چطور با برنامه‌ریزی انسانیها هماهنگ شوید

چطور با برنامه‌ریزی انسانیها هماهنگ شوید

این مطلب برای کسانی است که طبق برنامه ریزی های متفرقه تا امروز درس خوانده اند. 

پیامهای زیادی در تابستان و اوایل مهرماه منتشر کردیم که برنامه ریزی سایت انسانیها تنها یکبار تنظیم و منتشر خواهد شد. تعداد زیادی از شما عزیزان با این برنامه ریزی خودتان را هماهنگ کردید اما از همان اواسط مهرماه انسانیهای جدید عضو خانواده سایت انسانیها شدند و همیشه کامنت هایی داریم برای اینکه تازه با برنامه ریزی آشنا شدند و می خواهند از الان با این برنامه ریزی شروع کنند. 

مطلب را برای کسانی نوشتم که خودشان با برنامه های غیرتخصصی درس می خواندند و می خواهند در نیمسال اول با برنامه ریزی سایت انسانیها شروع و ادامه داشته باشند.

آیا چیزی را از دست دادی؟

جواب این سوال بستگی به نگاه شما دارد. نگاه درست این است که شما در این مقطع زمانی، شروع نمی کنید. بلکه ادامه می دهید. یعنی قرار نیست با این برنامه ریزی، از ابتدای کتاب ها شروع کنید. بلکه کار مطالعه برای کنکور را با نظم و برنامه بهتری ادامه می دهید.

یک جمله از اقای تمنا:

"لازم نیست حتما نیمۀ پر لیوان را ببینید، در لحظه زندگی کنید؛ ولی یادتان باشد حق ندارید نیمۀ خالی لیوان را ببینید!!!"

اشتباه شما

اشتباهی که شما تاکنون داشتید، نخواندن با تنبلی نیست و حتی برنامه نداشتن نبوده. بلکه داشتن برنامه ای غیر اصولی و غیر تخصصی، اشتباه استراتژیک شما بوده است :/ این را گفتم که بیشتر از این با خودتان دعوا نکنید!!!

راه جبران

حالا که تازگی با این برنامه ریزی آشنا شدید، به شما می گویم چطور کارهای انجام شده در مدت گذشته را با برنامه ریزی سایت تا امروز هماهنگ کنید و چطور در ادامه مسیر نیز با برنامه ریزی ما پیش بروید.

سه کار انجام بدهید:

1) گذشته را تکرار نکن.

2) از صفر شروع نکن.

3) هماهنگ سازی برنامۀ قبلی با برنامۀ جدید.

گذشته را تکرار نکن

قرار نیست حسرت کارهای نکرده را بخوری. مهم اینه که الان باید درصدد جبرانش باشی. از اتفاق پیش آمده درس گرفتی و آفرینات بر تــــو... 

از صفر شروع نکن

بدترین کار اینه که از وقتی قصد خواندن  با برنامه ریزی های سایت انسانیها را کردید، از اول کتاب ها شروع کنید.

منظورم از این جمله که "هیچ وقت، برای شروعی دوباره دیر نیست" این نیست که از "ب" بسم الله شروع به خواندن کنید؛ چون لزومی برای این کار وجود ندارد. از زمانی که قصد دارید به طور جدی با برنامۀ تخصصی پیش روید باید با این طرز تفکر عمل کنید که با توجه به موقعیت فعلی ام و از روزی که الان دَرِش هستم شروع می کنم.

حالا می پرسید چگونه خوانده ها و نخوانده هایم را هماهنگ با برنامه شما پیش بروم،؟

روش هماهنگ سازی برنامۀ قبلی با برنامۀ جدید

برای آنکه بتوانید از امروز به بعد با برنامه ریزی سایت انسانیها، ادامه بدهید، در چند مرحله کارهای لازم را می گویم که با دقت انجام دهید:

1) فهرست تهیه کنید

تهیه جدولی از خوانده های خودت تا به الان. چند مثال و نمونه از از جدول را برایتان آورده ام:

خوانده هایم در درس های عمومی تا به الان:

فارسی 10

عربی 10

دین و زندگی 10

زبان انگلیسی 10

از ابتدا تا انتهای درس 6

از ابتدا تا انتهای درس 2

از ابتدا تا انتهای درس 8

تا الان زبان دهم را برای کنکور نخوانده ام.

و حالا نمونه ای از این جدول را برای دروس اختصاصی از همه درس های خوانده شده تا تا به الان باید داشته باشید برای خودتان تهیه کنید اینگونه که: 

برنامه ریزی

لطفا، لطفا و لطفا اصلا نگران نباشید که اگر این کار، نیمی از یک روزتان را بگیرد. به همین شکل بالا... این اولین کارتان است.

