روش استفاده از جدول اعداد انسانیها

روش استفاده از جدول اعداد انسانیها

چگونه از جدول اعداد انسانیها استفاده کنید؟

جدول اعداد انسانیها جند سالی هست که منتشر شده و برای بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکور انسانی، ابهاماتی را دارد. در مطلب جدول اعداد انسانی‌ها درباره این جدول کاربردی و مفید توضحات کاملی داده شده است.

اما یک اشتباه بزرگ در برخورد با این جدول مشاوره ای از طرف  دانش آموزان و کنکوری ها صورت می گیرد که به دلیل عدم اطلاع از «روش استفاده از جدول اعداد انسانیها» است. روش درست استفاده از این جدول را بخوانید.

اشتباه بزرگ: حذف دروس کم‌ضریب

اولین و شایع ترین برخوردی که بارها در بین دانش آموزان دیده ام این بوده که می گویند:

من زیرگروه 1 هستم، پس تاریخ جغرافی نمیخونم، چون ضریبش یکه

 یا هر کدام از زیرگروه های دیگر که یک یا چند درس را با ضریب تاثیر 1 دارند. این اشتباه را می توانم نوعی «فرار به جلو» اسم بگذارم. که داوطلبان و دانش آموزان از هر کتابی که خوششان نمی آید یا ضعیف هستند یا برایشان سخت است، با استناد کردن به جدول اعداد انسانیها حذف می کنند. 

کدام درس را برای کنکور حذف کنم

کار درست: هیچ درسی را حذف نکنید

در پاسخ به همان دانش اموزی که می خواهد حقوق دانشگاه بهشتی یا تهران قبول شود یا هر رشته ای در هر کدام از زیر گروه ها، این سوال را می پرسم:

1) من می پذیرم که دروس ضریب 1 را حذف کنی. اما تمام دروس ضریب 1 را حذف کن. آیا حاضر به انجام این کار هستی؟

2) آیا وقتی به همین راحتی یک یا چند درس را حذف می کنی، حاضر هستی به درس ریاضی و آمار با ضریب 3 حمله کنی؟

به جدول اعداد نگاه کن. می بینی که بجز تاریخ جغرافیا، این درس ها هم ضریب 1 هستند: اقتصاد، جامعه شناسی، روانشناسیsurpriseindecision

حتما اگر مطلب دروس رتبه ساز کنکور انسانی را خوانده باشی، یادت هست که این 3 درس از رتبه سازهای کنکور انسانی هستند. یعنی درس هایی که مسیر موفقیت هر داوطلبی برای هر رشته ای در هر دانشگاهی از این سه درس و دیگر  درس های رتبه ساز می گذرد.

 ترمینولوژی ریاضی و آمار را که بخوانی، کاملا توضیح داده ایم چگونه با درصد 20 تا 40 به رتبه زیر هزار می رسی و چگونه با ساده ترین مباحث در کمترین زمان، به این درصدها برسید. از همین لینک دانلود کن

نتیجه اینکه:
هیچ درسی را حذف نکنید؛ حتی دروس ضریب 1

پیشنهاد می کنم اگر با مطالعه تاریخ و جغرافیا مشکل دارید، بعد از مطالعه دقیق و تا آخر همین مقاله.مشاوره، به این مطلب بروید: اهمیت تاریخ و جغرافیا در کنکور انسانی

روش درست استفاده از جدول اعداد انسانیها

1) بدانید باید برای رتبه و دانشگاه دلخواهتان، به چه درصدهایی در تمام دروس نیاز داید. 

2) خودتان را همیشه و از همان اول مسیر، با این درصدها بسنجید. 

بیشتر توضیح بدهم: وقتی دلتان می خواهد (و البته تلاش هم می کنیدwink) رشته روانشناسی دانشگاه بهشتی قبول شوید و طبق جدول اعداد در بازه اول قرار می گیرد، نباید این طور برای خودتان فرض کنید که با درصد بالا زدن در منطق فلسفه و روانشناسی، درصد پایین ریاضی و تاریخ جغرافیا را جبران می کنم. 

چون قانون درصدهای مورنیاز برای موفقیت در کنکور این است:

هر درس جایگاه و تاثیر مشخص خود را دارد. 

