چگونه جامعه‌شناسی را مفهومی بخوانیم؟

چگونه جامعه‌شناسی را مفهومی بخوانیم؟

 

_چگونه در درس جامعه شناسی مفهومی بخوانیم تا بتوانیم به سوالات ترکیبی و مفهومی پاسخ دهیم؟

به نظرمن انچه که باید برای هر دانش اموزی حائزاهمیت باشد این است که باید فرایند انجام یک کار برایتان مهم باشد،نتیجه ی کار شما نه با اتمامش،بلکه با فرایند درست انجام دادنش حاصل می شود.

چگونه جامعه شناسی را صد بزنید

دردرسی مانند جامعه شناسی که دربردارنده مفاهیم و اصطلاحات خاص و زیادی هست،تصویرسازی مطالب و مفاهیم می تواند در روند یادگیری شما بسیار موثرباشد تا اصطلاحات هرچه بهتر در ذهنتان نقش ببندد.چون درسی مثل جامعه شناسی با مسائل روزمره سروکاردارد ومطالبی را بیان می کند که ما بارها به چشم خود دیده ایم و بدین صورت اگر با دقت به مسائل و اتفاقات پیرامون خود بنگریم دیگر مفهومی خواندن برای ما دشوار نخواهد بود.

 

کاملا بدیهی است که باید برای یادگیری هرچه بهتر،شما بتوانید هر مطلب یا مفهومی که می خوانید در ذهنتان تحلیل و بررسی کنید ،هرچقدربرای بهترفهمیدن مطالب دسته و پنجه نرم کنید و کلنجار بروید قطعا به همان میزان می توانید در مفهومی خواندن ماهر شوید و مثل اب خوردن به راحتی به سوالات ترکیبی و مفهومی پاسخ دهید.

به طور مثال، وقتی بعد از مطالعۀ مفهوم ارزش، ـ امور مطلوب و دارای وجه مثبت را ارزش می‌نامیم. ـ برای خودمان از زندگی روزمره، از خاطراتمان نمونه بیاوریم، یعنی آن مفهوم را به درون کشیده‌ایم و به سادگی از کنارش رد نشده‌ایم.

در این تست از کتاب جامعه شناسی پایه کنکور مشاوران بخوانید:

 

تحلیل این تست از کتاب جامعه‌شناسی پایه کنکور مشاوران را ببینید:

 

_از واجبات جامعه شناسی: داشتن چهارچوب ذهنی

توجه دشته باشید که شما در درسی چون جامعه شناسی با دنیایی از مفاهیم و اصطلاحات اساسی مواجه می شوید که قطعا باید انها را به صورت مفهومی بیاموزید چون هرگزاز طریق حفظ کردن نمی توانید مطالعه ی مفهومی و هدفمند داشته باشید. سعی کنید در این درس خود را حتما در چهارچوب ذهنی مناسبی قرار دهید.به هیچ عنوان در هیچ درسی بی حوصله عمل نکنید.هربخش ازکتاب را چندبار بخوانید،به واژه های کتاب درسی بیشتر توجه کنید و مطالب را به درستی در ذهن خود دسته بندی کنید.

شما دیگر به خوبی می دانید که به عنوان یک دانش اموز رشته علوم انسانی باید قابلیت تحلیل و ارزیابی مطالب و دیدگاه های مختلف را در خود تقویت نمایید.منظور از چهار چوب ذهنی داشتن این می باشد که در چنین درسی صرفا به نوشته های کتاب نمی توان اکتفا کرد و باید حتما از طریق دیدن تصاویر مختلف،نقشه ها و هرچیز دیگری که در یادگیری شما موثر می باشد،سعی کنید ذهن خود را هرچه بهتر و بیشتر از قبل منسجم تر و قوی تر کنید بدین صورت شما با داشتن یک چهارچوب ذهنی مشخص می دانید که چگونه باید از عهده این درس برایید.

هرچه بیشتر تست بزنید به همان اندازه گیروگورهای خود را در جامعه شناسی پیدا نموده و رفع می نمایید.اگر به درستی دقت کنید متوجه خواهید شد که بیشتر تست ها در این درس ترکیبی و مفهومی طرح می شود تا حافظه ای!

