چگونه علوم انسانی را بخوانید و زندگی کنید؟

چگونه علوم انسانی را بخوانید و زندگی کنید؟

نگاهی به روش علم و تفکر در علوم انسانی

من رشته ادبیات و علوم انسانی را "انتخاب" کردم ، به کلمه انتخاب دقت کنید. این یعنی من هم مثل اکثر شما، شرایط و امکان تحصیل در رشته های دیگر را داشتم اما خواستم و انتخاب کردم که انسانی بخوانم و این رشته را با شوق و علاقه ی زیاد خواندم و از این انتخاب راضی هستم.

حالا می خواهم شما را با یکی از مهمترین مهارت هایی که در رشته انسانی می آموزیم آشنا کنم تا بیشتر از هر زمان دیگری قدر این رشته را بدانید.

در هر رشته ای که تحصیل بکنید ، قطعا اطلاعات زیادی درباره آن پیدا میکنید اما تفاوت علوم انسانی در این است که به شما روش تفکر درست را می آموزد ، در واقع با این رشته شما یاد میگیرید چطور اطلاعاتی که کسب کرده اید را تحلیل کنید و به درک تازه ای برسید.

رابطه متقابل علم و یادگیری در علوم انسانی

در علوم انسانی یادگیری درواقع آغاز کارهر دانش آموزی است اما با یادگیری کار آدم تمام نمی شود آن هم به خاطر پیچیدگی های این علوم است، در واقع دانش آموز باید بتواند به دانشی دست پیدا کند و به محض تولید دانش بتواند از مسائل ابهام زدایی کند.

میتوانم به جرات بگویم یکی از چیزهایی که در علوم انسانی باید بدست آوریم خوداگاهی است؛

یعنی نسبت به چیزی علم پیدا کنیم.علم هم نوعی تفکر است.به خصوص در رشته هایی مانند تاریخ،جامعه شناسی و غیره .ما در علوم انسانی معلوم و مجهولات را بدست می آوریم و با آنها رو به رو می شویم.

کارکرد تفکر این است که چگونه مسئله را باید حل کند؛انسان می تواند نسبت بین امور را تشخیص دهد کاری که هیچ موجود دیگری نمی تواند انجام دهد.

انسان امور را تحلیل،تبیین و تفسیر می کند.برای تبیین کردن ما باید یادبگیریم که درست بیندیشیم تا هرچه بیشتر و بهتر قدرت تفکر را بالاتر ببریم.

ضرورت تفکر

تنها کامل نبودن اطلاعات ما نیست که فکر کردن را برایمان ضروری کرده است بلکه هرچه اطلاعات ما بیشتر باشد، تفکر ما بهتر و عمیق تر خواهد بود پس هر لحظه از وقت خود را باید صرف کسب اطلاعات بیشتر کنیم.

درواقع ما، هم به اطلاعات و هم به تفکر نیاز داریم. نه اطلاعات جای فکر کردن را می گیرد و نه فکر کردن جای اطلاعات را. داشتن اطلاعات برای شما در تفکر کردن دو فایده دارد:

اولین فایده ی آن امکان حداکثر استفاده از اطلاعات قبلی و کنترل آنهاست.  فایده ی دوم استفاده از اطلاعات به منظور تحقق اهداف تفکر است ؛ یعنی تصمیم گیری، انتخاب، برنامه ریزی، عمل و ...

تمرین سنجیده ی تفکر

در این مورد به ذکر یک مثال بسنده می کنم. ما شنا کردن را تنها زمانی که درحال غرق شدن هستیم یا فقط به منظور جلوگیری از غرق شدن خود یاد نمی گیریم. البته،شناکردن به این هدف ها تحقق می بخشد،ولی ما شنا کردن را برای لذت بردن از آن نیز یاد می گیریم. در مورد فکر کردن نیز چنین است. ما می توانیم مهارت فکر کردن خود را گسترش دهیم، به طوری که هنگام نیاز واقعی بدان، هم دارای اعتماد به نفس باشیم و هم راحت بیندیشیم. همین طور هم می توانیم به تمرین آن بپردازیم،زیرا به راستی از به کارگیری فکر خود در حل مسائل لذت می بریم.

قدر این فرصت را بدانید

حالا که دانش آموز علوم انسانی هستید ، قدر این فرصت را بدانید و از لحظه لحظه ی تحصیل تان برای لذت بردن از تفکر و استدلال استفاده کنید چرا که با این ابزار نه تنها مسیر رسیدن به اهدافتان مثل قبولی در کنکور و رشته و دانشگاه مورد نظرتان ساده تر می شود بلکه در زندگی و در مواجهه با موقعیت های پیچیده بهتر تصمیم میگیرید و عمل میکنید .

برای همین است که میگویم : "انسانی" درسی برای زندگیست.

هانیه جاهدی فارغ التحصیل کارشناسی تاریخ از دانشگاه شهید بهشتی تهران

1 نظر

یکشنبه 15 تیر 1399

بسیار عالییییی

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 17 تیر 1399

بسیار ممنون

نظر شما چیست؟