تاریخ، تشریحی یا تستی؟

تاریخ، تشریحی یا تستی؟

حرف اول!

شما قرار است کنکور بدهید! یعنی اینکه باید روی تمام مباحث کتاب تسلط داشته باشید؛ حالا هر مقطعی که هستید، تفاوتی ندارد.

شاید بهتر باشد از این در بحث را شروع کنم که برای شما خواندن تاریخ برای امتحان تشریحی سخت هست یا نه؟

تفاوت تستی و تشریحی

برای امتحان باید بتوانید کل مطلبی که از شما خواسته شده است را با زبان خودتان بنویسید. پس هم به یادآوری کل مطالب نیاز دارید و هم به نگارش آن‌ها. در کنکور قرار است شما پاسخ صحیح را از میان 4 گزینه مطرح شده انتخاب کنید. خب در این صورت کدام سخت‌تر است؟

بگذارید با یک نمونه سؤال امتحان نهایی 98 جلو برویم:

سیاست موسولینی در بُعد روابط خارجی چه بود؟

پاسخ: موسولینی سودای احیای دوبارۀ امپراتوری روم باستان و تسلط بر دریای مدیترانه و شمال آفریقا در سر می‌پروراند.

در این سؤال شما باید تسلط کامل بر تمام مطالب کتاب درسی داشته باشید. از بین مطالب کتاب درسی، سؤال خواسته شده را به یاد بیاورید و در انتها بتوانید مطلب را به صورت روان بنویسید.

فایده تشریحی خواندن

شما برای امتحان تشریحی مطلبی را می‌خوانید، حالا چه فایده‌ای برای کنکور شما دارد؟

اگر درست مطالب کتاب درسی را برای امتحانات تشریحی بخوانید؛ یعنی نه به صورت حفظی که تنها برای یک هفته مطالب در ذهنتان باشد. به صورت کامل و دقیق، در آن صورت سؤالات کنکور برای شما ساده‌تر می‌شود.

بگذارید راحت و بی‌پرده صحبت کنم، یکی از روش‌هایی که معلم‌ها برای تدریس تاریخ در پیش می‌گیرند، دادن چند سؤال از درس و مشخص کردن جواب آن ‌است. در نهایت هم می‌گویند این سؤال و جواب‌ها را حفظ کنید و همان سؤالات در امتحانات استفاده می‌کنند، این روش باعث می‌شود دانش‌آموز هیچ درکی از مطالبی که می‌خواند نداشته باشد، این مورد یکی از خطاهایی است که در خواندن درس تاریخ مرتکب می‌شوید. (مطلب چهار خطای تاریخی در درس تاریخ را بخوانید)

سال کنکور و تفاوت هایش

البته در مقطع دوازدهم وضع به گونهٔ دیگری است. در این مقطع دانش‌آموز مجبور است کل مطالب را بخواند چون قرار نیست سؤالات توسط معلمش طراحی شود. در این صورت باید بتواند کل مطالب را به یاد بسپارد و اینجاست که به مشکل جدی بر می‌خورد. با حجم بسیاری مطلب مواجه است که نمی‌داند چگونه در خاطر بسپارد و چون در مقاطع پایین‌تر به شیوهٔ‌ دیگری عادت کرده بود، حالا نمی‌تواند با این شیوه خود را منطبق کند. در این مرحله است که بیشتر دانش‌آموزها استرس می‌گیرند و به دنبال نمونه سؤال برای امتحان نهایی می‌گردند. حالا به این مسأله تفاوت در تیپ سؤالات امتحان نهایی با امتحانات کلاسی را نیز اضافه کنید. اول از همه باید بگویم در مطلب چگونه تاریخ را بخوانیم دربارهٔ راه حل مشکل دوم صحبت کردیم، راه حل ساده است؛ کل مطالب کتاب درسی را بخوانید. سعی کنید از روش‌هایی که در همین سایت برایتان گفتیم استفاده کنید و تنها به خواندن سؤال و جواب اکتفا نکنید.

اگر کل مطالب کتاب درسی را بخوانید چه نفعی برای کنکور شما دارد؟

ببینید، کنکور تاریخ هم سخت است و هم ساده. سخت است چون شما نمی‌دانید از کدام قسمت کتاب سؤال طراحی می‌شود؛ ولی ساده است چون اگر مطالعهٔ متوسطی داشته باشید به راحتی می‌توانید به تست‌ها پاسخ دهید. حالا اگر شما از همان ابتدا یادبگیرید کل مطالب کتاب درسی را بفهمید (نه اینکه حفظ کنید) می‌توانید به راحتی در سال دوازدهم با نگاهی گذرا مطالب را به یاد بیاورید.

حالا می‌رسیم به پاسخ سؤال اول متن، برای پاسخ دادن به این سؤال ابتدا به تست کنکور 98 دقت نمایید:

با وقوع کدام حادثۀ وحشتناک پس از به زانو درآمدن نازی‌ها، جنگ جهانی دوم پایان یافت؟

1. ورود نیروهای متفقین به برلین

2. بمباران اتمی دو شهر هیروشیما و ناگاساکی ژاپن

3. خودکشی هیتلر پس از ورود نیروهای متفقین به برلین

4. دستگیری سران حکومت نازی و محاکمۀ آنان در دادگاه نورنبرگ

پاسخ گزینه: 2.

به نظر شما پاسخگویی به این تست سخت‌تر است یا سؤال تشریحی؟

جواب تا حدی واضح است. برای پاسخ تست نیاز نیست به شرح واقعه بپردازید تنها باید از بین گزینه‌ها گزینۀ صحیح را انتخاب کنید ولی برای پرسش تشریحی باید مطالب را به یاد بیاورید و در نهایت بتوانید آن‌را بنویسید.

حالا تصور کنید دانش‌آموزی کل مطالب کتاب درسی را خوانده است و یادگرفته و در سال دوازدهم هم یک مرور جزئی داشته و تست زده، در این صورت او به راحتی می‌تواند به تست‌های کنکور پاسخ دهد چون با کل مطالب کتاب درسی آشنایی دارید.

پس تلاش کنید بر روی تمام مطالب کتاب درسی تمرکز داشته باشید و از روش‌های حفظ کردن صرف در تاریخ بپرهیزید.

برای مطالعه بیشتر

چگونه علوم انسانی را بخوانید و زندگی کنید؟

0 نظر

نظر شما چیست؟