چرا باید پایۀ یازدهم را جدی بگیرید؟

چرا باید پایۀ یازدهم را جدی بگیرید؟

به درخواست شما یازدهمی‌ها که در رشتۀ انسانی درس می‌خوانید، مطلبی برای شما نوشته‌ایم، تا بدانید با وجود شرایط آموزشیِ موجود در کشور، چگونه از فرصت پیش‌آمده برای کسب نتیجۀ بهتر در کنکور استفاده کنید ...

enlightenedریحانه همت یار؛ دانشجوی روان‌شناسی دانشگاه تهران:

شروع مطالعه کنکوری از سال یازدهم کار هر کسی نیست . 

دانش آموزی که مطالعه کنکور خود را از سال دهم یا یازدهم شروع میکند، میخواهد از رقبای خود جلو بزند و برای این هدف ، بسیار تلاش میکند و وقت بیشتری هزینه می‌کند .
 معمولا بچه ها در هر پایه برای قبولی در امتحانات خرداد سرمایه گذاری می کنند و برنامه شان محدود به همان سال است . اما اگر دانش آموزی برای کنکور ، از سال یازدهم  شروع کند، برنامه ریزی دو ساله دارد که می تواند از این زمان طولانی تر ، بهترین نتیجه را بگیرد. 

در سال کنکور ، شما با جمع بندی سه پایه دهم،یازدهم و دوازدهم مواجه می شوید که ممکن است غیر ممکن یا دست نیافتنی به نظر برسد ، اما شما می‌توانید از همین حالا برنامه سال کنکور خود را سبک کنید

. به این صورت که:

 در سال یازدهم ، علاوه بر آمادگی برای امتحانات تشریحی ، روی تست ها و نکات دروس یازدهم هم کار کنید . درست است که کمی زمان بر است ، اما مطمئنا تست‌ زدن بر روی کنکور و حتی امتحانات تشریحی شما اثر میگذارد. 

البته برای بدست آوردن این نتیجه باید برنامه ریزی صحیح داشته باشید و نکاتی را نیز در برنامه خود رعایت کنید . (پیگیر مطالب سایت انسانی‌ها باشید.)

شرکت در آزمون ها و داشتن کتاب های تست خوب می تواند به شما در این سال کمک کند . چون ممکن است شما در سال دهم و یازدهم دسترسی به دبیری نداشته باشید که به شما در تست زدن کمک کند.

(البته این نکته را فراموش نکنید که نباید خیلی به خودتان سخت بگیرید و بیش از حد به خودتان فشار بیاورید . چون ممکن است نتیجه منفی داشته باشد. )

enlightenedفاطمه شیخ زاده؛ دانشجوی مشاورۀ دانشگاه الزهرا

از چه زمانی یک کنکوری واقعی شویم؟

گاهی این سوال برای بسیاری از دانش آموزان پیش می آید.برخی معتقدند که سال کنکور از پایان سال یازدهم آغاز می شود و زودتر از آن دانش آموز نباید خود را درگیر دغدغه های کنکوری کند.

در این میان نباید یک نکته مهم را فراموش کرد،آن هم اینکه اگر سعی کنیم زودتر با کنکور آشنایی نسبی پیدا کنیم می توانیم سریع تر از بقیه دانش آموزان پیش برویم.

شاید مناسب نباشد که از سال یازدهم کنکور برای دانش آموز به طور جدی شروع شود زیرا این احتمال می رود که فرد در میانه راه خسته شود.این خستگی می تواند کل مسیر دانش آموز را تحت تاثیر قرار دهد.

دانش آموز می تواند از همان سال یازدهم کم و بیش با تست های مناسب و استاندارد آشنایی پیدا کند.  باید به این نکته نیز توجه شودکه فرد باید سر کلاس های مجازی حضوری فعال داشته باشد و تمام تمرکز خود را به کار گیرد تا مطالب را به خوبی بیاموزد.