 نتیجه گیری

1)  جدول اعداد را برای دیدن خط پایان و مسیر رسیدن به خط پایان استفاده کنید؛ نه حذف و انتخاب های گزینشی خودتان!

2) هیچ درسی را حذف نکنید؛ هیچ درسی را حذف نکنید؛ هیچ درسی را حذف نکنید!

3) هر درس را به اندازه لازم و کافی بخوانید. 

4) اندازه لازم برای دروس رتبه ساز یعنی بالاترین درصد ممکن و اندازه کافی برای دروس رتبه آور همان درصدهایی است که در جدول اعداد می بینید. 

5) دروس رتبه ساز و رتبه آور را با هم پیش ببرید؛ با تمرکز بیشتر بر روی دروس رتبه ساز.

پیشنهاد ویژه من

از برنامه ریزی داده شده در سایت انسانیها استفاده کنید که با تمرکز بر دروس رتبه ساز و کارهای لازم برای رسیدن به درصدهای مورنیاز دروس رتبه آور تنظیم شده است. 

 

موفق باشید و بمانید. 

8 نظر

یکشنبه 28 مهر 1398

سلام اتفاقا برعکس من جزء اون دسته از داوطلبانی هستم که تاریخ و جغرافیا رو زیر 80 نمیزنم اما بقیه درس ها در حد نرمالم همه ازم میخوان این دو درس رو کنار بزارم و برم سراغ بقیه درس ها همه بهم میگن با خوندن و درصد های بالا زدن در این درس ها به هیچ جا نمیرسی من کنکور 98 شرکت کردم اما متاسفانه به اون چیزی که میخواستم نرسیدم اما توی کنکور هم تاریخ و جغرافیا رو عالی زدم من امثال توی قلمچی این درس ها رو صد میزنم اما اطرافیان گفتن به کل ول کن این درس ها رو و درس های زیر گروه یک رو بخون من با خوندن تاریخ انرژیم 100 هزار برابر میشه لذتی که از تاریخ میگیرم از هیچ درسی نگرفتم و با این انرژی که میگیرم به سراغ بقیه درس ها میرم امسال دوست داشتم برم دانشگاه تاریخ بخونم بهترین دانشگاه هم در میومدم اما اطرافیان مانع شدن و انتخاب رشته فقط فرهنگیان زدم شهر ما هم فقط 2 نفر دختر گرفت من جزء اونا نبودم دارم برای سال بعد میخونم میشه منو از سر درگمی در بیارید دقیقا من چکار کنم؟ (ممنون از پاسخ گویی شما و ببخشید برای پرحرفی هام)

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 28 مهر 1398

سلام دوست عزیز. خوشحالم که انقد علوم انسانی را فهمیدی که از نگاهت به تاریخ، نه تنها حفظی نیست؛ بلکه ازش لذت هم میبری. 

اما در مورد استراتژی مطالعت: اول میخواستم بگم  از اون طرف بام  درصد زدن در تاریخ جغرافی افتادی، اما حالا که فکر میکنم چندان در مورد شما درست نیست. بنظرم بهترین راه برای شما اینه که تاریخ و جغرافیا را نه به صورت هر روز و هر روز چند ساعت بخوانید، نه اینکه اون را به توصیه نادرست اطرافیانت ول کنی! چون میخوای در انتخاب رشته، سراغ رشته تاریخ بری؛ چه دبیریش چه غیردبیری! پس بخونش. اما نه به اون شدتی که تا الان میخوندی. براش برنامه بذار. نمیدونم الان داری در هفته چند ساعت و چند روز میخونی، اما بنظرم اگه حدود 30تا 40درصد زمان مطالعه تاریخ.جغرافی را بدی به دروس رتبه ساز (بخصوص درس رتبه سازی که ضعیف هستی) داستانت درست میشه. 

