روانشناسی کنکور انسانی را بهتر بشناسید

روانشناسی کنکور انسانی را بهتر بشناسید

درس روانشناسی ، یکی از پرطرفدار ترین رشته ها بین بچه های علوم انسانی است. همانطور که می دانید تنها یک کتاب درسی با این عنوان در دوره دبیرستان وجود دارد.

چرا روان شناسی فقط در رشته انسانی تدریس می شود؟

دانش روانشناسی در زندگی همه ما کاربردهای عملی زیادی دارد. برای مثال، باتوجه به راهکارهایی که علم روانشناسی در اختیار ما قرار می دهد یاد می گیریم که چگونه می توانیم حافظه خود را تقویت کنیم، سطح انگیزشی خود را افزایش دهیم و چگونه اضطراب خود را در موقعیت هایی مثل جلسه امتحان کاهش دهیم. از این رو لزوم تدریس  روانشناسی در رشته های دیگر نیز احساس می شود. اما از ابتدای تفکیک رشته ها در دوره دبیرستان روان شناسی را جز یکی از دروس رشته انسانی تعریف کردند که تا امروز نیز ادامه داشته است.

ماهیت رشته علوم انسانی برای شما دانش آموختگان این رشته که هر لحظه برای شما در جدیدی به روی دنیا باز می کند به گونه ای است که انسان را با خود مواجه می کند یعنی هر لحظه هر چیز جدیدی که می خوانید شما را به فکر فرو می برد ،به همین خاطر است که می گویند دروس انسانی حفظی نیستند بلکه کاملا مفهومی هستند و نیاز به مطالعه و تفکر عمیق دارند .                                                    

شما دانش آموزان کنکوری بااااید دیدگاه خود را نسبت به مطالعه تغییر دهید ،یعنی قرار نیست با همان روشی که دروس دهم /یازدهم را مطالعه کردید ،کنکور را سپری کنید.

روانشناسی مانند اقتصاد و منطق!!

هر سه این درس ها تنها در یک پایه تحصیلی (دوره دوم دبیرستان) تدریس می شوند.

این ویژگی به دلیل محدودیت های زمان آموزشی ایجاد شده است اما نباید در برنامه ریزی درسی شما موجب اشتباه شود .

کدام اشتباه؟

اگر درس روانشناسی و اقتصاد را از نیم سال دوم شروع کنیم یا نیم سال اول فقط اقتصاد بخوانید و نیم سال دوم روانشناسی، دچار اشتباه بزرگی شده اید!

پیوستگی مطالعه روانشناسی را حفظ کنید یعنی روانشناسی را همیشه و در تمام طول سال تحصیلی برای کنکور بخوانید

ویژگی های کنکوری روانشناسی

منبع طرح سوالات تنها کتاب درس روانشناسی است. این درس تک کتاب است. این موضوع می تواند هم ویژگی مثبت محسوب شود و هم ویژگی منفی.

ویژگی مثبت: از آن جهت که به سبب تک کتاب بودن ،نیاز به پیش نیاز ندارد و حجم کمتری نیز برای مطالعه دارد .

ویژگی منفی: این است که احتمال دارد به دلیل عدم وجود ادامه این کتاب در سال دوازدهم دانش آموزان ارتباط خود را با این درس قطع کند یا مطالعه آن را به تاخیر بیاندازد،با فرض اینکه وقت کمتری برای تسلط و مطالعه نیاز دارد.

اهمیت روانشناسی در رتبه کنکور

ما به درس روانشناسی و چند درس دیگر دروس رتبه ساز می گوییم . دروس رتبه ساز درس هایی هستند که باید :همیشه،درست، دیوانه وار بخوانید.

همیشه یعنی هرزمان که برای کنکور شروع می کنید،این دروس باید سهم زیادی از برنامه ریزی شما را داشته باشند .

درست: روش مطالعه درست، منبع تکمیلی درست و تخصصی برای این درس است.

دیوانه وار: یعنی متمرکز روی دروس رتبه ساز باشید. آن ها را طوری بخوانید که انگار اکسیژن هستند برای تنفس کشیدن کنکوری شما.

چرا روانشناسی جزو چهار درس کلیدی است که باید به طور جدی بر روی آن سرمایه گذاری کرد؟

کتاب روانشناسی که دانش آموزان عزیز باید آن را بخوانند ،فقط یک کتاب است. بنابراین، حجم مطالبی که در این کتاب یاد گرفته می شود کمتر از بسیاری از دروس دیگر است و این امکان را برای عزیزان شرکت کننده در کنکور فراهم می سازد تا با کمی وقت گذاشتن و مطالعه دقیق تر این کتاب احتمال دستیابی به نتیجه بهتر در کنکور را برای خود افزایش دهند.

