شروع کنکوری خواندن روان‌شناسی از سال یازدهم

شروع کنکوری خواندن روان‌شناسی از سال یازدهم

بسمه تعالی

شما به عنوان یک دانش آموز انسانی، باید روانشناسی را در پایه‌ی یازدهم به صورت کامل مطالعه کنید و این درس را در امتحانات تشریحی مدرسه با موفقیت پشت سر بگذارید. اما این کاری است که همه دانش اموزان انسانی انجام می دهند و شما برای رتبه خوب در کنکور ، باید از بقیه یک قدم جلوتر باشید.

چگونه با یک حرکت ساده از بقیه جلو بزنیم؟

شما در حین مطالعه برای امتحانات کلاسی و امتحانات تشریحی ، تست های هر درس را نیز کار کنید . به این صورت که بعد از تدریس دبیر ، شما درس را کامل می خوانید و بعد به سراغ تست های آموزشی که معمولا در سطح نسبتا ساده هستند، می روید.

ممکن است بعد از حل این تست های آموزشی و تحلیل آنها ، متوجه شوید که برخی از قسمت های درس را خوب متوجه نشده بودید یا اینکه به  اشتباه فهمیده بودید، بنابراین می توانید دوباره درس را بخوانید یا اینکه همان قسمت هایی را که مشکل داشتید، بخوانید. پس از مطالعه تکمیلی، شما می توانید سوالات تشریحی هر درس را نیز حل کنید .

اما کدام حرکت شماست که باعث تمایز شما از بقیه دانش آموزان می شود ؟

شما بعد از مطالعه و حل سوالات تشریحی درس ها ، باید پرکاری تستی نیز انجام دهید؛ به این صورت که تمامیِ تست‌های مربوط به آزمون‌های آزمایشی و کتاب کمک درسی خود را کار کنید. 

enlightened نگران نباشید .. برای این کار شما نیازی به مطالعه مجدد ندارید . فقط به آنچه یاد گرفته‌اید اعتماد کنید و به سراغ تست ها بروید.

 آخر هر هفته یا هر دو هفته یکبار ، ساعتی را به پرکاری تستی این درس اختصاص دهید و تست های مختلفی از درس های روان شناسی که در این یک یا دو هفته خوانده اید، کار کنید. تست ها می تواند در هر سطح ساده متوسط یا دشوار باشد.

موضوع مهم حل تست و تحلیل آن است.

آیا برای پرکاری تستی، مطالعه داشته باشیم ؟

همانطور که گفتم ، شما برای پرکاری تستی درس روان شناسی ، نیازی به مطالعه مجدد ندارید ، بنابراین وسواس را کنار بگذارید و با اتکا به مطالعه و حل سوالات که قبلا انجام داده اید، به سراغ تست ها بروید و اجازه بدهید ذهنتان از حافظه کار بکشد.

enlightenedالبته از خودتان انتظار نداشته باشید که تمام مطالب را به یاد آورید و همه جواب ها صحیح باشد . زیرا طبیعتا مقداری از مطالب  بعد از مطالعه از حافظه پاک می شوند اما شما با این روش ، مطالب باقی مانده را به یاد خواهید آورد و تحلیل صحیح سوالاتی را که غلط می زنید را هم به عنوان نکته در ذهن ثبت می کنید.

---» مثلا فرض کنید مجموعه تست های درس اول روان شناسی را حل می کنید . ممکن است تست های مربوط به مبحث اهداف علم روان شناسی را به سادگی حل کنید اما هنگامی که به تست های مباحث شناخت می رسید به شک بیفتید یا اینکه اصلا مطالب کتاب یادتان نیاید. جای نگرانی نیست!

 به پاسخنامه مراجعه کنید و پاسخ تشریحی تست را بخوانید.. به احتمال زیاد می گویید (آهااا حالا یادم اومد جواب مزبوط به کدام بخش بود!)

پرکاری تستی فقط تست زدن نیست ، بلکه مرور نکات و به نوعی مطالعه دوباره است .