راستی امیدوارم سال دیگه توی دفترچه انتخاب رشته، دبیری تاریخ بیاد و یا انقد جسارت پیدا کنی که بری دنبال علاقت: تاریخ؛ فارغ از اینکه بیکار میشم یا نه. چون .... اگه این مطلبو بخونی بهتر میتونی تصمیم بگیری راجبه تاریخ خوندن یا فرهنگیان یا . . . : رشته های پردرآمد علوم انسانی

برات آرزوی موفقیت دارم پسرخوبwink
رستم جو

یکشنبه 28 مهر 1398

سلام من همش نگرانم ...کتاب رو خوب میخونم اما نمیدونم از چ کتابایی برای تست باید کمک بگیرم ...من پایه یازدهمم اما خیلی استرس کنکور رو دارم و بدتر از همه اینکه نمیدونم چ کلاسایی برم کلا هیچی از دانشگاه و درصد قبولی رشته ها نمیدونم و سردر گمم

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 29 مهر 1398

سلام
مجموعه این عوامل به ما یک چیز رو میگن.کنکور شناسی!
لطفا دست نگه دارید. چند روزی رو به کنکور شناسی اختصاص بدید و بعد از اون با ذهنی شفاف مطالعتونو از نو شروع کنید.
باید بگم جایی برای نگرانی وجود نداره. موفقیت در کنکور در واقع کوچکترین موفقیته که یک دانش آموز انسانی میتونه در مسیر زندگیش کسب کنه.

با شناخت درست و تلاش خالصانه قطعا موفق خواهید شد.

کافیه مطالعه خوبی برای شناخت کنکور انسانی داشته باشی. این کارها را انجام بده: کنکور 98 را دانلود کن و سوالاتش را نگاه کن. کافیه از درس اقتصاد شروع کنی که چقدر با اون کتابی که سال گذشته خوندی و امتحانشم دادی و احتمال زیاد هم نمره عالی شدی! متوجه میشی چقدر فرق داره. یه کار دیگه برای کنکور شناسی اینه که ترمینولوژی های مختلف در سایت و کتابخانه سایت انسانیها را دانلود کنی و بخونی. 

مجموع اینها دو سه روز وقتت را میگیره ولی بهت نگاه کنکوری میده که بدونی قراره با چی روبرو بشی. البته این مطالب را هم بهت توصیه می کنم که از سایت انسانیها بخونی: 

علوم انسانی و کنکور آن / آماده‌باش برای کنکور1400 انسانی / چگونه برای کنکور شروع کنید 

موفق باشید :) نسرین دشتبان

ﺳﻪشنبه 30 مهر 1398

سلام .ببخشید من واسه دانشگاه فرهنگیان میخونم یعنی درصدام تو بازه ۵ باشه یعنی زیر ۳۰۰۰ میشم ممنون

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 30 مهر 1398

سلام. همچین چیزی نه در جدول اعداد اومده و نه در مطلبی که براتون نوشتم پسرخوب/دخترخوب

برای دانشگاه فرهنگیان شما به بالاترین تراز نیاز دارین که احتمال دعوت به مصاحبه و پیشی گرفتن از رقبا را داشته باشید. این مطلب را نوشتم که شما اینطور فرضیات و حدسیات را برای خودتون تجویز نکنید. 

توصیه میکنم مطلب دروس رتبه سار را بخونی. که گفته هر رشته و دانشگاه و رتبه ای که می خوای باید اولویتت چه درسهایی باشه. و بعدش درسهایی دیگه که دروس رتبه اور هستند  باید چکار کنید.

موفق باشید و بمانید. رستم جو

پنجشنبه 2 آبان 1398

سلام من یازدهمم من هدفم اینه که کنکور انسانی رتبه خیلی خوبی بیارم برای رشته حقوق بهترین دانشگاه، مبشه لطفا بگین چه درس‌هایی رتبه ساز هستند! برای حقوق؟وابنکه چگونه تستو شروع کنم چجوری هم درس بخونم هم تست بزنم روش تست زنی لطفا بگین ممنون

پاسخ انسانی ها

شنبه 4 آبان 1398

سلام به شما داوطلب هدفدار انسانی. 

اگه رتبه و درصد عالی میخوای باید هر چیزی را با دقت بخونی. توی متن همین مطلب براتون لینک های دروس رتبه ساز و رتبه آور را گذاشتم. 