پس دانش آموز باید در ابتدا درس هارا خوب فرا بگیرد و شیوه مطالعه مناسبی داشته باشد تا در فرآیند تست زدن یادگیریِ مثبتی صورت بگیرد.

enlightenedسحر بابازاده؛ دانشجوی مدیریت بازرگانی دانشگاه الزهرا

از وقتی که وارد دبیرستان میشیم سایه کنکور رو حس میکنیم و لحظه به لحظه بهش نزدیک تر میشیم.بنابراین نمیشه که سال دهم‌ یازدهم رو نادیده بگیریم .توی این دو سال زمان بیشتری داریم،وقت آزاد تری داریم و از استرس کنکور هم به دوریم بنابراین اگر که به دنبال موفقیت هستیم حتما باید به فکر باشیم .در حال حاضر شرایط سخته کلاس ها مجازیه و مطمئنا اون بازدهی که کلاس های حضوری داره رو نداره.خب در این جریان کی آسیب میبینه ؟صددرصد دانش آموز ها .پس باید تلاش بیشتر بشه باید کلاس ها جدی گرفته بشه تا این شرایط کمتر به ما اسیب بزنه .
تنها چیزی که میتونه موفقیت آیندمون رو تضمین بکنه تلاش الانمونه.
نباید توی این شرایط کاری رو بکنیم که ممکنه اکثر دانش اموزا انجام بدن .

یکی از قهرمانان اتومبیل سواری میگفت وقتی بقیه ترمز میکنند من حرکت میکنم و خب این همون رمز موفقیته وقتی بقیه به خاطر شرایط موجود عقب نشینی کردن و هدفهاشون یادشون رفته وقتشه که شما هدفهاتون رو پررنگ کنید وقتشه با قدرت تر از همیشه دنبالشون کنید.
این رو همه میدونیم که موفقیت یک شبه حاصل نمیشه هرکس که به جایی رسیده تلاش کرده و موقعیتی که داره نتیجه زمانیه که گذاشته .پس باید لحظه به لحظه زمانمون رو غنیمت بدونیم .از همه اون ها به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم .فکر آیندمون باشیم و کاری کنیم که دوسال دیگه همین موقع ها حسرت نخوریم .
خلاصه که خودمون رو مدیون آینده و رویاهایمان نکنیم.

یکی از سوالاتی که همه بچه ها سال یازدهم و دهم میپرسن اینه که از الان شروع کنیم به تست زدن یا نه نکنه؟نکنه تست زدن باعث بشه توی درس های روزمره مدرسه به مشکل بخوریم!؟
جواب قاطع من به عنوان کسی که این دوران رو داشته اینه که تست به هیچ عنوان شما رو عقب نمیندازه بلکه نگاهتون رو عمیق تر میکنه نکته ها رو زودتر متوجه میشید متن خوانیتون هدف‌مند میشه و خوندن تحلیل تست ها بینهایت بهتون کمک میکنه در واقع شما با تست زدن دوباره درس رو میخونید اما با نگاهی دقیق تر و عمیق تر .
پیشنهاد من اینه که اصلا توی این دوسال از تست غافل نشید و تاثیری که تست زدن روی تمرکز دقت و سرعتتون داره رو نادیده نگیرید.

enlightenedنگار رفیقی؛ دانشجوی جامعه‌شاسیِ دانشگاه خوارزمی

یازدهمی ها و کنکور 
شاید فکر کنید سال یازدهم خیلی از سال کنکور فاصله دارد اما اینطور نیست.زمان در یک چشم به هم زدنی به تَه می‌رسد و حسرت خواهید خورد.
برای خود من به شخصه تصور ۴ ساعت روی صندلی نشستن و بی وقفه تست زدن غیر ممکن و بغرنج بود، اما تلاش کردم و توانستم حداقل ۳ ساعت را در حوزه کنکور بشینم و پاسخ دهم.

اما چگونه؟

من شروع به دادن آزمون آزمایشی از سال یازدهم کردم که همین باعث شد کم‌کم و با گذشت مدت زمان نشستن و پاسخگویی به سوالات از ۱ ساعت به ۳ و یا حتی ۴ ساعت برسد.

