چرا باید تاریخ و جغرافی را جدی بگیرید

چرا باید تاریخ و جغرافی را جدی بگیرید

تاریخ بخوانیم یانه؟ میشه جغرافی را نخوند؟ تاریخ و جغرافی چند درصد بزنیم خوبه؟ درصد لازم در تاریخ جغرافی برای رتبه شدن چند است؟

در نظام قدیم، زیاد بودن حجم کتاب ها، باعث می شد انگیزۀ داوطلبان برای خواندن این دو درس کمتر بشود؛ اما با کمتر شدن حجم مطالب و منسجم شدن آن ها در کتاب های نظام جدید، دانش آموزان می توانند ذهنیت بهتری نسبت به این دو دروس پیدا کنند؛ اما باز هم تاریخ و جغرافی بودند و وقت گیری مشهورشان!!!

ولی باید این را به شما نوید دهیم که راحت تر از قبل می توانید درصد قابل قبولی بیاورید.

کدام کتاب‌ها را بخوانید؟

مسلما شما باید برای امتحان نیمسال اول و امتحان نهایی، تاریخ 12 و جغرافی 12 را بخوانید پس خواندن این دو کتاب حتمی است. ولی می‌بایست حتما یک کتاب از 4 کتاب پایه را تا دی ماه مطالعه کنید. توجه کردید تا دی ماه یک کتاب از 4 کتاب موجود در پایه دهم و یازدهم. یعنی یا تاریخ 10 یا جغرافی 10 یا تاریخ 11 یا جغرافی 11،

چگونه انتخاب کنید

این انتخاب شما برای مطالعۀ یک کتاب از پایه تا دی ماه بستگی به علاقۀ شخصی تان و پیشینۀ شما از این دروس دارد. مثلا اگر تاریخ اسلام و اروپا را بهتر می فهمید تاریخ 2 را انتخاب کنید ولی اگر با تاریخ باستان مأنوس‌ترید، تاریخ 1 را انتخاب کنید.

امتحانات نهایی بهانه ای برای درصد آوردن است، پس آن را جدی بگیـــــــــــرید!!!

به همراه تشریحی خواندن دو کتابی که امتحان نهایی دارند (تاریخ 3و جغرافی 3) تست هایشان را نیز کار کنید تا برای کنکور حســــابی آماده شوید و هم اینکه با یـک تیــر دو نشان زده باشید. هم برای نهایی و هم برای کنکور! :)))

شما با این استراتژی منبع طرح 15سوال از 30 سول کنکور را خوانده اید:

5سوال از جغرافی 12 + 5سوال از تاریخ 12 + 5سوال از کتاب انتخابی پایه

انتخاب کتاب از پایه را شروع کنید و تا دی ماه عمیق بخوانید. سعی نکنید مطالب را حفظ کنید بلکه سعی کنید حتما و حتما آن ها را بفهمید. حفظ کردن بدترین روشی است که می توانید انتخاب کنید. چون هیچ درسی حفظی نیست و می بایستی یاد بگیرید چون اساس یادگیری، مفهومی است.

در حفظی خواندن شما وقت می گذارید و می خوانید و در آخر ممکن است بیش از نیمی از مطالب را از یاد ببرید و فراموش کنید.

رفتار کنکوری داوطلبان در این دو درس، نخواندن نیست؛ بلکه خواندن نادرست است

شاید در ابتدای راه، پرقدرت و پرانرژی شروع به خواندن کنید ولی نیمه های راه کم می آورید و کم کم کنارش می گذارید. بخاطر حجم زیاد درس های دیگر و مرورهایی که لازم خواهند شد.

فقط کافی است با یک روند منطقی و اصولی پیش روید. کاری که سعی کردیم در برنامه ریزی هفتگی برای کنکور 99 انسانی به طور عملی پیاده سازی کنیم.

بعد از امتحانات نیمسال اول، شما 2 کار برای هر درس را در پیش دارید:

1) مطالعه نیمسال دوم دوازدهم 2) مرور درس های نیمسال اول پایه و دوازدهم.

کاری که برای تاریخ جغرافی خواهید داشت، این است: مرور کتاب پایه که خوانده اید را در اولویت بگذارید (چون به دلیل امتحانات دیماه، فاصله چندهفته از آن داشته اید) و بعد از آن یا به موازات مرور آن، کتاب دوم از کتاب پایه را انتخاب خواهید کرد. 

