روش مطالعه علوم و فنون ادبی؛ قسمت اول

روش مطالعه علوم و فنون ادبی؛ قسمت اول

بسمه تعالی

روش مطالعه سبک و تاریخ ادبیات فنون ادبی

درس فنون را باید مبحثی بخوانید.

-تاریخ ادبیات و سبک شناسی

-آرایه

-وزن و عروض

-قرابت

برای هر کدام از مباحث بالا ، باید روش مطالعه مناسب آن مبحث را انتخاب کنید و طبق آن پیش بروید . در این مطلب میخواهم روش پیشنهادی برای مطالعه تاریخ ادبیات و سبک شناسی را شرح دهم.

enlightenedدر ابتدا شما باید درس هایی که تاریخ ادبیات دارند را کامل بخوانید . نه یک بار بلکه چند بار . در حین این مطالعه ،از روی مطالب خلاصه برداری کنید و آثار و نویسندگان و اتفاقات هر دوره را دسته بندی و شاخه شاخه کنید . با این کار ، مطالب را به صورت سازمان یافته و مشخص یاد میگیرید و کمتر دوره ها و جزئیات را قاطی می کنید .

enlightenedفایده دیگر هم این است که بعد از اینکه به متن کتاب تسلط پیدا کردید ، فقط با خواندن خلاصه ای که نوشته اید کل متن را به یاد خواهید آورد و بعد از آن کمتر به کتاب نیاز پیدا می کنید.

نمونه‌ای از خلاصه‌نویسی من؛

تقسیم زبان های ایرانی از نظر تاریخی :

فارسی باستان:

ـــ  زبان دوره هخامنشیان.

ـ آثار به جا مانده از این زبان به خط میخی

فارسی میانه :

۱.میانه غربی

ـــــــ » شاخه شمالی : پهلوانیک یا پارتی (زبان دوره اشکانیان تا اوایل ساسانیان_ شمال و شمال شرق)

ـــــــــ» شاخه جنوبی: پارسی میانه یا پهلوی (دوره ساسانیان_ ناحیه پارس )

۲میانه شرقی -------- »شاخه شمالی

                     -------- » شاخه جنوبی

آثار پهلوی : آثار دینی زرتشتی مثل یادگار زریران (رنگ‌دینی دارد)

آثار ادبی منثور و منظوم زبان پهلوی از بین رفته --» ترجمه عربی و فارسی باقی مانده . کلیله و دمنه و هزار و یک شب

_به دلیل اهمیت سنت شفاهی در ایران، اثار پهلوی غالبا به کتابت در‌نیامده.

فارسی نو : ... (خودتان بنویسید)

 اینکه میگویم چند بار متن کتاب را کامل بخوانید ، به علت مطالب زیاد و جزئیات فراوان متن کتاب است. چون ممکن است نکته های ریزی در خلاصه نویسی از نظرتان جا بیفتد و همان نکته در تست ها به دردتان بخورد .

پس سعی کنید درتابستان و اوایل سال کنکور ، تا جایی که می توانید متن های کتاب را مرور کنید و نزدیک کنکور ، خلاصه هایتان را بخوانید.

نمونه‌ای از خلاصه را در کتاب علوم و فنون ادبی جامع مشاوران ببینید:

(برای موفقیت شما در بخش ادبیات اختصاصی آزمون سراسری، کتاب علوم و فنون ادبی جامع کنکور مشاوران به صورت موضوعی در 4 بخش «تاریخ ادبیات و سبک‌شناسی»،  «عروض و قافیه»«قرابت معنایی» و  «آرایه‌های ادبی» تألیف شده‌است.)

نکته دیگر اینکه سعی کنید تاریخ ادبیات هر سه پایه را بخوانید . چون سوالات کنکور ممکن است ترکیبی هم باشد و شما برای پاسخ به سوال باید به تمام تاریخ ادبیات کتاب هایتان تسلط داشته باشید .

برای تثبیت مطالب در حافظه و مرور نکته ها نیز، حتما تست بزنید و پرکاری تستی فراموش نشود.

سبک شناسی

در سبک شناسی نیز ، شما باید تک تک نکات کتاب را چندین بار بخوانید اما دیگر نیازی به خلاصه نویسی نیست .چون تمام نکات سبک شناسی  به دردتان می خورد و نباید نکته ای را از قلم بیندازید . بعد از تسلط بر متن ، باید به سراغ تست ها بروید . صرف خواندن و حفظ نکات نمی تواند به شما در حل تست ها کمک کند . حتما باید تست بزنید و نکات را در تست به کار ببندید. حتی ممکن است تمام نکات را به حافظه سپرده باشید اما نتوانید به تست ها پاسخ دهید.

enlightenedشما باید از محور به حافظه سپردنِ صرف، به درک و فهم علوم و فنون ادبی برسید. 

آنچه شما در کتاب علوم و فنون ادبی مشاوران یاد می‌گیرید این است که  به صورت کاربردی ویژگی‌های مربوط به هر سبک را فهم می‌کنید و سپس در تست پیاده کنید.

با حل تست ، کم کم روش حل تست های سبک را یاد می گیرید و بعدا می توانید با تسلط کامل ، به تست ها جواب دهید.

سوالات سبک شناسی ممکن است با یک نکته ساده قابل پاسخگویی باشد اما این امکان وجود دارد که بسیار دشوار باشد پس تست های متنوع و زیاد حل کنید. تست های کنکورهای سال های قبل فراموش نشود.