2) اولویت‌بندی کنید 

دومین کارتان این باشد که درس ها را اولویت بندی کنی. کاری با تعداد درس هایی که خوانده ای نداشته باش و اینکه مثلا 3 درس از فارسی و 1 فصل از اقتصاد را از برنامه عقب هستی.

بلکه باید طبق اولویت بندی درس بخوانی. به اینگونه ای که بهتون میگیم: اولویت با دروس رتبه ساز و بعد از آن با دروس رتبه آور است.

دروس رتبه ساز، درس هایی هستند که شما برای رسیدن به هر رتبه یا دانشگاه و رشته ای، نیاز به درصد عالی زدن در آن ها دارید. یعنی از رقابت بالای مطالعه و میانگین بالای کشوری برخوردارند.

مقصود از دروس رتبه ساز: دین و زندگی و فارسی از دروس عمومی جزء دروس رتبه ساز هستند.

دروس اختصاصی رتبه ساز: اقتصاد، جامعه شناسی، منطق فلسفه، روانشناسی.

و دروس دیگر هم دروس رتبه آور (بیشتر بخوانید: دروس رتبه ساز کنکور انسانی)

پس این موضوع رو یادتون نره که به تعداد درس های عقب مانده از برنامه توجه نکنید و طبق اولویت پیش بروید اول دروس رتبه ساز بعد دروس رتبه آور.

مثلا اگر در درس روان شناسی و عربی و زبان از دروس تخصصی عقب هستی، اگر بخواهی طبق اولویت پیش بری، ابتدا روان شناسی را در اولویت مطالعه قرار دهی و بعد درس عربی را پیش ببری و بعد رساندن این دو درس به جای مطلوبی به سراغ زبان و مابقی درس ها می روی.

البته نه اینکه کلا کاری به کار عربی و زبان نداشته باشی. بحث ما بر سر مقدار ساعت مطالعه و اهمیت اون هست. یعنی از ساعت مطالعه شما در سه درس، حجم اول را به روانشناسی، حجم دوم را به عربی و اهمیت و زمان سوم را به زبان بدهید.

3) اگر از برنامه جلوتر خوانده باشید

اگر در درسی جلوتر از برنامه هستید مثلا در درس دین و زندگی 2 درس از برنامه جلوتر هستید زمانی که در برنامه برای این درس گذاشته شده است را به یکی از دروس رتبه ساز و یا رتبه آور اختصاص دهید که نیاز به کار بیشتری دارید.

چند نکته

1) در دی ماه که امتحانات پایۀ دوازدهم را پیش رو دارید فرصت خوبی برای هماهنگی کامل در دروس نیمسال اول دوازدهم است. توصیه می کنم این فرصت موجود را به خوبی استفاده کنید چون بعد از آن دیگر فرصتی باقی نخواهد ماند.

2) با این برنامه کیفیت مطالعه تان را از این رو به آن رو نمی کند؛ اما تا حدی بالا می برد. چونکه برنامه ریزی به شما ارامش خیال می دهد.

ساعت مطالعه

موضوع مهم برای شما شاید ساعت مطالعه باشد. راستش را بخواهید اینکه آیا لازم باشد به ساعت مطالعه برنامه، اضافه کنید یا خیر، بستگی به خودتان ندارد. بلکه باید با توجه به سرعت پیشرفت و تعداد درس هایی که دارید، این تصمیم را بگیرید. اگر جدول بالا را با حوصله  و دقت تهیه کنید ارزیابی کلی از وضعیت خودتان به دست می آید که با توجه به آن تصمیم بگیرید چند زنگ به برنامه اضافه کنید. 

خط قرمز

چند برنامه بودن، بدتر از بی برنامه درس خواندن است. تغییر از برنامه قبلی به برنامه جدید و تکرار این تغییر، بدترین استراتژی ممکن و از اشتباهات جبران ناپذیر است.

لینک دانلود برنامه ریزی های سایت

برنامه ریزی هفتگی برای کنکور 99 انسانی

برنامه‌ریزی هفتگی مطابق با آزمون قلم چی

برنامه‌ریزی هفتگی برای پشت‌ کنکوری‌های 99

 

خیلی برای برنامه زمان و علاقه و انرژی گذاشتیم. امیدواریم موفق باشید. زینب سلیمی blush

14 نظر
مهشاد .

شنبه 11 آبان 1398

سلام تراز کارنامه ازمون سنجش حدودا چقدر باید باشه که راضی کننده باشه؟🙄

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 13 آبان 1398

سلام. سقف تراز ازمون گزینه دو  سنجش 12 هزار هم دیده شده. پس شما تا 6000 را ضعیف. 6 تا 8هزار را متوسط. 80-10 را خوب و 10 به بالا را عالی بدانید. 

