جبران درصد پایین زبان در کنکور

جبران درصد پایین زبان در کنکور

چرا اکثر دانش آموزان زبان را پایین میزنند؟

در مطلب ضعیف‌ترین درس انسانی‌ها در کنکور برایتان گفتیم اوضاع انسانی ها در درس زبان اصلا خوب نیست. شاید یکی از دلایل درصد پایین زبان برخی از داوطلبان کنکور سراسری قرار‌گرفتن زبان در آخر دفترچهء عمومی سؤالات باشد، اغلب برای جواب‌دادن به سؤالات زبان یا وقت کافی ندارند یا آنقدر خسته هستند که حتی ممکن است به تست‌ها جواب غلط بدهند و این باعث می‌شود درصد آن‌ها به صفر یا حتی منفی نزدیک شود. با این توضیحات چه می‌شود کرد؟ برای جلوگیری از این اتفاق چه راه‌کار‌هایی وجود دارد.

چه باید کرد؟

1- اصلاً فکر نکنید که مطالب کتاب درسی کاربردی نیستند، چون اساس طرح سؤالات کنکور از همین سه کتاب Vision 1-Vision 2-Vision 3 است و از بین این سه کتاب Vision 3 از همه مهمتر است، زیرا بیشتر سؤالات مربوط به واژگان و اصطلاحات از این کتاب طرح می‌شوند.

2- با بررسی تست‌های کنکور سال‌های قبل متوجه می‌شویم طراحان کنکور تست‌های مشابه سال‌های گذشته را طرح می‌کنند، البته این بدین معنا نیست که سؤال‌ها تکراری باشند و فقط روند و شکل سؤال‌ها یکی است مثلا همیشه در سؤالات کنکور درس زبان دو متن ریدینگ داریم. در اینجا موضوع مهم خواندن و تحلیل سؤالات کنکور سال‌های قبل است که اهمیت بالایی دارند.

3- خواندن نمونه سؤال خوب است،ولی به شرط اینکه روند خواندن هدفدار باشد، مثلاً در آزمون‌های آزمایشی شرکت کنید یا با یک کتاب کمک درسی خوب درصد پایین خود را جبران کنید. گفتیم که ممکن است یکی از دلایل پایین‌بودن درصد کم‌بودن وقت و یا سرعت پایین در تست‌زنی باشد، اما عدم شناخت نوع سؤال و نا‌آشنا بودن با آنها می‌تواند دلیل مهمتری باشد.

چگونه زبان کنکور را 100 بزنید

کالبد شکافی زبان کنکور

در ادامه مباحث زبان در کنکور را کالبد شکافی می‌کنیم مثلاً به شما خواهیم گفت گرامر می‌تواند چه تأثیری روی درصد شما داشته باشد یا اصلاً چگونه می‌شود از پس واژگان کنکور بر‌آمد. شک نکنید که در سال‌های آینده طراحان سؤالات تستی زبان لغات خارج از کتاب را هم مد‌نظر قرار خواهند داد. برای شروع نقش گرامر را در درصد زبان بررسی می‌کنیم. 

گرامر چقدر مهم است؟

گفتیم که خواندن کتاب درسی خیلی مهم است، اما ممکن است کتاب درسی شما کلیهء مطالب و نکات مثلاً جملات شرطی را به‌طور کامل پوشش ندهد. در‌این حالت بهتر است از یک کتاب کمک‌آموزشی استفاده کنیم تا علاوه بر مطالعهء نکات با زدن تست‌های آن دست شما روان‌تر بشود. در کنکور سراسری چهار سؤال گرامر داریم که اول می‌آید و 16%را به خود اختصاص می‌دهد .

در نگاه اول شاید این 16% ناچیز باشد، ولی با خواندن نکات گرامری مهم حتماً می‌توانید به‌سرعت این چهار سوال را جواب بدهید و به شانزده درصد با ارزش برسید. از طرفی معمولاً در سؤالات گرامر لغت‌های سخت کمتری هستند و شما می توانید با خیال راحت به جواب برسید. فقط این را بگویم که بهترین کار برای جواب دادن به سؤالات گرامر حذف گزینه‌ها است. تمرین کردن شما می‌تواند بهترین کار باشد، بنابراین تمرین کنید و درکنکور‌های آزمایشی شرکت کنید و با یک کتاب تستی خوب و یک برنامه ریزی سبک پیش بروید.

موضوعات مهم در سؤالات گرامر کنکور می‌تواند جملات شرطی، وجه‌ مجهول، tag question باشد. سعی کنید سؤال‌های ترکیبی حل کنید و به صورت موضوعی تست گرامر نزنید.

ادامه مطلب در ...

ادامه این مبحث را در مقالات بعدی برایتان میگوییم.

برنامه مطالعاتی هفته به هفته تابستان 99 ویژه کنکور1400

1 نظر

جمعه 20 تیر 1399

سلام من هم يازدهم هستم تست كار نكردم اصلا ولي با خوندن مطالب ارزشمندتون اميدوار شدم كه ميتونم با تشكر.

پاسخ انسانی ها

جمعه 20 تیر 1399

موفق باشید

نظر شما چیست؟