تکنیک تست زنی تاریخ و جغرافیا

تکنیک تست زنی تاریخ و جغرافیا

در سال کنکور همه چیز در یک واژه خلاصه می شود : تست

همه ی تلاش های ما و شما در این سال پر چالش اما زیبا و هدفمند این است که مهارت و توانایی شما در تست زنی افزایش یابد ، این مهارت در هر درس به شکلی متفاوت نمایان میشود . قطعا روش مطالعه فارسی برای عربی جواب نمیدهد و روش ریاضی هم ربطی به زبان انگلیسی ندارد. پیشتر در مطلب چگونه تاریخ و جغرافیا را حفظ نکنید از روش مطالعه این دروس گفتیم در این مطلب به روش تست زنی تاریخ و جغرافی میپردازیم:

_فواید هدف گزینی

برای هردانش آموزی این سوال در ذهنش پدید می آید که چرا باید درس بخوانم؟ خب جواب های زیادی به این سوال می توان داد.مثل :چون می خواهم به جامعه ام کمک کنم،چون راه های بیشتری به رویم باز می شود، چون می توانم به دانشگاه بروم، چون می توانم شغلی خوب پیدا کنم، چون به زندگی ام هدف می دهد، چون اعتماد به نفس مرا بیشتر می کند و غیره. خب می خواهم بگویم که شما باید برنامه و هدفی مشخص برای خود در نظر بگیرید. در این خصوص، هرچه هدف وخواسته تان روشن تر و شفاف تر باشد، احتمال بیشتری دارد که به آن برسید. برای رسیدن به هدف مورد نظرتان ضروری است که تمامی فرصت ها و امکاناتی که می توانند در رسیدن به هدفتان به شما کمک کنند، و هم چنین تمامی سختی ها و مشکلاتی که می توانند مانع رسیدن شما به هدفتان شوند، را از قبل پیش بینی نمایید. شما عزیزان می دانید که وقتی ذهن یک فرد به اندیشیدن بی هدف مشغول باشد، توان و نیروی محرک آن پایین است و ثمره با ارزشی ندارد. چیزی که بی هدف است معمولا بی معنا نیز هست و با سستی و رخوت همراه است. ولی هنگامی که ذهن ما وظیفه پرچالشی را برعهده می گیرد، ذهن خودش را برای تکاپوهای فکری آماده می کند. دانش آموزان عزیز می دانید که  اگر هدفی نداشته باشیم به تعالی فکری نمی توانیم دست پیدا کنیم . پس برای تست زنی خود هم هدف داشته باشید مثلا رسیدن به درصدی خاص در آزمون آزمایشی میتواند یک هدف مشخص برای شما در برنامه ریزی هایتان باشد.

_نظم و خلاقیت فکری

به نظرمن اگر هر دانش آموزی انظباط فکری داشته باشد قطعا می تواند با برنامه ریزی دقیق و عمیقی به اهداف خود برسد. یک دانش آموز باید همیشه در پی یافتن ایده ها و راه کارهای مبتکرانه برای انجام کارها و اهداف خود باشد. وقتی که داریم مفهوم های جدیدی یاد می گیریم چه در درس تاریخ، چه جغرافیا و یا سایر دروس ،وقتی که می خواهیم تجربه های خودمان را فهم کنیم ، هنگامی که سعی می کنیم از یک موضوع یا یک زبان جدید سر در بیاریم، هنگامی که می خوانیم، می نویسیم، صحبت می کنیم و گوش می دهیم، ذهن ما، به تمام معنا درگیر کارهای خلاقانه می شود،گرچه این کارهای خلاقانه ممکن است کارهایی کاملا عادی و معمولی باشند. 

حال با توجه به این توضیحات باید بگویم که ضروری است شما برای خود یک اولویت بندی درنظر بگیرید اگر شما به تاریخ علاقه دارید یا اگر به جغرافیا علاقه دارید در هرصورت مساله شما و مساله کنکور کاملا جدی است پس قطعا به توجه و رسیدگی نیاز دارد.قدر تمام لحظه های خود را بدانید زیرا اگر برای کنکور می خواهید آماده شوید باید این دروس سهم زیادی از برنامه ریزی شما را داشته باشد.

سوالات درک‌متن تاریخ

_روش تست زنی تاریخ و جغرافیا

درس خواندن برای کنکور متفاوت از حالتی است که برای آزمون تشریحی می خوانید. برای کنکوری خواندن باید هیچ نکته ریزی از چشمان تیزبین شما دور نماند.

یکی از تکنیک های موثر در دروس تاریخ و جغرافیا رسم جدول است که راهی ساده برای مقایسه ی دو یا چند موضوع باهم است و با استفاده از این روش می توانید نکات کلیدی و مهم تاریخ و جغرافی که احساس می کنید ممکن است از ذهنتان برود تثبیت کنید . با این روش به آسانی می توانید شباهت ها و تفاوت های میان موضوع های مختلف را برای خود ثبت کنید تا با یکبار نگاه کردن برای شما مرور شود.

زیاد تست زدنم یا همان پرکاری تستی باعث میشود سرعت عمل شما در جلسه آزمون افزایش یابد و به محض دیدن صورت سوال جواب آن را هم بدانید .

کنکور یا شعبده بازی ؟

 همانگونه که می دانید سهم سوالات تاریخ و جغرفیا در کنکور روی هم رفته 30 سوال است. در درس تاریخ و جغرافی نمیتوان یک روش جادویی برای تست زنی ارائه کرد هرچند که من معتقدم در هیچ درسی نمیتوان بدون درس خواندن و تمرین و تکرار و فقط با به کارگیری چند ترفند ، به نتیجه مطلوب رسید .

بهترین کار این است که کتاب های درسی خود را در اولویت قرار دهید و کاملا به مطالب کتاب های درسی تاریخ و جغرافیا مسلط باشید و پس از آن در کنار کتاب های درسی خود، از کتاب های کمک آموزشی برای مرور و جمع بندی و همچنین تست زدن استفاده کنید هرچقدر شما سراغ تست های چالشی و مفهومی بروید به همان میزان درصد موفق شدن شما در جلسه کنکور بالا می رود چون چشم شما چه در درس تاریخ چه جغرافیا با سوالات متنوعی آشنا شده است.

برای مطالعه بیشتر

چیکار کنید تاریخ و جغرافیا را در کنکور صفر نزنید؟

1 نظر

شنبه 19 مهر 1399

سلاممن قصد دارم کتاب تاریخ و جغرافیا پایه ۱۲ هدفدار رو بخرم یعنی هم برای کنکور و هم امتحان نهایی مناسب هست؟پاسخ فعالیت های جغرافیا توش هست؟

پاسخ انسانی ها

شنبه 17 آبان 1399

سلام به شما.

به منظور خرید کتاب‌های مشاوران آموزش، با شمارۀ زیر در تماس باشید. 

تلفن : 02166975727 داخلی 203 الی 205

نظر شما چیست؟