صفر تا صد جامعه‌شناسی را بشناسیم!

مثلا به این نمونه از تست دقت کنید:

_کدام یک در ارتباط با حرکت اجتماعی((نخستین بیدارگران اسلامی))و((بیداری اسلامی))درست است؟

1.اصلاح رفتار حاکمان جوامع اسلامی-سازمان دهی یک نظام برمدار فقاهت و عدالت در کشورهای اسلامی

2.سازمان دهی یک نظام برمدار فقاهت و عدالت در کشورهای اسلامی-اصلاح رفتارحاکمان جوامع اسلامی

3.نتقال بیداری به سطح علما و فرهنگ عمومی جامعه اسلامی-اصلاح رفتارحاکمان جوامع اسلامی

4. اصلاح رفتار حاکمان جوامع اسلامی-انتقال بیداری به سطح فرهنگ عمومی جامعه اسلامی و علما

با کمی دقت متوجه شدید که این سوال ترکیبی هست و پاسخ درست گزینه 1 می باشد.چون نخستین بیدارگران اسلامی به دنبال اصلاح رفتار و ساختار حاکیت بودند پس به راحتی گزینه 2و3 را حذف می کنیم.بیداری اسلامی حاصل انتقال بیداری از سطح نخبگان به فرهنگ عمومی مردم است.نه حاصل انتقال بیداری به سطح علما و فرهنگ عمومی که در گزینه 4 به ان اشاره شده است.

در درس جامعه شناسی شما باید انقدر زبده و ماهر شوید تا بتوانید از عهده سوالات تحلیلی و مفهومی بربیایید.چون قطعا در این درس می توان سوالات مختلفی طراحی کرد ازجمله ترکیبی و مفهومی که شما به طور حتم باید ذهن کاملا اماده ای داشته باشید.

_حال چگونه زبده و ماهر شویم تا از پس سوالات مفهومی بربیاییم؟!

برای اینکه بتوانید ذهنی کاملا مفهومی از خود بسازید و ماهر شوید ضروری است که شما در چنین درسی تلاش کنید که مفاهیم و اصطلاحات را به صورت مقایسه ای بخوانید و بتوانید ارتباط مفاهیم به یکدیگر را کاملا درک کنید این شیوه بسیار کاربردی و موثر می باشد چون مقایسه ای خواندن یکی از بهترین شیوه های یادگیری برای دانش اموزان می باشد که نتایج خوبی به همراه دارد.

در کانال تلگرامی جامعه‌شناسی این موضوع را دنبال کنید.

شیوه ی دیگری که در این درس شما باید اتخاذ کنید این است که با تهیه کتاب های کمک اموزشی ناشر تخصصی علوم انسانی، تا می توانید با نمونه و سطح سوالات مختلف در درس جامعه شناسی اشنا شوید و تاکیدم بر این است که اهمیت و ضرورت تست زنی را هرگز نادیده نگیرید.چون در هر صورت شما در سوالات چهارگزینه ای،با انواع تیپ بندی سوالات مفهومی،تحلیلی،ترکیبی، کنکاشی و غیره اشنا خواهید شد و بدون هیچ شک و تردیدی می توانید نقاط قوت و ضعف خود راپیدا کنید و با مرور پاسخنامه تشریحی که در کتاب کمک اموزشی برای شما تهیه گردیده است،کاملا مطالب را به صورت پربار و هدفمند در ذهن خود جای دهید.

برای خرید کتاب جامعه شناسی جامع کنکور (شامل پایۀ .10.11.12) کلیک کنید.

به یاد داشته باشید اگر شما در تمام فعالیت هایتان فقط به محصول نهایی که موفقیت می باشد فکر کنید،قطعا بعد از پایان کار شادی دوچندانی نصیبتان خواهد شد؛چرا که موفقیت زندگی ما را سرشار از معنا می کند.

هانیه جاهدی کارشناسی تاریخ از دانشگاه شهید بهشتی تهران

 

0 نظر

نظر شما چیست؟