راز حل مسائل اقتصاد در چیست؟

راز حل مسائل اقتصاد در چیست؟

در دفترچۀ اختصاصی کنکور سراسری، بعد از درس ریاضی، درس اقتصاد را مشاهده می‌کنید. درسی که به عنوان یکی از دروس رتبه ساز کنکور انسانی و یکی از کاندیداهای 100 زدن در کنکور از آن یاد می شود.

در کنکور از درس اقتصاد، چند سوال طرح می‌شود؟

15 سوال.

ویژگی این 15 سوال چیست؟

به این موضوع مهم دقت کنید؛ 7 سوال از این 15 سوال، مسائل، نمودار و جداول اقتصادی است.

سوالات اقتصاد شامل دو تیپ می‌شوند:

1.مسائل و جداول و نمودارها

2. سوالات اصطلاحاً متنی

از این دو تیپ چه نتیجه‌ای می‌گیرم؟

این دو تیپ، دو روش مطالعاتیِ متفاوت می‌خواهند.

بسیار مهم است این را بدانید که شما با دو تیپ سوال سروکار دارید؛

این اشتباه است اگر شما با همان روشی که جامعه‌شناسی می‌خوانید؛ اقتصاد را هم با همان روش بخوانید. قطعاً روش مطالعۀ هر یک متفاوت است و شما باید تغییراتی را ایجاد کنید.

یک قول یک روش

به شما یک قولی دربارۀ اقتصاد بدهم؛ اگر نکاتی را که به شما می‌گویم اجرا کنید؛ قول می‌دهم که در کنکور فقط یک سوال نزده داشته‌باشید و بتوانید 14 سوال را حتماً، درست پاسخ دهید.

اهمیت سوالات محاسباتی اقتصاد

سوال‌های محاسباتی موضوعاتی هستند مثل مسائل اقتصاد، نمودار‌های اقتصادی (عرضه و تقاضا) و جداول موجود در کتاب درسی (این جداول شکل و شمایل ریاضی دارند ولی بیشتر مفهومی محسوب می‌شوند به این معنا که باید مفاهیم را بلد باشید تا بتوانید جداول را پاسخ دهید.

این سوالات -محاسباتی- سوالاتی هستند که 7 سوال از 15سوال طراحی شده در کنکور را شامل می‌شوند.

متاسفانه  در خیلی از مدارس  وقتی سال دهم توسط معلم‌ها تدریس می‌شد؛ به سوالات مسئله‌ای توجه ویژه‌ای نمی‌شد. گاهی دیده می‌شد در امتحانات پایان ترم از 20 نمره فقط 2 نمره به بخش مسائل اختصاص می‌یافت؛ در حالیکه حجم زیادی از سوالات کنکور شامل مسائل می‌شوند! تقریبا نصف سوالات!

اهمیت مسائل اقتصاد را در امتحانات آرام آرام پایین آوردند؛ درحالیکه اهمیت مسائل اقتصاد در کنکور بسیار بالاست و به دلیل این اهمیت است که ما یک کتاب مبحثی به نام مسائل اقتصاد، به چاپ رسانده‌ایم. یک کتاب خاصی که شما را در این درس به نتیجۀ مطلوب برساند.

روش یادگیری مسائل اقتصاد

پیشنهادی برای روش مطالعۀ اقتصاد می‌‌کنم و این پیشنهاد را یادداشت کنید.

ده تیپ مسائل اقتصادی داریم؛ کاری که شما برای هر تیپ انجام می‌دهید این است:

مطالعۀ هر تیپ مسئلۀ اقتصاد

حلّ  تمارین مربوط به‌ آن تیپ

کار کردن تست ها و یاد گرفتن آنها

بعد از انجام دادن هر یک از مراحل بالا وقتی به سراغ تیترِ تیپ بعدی می‌روید و آن تیپ را هم یاد گرفتید؛ به یاد داشته‌باشید که حتماً به تیپ‌های  قبلی مطالعه شده برگردید و آن‌ها را دوره کنید.

یک مثال

جزو برنامه‌تان بگذارید؛ اگر کارهای مربوط به تیپ اول را تمام کردید، به هفتۀ سوم رسیدید و قصد شروع تیپ دوم مسائل اقتصادی را دارید؛  قبل از اینکه شروع به کار کردن مسائل تیپ دوم، حتما از تیپ قبلی چند نمونه کار کنید و بعد از دوره کردن تیپ قبلی به سراغ مطالعه و تمرین برای تیپ دوم بروید.

