مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور

مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور

به نام خدا

دوران کرونا و شرایط آموزشی

با توجه به شرایط امروز جهان و درگیری با این بیماری ، احتمالا عده ای از دانش آموزان انگیزه خود را برای شروع مطالعه برای کنکور از دست داده اند . از طرفی نگرانی این ویروس و از طرفی هم سنگینی مطالب درسی و کمبود امکانات آموزشی و مجازی بودن کلاس های مدرسه ، همه و همه باعث بالا رفتن فشار و استرس برای بچه ها می شود.

اما هر وقت نا امید می شوید بدانید همیشه کسانی برنده اند که در محدودیت ها ستاره می شوند.

پس اول از همه ، ناامید نشوید و شروع کنید.

برای تمام درس ها برنامه بریزید و با نظم جلو بروید . نظم در برنامه باعث می شود که کمتر گیج شوید و با امید بیشتر ادامه دهید.

حالا بیایید کمی در مورد زبان صحبت کنیم .

زبان بین بچه ها درس محبوبی نیست و اکثرا اهمیت آن را نمی دانند . مثلا در کنکور تجربی و ریاضی ، تمام رتبه های خوب ، در زبان درصد بالایی دارند . پس شما هم اگر میخواهید جزو این بچه ها باشید باید درصد زبان را بالا بزنید .

بچه های گروه انسانی و هنر هم زبان جزو برگ برنده های آنهاست. چون بسیاری از بچه های هنر و انسانی زبان را نمی خوانند و در کنکور صفر یا منفی و یا درصد بسیار پایین می زنند، پس بالا زدن زبان در این دو رشته ، تاثیر زیادی در رتبه آنها می گذارد. در رتبه های برتر این دو رشته ، بچه ها در زبان درصد بالایی دارند.

پس زبان در هر رشته ای مفید و برای رتبه های خوب ، ضروری است.

نکات برنامه ریزی در درس زبان انگلیسی:

-شما به جای دو یا سه پارت طولانی در هفته ، باید زبان را روزانه با نوبت مطالعاتی کوتاه تر بخوانید. مثلا به جای اینکه در هفته 3 پارت 75 دقیقه ای زبان بخوانید ، این تایم را در روز های هفته پخش کنید و هر روز 30 یا 45 دقیقه زبان بخوانید. روازنه خواندن باعث می شود تا مطالب بیشتر در ذهنتان تثبیت شود.

-برای شروع زبان ، بچه ها بنا بر سطح زبانشان ، به چند دسته تقسیم می شوند و خب برنامه مطالعاتی آنها کمی فرق می کند اما به نظرم حتی اگر سطح بالایی هم در زبان دارید باز هم تمام درس ها و نکته ها را بخوانید. البته که مطالعه برای بچه های سطح بالا ، وقت کمتری میگیرد و آنها می توانند از بقیه وقتشان برای پرکاری تستی استفاده کنند و همچنین سراغ تست های سخت تر بروند . (پیشنهاد ما، تهیۀ کتاب تیزشیم زبان انگلیسی با تست‌های سطح بالا است.)  اما در کل نکاتی که میگویم ، به درد تمام بچه ها میخورد .

-شما برای مطالعه مطالب کتاب چند راه دارید . راه پیشنهادی من ، این است که در ابتدا ، درس به درس بخوانید . یعنی از درس 1 شروع کنید . تمام درس ، تمام کلمات و تمام قواعدش را بخوانید و تست هایش را کار کنید و سپس سراغ درس بعد بروید . بعد از اینکه مطالعۀ درس ها تمام شد ، خیلی نیاز به مطالعه دوباره ندارید و باید روی تست ها تمرکز کنید و پرکاری تستی انجام دهید.

اگر از سطح خوبی در زبان انگلیسی برخوردارید (در آزمون‌ها 70 تا 100 درصد می‌زنید)؛ می‌توانید در ابتدا تست‌ها را از کتاب جامعی که برای زبان انگلیسی دارید کار کنید و سپس به درسنامه برگردید و نکات را ببینید / یادداشت کنید. 

-برای پرکاری تستی ، می توانید به صورت مبحثی و یا رندوم تست بزنید . چون شما تمام درس ها و تمام نکته ها را خوانده اید ، می توانید از هر درس و هر مبحثی تست بزنید و دیگر نگران مطالعه نیستید و فقط روی تست و تحلیل آنها تمرکز کنید.

به طور مثال تست‌های مربوط به مبحث «حال کامل» را کار می‌کنید؛ ریز نکات آن را (کاربرد شکل گذشته و صفت مفعولی (قسمت سوم) افعال بی‌قاعده،طریقه‌ی سؤالی کردن یا منفی کردن زمان حال کامل و ...) از طریق تست، یاد می‌گیرید و نکاتی که خودتان کشف کرده‌اید را یادداشت می‌کنید و در آخر به درسنامه برگردید.

-البته خوب است که هر چند وقت یکبار دوباره به سراغ جزوه یا کتاب کمک آموزشی خود بروید و نکات و کلمات را مرور کنید . این کار وقت زیادی از شما نمی گیرد ولی برای یادآوری مطالب بسیار کمک می کند.

-یادتان نرود که تست های آزمون های آزمایشی و سنجش را بزنید . همچنین سوالات کنکور سال های قبل را بزنید و تحلیل کنید .

-تست هایی را که غلط میزنید هایلایت کنید و حتما دوباره آنها را بزنید و نکته تست را یادداشت کنید .

-بچه هایی که اصلا زبان را نمی زنند و قصد دارند که در کنکور هم زبان را صفر بزنند ، شما باید چند مبحث ساده در زبان را انتخاب کنید و خوب آن چند مبحث را مطالعه کنید و تست بزنید حتی اگر فقط 5 درصد رشد کردید باز هم خوب است. یادتان نرود حتی چند درصد بیشتر هم برایتان مفید است.

مثلا چند مبحث گرامری را که بهتر متوجه می شوید انتخاب کنید و نکات و تست هایش را کار کنید . اگر توانستید خوب از عهده آن چند گرامر بر بیایید ، مباحث بیشتری را مطالعه کنید و کم کم پیشرفت کنید . کسی از شما انتظار درصد 60 یا 70 ندارد .

برای دانش آموزی که زبان را صفر یا منفی می زند، درصد 15 یا بیست یک موفقیت بزرگ است  پس اصلا نا امید نشوید.  

در مقاله‌ای دیگر مباحث پرتکرار و ساده در کنکور را برایتان می‌گوییم تا ترس‌تان از زبان انگلیسی بریزد.

-در برنامه های روزانه خود ، حتما زمانی برای کلوز و درک مطلب اختصاص دهید .

بیشتر بخوانید ....

روش پاسخگویی سریع به ریدینگ‌های کنکور

چگونه زبان کنکور را 100 بزنید

به منظور خرید کتاب‌های مشاوران آموزش، با شمارۀ زیر در تماس باشید. 

تلفن : 02166975727 داخلی 203 الی 205

1 نظر

دوشنبه 10 شهریور 1399

سلاممن زبان صفرم تو رو خدا راهنمایی بفرمائید هیچی بلد نیستم

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 11 شهریور 1399

سلام خدمت شما.

لطفا مطالب اتاق علمی زبان انگلیسی را دنبال کنید.

همچنین در کتابخانۀ سایت انسانی‌ها، راهنمای روش مطالعۀ این درس را دانلود کنید. 

نظر شما چیست؟