این مسئله بسیاااار مهم است بسیاری از دانش‌آموزان بخاطر همین موضوع موفق به پاسخگویی به همه سوالات در دروس مختلف نمی‌شوند؛ چون دیگر نمیتوانند در یک حالت ثابت بمانند. اما آزمون آزمایشی صرفا این مزیت را ندارد بلکه شما با مدیریت و کنترل استرس و اضطراب آزمون آشنا می‌شوید و راهکار هایی برای بهبود آن پیدا می‌کنید به علاوه مهارت تست زنی کسب خواهید کرد و با دیدگاه طراحان سوالات چهارگزینه ای نیز آشنا می‌شوید. 
هیچ وقت این جمله را فراموش نکنید:(کتاب درسی لازم است اما کافی نیست) برای موفقیت بیشتر باید به سراغ کتاب های کمک درسی و تست و مبحثی بروید، شما نیاز به درسنامه های نکته ای دارید و همچنین باید با جدول های مقایسه ای و خلاصه نویسی آشنا شوید تا در سال کنکور با حجم این اطلاعات به وحشت نیفتید و بدانید با خلاصه نویسی و مقایسه ای خواندن چقدر در زمان صرفه جویی می‌کنید. این خیلی مهم است که تستی خواندن درس هارا یاد بگیرید و مهارت تست زنی کسب کنید پس باید تست هم بزنید و تنبلی نکنید و فکر نکنید وقت دارید. 


نکته بسیار مهم دیگر این است که هیچ درسی را یاد نگرفته رها نکنید و به بهانه مجازی بودن از زیر یادگیری در نروید. سال کنکور زمان برای یادگرفتن دروس دوازدهم به حد کافی نیست حال فکر کنید که دروس یازدهم هم اضافه شود که وضعیت دو چندان می‌شود. 
بعلاوه برای یادگیری بهتر و عمیق تر بعضی از دروس دوازدهم باید یازدهم را کامل بلد باشید. در راستای یادگیری عمیق هم می‌توانید از درسنامه های کتاب های کار استفاده کنید و هم می‌توانید به کلاس های فوق برنامه بروید اما لزومی ندارد کلاسی بروید که نکات کنکوری و تستی را هم یاد بدهند ؛یاد گرفتن درس با منابع کمک درسی کافیست.


حرف آخر:

با اینکه هر وقت ماهی رو از آب بگیرید تازه است اما انجام دادن بعضی کار ها در سال کنکور نیازمند این است که آن کار در وجود شما نهادینه شده باشد و خود را ملزم به انجامش بدانید.

* برای مثال همان ۴ ساعت نشستن و بی وقفه تست زدن و متمرکز شدن نیازمند این است که ذهن و جسم شما آماده پذیرش آن باشد و مسئله ای نیست که شما بتوانید شب کنکور یا حتی صرفا سال کنکور به آن برسید و باید مدت زمان طولانی تری کار کنید تا بتوانید خود را برای آن ۴ ساعت آماده کنید.
* ۴ ساعت کنکور مثل ۱۰ دقیقه طناب زدن است ،اگر فراموش کنید که باید دم و بازدم  داشته باشید فقط میتوانید ۵دقیقه طناب بزنید ولی اگر درست فرایند تنفس را انجام دهید ۱۰دقیقه را به خوبی تمام میکنید

صد البته که کنکور همه زندگی و آینده شما نیست و از اینکه به خودتان فشار و استرس وارد کنید واقعا خودداری کنید (در آرامش کار ها راحت تر پیش خواهند رفت)، اما اگر تلاش لازم و کافی با بهتر است بگویم اگر در حد توان خودتان تلاش نکنید،پشیمان می‌شوید.

enlightenedشقایق ذکری امیر؛ دانشجو تربیت معلم رشته آموزش ابتدایی
صحبت با دانش آموز پایه یازدهم 