جمعبندی تا اینجای کار

قرار شد تا دی ماه 1 کتاب از پایه را به انتخاب خودتان تمام کنید.  از دی ماه به بعد نیز 1 کتاب دیگر از پایه را با کتاب‌های تاریخ و جغرافی دوازدهم پیش ببرید. مرور کتاب  قبلی هم از ملزومات است. یعنی منبع طرح 20 سوال از 30 سوال را خوانده اید. 

با این درصد، به چه رتبه ای می‌رسید

20 سوال از 30 سوال یعنی 66% که با کیفیت خوب مطالعه باید به حداقل 50% تضمین شده برای خودتان برسید. درصد 50% در درس تاریخ جغرافی را در جدول اعداد انسانی‌ها را در پشت جلد کتاب های مشاوران آموزش خود ببینید.

این درصد، رتبه زیر 1000 را برای شما خواهد داشت !

اما اگر می خواهید به رتبه دو رقمی و تک رقمی برسید، نیاز  به تلاش بیشتری دارید و کار برایتان کمی سخت تر خواهد شد. چرا که نباید هیچ کتابی را کنار نگذایذ یا به درصدی کمتر از 80 رضایت بدهید!

تاثیر جغرافا تاریخ در کنکور انسیانی

تاریخ و جغرافی در آزمون آزمایشی

کسانی که با برنامۀ آزمون‌های آزمایشی پیش می‌روند طبیعتا باید طبق بودجه‌بندی برنامۀ آزمون انتخابی خودشان برنامه ریزی کنند تا نتیجۀ دلخواه خود را به دست آورند.

چرا همۀ داوطلبان می‌توانند درصد بالا در این دو درس بزنند

در این دو درس ، شما با مطالعه متن کتاب درسی هم به راحتی نمره می‌گیرید و هم تست ها را درست پاسخ می‌دهید؛ حتی اگر هزاران نوع سوال در برابر شما قرار دهند. این دو درس نیاز به پیشینه ندارند و مانند درس فلسفه نیست که نیاز به پیش زمینه‌ درس منطق داشته باشد. در مطلبی دیگر در خصوص سوالات این دو درس بیشتر توضیح خواهیم داد.

چگونه با تست مرور کنید

برای تثبیت مطالب خوانده شده درسی از تاریخ یا جغرافیا را که مطالعه کرده‌اید، در نوبت مطالعۀ بعدی خود تست بزنید تا مطالب نزدیک به 80 درصد در ذهنتان جا افتاده باشد. در نوبت های مطالعاتی بعدی نیز (در هفته های بعد یا ماه بعدی) برای مرور آن درس در ابتدا تست بزنید و اشکال کارتان را با تحلیل در بیاورید و نکاتی را که از تست کشف می کنید وارد درسنامه کنید.

اهمیت تاریخ جغرافی در کنکور

کنکور چگونه است؟

هم سخت است هم راحت. اگر درست و کافی بخوانید، برایتان تجربه خوب و شیرینی خواهد شد وگرنه...

با نگاهی به کارنامه های زیر مشاهده می کنید که با متعادل خواندن می شود نتایج فوق العاده‌ای کسب کرد. با تمرکز بر روی دروس رتبه ساز و رتبه آور.

چند کارنامه ببینید: 

به درصدهای بالای تاریخ جغرافیا در رتبه های هر کارنامه دقت کنید. این ها کارنامه کنکور 98 نظام جدید هستند. 

نتیجه‌گیری از این کارنامه‌ها

اگر خوب به درصدها و رتبه نگاه کنید به خوبی روشن است که نباید از هیچکس بپذیرید: با درصد پایین در تاریخ جغرافی می توانید به رتبه برسید. یا درصد پایین این درس را با درصد بالای درس دیگر جبران کنید.

جمعبندی نهایی

1) در کنکور هیچ درسی بدون اهمیت یا کم اهمیت نیست. 

2) هیچ درسی را نباید کنار بگذارید؛ هیچ درسی!

3) حداقل ممکن و ساده در درس تاریخ جغرافی 20 سوال از 30 است: 60% ! 

4) با این درصد به رتبه زیر هزار تاریخ جغرافی خواهید رسید.

5) کتاب ها و استراتژی پیشنهادی برای تاریخ جغرافی را با دقت بخوانید و اجرا کنید. 

6) اگر می خواهید قانون تراز در دانشگاه فرهنگیان را اجرا کنید یا به رتبه زیر هزار فکر می کنید و تلاشش را دارید، از تاریخ جغرافی غافل نشوید!