در کل سعی کنید در مطالعه کتاب ، تمام ابیات را از نظر آرایه تحلیل کنید .(چراکه انجام این کار جدای از درصد آوردن در درس علوم و فنون ادبی برایتان مفید است؛ در حل تست‌های ادبیات عمومی نیز کاربردی خواهد بود؛) همچنین تا آنجایی که می توانید ،سبک و دوره ابیات را تشخیص دهید.

* در یکی از تست های کنکور انسانی 99، در مورد شاعر ابیات پرسیده شده است. پس باید در مطالعه خود در مورد شاعران ، به ابیات منسوب به آنها نیز توجه کنید. (البته که تعداد سؤالات حافظه‌ای این چنینی، در کنکور سراسری بسیار کم و نادر است.)

در پایان:

رمز موفقیت در علوم و فنون ، حل تست های زیاد است . تا می‌توانید تست بزنید و تحلیل کنید . با تحلیل تست ، هم مطالب را مرور می کنید و هم نکات جدیدی یاد میگیرید.

مطالعۀ بیشتر:

مطالب مشاوره درسی، علوم و فنون 

ویژگی‌های علوم و فنون ادبی

ادبیات تخصصی را به گونۀ متفاوت با کتاب ناشر تخصصی علوم انسانی بخوانید! 

برای مشاهدۀ مجموعه کتاب‌های علوم و فنون ادبی جامع مشاوران کلیک کنید.

 

6 نظر

ﺳﻪشنبه 18 شهریور 1399

سلام می شه بگید بخش وزن وعروضرو باید چگونه یاد بگیریم خواهش میکنم توضیح بدید من توی این بخش مشکل دارم تورو خدا

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 19 شهریور 1399

سلام خدمت شما.

حتما در خصوص این موضوع مطلبی جداگانه خواهیم نوشت.

اما یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم و آن هم اینکه کتاب مبحثی عروض و قافیه را از انتشارات مشاوران آموزش تهیه کنید.

با این شماره 02166975727 داخلی 203 الی 205 تماس بگیرید.

چهارشنبه 19 شهریور 1399

سلام آیا این کتاب های مشاوران تو خود بازار هم وجود داره که بتونیم تهیه کنیم لطفا پاسخ بدید مثلا برای درس علوم و فنون ادبی

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 20 شهریور 1399

سلام دوست عزیز.

مجموعه کتاب‌های مشاوران آموزش در کتاب فروشی‌ها موجود است و همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ خرید کتاب‌ها، با شمارۀ  تلفن : 02166975727 داخلی 203 الی 205 تما بگیرید.

یا اینکه وارد سایت مشاوران شوید. 

شنبه 12 مهر 1399

سلام میشه لطفا توضیحاتی درباره این بدین ممنون میشم: من کتاب جامع خیلی سبز فنون و دارم دیگه نمیدونم ایا حتما واجبه برم فنون جامع مشاوران رو بگیرم؟ یا اگر پیشنهاد میدین بگیرم فقط عروض کفایت میکنه یا کلا جامع اش رو بگیرم؟؟

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 16 مهر 1399

سلام دوست عزیز.

با کتاب جامعی که برای درس علوم و فنون ادبی تهیه کرده اید پیش روید.

کتاب عروض و قافیه را از انتشارات مشاوران تهیه کنید. 

شنبه 10 آبان 1399

سلامشعر هایی که برای تقطیع توی کنکور میاد از متن کتاب است یا خارج از کتاب بیت میدن؟

پاسخ انسانی ها

جمعه 23 آبان 1399

سلام در بعضی از تست ها ابیات خارج از کتاب بودن و   شما سعی کنید روش تقطیع کردن رو به درستی یاد بگیرید تا با هر بیتی چه در داخل کتاب و چه در خارج کتاب مواجه شدید بتونید ان را به درستی و راحتی تقطیع کنید 
حدیثه کریمی

جمعه 5 دی 1399

سلام دهم انسانی هستم شما می گویید خلاصه برداری و دسته بندی کنیم بعدش یک صفحه از کتاب مشاوران می اورید که این کار را کرده است سوال من این اگر کتاب شما را داشته باشیم که خلاصه برداری و دسته بندی کرده است ایا دوباره لازم و ضروری است دوباره خودمان خلاصه برداری و دسته بنی کنیم یا همان کتاب شما کافی است و ان را بخوانیم اگر کتاب شما را داشته باشیم دوباره کافی است خلاصه برداری و دسته بندی کنیم اسن سوال من در مورد همه کتاب های شما است تا جایی که من خواندم در هر مقاله این را می گویید که خلاصه برداری و دسته بندی کنید درس های مثل تاریخ جغرافیا متطق و دین و زندگی بعدش شما در کتاب هایتان همه این کارها را کرده اید دسته بندی و خلاصه نویسی و هر چیزی مفیدی دیگر ایا دوباره لازم است من هم این کار را بکنم اگر هم این کار را بکنم روش این کار را توضیح هید با تشکر

پاسخ انسانی ها

شنبه 6 دی 1399

سلام به شما 
درسته که درسنامه ها خلاصه نویسی و جدول مقایسه ای و دسته بندی دارن اما بعضی از دانش اموزان با خلاصه نویسی های خودشون بیشتر احساس راحتی میکنن و میتونن مطالعه کنن و اینکه شما اگه بخواین با توجه به نکته تست ها این خلاصه نویسی هارو انجام بدید باید خودتون بنویسین 
حالا بسته به راحتی خودتون میتونید هم از درسنامه استفاده کنید و هم خودتون بنویسید یا اینکه فقط از درسنامه استفاده کنید.

دوشنبه 22 دی 1399

این جوری خوبه

نظر شما چیست؟