موفق باشید و بمانید. رستم جو

یکشنبه 3 آذر 1398

سلاممثلا منی که از 4 آذر شروع میکنم آیا برنامه هفته 0 رو باید بگیرم همه برنامه ها رو دانلود کنم؟من صفر صفرم یعنی هیچی نخوندم!پس این عکسی که گذاشتید برای کسانی هست که حتی یک کمی درس خونده بودند 😥🙏 تکلیف کسی که هیچی نخونده چیه؟

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 3 آذر 1398

سلام دوست غزیز. اگر از الان و امروز میخواین شروع کنید، حتما نیاز به یک مشاور دارید که براتون براساس ویژگی ها و سطح تسلط و البته طبق دروس رتبه ساز و رتبه اور براتون برنامه ریزی شخصی داشته باشه. از برنامه ریزی داده شده در سایت میتونین برای الگوبرداری استفاده کنید. اون برنامه با مطالعه روزانه 5-6 ساعت شروع کرده که برای این مقطع زمانی کافی نیست. 

براتون ارزوی موفقیت داریم. 

پنجشنبه 7 آذر 1398

سلام من دوازدهمی هستم ولی تا حالا درس وحساب درس نخوندنم میخواستم بدونم میتونید بهم یه برنامه بدین که بشه همه ی پایه ها رو خوند

پنجشنبه 7 آذر 1398

سلام من دوازدهمی هستم ولی تا حالا درس وحساب درس نخوندنم میخواستم بدونم میتونید بهم یه برنامه بدین که بشه همه ی پایه ها رو خوند

پاسخ انسانی ها

شنبه 9 آذر 1398

سلام. برنامه های سایت انسانیها صرفا به صورت گروهی و مشترک تنظیم می شود. امیدواریم با مشورت مشاور متخصص انسانی بتونید به برنامه ریزی متناسب با شرایط خودتون برسید.

موفق باشید. 

یکشنبه 17 آذر 1398

سلام من هیچی نخوندم تازه میخام شروع کنم چیکار کنم و همچنین نمیتونم هزینه های مشاور داشته باشمدرنتیجه من بدون مشاور میخام با برنامه شما پیش برم فقط میشه لطفی کنید بگید من الان کمتر از س ماه نیم وقت دارم چیکار کنم

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 21 آذر 1398

سلام دوست عزیز. مطلب را با دقت مطالعه کنید. چون دقیقا برای پاسخ به سوال شماست: شروع از الان برای کنکور انسانی

 

پنجشنبه 28 آذر 1398

سلام.من یه تغییررشته ایم.سال۱۰و۱۱رو ریاضی خوندم و سال۱۲ اومدم انسانیو تنها درسی که یدور با تست هوندم جامعه ۱بوده!!!!ینی مث بقیه که تو سال تحصیلی یدور کتابارو خوندن هم نبودم و تا الان به دلایلی نتونستم درست درس بخونم و طبق بودجه ی ازمونم پیش برم و این ناامیدم میکنهمیشه راهنماییم کنید؟

پاسخ انسانی ها

شنبه 30 آذر 1398

[In reply to رستم جو]
سلام به شما
خوش اومدید به جمع انسانیها. میدونید اگه نا امید بشید هیچ دستاوردی براتون نخواهد داشت؟
کاملا متوجه فشار مضاعفی که نسبت به بقیه انسانیها تجربه می کنید هستم اما خیالتون رو راحت کنم الان جددا برای شروع دیر نیست و اگر مصمم باشید می تونید دروس هر سه پایه رو کامل مطالعه کنید و مرور هم انجام بدید.
چند تا توصیه:
۱_از ریاضی غافل نشید.
درسته شما پایه قویی در این درس دارید اما بدونید اگر مستمر مطالعش نکنید میتونه تبدیل به نقطعه ضعفتون بشه
۲_نگران حجم بالای دروس نباشید.
اگر به ابزاری بنام "روش" مجهز بشید به سادگی میتونید به مباحث مسلط بشید.
۳_هیچ وقت در تصمیم جسورانه ای که گرفتید ذره ای تردید نکنید.
روزهای خوبی پیش روی شماست،به شرط تلاش:)
موفق باشید
دشتبان

شنبه 7 دی 1398

سلام.ممنون از سایت خیلی خوبتون.راستش من هرکاری میکنم نمیتونم ساعات مطالعمو ببرم بالا و نمیتونم طبق برنامه ریزی ک برا خودم میکنم درس یخونم.مدام خودمو با شاگرد زرنگای کلاس‌مقایسه میکنم و ناامید میشم.فک میکنم نمیتونم شبیه اونا بشم و هیچ شانشی ندارم.اخه رتبه دورقمی میخامممنون میشم کمکم کنید♡♡