در هفته‌ی بعدی به سراغ تیپ سوم می‌روید؛ یادتان نرود که حتماً تیپ 1 و 2 را در برنامه‌تان قرار دهید و آن‌ها را تمرین کنید.

به همین منوال ادامه می‌دهید؛ به سراغ تیپ چهارم رفتید، حتماً .... «خودتان جمله را ادامه دهید.»

شما باید در برنامۀ مطالعاتی‌تان از تیپ‌های قبلی، حتماً قرار دهید.

تعداد  هر یک از تیپ‌های قبلی که در برنامه‌تان قرار می‌دهید کم باشد؛ ولی حتماً جزو تمرین‌هایتان قرار دهید. همین‌گونه که جلوتر می‌روید و به طور مثال وقتی به تیپ هشتم می‌رسید؛ از هر یک از هفت تیپ قبلی فقط یک نمونه سوال حل کنید.

این کار چه فایده‌ای دارد؟

باعث می‌شود؛ «مسائل اقتصاد ملکۀ ذهنتان شوند.»

چرا می‌خواهیم مسائل اقتصاد ملکۀ ذهنتان شود؟

چون در کنکور، 15 سوال داریم و زمانی که در کنکور برای پاسخگویی به این 15 سوال در نظر گرفته شده‌است؛ 10 دقیقه می‌باشد و لازم است بگویم پاسخگویی به هر سوال زیر 1 دقیقه می‌باشد!

و بعضی سوالات متنی اقتصاد، تقریبا 17 تا  22  سطر می‌باشند و همین‌طور اگر آدم بخواهد صورت سوال و گزینه‌ها را بخواند تا به آخر برسد؛ آن زمان تخصیص شده به آن سوال تمام شده‌است.

حالا   فرض کنید با سوالی که مسئله است، طرف باشید و بخواهید مسئله را حل کنید؛ باید فکر کنید آن مسئله، با چه روشی حل می‌شود و حلّ آن  محاسبه دارد (جمع، تفریق، ضرب و تقسیم کنید.) و در این بین ممکن است در فرآیند حل مسئله، اشتباهی کنید و دوباره از ابتدا برگردید؛ با این شرایط مطمئنا نمی‌توانید در مدت زمان 10 دقیقه، به هر یک از سوالات زیر 1 دقیقه پاسخ دهید.

چه کاری را انجام دهیم؟

به خودتان قول دهید که : مسائل اقتصاد را یادبگیرم و آن‌قَدَر تمرین کنم تا ملکۀ ذهنم شوند؛ در نتیجه هنگام مواجهه با صورت سوال و خواندن آن، راه‌‌حل آن به یادم بیاید و سرعتم در حلّ مسائل بالا رود.

سرعت‌مان در حل، چگونه بالا رود؟

در کتاب جامع کنکور اقتصاد، تمارین محاسبات اقتصاد را جدای از مسائل قرار داده‌ایم تا سرعت‌تان را بالا ببریم.

با انجام همۀ این کارها- تمرین هر تیپ قبل از وارد شدن به تیپ جدید و تمرین برای محاسبات اقتصادی_ آیا می‌توانید به همۀ سوالات زیر 1 دقیقه پاسخ دهید؟

پاسخ این است؛ نه. یک‌مقدار زمان کم می‌آورید.

سوال اینجاست که از زمان چه درسی می‌گیرید؟

از زمان ریاضیات. در مطلب دیوار ترس از ریاضی را بشکنید به شما گفته ‌بودم کافیست در درس ریاضی، به 8-5 سوال پاسخ دهید.  یعنی مابقی زمان ریاضی را به اقتصاد اختصاص می‌دهید و با خیال راحت، مسائل اقتصاد را حل می‌کنید.

حرف آخر

از حل مسئله نترسید ، با تمرین و تکرار مستمر مهارت تان در این بخش را افزایش دهید و برای 100 زدن این درس برنامه ریزی کنید.

1 نظر

پنجشنبه 19 تیر 1399

Nice

پاسخ انسانی ها

جمعه 20 تیر 1399

yes

نظر شما چیست؟