممنون از شما که با حوصله و بیانی مثل همیشه به سوالات انسانیها جواب دادید.

6 نظر

شنبه 4 آبان 1398

سلام خدمت آقای تمنا، ایشون گفتن به خودتان اجازه ندهید مطالب را با تکرار کردن در یادتان نگه دارید!! امکان هست بیشتر در این مورد توضیح بدهند؟

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 6 آبان 1398

سلام. وقتی ما به وسیله‌ی «تکرار کردن» مطلبی را به خاطر می‌سپاریم در واقع به پیش فرضی خطرناک معتقدیم و آن این که «مطالب درسی را «حفظ کردنی» می‌دانیم.» در حالی که چنین نیست ما باید به این سمت برویم که «مطالب درسی را فهمیدنی بدانیم» و تمام تلاشمان را بکنیم که مطالب درسی را به حوزه فهم ببریم.

و موفق باشید. تمنا

دوشنبه 6 آبان 1398

امیدوارم همیشه به کاربردی ترین رشته ی حال حاضر جان ( اقتصاد) بها بدهمید...درود بر ناشر محبوب ما بچه های انسانی...

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 8 آبان 1398

درود به شما بزرگان آینده انسانیheart

 

پنجشنبه 9 آبان 1398

سلام آقای تمنا سال ۷۶ شما تو مشاوران اموزش با آقای حامد کار میکردید دنبال تدریس فیزیک ایشون میگردیم میشه بفرمایید کجا تدریس میکنن؟؟

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 9 آبان 1398

سلام. ایشان دیگر تدریس نمی کنند.

پنجشنبه 28 آذر 1398

سلام عالی بود مطالب کاش تدریس درس اقتصاد مختص انسانی تنها نمی بود

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 28 آذر 1398

سلام 

با شما موافقیم و از انجایی که علم اقتصاد علمی کاربردی در زندگی تک تک ماست لزوم تدریس این درس در دیگر رشته ها حس میشود.

ممنون می شویم رشته تحصیلی خودتون و علت این نظرتون رو هم به ما بگید.

موفق باشید.

دشتبان

جمعه 20 دی 1398

تو کتاب خیلی اشتباه تایپی وجود داره !!

پاسخ انسانی ها

شنبه 21 دی 1398

سلام. کدوم کتاب؟

و اینکه لطفا مواردی که بنظرتون اشتباه هست را با انتشاارات در میان بگذارید که در ویرایش های بعدی اصلاح بشن اگر نیاز بود.

با تشکر

شنبه 12 مهر 1399

سلام آقای تمنا من سی دی پرواز انسانی هارو دیدم و برام چند سوال پیش اومد خیییلی ممنون میشم اگه راهنماییم کنید: ۱ من کتاب جامع ( دینی فنون روان شناسی خیلی سبز عربی گاج و زبان شهاب اناری مبتکران رو دارم با اینکه خوبن ولی من خودم هنوز مطمئنن نیستم که برام مناسبن یا نه ) الان به نظرتون درسته اینا رو بذارم کنار و با همین مشاوران کار کنم؟؟ ۲ : من کتاب اقتصاد مشاوران رو دارم ولی میخوام مساعل اقتصادشم بخرم برای ۱۰۰ زدن کافی هست؟ چون قصد دارم بیشتر از ریاضی رو اقتصاد کار کنم .۳: من برای درس فارسی نشر الگو دارم که اونم مبحثی هست شما تایید میکنید؟ یا اینکه باز باید برم مشاوران رو بگیرم؟۴: حالا اگر احیانا صلاح میدانید فنون مشاوران بگیرم ایا کتاب عروض و قافیه کافیه یا اینم جامع باشه؟ چون گفتم خیلی سبزشو دارم ۵: فهمیدم برای درس ریاضی وقت بیشتری برای سال دوازدهم بزارم که همین ریاضی ۱۲ هدفدار رو کار میکنم پس پایه رو چیکار کنم ؟ امکانش هست اگه چند مبحثو ازش بخونم نتیجه بهتری رو در کنکور بگیرم؟ یا اینکه لازم نیست لطفا جواب بدید خیلی برام ضروریه ممنون🙏🙏🙏

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 16 مهر 1399

سلام دوست عزیز.

برای دروس عربی، زبان، روانشناسی مجموعه کتابهای تیزشیم از انتشارات مشاوران آموزش را تهیه کنید.

از اینجا کتابهای تیزشیم را مشاهده کنید. 

برای دین و زندگی کتاب مبحثی آیات و روایات را از انتشارات مشاوران تهیه کنید. 

کتاب مسائل اقتصاد به طور تخصصی بر روی مسائل کار کرده است؛ از آذر ماه با کتاب تیزشم اقتصاد مشاوران پیش روید. 

برای درس علوم و فنون با کتاب جامعی که دارید پیش روید ولی حتما و حتما عروض و قافیۀ مشاوران را تهیه کنید. 

برای درس فارسی با مجموعه کتابهایی که دارید پیش روید.

برای درس ریاضی حتما و حتما بر روی دوازدهم تمرکز کنید چراکه از این پایه هم امتحان نهایی دارید و هم در کنکور سوالات زیادی از ریاضی دوازدهم طرح میشود.

برای مطالعۀ مبابحثی از ریاضیات پایه مطلب  روش مطالعۀ ریاضی و آمار انسانی؛ از منفی تا 40درصد   را بخوانید.

 

نظر شما چیست؟