کنکور یک آزمون  سرنوشت سازاست  که در طی 4 ساعت تمام می شود 

اما سوال این است برای سربلندی در این فرآیند 4 ساعت چقدر باید تلاش کنیم ؟

چقدر زمان بذاریم ؟ از کی ؟ به چه شکل ؟ آیا با وجود کرونا امیدی هست بتوانیم متکی به خودمان باشیم ؟ 

مخاطب صحبت های من دانش آموز پایه یازدهم است که 1سال تا کنکور وقت دارد ، نه انگیزه و استرس دانش آموز کنکوری دارد ، نه مثل دانش آموز پایه دهم فکر می کند خیلی وقت دارد...

دانش آموز پایه یازدهمی دغدغه مند که از سال  بعد داوطلب کنکور مخاطب قرار می گیری 

امسال هم به اندازه سال دوازدهم مهم است، چون در کنکور فقط و فقظ دوازدهم ملاک قرار نمی گیرد پس سال یازدهم خوب بخوان و خوب تمام کن .

این «خوب بخوان» یعنی به خوبی در کلاس های مجازی / حضوری  فعال باش و آن ساعات خودت را ملزم به یادگیری بدان!

درسته شرایط فرق کرده اما کنکور به همان شکل  قبل پابرجاست و این تو هستی که باید خودت را با شرایط وقف بدی . 

هر درس به خوبی مطالعه کن ، به شوخی نگیر نگو وقت هست و سال بعد میخوانم!

به اندازه ای برای هر مبحث تست بزن که : 

1 ) آن درس به خوبی یادبگیر / درک کن / مسلط شو؛

2 ) تبدیل به مهارت بشود برایت؛

اما این نحوه تست زدن به معنی پرکاری تستی و اتمام چند کتاب تست نیست!

تا آنجا که امکانش هست با معلمین خود در ارتباط باشید در کنارش می توانید با استفاده از کتاب های کمک آموزشی مفید که تمام نیازها و چالش های درسی شما را رفع می کند درس های خود را یک به یک پیش ببرید .

اگر فرصت اضافه داشتی ، می توانی بر برخی  دروس پایه دهم زمان بزاری تا خیالت از پایه هم راحت بشه . 

پس نتیجه میگیریم که موفقیت در فرآیند 4ساعت کنکور بی شک نیاز دارد در طول دوره تحصیل برایش زمان گذاشت تا به آن چه میخواهیم بعد از کنکور برایمان پیش آید برسیم .

دوستان عزیز!

به زودی برای شما انسانی‌ها که در پایۀ یازدهم در می‌خوانید، نمونۀ برنامه‌ریزی قرار خواهیم داد تا هر چه بیشتر به اهمیت دروس پایۀ یازدهم پی ببرید.

برنامه‌ مطالعاتی هفته به هفته برای پایۀ یازدهم انسانی

این مطلب را حتما بخوانید: چطور تهدید کرونا را به فرصت آموزشی تبدیل کنیم؟

به منظور خرید مجموعه کتاب‌های انتشارات مشاوران آموزش، ناشر تخصصی رشتۀ شما وارد سایت مشاوران شوید.

سؤالا‌تتان را در همین مطلب برای ما ارسال کنید.

 

 

 

17 نظر

چهارشنبه 2 مهر 1399

سلام ممنون بابت مطالب خوبتون منم یازدهم انسانی هستم ببخشید چطور کتابای تست خوب رو بشناسم لطفا کمکم کنید

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 2 مهر 1399

سلام وقت بخیر ، خواهش میکنم 
اول اینکه به تعداد تست های آن کتاب توجه کنید 
دوم اینکه درسنامه مفیدی داشته باشید جامع و کامل باشد ، تمام نیاز های یک دانش آموز را رفع کند . 
سوم اینکه تست های آن کتاب استاندارد باشد و تست های کنکوری را در بربگیرد
"شقایق ذکری امیر"

چهارشنبه 2 مهر 1399

خیلی ممنون؛برام مفید بود🙏

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 2 مهر 1399

سلام دوست عزیز!