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 8 دی 1398

سلام دوست عزیز
ممنون از همراهیتون. افزایش ساعت مطالعه اگر اصولی باشه امر تدریجی هستش. به خودتون قول بدید هر دو روز ده دقیقه به ساعت مطالعتون اضافه کنید و کم کم این افزایش رو تثبیت کنید. مقایسه هوشمندانه نباید باعث شه شما  نا امید بشید بلکه باید از ویژگی های مثبت دوستانتون الگو برداری کنید؛) خودتون رو از الان درگیر رتبه نکنید و یک بار برای همیشه به خودتون بگید" من تمتم تلاشم رو می کنم،نهایتا هر چه پیش آید خوش آید:)"
موفق باشید
دشتبان

یکشنبه 8 دی 1398

سلام به تیم حرفه ایه انسانی ها.مرسی از مطالب مفیدتون.میخاستم واسه بی حوصلگی و بی میلی ب درس خوندن راهکار بگیرم ازتون.

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 9 دی 1398

سلام. توی سایت سرچ کنین دلزدگی از درس   براتون مطلبش میاد

 

ﺳﻪشنبه 10 دی 1398

سلام خسته نباشید.من همون کسی هستم ک تغییررشته داده بودم از ریاضی ب انسانی.راستش من از ابان ماه تصمیم گرفتم کتابارو تکی تکی بخونم و جامعه۱رو تو یه هفته تموم کردم و الانم دارم تستای باقی موندشو میزنم.میخاستم بدونم این روش درسته؟

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 12 دی 1398

سلام به شما دوست عزیز
ما این روش رو توصیه نمی کنیم و بازدهی این روش هم پایین هستش بنابراین بهتره از روش های پیشنهاد شده در سایت که اصولی  هستند استفاده کنید.
موفق باشید
دشتبان

چهارشنبه 25 دی 1398

سلام.امکانش هست یه برنامه بزارید برای کسانی که مثل من تنبلی گردن و درس نخونون؟میدونم خیلی دیره اما من بشخصه چون هیچ برنامه نظمی ندارم نمیتونم ددس بخونم.اگ تیم شما اینکارو بکنه کمک خیلی بزرگی به ما کرده.واینکه شما برنامه ربزی عید هم میزارید؟

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 26 دی 1398

سلام به شما همراه خوب انسانیها.

برنامه تخصصی که سایت ارائه می ده انعطاف کافی برای دوستانی همراهی دوستانی که تا الان خوب مطالعه نکردن رو هم داره بنابراین توصیم اینکه آنچه تا الان خوندید و نخوندید رو کنار بذارید و با برنامه همراه بشید.

بله این برنامه در دوران عید و تا روز کنکور ادامه خواهد داشت.

موفق باشید.

دشتبان

ﺳﻪشنبه 8 بهمن 1398

سلام.خداقوت.ببخشید شما مشاوره ی فردیِ مجازی هم انجام میدید؟حتی شده یک جلسه.خاهش میکنم.بشدت تو تنگنام.حس میکنم خیلی حیلی وقت هدر دادم و واسه شروع دیره.نمیدونم چه کنم

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 9 بهمن 1398

سلام. مشاوره در سایت انسانیها ارائه شده است. متاسفانه چیزی به نام مشاوره مجازی نداریم. 

ﺳﻪشنبه 8 بهمن 1398

سلااااام ببخشید سقف تراز گزینه دو چنده من ۸۰۰۰ هستم خیلی بدممهوش از آ۰غ

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 9 بهمن 1398

سلام مهوش خانم. 

حتمابه توضیحات کارنامه و مشاوره فردی که در سایت خوب گزینه دو هست مراجعه کنید. البته مشاور نمایندگیتون هم میتونه کمک کنه.

موفق باشید

شنبه 10 اسفند 1398

سلام من دهم و یازدهم و خوندم ولی تست نزدم الان از دهم شروع کنم به خوندن و تست زدن؟ یا اینکه دوازدهم و بخونم؟دوازدهم و تست نزدم تابحال

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 15 اسفند 1398

سلام در روش مطالعه باید هنگام مطالعه، تست هم بزنید. حتما تست زدن را شروع کنید. به اندازه کافی و جدی

موفق باشید

پنجشنبه 4 اردیبهشت 1399

سلام من دوازدهمی هستم فقط دهمو بستمدنبال ی برنامه خوبم از یک اردیبهشتم ۱۲ رو شرو کردم مطالعه و تست ولی دنبال ی برنامم ک ازش مطمئن باشم چ کنم..؟؟؟

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 9 اردیبهشت 1399

سلام. برنامه ریزی شخصی را باید با مشاور و پشتیبان داشته باشید 

نظر شما چیست؟