مفهوم برنامه ریزی درسی

مفهوم برنامه ریزی درسی

برنامه یعنی چه؟

واژه برنامه درسی به معنای میدان مسابقه و یا فاصله و مقدار راهی است که افراد باید طی کنند تا به هدف مورد نظر دست یابند. از لحاظ تاریخی نیز مفهوم میدان مسابقه یا رقابت در نظام آموزش مدرسه ای دارای بارمعنایی خاصی است از این مدارس همواره چیزی شبیه به یک میدان مسابقه را برای دانش آموزان تدارک دیده اند، زیرا تمامی دانش آموزان برای طی نمودن برنامه درسی و دستیابی به خط پایان و دریافت گواهینامه یا مدرک تحصیلی در یک حالت رقابت با یکدیگر قرار داشته اند .

تعریف برنامه درسی

با این همه ملاحظه می شود که تلقی برنامه درسی به عنوان میدان مسابقه (از لحاظ لغوی)چندان بی ارتباط با برخی از تعاریفی که در زیر بدان ها اشاره خواهد شد نیست:

1)برنامه درسی به عنوان مجموعه ای از دروس یا برنامه ای برای مطالعه

2) به عنوان فهرست رئوس مطالب

3)برنامه درسی به عنوان محتوای یک درس یا مجموعه ای از دروس

4)برنامه درسی به عنوان برنامه زمانی برای تدریس

5)برنامه درسی به عنوان مجموعه ای از اهداف و مقاصد

6)برنامه درسی به عنوان مجموعه ای از تجارب یادگیری

برنامه ریزی برای کنکور 1400

حالا که شما دانش آموزان پایه یازدهم که به سوی پایه دوازدهم و کنکور 1400 می روید ،با انواع تعاریف برنامه ریزی آشنا شدید .. شما از این پس وارد دوره سرنوشت ساز زندگی خود شدید ،باید برای ثانیه به ثانیه آن برنامه ریزی کنید

با توجه به مفهوم برنامه ریزی درسی ،یک برنامه کلی وعمومی در ارتباط با محتوای آموزشی که توسط مدارس به شما دانش آموزان ارائه می گردد تا در سایه آن یادگیرندگان قادر شوند صلاحیت های لازم را در خود به وجود آورده و برای ورود به حوزه های  فنی و حرفه ای خاص آماده شوند.

شما برای اینکه برای خود یک برنامه ریزی منسجم داشته باشید با نظرات مختلفی از جمله :

1)راهنمایی معلمان خود

2)برنامه ای که تحت راهنمایی و نظارت مدرسه تهیه و تنظیم شده است

3)برنامه ای که مشاوران و کانون های مختلف به شما ارائه می دهند

شما دانش آموزان به عنوان شنونده مطالبی که افراد مختلف با توجه به تجربیات و دانش خود نسبت به برنامه ریزی دارند،باید با در نظر گرفتن هدف نهایی (کنکور) و سپس راه یافتن به دانشگاه مورد نظر خود از این مطالب نهایت استفاده را کنید.

چطور برنامه ریزی کنیم؟

شما دانش آموزان در هر سطحی که بودید با هر نمره و معدلی نیازمند یک برنامه ریزی دقیق ،پیوسته هستید.

قرار نیست آغاز  تابستان را با فشار مطالعاتی بالا شروع کنید ودر آخر خسته شوید ،همه چیز به اندازه و منظم باید باشد تا نتیجه دلخواه را بدست آورید. مطالعه منظم و دقیق یعنی در این برنامه مطالعتی همه چیز در جای خود باشد.

برنامه ریزی تابستان باید چگونه باشد؟

اهمیت خواب کافی

باید بدانید نخوابیدن باعث می شود تلاش های شما بالعکس دهد. اگر طبق یک برنامه ریزی مرتب پیش روید می توانید خواب کافی در طول روز داشته باشید.اما خب به هرحال بسیاری از شما دانش آموران زمان خاصی مانند شب را بهترین زمان مطالعه خود می دانید. به هرحال خواب کافی داشتن در یادگیری شما تاثیر مثبتی می گذارد. دراین موضوع دو دسته نظر وجود دارد که هر دو معقول ومنطقی است:

گروهی اعتقاد بر این دارند که مطالعه به هنگام شب مناسب است زیرا خواننده بعد از مطالعه به خواب فرو می رود ،ذهن زمان کافی برای مرور و تجریه و تحلیل اطلاعات دارد لذا مطالب برای مدت طولانی تری در حافظه باقی می ماند. زیرا در هنگام خواب اطلاعات جدیدی وارد حافظه  نمی شود،در نتیجه مطالب خوانده شده بهتر به حافظه سپرده می شوند و کمتر فراموش می گردند،زیرا خواب فرصتی بسیار مناسب برای مانگاری آنها در حافظه است . گروهی که مطالعه در صبح زود را پیشنهاد می کنند ،عقیده دارند که یادگیری نیاز به مغز آماده و سرحال و بدون خستگی دارند.

 به یاد داشته باشید: مطالعه صبح زود نیازمند خواب کافی در شب است.

این عده می گویند با مغز خسته نمی توان چیزی را به درستی آموخت در واقع اصل را بر آمادگی مغز می دانند ،اینان براین عقیده هستند که چون در شب مغز استراحت کرده و شخص احساس خستگی ذهنی ندارد لذا صبح آمادگی بیشتری برای یادگیری دارد و آنچه در صبح خوانده شود بهتر در حافظه باقی می ماند ،هیچ زمانی به طور دقیق برای مطالعه وجود ندارد ؛زیرا هر فرد با فرد دیگر فرق می کند پس نمی توان مشخص کرد در چه هنگامی باید مطالعه و در چه موقعی از آن پرهیز کرد بلکه هر وقت احساس کردید که می توانید مطالعه کنید درس خواندن را شروع کنید.

اهمیت برنامه غذایی در کیفیت مطالعه

شما کنکوری های پرتلاش بخاطر مطالعات پیوسته خودر در طول شبانه روز انرژی بسیاری مصرف می کنید.پس باید از خوراکی های مقوی برای افزایش انرژی خود استفاده کنید.زیرا مطالعه مقدار زیادی انرژی ،ویتامین ،مواد معدنی و آب مصرف می کند.کمبود هر  کدام از اینهارا داشته باشید حتی بخشی از آن کارایی شما را کمتر از بهینه خواهد کرد. به هنگام مطالعه یک بطری آب در کنار خود داشته باشید و مرتب آن را پر کنید.

وعده های کوچک و اغلب میان وعده ها برای زمان مطالعه مناسب اند نباید شکم خود را پر کنید.

بعد از صرف شام وناهار که وعده هایی غذایی کاملی کاملی هستند بلافاصله سراغ مطالعه نروید زیرا باعث خواب آلودگی می شوند همچنین نباید گرسنه باشید زیرا هورمون هایی در بدن شما ترشح می شود که توجه شمارا از درس و مطالب منحرف می کند .

مغزهایی که به بهبود کارکرد مطالعه شما کمک می کند:

گردو:موجب پردازش و ذخیره اطلاعات سریع تر

پسته:می تواند خلق تان را بهتر کند/از التهاب مغز پیشگیری می کند

بادام:تقویت حافظه

فندق:احتمال زوال عقل را کاهش می دهد.

یکی از خوراکی هایی که استفاده از آن بین من و دوستانم رایج بود خوردن سیب بود.

سیب باعث می شود حس خواب آلودگی در شما از بین برود ،همچنین اضطراب و تنش را می کاهد.

حواستان باشد!

هیچ یک از وعده هایی غذایی را نباید حذف کنیم ،بسیاری از داوطلبان کنکور ،در دوران مطالعه به وعده غذایی صبحانه اهمیتی نمی دهند در حالیکه نخوردن این وعده غذایی ،عوارض بی شماری از جمله:افت شدید قندخون،سستی و بی حالی ،عصبانیت،بی حوصلگی،افسردگی، و عدم انگیزه مطالعه و در نتیجه افزایش میزان استرس فرد را به دنبال دارد.

با استرس کنکور چکار کنید؟

"حالا دوباره می رسیم به بحث نحوه برنامه ریزی"

شما که هنوز کتاب ها پایه دوازدهم را در دسترس ندارید بهترین کار برای این تعطیلی سه ماه، مطالعه دقیق به همراه تست زنی کتاب های پایه دهم و یازدهم است.