ممنون از همراهی شما.

پیگیر مطالب سایت باشید و موفق باشید. 

چهارشنبه 2 مهر 1399

باعرض سلام وخسته نباشید خدمت شما انسانی یاران عزیز 🤩ممنون از اینکه این نکات روبرای ما توضیح میدینفقط اگه ممکنه توی برنامه ای که مینویسین برای خواندن دروس دهم که نتونستیم باوجود کرونا کنکوری بخونیم روهم قراربدیناجرتون باامام حسین(ع) عزیزان مهربان😊

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 2 مهر 1399

سلام دوست عزیز.

حتما موضوعاتی مهم را ذکر خواهیم کرد. 

چهارشنبه 2 مهر 1399

سلام خسته نباشید کتاب هاتون درسنامه‌ های خیلی خوب و جامعی داره اما تعداد تست هاش خیلی کمه اگربیشتربود خیلی خوب میشد

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 2 مهر 1399

سلام دوست عزیز.

اکر از الان همان تعداد تست را در سال یازدهم کار کنید یعنی به معنای واقعی برای کنکور آماده می‌شوید همچنین اگر در آزمون های آزمایشی شرکت کنید و بر روی تحلیل سؤالات تمرکز کنید، برای سال یازدهم‌تان کافی است.

کاری که انجام می‌دهید، بسیار قابل تحسین است. 

پنجشنبه 3 مهر 1399

سلام زودتر بزاریدش لطفا تا درسامون زیاد جدی نشده از همون اول با برنامتون شروع کنیم

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 3 مهر 1399

سلام به زودی دو نمونه برنامه ریزی را در همین سایت بارگذاری خواهیم کرد تا بر اساس آن خودتان برنامه ریزی کنید. 

شنبه 5 مهر 1399

سلام انسانی یاران مهربان😊ممنون از مطالب مفیدتون اگه ممکنه لطفا زودتر برنامه ریزی راقراربدین و یه سوال داشتممیشه توی برنامه ریزی یازدهم درس های دهم رو که نتونستیم باآموزش مجازی پیش بریم رو هم برای خوندن دقیق ترقراربدین؟ ممنون❤️

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 5 آبان 1399

سلام به شما.

این مطلب را بخوانید:

برنامه‌ مطالعاتی هفته به هفته برای پایۀ یازدهم انسانی

شنبه 5 مهر 1399

سلام خیلی ممنونم ازمطالب مفیدتون خدا قوت به گروه پر قدرت و پر تلاش شما

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 7 مهر 1399

سلام به شما دوست عزیز.

سپاس از همراهی شما heart

ﺳﻪشنبه 8 مهر 1399

خیلی ممنون بابت این مطالب مفیدتون💜

یکشنبه 13 مهر 1399

خیلی عالیه خداقوت انسانی های عزیز💪

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 16 مهر 1399

سلاام دوست عزیز.

ممنون از همراهی شما heart

یکشنبه 13 مهر 1399

سلام خسته نباشید میشه توضیح بدید کدوم کتاب هارو میتونیم حذف کنیم که رتبمون توی کنکور پایین نیاد و روی کدوم کتاب ها تمرکز کنیم تا در کنکور موفق شویم و قبولی دانشگاه فرهنگیان رو بیاریم

پاسخ انسانی ها

جمعه 18 مهر 1399

سلام دوست عزیز.

در همین سایت عبارت های

درصد صفر

و جدول اعداد را سرچ کنید و مطالب مربوطه را بخوانید.

شنبه 19 مهر 1399

سلام خسته نباشیدپس کی برنامه ریزی رو میزارین؟ خیلی دیر شد که

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 20 مهر 1399

سلام به شما.

از هفتۀ اول آبان ماه برنامه بارگذازی میشود.

در مهرماه شما باید آشنائیتی با دروس پایۀ یازدهم پیدا میکردید. 

