علوم و فنون ادبی؛ تاریخ ادبیات

علوم و فنون ادبی؛ تاریخ ادبیات

_چرا هدف انتخاب می کنیم؟

دانش اموزان عزیز اول از همه می خواهم به شما بگویم که موفقیت یک انتخاب است.شما (باید)تصمیم بگیرید که چه می خواهید و از چه راهی می توانید به هدف و خواسته تان برسید.هیچ فرد دیگری نمی تواند این کار را برای شما انجام دهد.

همانطور که می دانید برای انتخاب هدفی مناسب،لازم است بکوشید با استفاده از روش فوران اندیشه و تمرکز کردن بر مساله،طرح و برنامه ای کارامد برای رسیدن به ان در نظر بگیرید.

_علوم وفنون ادبی درسی سرنوشت ساز

شما بهتر از هرکسی می دانید کتاب علوم و فنون ادبی که شامل موضوعات مختلفی از جمله:تاریخ ادبیات،سبک شناسی ادبی،عروض و قافیه و ارایه های ادبی می شود؛یکی از کاربردی ترین و پربارترین دروس رشته ادبیات و علوم انسانی می باشد که به نظر من علاوه بر اینکه یادگیری موضوعات و مفاهیم کتاب بسیار تجربه لذت بخشی هست؛برای دانش اموز و به طور کلی ادمی چه سعادتی بالاتر از اینکه با دنیا و قلمرو غنی و شیرین ادبیات اشنا و مسلط شود.

پس از همین الان به فکر این درس رتبه ساز و سرنوشت ساز خود باشید که بی شک و تردید تاثیر بسیاریی در نتیجه کنکور شما خواهد داشت. سهم کل سوالات این درس 30 سوال می باشد که تنها کافیست شما با یک برنامه ریزی سنجیده،دقیق و درست ان هم به طور روزانه و مرتب پیش بروید قطعا در اینصورت با تلاش زیاد شما،نتایج بسیار خوبی خواهید گرفت. هیچ موفقیتی بدون سختی و تلاش میسر نیست.

_شناسایی نقاط ضعف از طریق تست زدن

اگر شما مطالب دروس را از پایه دهم به خوبی یادبگیرید،در پایه یازدهم و دوازدهم مشکلی نخواهید داشت البته در صورتی که هر روزخود را با تمرین های فراوان بسنجید،تقویت و برای کنکور 1400 اماده کنید.

وقتی شما با زدن تست،اشکتل یابی کنید؛اشکال یابی شما را به اندیشیدن و یافتن پیامدهای احتمالی و در نظرگرفتن راه های رفع انها وا می دارد.درواقع شما هنگام اشکال یابی نه تنها اجازه نمی دهید که اشتباه ها و لغزش های احتمالی مانع از تلاش و پیشرفت شما در رسیدن به هدفتان شوند،بلکه می کوشید راه حل های بیشتری درباره ی ایرادات خود به دست اورید.

_تست زنی روش سبک شناسی و تاریخ ادبیات

می توان گفت که از جمله راهکارهای موثر وجدی برای مطالعه در بخش سبک شناسی و تاریخ ادبیات ،این است که شما در ابتدا ویژگی ها و مشخصات ادبی هر یک از سبک ها را؛ در سه زمینه فکری،ادبی و زبانی بشناسید و سپس این ویژگی ها را در کنارهم قرار دهید. تا با مقایسه و کنار هم قرار دادن سبک ها هم به تفاوت های موجود در هر یک از سبک ها پی ببرید و هم از این طریق یادگیری ماندگارتری در ذهن خود داشته باشید.

در کنار سبک شناسی نیز باید تاریخ ادبیات را بلد باشید و برای یادگیری ان هم ضروری است که شما هم تاریخ بدانید و هم سبک ادبی را بشناسید. اگر دقت کرده باشید بیشتر بخش های کتاب بر روی سبک شناسی متمرکز شده است. برای مطالعه تاریخ ادبیات هم معمولا سه روش پیشنهاد می شود: حفظ کردن که منظور از ان تکرار کردن مداوم است ،مصداقی خواندن که منظور از ان یعنی شما دانش اموز عزیز بعد از خواندن ویژگی های هر دوره یا سبک ادبی؛چند متن از کتاب درسی را در همان سبک ببینید و بتوانید مصادیق ان را پیدا کنید و مورد سوم مقایسه ای خواندن می باشد.که روش مقایسه ای هم یعنی شما ویژگی های هر سبک ادبی را با سایر سبک های ادبی مقایسه کنید. از جمله راهکارهای مناسب برای مقایسه این است که شما به کتاب های 10و11 مشاوران اموزش رجوع کنید و به سراغ جدول مقایسه ای سبک های ادبی بروید .

پس پیشنهادی که برای شما دارم این است که در کنار کتاب های درسی خود،جهت اماده شدن برای کنکور حتما کتاب های تخصصی مشاوران اموزش را تهیه کنید تا هم بتوانید مطالب کتب درسی را برای خود مرور و جمع بندی کنید و هم تا می توانید به سراغ تست های مفهومی و تحلیلی کتاب بروید و هرچه بیشتر خود را به چالش بکشانید. قطعا در درسی مانند علوم و فنون ادبی با تمرین و تکرار روزانه و مرتب هست که شما می توانید نتیجه درخشانی را برای خود رقم بزنید.

یادتان باشد هرچه بیشتر تست بزنید هم مهارت سرعت عمل را در خود افزایش می دهید و هم به نقاط ضعف خود پی می برید سعی کنید همه ی گزینه ها را بررسی کنید تا از این طریق بتوانید درصد خطاهای خود را پایین بیاورید.استرس و فشار را کنار بگذارید و با یک برنامه ریزی سنجیده بهترین نتیجه را برای خود به رقم بزنید

0 نظر

نظر شما چیست؟