 

موفق باشید. دوستدار شما مرکز مشاوره انسانی یار

فایل های ضمیمه

ترمینولوژی تاریخ. روش مطالعه و مشاوره نخصصی درس تاریخ

11 نظر

شنبه 18 آبان 1398

سلام. شما عقیده دارید که هیچ درسی حفظی نیست و باید آنرا مفهومی فرا گرفت. من هم کاملا به این موضوع باور دارم و سعی میکنم آنرا اجرا کنم، اما در رابطه با درس جغرافی کمی مشکل دارم ، آیا مفهومی خواندن برای جغرافی هم صدق میکند؟ یا اینکه استثنا است!؟ چطور میتوانم دیدگاهم را در رابطه با این درس تغییر دهم؟ متشکرم. Arash

پاسخ انسانی ها

شنبه 18 آبان 1398

سلام آرش خان. بذار اینطوری درباره جغرافیا بگیم: بعد از هر جمله کتاب درسی که بنظرتون حفظی رسید، از خودتون با چند کلیدواژه سوالی از اون جمله طرح کنید: چرا؟ چگونه؟ کِی؟ چه وقت؟

با این چهار کلیدواژه که در زمینه های دیگر هم کاربرد دارد، میتونین از دل یک جمله، حتما یک سوال اساسی طرح کنید که برای جوابش باید موضوعی را فهمیده باشید. 

من براتون مثال میزنم: نان برنجی از سوغاتی های کرمانشاه است. چرا؟ 

مصالح ساختمانی در نقاط کویری، از خاک و گل رُس است. چرا؟ 

بادگیرها در یزد، ابزاری برای خنک نگه داشتن خانه و آب انبارهاست. چگونه؟ 

و . . . 

موفق باشید و بمانید. رستم جو

ﺳﻪشنبه 21 آبان 1398

خیلی ممنون از شما ب نظرتون تاریخ پایه اسون تر و میشه تستش رو زد یا جغرافیای پایه؟؟ در کل پیشنهادتون کودومهمن درسای ریاضی فنون و عربی و منطق و فلسفه ضعیفم چون حقوق میخام گفتم اول اونا رو بالا بکشم نزدیکای عید بخونم تاریخ یا جغرافیای پایه درسته این کار؟

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 23 آبان 1398

سلام
در مورد اینکه تاریخ پایه رو انتخاب کنید یا جغرافیا باید بگم که بستگی به خودتون داره.
در واقع شما با باید پیشنتون رو در این دو درس بررسی کنید و ببینید کدومش رو مسلط تر هستید و مطالعه کدومش براتون آسون تره.

درسته که شما رشته حقوق رو مد نظر دارید و طبیعتا باید درس هایی که در زیرگروه یک ضریب بالاتری دارند رو بیشتر مطالعه کنید اما این به این معنی نیست که بقیه دروس از اهمیت کمتری برخوردارند و شما میتونید کمتر بخونیدشون.

نهایتا هر داوطلبکنکور انسانی که به دنبال کسب رتبه برتر هست باید دروس رتبه ساز یعنی دین و زندگی،اقتصاد،علوم و فنون ادبی،جامعه شناسی،فلسفه و منطق و روان شناسی رو کاملا مسط باشه.

چهارشنبه 11 دی 1398

با سلام میشه دو کتاب پایه رو همون عید و دوماه آخر خوند چون من احساس میکنم ک فراموش کنم

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 12 دی 1398

سلام به شما همراه خوب انسانیها

هیچ وقت از خودتون پرسیدید که این احساس تا چه اندازه می تونه معتبر و صحیح باشه؟

خیلی وقت ها ما فکر می کنیم مطلبی رو فراموش کردیم در حالی که اگر بریم سراغ سوالات همون قسمت می بینیم که شناختمون اشتباه بوده.

لازمه تا عید شما مطالب پایه رو حداقل یک بار مورد مطالعه قرار بدید تا بعد از عید با آرامش مرور کنید و چرخه مطالعاتیتون کامل بشه.

موفق باشید.

دشتبان

چهارشنبه 18 دی 1398

سلام این کارنامه شصت منطقه دو مال کنکور نود و هشته؟؟؟؟ درصداش خیلی زیاد نیست متوسطه..من حقوق بهشتی رو میخام اگر ریاضی ۶٠/فنون۷٠/عربی اختصاصی۷٠/تاریخ جغرافیا۵٠/جامعه۸٠/اقتصاد۶٠/فلسفه منطق۵٠/روان۷٠/ادبیات۶٠/عربی عمومی۶٠،۷٠/دینی۶٠/زبان۲٠/بزنم میارمش؟سهمیه پنج درصدی ام

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 18 دی 1398

سلام دوست عزیز. سایت انسانیها درباره تخمین رتبه خدماتی را تا اطلاع ثاتوی نخواهد داشت. 