روشی که برای پاسخ به (سوالات مفهومی )روان شناسی کنکور لازم است دانش آموزان باید یاد بگیرند، چه روشی است؟

پاسخ این پرسش را در کتاب تیزشیم روان شناسی خواهید یافت .این کتاب اساسا با هدف آموزش نحوه پاسخگویی به پرسش های مفهومی تالیف شده است. پاسخ های تشریحی در این کتاب به گونه ای ارائه شده که دانش آموز عزیز با مطالعه آن به تدریج می آموزند که چگونه اطلاعات چگونه اطلاعات کلیدی را از متن و گزینه های یک پرسش استخراج کنند و با پیوند زدن آنها با دانش پیشین خود به تحلیل آنها بپردازند وبه درک موضوع مورد پرسش ،و درنهایت ،به پاسخ صحیح برسند.

روش مطالعه  روانشناسی کنکور انسانی:

بادقت و آرامش می توانید مطالعه عمیق در این درس داشته باشید

قرار نیست جای جای متن کتاب را از حفظ باشید،بلکه سعی کنید روانشناسی را درک کنید و از آن درمسائل زندگی بهره ببرید. بین کلمات رابطه معنایی پیدا کنید

به سادگی از مثال هایی که برای یادگیری بهتر شما ،همچنین به چالش کشیدنتان ذکر شده است نگذرید

امیدوارم بتوانید به خوبی از بخش آخر سوالات کنکور موفقیت کسب کنید.

روش تست زنی روانشناسی:

به عنوان داوطلب کنکور ،حتما باید سوالات کنکور سال های گذشته که متناسب مبحث مورد نظر شما است را بررسی کنید تا از نحوه طراحی سوالات کنکور آشنا شوید و در جریان تیپ تست هایی که ممکن است با آن مواجه شوید قرار گیرید این کار در طی سال باید صورت گیرد تا شما به تسلط کاملی نسبت به نحوه تست زنی برسید.

به سوالات کنکور با نظر شخصی پاسخ ندهید،درس روانشناسی به این علت که در رابطه با انسان است همه با توجه به دیدگاه و نظرات شخصی خود در این درس نظراتی ارائه

 می دهند.

به یاد داشته باشید که تست +مطالعه عمیق هردو مکمل یکدیگرند و هیچ کدام بدون دیگری نتیجه مطلوب را نمی دهند.

در زمان تست زنی مدیریت زمان مسئله مهمی است ،اما در (تست زنی آموزشی) نیاز به گرفتن زمان و همچنین درصدگیری نیست . صرفا این مدل تست زنی برای یادگیری هرچه بهتر مفاهیم درسی کاربرد دارد .

این را به یاد داشته باشید که بعد از پاسخ دادن و حل تست های آموزشی ،حتما حتما جواب و راه حل خودتون را با پاسخ نامه کتاب آموزشی تون چک کنید.

در زمانی که می خواهید میزان یادگیری و مفید بودن مطالعه خود را بسنجید، زمان گیری به همراه گرفتن درصد کار مهمی است که حتما باید از وضعیت مطالعه و مهارت خود در  تست زنی و مدیریت زمان ،آگاهی پیدا کنید.این کار باعث می شود شما اشکالات خود را بیابید و در حل آن تلاش کنید.

در نحوه مطالعه صورت تست دقت فرمایید/ افعال منفی یا مثبت به راحتی شما را گمراه

می کنند.

دانش آموزان کنکوری،حتما در ایام تابستان در آزمون های آزمایشی شرکت کنید

این آزمون ها علاوه براین موضوع که شما را با انواع تیپ سوالات آشنا می کند

همین که در محیط آزمون در کنار دیگر رغیب های خود حضور دارید ،باعث می شود بارها و بارها در محیطی شبیه به جو  کنکور حضور پیدا کنید و از استرس خود بکاهید.

برای دانلود و خرید کتاب جامع روانشناسی بر اینجا کلیک کنید.

1 نظر

ﺳﻪشنبه 4 آذر 1399

سلام خسته نباشید من تازه شروع کردم به انسانی خوندن ، علاقه ام "زیر گروه 4" انسانی هست ... اما دقیقا نمیدونم مهم ترین درس ها به ترتیب کدوما هستن! ... خودم درسهای "زیر گروه 4" رو به ترتیب تایپ میکنم شما فقط به من بگین درسته یا غلطه ممنون میشم ازتون ..مهم ترین - ضریب 4 : ادبیات عمومیمهم - ضریب 3 : فرهنگ و معرف اسلامی - ریاضی - تاریخ - جغرافیا - روانشناسیمتوسط - ضریب 2 : عربی عمومی - زبان انگلیسی - اقتصاد - علوم و فنون ادبی - علوم اجتماعی - فلسفه و منطقخیلی مهم نیست و قابل چشم پوشی - ضریب 1 : عربی اختصاصیممنونم

پاسخ انسانی ها

شنبه 18 بهمن 1399

سلام بله ضریب ها همه درست هستن و به ترتیب ضریب ها روی درس ها تمرکز کنین اما مثلا فکر نکنین ضریب ۱ یعنی اینکه هیچی نخونین و صفر درصد بزنین برای اینکه تو دانشگاه های خوب قبول شین (مثلا دانشگاه تهران) باید رتبه زیر ۵۰۰ بشین 
نگار رفیقی

نظر شما چیست؟