ابتدا سعی کنید نقاط قوت و ضعف خود در هر درس را دریابید،اگر از همین الان متوجه این باشید می توانید با تمرکز بر نقاط ضعف آن ها را به نقطه قوت خود تبدیل کنید. برای هر هفته خود برنامه ریزی کنید،حتما برنامه خود را نوشته و طبق آن عمل کنید. (از دفترچه های برنامه ریزی استفاده کنید)

این دفترچه دو فایده مهم دارد:

1)افزایش سرعت مطالعه

2)ایجاد تعادل( عمومی/اختصاصی/دوزادهم /پایه)

هنگامی که آخر هر هفته ساعات خود را جمع می زنید متوجه می شوید در چه درس هایی تعادل را برای مطالعه رعایت کرده اید و در چه درس هایی بیشتر یا کمتر وقت گذاشته اید .

شیوه نوشتن آن هم آسان است پس در نوشتن آن تنبلی نکنید.(تعدادتست ها /تعداد سوالات تشریحی )را بنویسید.

بعضی وقت ها ،فکر می کنید خیلی مطالعه کردید یا کم مطاله داشتید وقتی ساعات مطالعه خود را بنویسید.از این دسته افکار راحت می شوید.

اگر طبق یک برنامه عمومی پیش می روید که مشاور در کلاس مطرح کرده است،حتما سعی کنید برنامه را برای خود "شخصی سازی" کنید

یکی از عوامل مهم در داشتن یک برنامه ریزی درسی موفق،شخصی سازی برنامه درسی /تحصیلی است.

برنامه درسی شما باید برای خودتان نوشته شده باشد (طبق همان نقاط قوت و ضعفی که گفتم)

وقتی برنامه برای شما شخصی سازی می شود ،ساعات خواب ،تفریح،زمان صرف وعده های غذایی ،همه وهمگی تعیین می شود. این برنامه فقط وفقط مناسب شخص شما خواهد بود و نه دیگری .

از جمله مزیت های دیگر شخصی سازی برنامه ،مشخص شدن ساعات مطالعه شماست.

اما به یاد داشته باشیم نباید ساعات مطالعه خود را با دیگری مقایسه کنید این کار باعث اضطراب و نگرانی در شما می شود،ممکن است شما با 5ساعت مطالعه مفید در روز و رعایت اصول دیگر نتیجه بهتری نسبت به شخص دیگری که روزانه 8ساعت مطالعه می کند بگیرید.

بنابراین با خودتان رقابت کنید

سعی کنید هر روز نسبت به دیروز خود بهترشوید. برنامه ریزی که باعث شود شما بازدهی بیشتری داشته باشید. انرژی کمتری مصرف کنید.

متناسب با قدرت جسمانی ،روحی ، روانی شما باشد. در این برنامه ریزی شما پیشرفت را روزبه روز حس می کنید. همین موضوع باعث ایجاد انگیزه در دانش آموزان می شود.

از برنامه ریزی های فشرده استفاده نکنید ،زیرا مسیر طولانی در پیش دارید اگر به خود فشار بیاورید پس از چند ماه خسته می شوید .

گاهی آنقدر برنامه ها فشرده نوشته می شوند که دانش آموز به سختی می تواند خود را به آن برنامه برساند و حتما نتیجه ای که حاصل می شود معکوس  خواهد بود .

برنامه تاحدودی باید باز باشد که اگر دانش آموز از یک برنامه عقب ماند دچار استرس نشود،بتواند خود را به برنامه برساند.

شما دانش آموزانی که از این تابستان تمام وقت و برنامه خود را صرف مطالعه می کنید حتما درزمان های مختلف به خود استراحت دهید،چون این انرژی را تا تیر ماه بعدی نیاز دارید .

بسیاری از شما دانش آموزان تا عید بسیار قوی و پر انرژی مطالعه می کنید،اما درست بعد از عیددانش آموزانی که خیلی کم تر از شما مطالعه کرده اند ،پر قدرت شروع می کنند و نتیجه بهتری می گیرند.

"پس مراقب این انرژی خوب خودتان باشید،درست تلاش کنید و دست از تلاش کردن برای رسیدن به نتیجه مطلوب برندارید."

برای مطالعه بیشتر

پشتکار در مطالعه و یادگیری

1 نظر

ﺳﻪشنبه 4 آذر 1399

عالی بود

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 5 آذر 1399

angel

نظر شما چیست؟