ﺳﻪشنبه 6 اسفند 1398

سلام با توجه ب اینکه من فارغالتحصیل تجربی بودم ،و تغییر رشته دادم انسانی اومدم هیچکدوم ازکتابای تاریخ و جغرافیارو نخوندم تاحالا ،از الان به بعد بهتره از کدوم شروع کنم.ممنون از سایت خوبتون

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 7 اسفند 1398

سلام. مطلب را با دقت مطالعه کنید برای پاسخ به سوالات رایج در این زمینه نوشته شده که راهنمایی بشین.

موفق باشید

شنبه 19 مهر 1399

تاریخ چند سوال داره و جغرافی چند تا سوال میدونم دوتاشون 30 تا سوالن ولی میخام بدونم جدا گونه چند تا سوال هستن

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 20 مهر 1399

سلام به شما.

در همین سایت در قسمت جست و جو، عبارت جدول اعداد را سرچ کنید و مطالب مربوطه را بخوانید. 

ﺳﻪشنبه 13 آبان 1399

من رشتم تجربی بوده امسال تجربی کنکور دادم فرهنگیان نیوردم بخاطر همین تغییر رشته دادم رفتم انسانی سال بعد کنکورشو بدم ولی ی مشکلی ک دارم درسای حفظیش خیلی منو نگران میکنه مثلا تاریخ جغرافیا جامعه شناسی واقعا برام سخته و هرچقد میخونم دوره میکنم انگار یادم میره و واقعا جزئیاتش زیاده بخاطر ابن مسئله من حتی خوابم همراه با استرسه و نمیتونم خوب بخوابم یا رو درسام تمرکز کنم لطفا کمکم کنید چجوری این درسای حفظی رو خوب متوجه شم ک تو کنکور حداقل بالای ۵۰ ۶۰ بزنمشون

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 18 آبان 1399

سلام به شما دوست تازه وارد به رشته علوم انسانی!
باید بگویم که علوم انسانی رشته ای حفظی نیست و هیچ کدام از دروس این رشته حافظه ای نیستند.
تاریخ و جغرافیا جزو دروسی هستند که در آنها با "متن" سروکار دارید و این دو درس روش مطالعه خاص خود را دارند.
توصیه میکنم وارد سایت مشاوران شوید چرا که انتشارات مشاوران آموزش، ناشر تخصصی علوم انسانی است و اولویت اولش رشته علوم انسانی است و مجموعه کتابهای تاریخ و جغرافیا را تهیه کنید تا با روش مطالعه این دو درس آشنا شوید:

مجموعه کتاب های تاریخ و جغرافیا کنکور 1400 

زینب سلیمی

دوشنبه 22 دی 1399

آیا سهمیه پنج درصدی ها تو کنکور در اولویتن؟من رشته انسانی ام و هدفم فرهنگیانه کدوم کتابارو درصد خوب بزنم میتونم قبول شم؟و اون سهمیه ای که دارم چقد میتونه بهم کمک کنه؟خیلی استرس دارم و الان یازدهم هستم سال ۱۴۰۱ کنکور دارم الان میخوام شروع کنم خوب خوندن رو سال دهم با کرونا مواجه شدیم و درسامون نصفه موند من الان برای اون نصفه ی درسا چیکارکنم خوبه؟مال یازدهمو تموم کنم و مال دهم رو تو تعطیلات تابستون و دوازدهمم با کلاسا پیش برم و تستاشو بزنم و ماه های آخرِ کنکورمو مرور کنم خوبه؟بنظرتون با این روش موفق میشم؟خداکنه سال بعد حضوری باشه غیرحضوری آدمو تنبل میکنه بی حوصله بی دقت تنبل کسل بی انگیزه.لعنت بهت کرونا هرچه زودتر از ایرانمون و بلکه از کل دنیا بریمیشه راهنماییم کنید!ممنون میشم

پاسخ انسانی ها

شنبه 18 بهمن 1399

سلام به شما 
قضیه سهمیه اولویت نیست یه مقدار متفاوته رتبه توی سهمیه خودتون برای انتخاب رشته لحاظ میشه 
حالا فرض بگیریم شما این سهمیه رو هم نداشته باشین اگه با همین شرایطی که گفتین شروع کنین به مطالعه درس ها و خوب پیش برین به کرونا و بی حوصلگی ها هم توجهی نکنین میتونین قبول بشین چرا که نه 
برای فرهنگیان هم پیشنهادم به شما اینه طوری درس بخونین که رتبه تون حداقل زیر ۲۰۰۰ بشه (برای ۱۴۰۱) میتونین از برنامه های درسی سایت ما هم کمک بگیرین