*البته برخی از درس های روان شناسی ، بسیار نکته ای هستند و ممکن است بعد از پرکاری تستی متوجه شوید که خیلی از مطالب را فراموش کرده اید. برای اینکه خیالتان راحت شود و استرس هم از بین برود می توانید مطالعه ای کوتاه و سریع داشته باشید و مطالب را از درسنامه یا خود کتاب مطالعه کنید.

enlightenedیک مثال می‌زنم:

 شما در درس رشد با مراحل رشد و همچنین جنبه های رشد  در مرحله کودکی و نوجوانی مواجه میشوید که مطالب مهم زیادی دارد و ممکن است بعد از مطالعه و  تست زدن خیلی از نکات را فراموش و یا با هم به اشتباه بگیرید. 

در پرکاری تستی حتما از تست هایی که حل می کنید ، تحلیل تست هم داشته باشید و نکات مهم و کلیدی را هایلایت یا یادداشت کنید. انجام این کار برای مرور در سال کنکور به دردتان می خورد.

یادتان باشد...

1.  روان شناسی برای کنکور در این سال زمان زیادی از شما نخواهد گرفت اما در نتیجه نهایی شما تاثیر پررنگی دارد . با پرکاری تستی ، مطالب در حافظه شما تثبیت می شود و در سال  کنکور راحت تر می توانید مطالب را به یاد آورید و زمان زیادی را ذخیره می کنید. 

2. اگر مطالعه کنکوری را از سال دهم یا یازدهم شروع کنید ، با تست های مختلف و روش حل تست ها زودتر آشنا می شوید و می توانید تکنیک های تست زنی را بهتر یاد بگیرید. پس از همین الان برای دوازدهم خود سرمایه گذاری کنید.

3. یکی از اصولی که باید در مطالعه روانشناسی رعایت شود مفهومی خواندن است زیرا در سال های اخیر سعی شده روانشناسی درسی کاربردی برای دانش آموزان باشد.

----»  بنابراین در تست های کنکور هم این تحول ایجاد شده و اکثر سوالات حافطه ای نیستند و بیشتر  فهم عمیق مفاهیم و توانایی درک دانش آموز را به چالش میکشد.

نمونه‌ها را در تصاویر زیر ببینید:

دوستان عزیز یازدهمی!

در سال یازدهم با منبعی در کنار کتاب درسی پیش روید که شما را از همین پایه برای کنکور سراسری آماده کند؛ کتاب روان‌شناسی هدفدار یازدهم جزو پرمخاطب‌ترین کتاب‌های آموزشی برای درس روان‌شناسی است.. چراکه تخصص در جای جایِ این کتاب از درسنامه گرفته تا پاسخنامۀ تشریحی دیده می‌شود.

برای خرید کتاب روان‌شناسی هدفدار یازدهم از انتشارات مشاوران آموزش کلیک کنید. 

بیشتر بخوانید:

زمزمه‌های یک روانشناس

دو سرزمین؛ تخیل و روش

2 نظر

جمعه 11 مهر 1399

با سلام خدمت مشاورین انتشارات مشاوران آموزش سوالی که داشتم این است که تطابق سوالات کنکور99 با بقیه دروس پس کجاست؟ مثلا در درس ادبیات تطابق نداشته اید؟ در درس تاریخ و جغرافیا چطور؟ ممنون میشم پاسخ دهید.

پاسخ انسانی ها

شنبه 12 مهر 1399

سلام بیه شما دوست عزیز.

در تصویر ببینید:

چهارشنبه 19 خرداد 1400

سلام، خسته نباشید، ممنون از سایت خوبتون، واقعا مطالبش خیلی مفیده.❤🌹یک سوال داشتم و ممنون میشم پاسخ بدید🙏🏻معلم روان‌شناسی ما قبل از عید گفت که فصل آخر روان‌شناسی حذفه و برای کنکور هم حذف شده، خواستم ببینم واقعا اینطوریه؟!

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 15 شهریور 1400

سلام به شما 
نه ممکنه صفحه و یا عکس یا پراگراف حذف شده باشه ولی کل فصل حذف نشده 
نگار رفیقی

نظر شما چیست؟