دوشنبه 21 مهر 1399

سلام خسته نباشید ممنون بابت کمکتون😊توی این برنامه ریزی که قراره ازاول آبان ماه بزارین دوباره خوانی دروس دهم روهم قراردادین؟ آخه باوضعیتی که پیش اومده بود واقعا برای کنکور نتونستیم بخونیم اگه میشه لطفابرای دقیق خوندن دروس دهم روهم قراربدین خیلی ممنون میشم😔

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 21 مهر 1399

سلام به شما دوست عزیز.

دروسی از دهم را نیز در برنامه قرار میدهیم.

شما حتما و حتما منابع کمک آموزشی خود را برای پایۀ یازدهم از انتشارات مشاوران آموزش، تهیه کنید. 

دوشنبه 21 مهر 1399

سلام خسته نباشید ممنون بابت کمکتون😊توی این برنامه ریزی که قراره ازاول آبان ماه بزارین دوباره خوانی دروس دهم روهم قراردادین؟ آخه باوضعیتی که پیش اومده بود واقعا برای کنکور نتونستیم بخونیم اگه میشه لطفابرای دقیق خوندن دروس دهم روهم قراربدین خیلی ممنون میشم😔

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 5 آبان 1399

سلام به شما.

این مطلب را بخوانید:

برنامه‌ مطالعاتی هفته به هفته برای پایۀ یازدهم انسانی

یکشنبه 27 مهر 1399

سلام خسته نباشید میشه بگین کدوم کتابهای دهم رو دربرنامه قرارمیدین؟ ممنون میشم اگه میشه لطف کنیدو تا آخرسال یازدهم دهم رو هم تموم کنیم

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 28 مهر 1399

سلام به شما دوست عزیزو

از پایۀ دهم، اقتصاد و منطق را قرار میدهیم.

با برنامه ای که برایتان تنظیم کرده ایم از همین سال یازدهم تست میزنید و کنکوری میشوید.

موضوع  مهم ثبات در اجرا داشتن برنامه است. 

شنبه 29 آذر 1399

ام خوبین من اول دی ماه برنامه تونو دریافت کردم میشه لطفا بکین چه جوری جبران کنم ومیتونم بهتون برسم در کل چی کار کنم که طبق برنامه تون پی ش بیام🙏لطفا کمکم کنید🌹

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 3 دی 1399

سلام به شما 
در طول دی ماه برنامه جمع بندی رو انجام بدید و بعد از اون از بهمن ماه با برنامه پیش برید ما تمام تلاشمون رو میکنیم که واحد های مرور و جمع بندی برای دهم در برنامه بهمن به بعد ارائه دهیم 
نگار رفیقی

ﺳﻪشنبه 14 بهمن 1399

سلام خسته نباشید واقعا مطالبتون خیلی مفید و عالیِ من تازه وارد سایت شدم و کلی از برنامه یازدهم عقب موندم چجوری باید جبران شه؟

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 22 بهمن 1399

سلام به شما 
از همین الان انجام برنامه ترم دوم از هفته اولش رو شروع کنید و در نوبت های جبرانی برنامه ترم اول رو به ترتیب انجام دهید 
نگار رفیقی

پنجشنبه 23 بهمن 1399

سلام وقت بخیر من خیلی استرس کنکور رو دارم و هیچی نخوندم حتی تابستون دهم رو هم مرور نکردم و تا الان هم هیچی نخوندم پایه یازدهم انسانی هستم چجوری میتونم جبران کنم ؟ ایا امیدی هست که کنکور قبول شم با توجه ب این شرایط

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 26 بهمن 1399

سلام 
نگران نباشید هنوز خیلی زمان دارید پیشنهاد میکنم با برنامه یازدهم ما پیش برید و آماده بشید و در تابستون پیش رو دهم رو مطالعه کنید تا حجم درس ها برای دوازدهم کم بشه 
لینک برنامه برنامه‌ مطالعاتی هفته به هفته برای پایۀ یازدهم انسانی

نگار رفیقی

نظر شما چیست؟