برنامه‌ مطالعاتی هفته به هفته برای پایۀ یازدهم انسانی

لینک برنامه یازدهم 
نگار رفیقی

دوشنبه 22 دی 1399

آیا سهمیه پنج درصدی ها تو کنکور در اولویتن؟من رشته انسانی ام و هدفم فرهنگیانه کدوم کتابارو درصد خوب بزنم میتونم قبول شم؟و اون سهمیه ای که دارم چقد میتونه بهم کمک کنه؟خیلی استرس دارم و الان یازدهم هستم سال ۱۴۰۱ کنکور دارم الان میخوام شروع کنم خوب خوندن رو سال دهم با کرونا مواجه شدیم و درسامون نصفه موند من الان برای اون نصفه ی درسا چیکارکنم خوبه؟مال یازدهمو تموم کنم و مال دهم رو تو تعطیلات تابستون و دوازدهمم با کلاسا پیش برم و تستاشو بزنم و ماه های آخرِ کنکورمو مرور کنم خوبه؟بنظرتون با این روش موفق میشم؟خداکنه سال بعد حضوری باشه غیرحضوری آدمو تنبل میکنه بی حوصله بی دقت تنبل کسل بی انگیزه.لعنت بهت کرونا هرچه زودتر از ایرانمون و بلکه از کل دنیا بریمیشه راهنماییم کنید!ممنون میشم

پاسخ انسانی ها

شنبه 4 بهمن 1399

سلام به شما 
دقیقا ۵درصد سهمیه چی؟؟ خوب بستگی داره کدوم رشته فرهنگیان رو بخواید شرکت کنید ولی خب درصد هاتون به طور کلی باید بالا باشن 
خب اول از همه پایه دهم خودتون رو قوی کنید و تابستان شروع کنید یازدهم رو بخونید بله شرایط کرونا سخت هست اما به همون نسبت بیشتر میتونید از زمانتون برای درس خوندن استفاده کنید 
نگار رفیقی

جمعه 10 بهمن 1399

با سلام و خسته نباشید من دیپلم تجربی دارم و امسال به انسانی تغییر رشته دارم دروس ریاضی ادبیات و عربی ام عالی هست و بالای 50 . منطق و فلسفه ام هم خوبه روان شناسی و جامعه شناسی و اقتصاد رو هم یه کاریش می کنم اما.... اما نمیدونم چطور اون حجم تاریخ و جغرافیایی که تا حالا نخوندم چطور بخونم ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!مغزم برای تاریخ و جغرافیا اصلا نمیکشه و کار نمی کنه .می خوام از دبیری ادبیات قبول بشم و زیر 1000 بیارم سهمیه 5 درصد ایثارگران - آزربایجانغربی - خوی - روستای اگری بوجاق لطفا و خواهشا مرا راهنمایی بفرمایید

پاسخ انسانی ها

شنبه 11 بهمن 1399

سلام به شما 
درصد هاتون خیلی خوبن 
ببینید میتونید چون براتون سخته و حجم تاریخ خیلی بالا هستش فقط دو کتاب جغرافی رو بخونید از سه تا کتاب و همون رو کامل بلد باشید تا تست هاشو جواب بدید 
چون دبیری ادبیات جزو زیرگروه ۱ هستش و ضریب درس تاریخ و جغرافی توی این زیر گروه ۱ هستش صدمه ای به انتخابتون وارد نمیشه 
اما بقیه درس هارو بیشتر روش کار کنین و تا جایی که میتونین صفر نزنین هیچ درسی رو

جمعه 22 اسفند 1399

سلام خوبین میخاستم بگم ک من امسال دوازدهم هستم و کنکور خیلی نزدیکه من بعضی تست های درسارو چن دور زدم ولی ادبیات ها رو خیلی کم و جغرافی و ریاضی رو نخوندم چکار کنم این درسایی ک نخوندم حد اقل ۳۵ درصد بزنم

پاسخ انسانی ها

جمعه 10 اردیبهشت 1400

سلام به شما. کاری که باید بکنید این است که بدانید در زیرگروهی که رشته ی مدنظر شما وجود دارد، کدام یک از این سه درس، از ضریب بالاتری برخوردار هستند و اول آن درس را بخوانید. در این موقع سال، بهتر است با جزوه های کنکوری و تست های کنکور های سال پیش درس بخوانید.
موفق باشید.
فاطمه ابراهیمی

نظر شما چیست؟