توی اون مطلب هم کامل درباره کارهای لازم و درصدهاش هم توضیح دادم براتون عزیز جانblush

موفق باشید و بمانید. رستم جو

پنجشنبه 2 آبان 1398

سلام آدم که به ضرایب زیرگروه۱که ضریبشون هم۱وجزءدروس پرمطلب وتقریبا فراره نگاه میکنه باخودش میگه خب پس همون وقتی ک بایدبذارم برای اونا بذارم واسه ضریبای۴مثلاخودجامعه شناسی!ی عااالم وقت برای خوندنش بعدبرای تست زدنش(خصوصااینکه من ب شخصه بعدزدن تست های جامعه اقای تمنا۳ساعت افسردگی حادمیگیرم)...☺ب هرحال اصلاهم دلم نمیاد روان و اقتصاد وجامعه وتاریخ روحذف کنم اما جغرافیا...حذف کردم.کاربدیه؟

پاسخ انسانی ها

شنبه 4 آبان 1398

سلام. امیدوارم منورتون از فرّار بودن مطالب، حفظی بودنشون نباشه. برای اطمینان این جمله را میگم: هیچ مفهومی نیاز به چندبار یاد گرفتن نداره. شما کافیه مفاهیم را یاد بگیرید. در اونصورت نیاز به تکرار اونها دارین. اما در حالتی که مفاهیم را حفظ کنید، نیاز به مرور و مرور اونها دارین. وگرنه فراموش می کنید. 

بذار یه قراری بذاریم پسرخوب/دخترخوب:

شما بقیه درسها بجز جغرافیا را طبق فرمول رتبه ساز، رتبه آوری که براتون گفتم بخونین. هروقت به اون درصدها رسیدید که نیاز داریم، من برای درس جغرافیا پیشنهادهایی ویژه دارم براتون. 

منتظرتون هستم. راستییی نذار سایه ذهنی دشواری یک درس، جلوی خورشید پیشرفت به بقیه درسهات را بگیره!

موفق باشید و بمانید. رستم جو

جمعه 3 آبان 1398

سلام خدمت شما میخواستم بگم توی جدول اعداد انسانی ها توی زیر گروه A ضریب عربی۲ است آیا اشتباه نکردید؟ چون فکر کنم ۴ است‌.

پاسخ انسانی ها

شنبه 4 آبان 1398

سلام. عربی که ضریب 2 نوشته شده، عمومی هست. عربی اختصاصی همونطور که گفتین برای زیرگروه1 ضریب 4 است. 

در اون فایل فقط عربی عمومی را دارید. 

از نظر ما عربی عمومی و اختصاصی در نظام جدید، معنایی ندارد؛ وقتی از همان کتابهایی برای عربی اختصاصی سوال طرح می شود که برای عربی عمومی هم طرح می شود!!! 

در نظام قدیم آموزشی، منبع طرح سوالات این دو عربی متفاوت بود و می توان تفاوت ضرایب آنها را طبیعی دانست.

موفق باشید و بمانید. رستم جو

ﺳﻪشنبه 7 آبان 1398

سلام من امسال دیپلم تجربی دارم و میخام کنکور انسانی بدم اما تابه حال شروع نکردم آیا میشه تربیت معلم قبول بشم؟؟ و کدوم زیر گروه رو باید انتخاب کنم و تاثیر معدل برا من چجوریه و مشکلی برام پیش نمیاد

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 8 آبان 1398

سلام. بزودی در این باره مطلبی کامل خواهیم داشت. پیگیر مطالب سایت باشید. 

موفق باشید و بمانید. رستم جو

شنبه 10 اسفند 1398

سلام من ریاضی رو بالای40درصد میزنم اما بقیه دروس بین 20تا 40میزنم زبان هم هیچی نمیزنم ایا این درصدها واسه قبولی ابتدایی که زیر گروه5هستش مناسبه؟چون واقعا من آموزش ابتدایی رو دوست دارم.ازبقیه که پرسیدم میگن خوبه حتما قبول میشی ولی چرا از یه مشاور که پرسیدم گفت قبول نمیشی بیشتر بخون ولی کاش یه امیدی بهم می داد خواهش میکنم جواب بدین فقط یه کلمه که من حداقل بدونم تلاشم تا اینجا بی نتیجه نبوده نمیدونم شاید هم واقعا به درد نمیخوره

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 14 اسفند 1398

سلام با توجه به جدول اعداد سعی کنید در بازه اول تا سوم قرار بگیرید.

موفق باشید

نظر شما چیست؟