تکنیک‌‌های پاسخگویی‌ به متن و کلوز زبان انگلیسی

تکنیک‌‌های پاسخگویی‌ به متن و کلوز زبان انگلیسی

به نام خدا

بچه هایی که پایۀ ضعیفی در درس زبان دارند ، این درس را کنار میگذارند و حتی گاهی به خود فرصت نمی دهند که در این درس زمان بگذارند.

اما به نظر من تمام بچه ها می توانند در این درس درصد خوبی بیاورند . به شرط آنکه آگاهی خود را در این درس بالا ببرند و بفهمند در کدام مبحث این درس ضعف دارند یا کدام مبحث نقطه قوت آنها محسوب می شود.

برای مثال ممکن است دانش اموزی روی لغات تسلط خوبی داشته باشد و به کمک تمرین و تست زیاد و یادگیری لغات ، بتواند از پس تست های لغت بربیاید.

اما دانش آموزی هم هست که اکثر اوقات تست های لغت را غلط می زند ، اما در تست های گرامر عملکرد خوبی دارد پس سرمایه گذاری او در درس زبان ، روی بخش گرامر است.

اما ممکن است شما جزو دانش آموزانی باشید که خود را جز دو دسته بالا ندانید و فکر کنید که در بیشتر مباحث زبان ضعف دارید، اما همانطور که قبلا گفتم  می توانید از یک مبحث ساده شروع کنید و حتی در کنکور دو تا سوال را درست پاسخ دهید . برای این کار شما باید تمام مباحث را بخوانید و تست هایش را بزنید تا متوجه شوید که کدام مبحث برایتان ساده تر است و کدام نوع تست ها را می توانید حل کنید.

در مطلب قبل، ما به مباحث پرتکرار گرامر و لغت پرداختیم  و در این مطلب میخواهیم به مباحث گرامر و کلوز بپردازیم و انواع تست ها و روش حل آنها را بررسی کنیم.

مباحث پرتکرار زبان انگلیسی در کنکور

پیشنهاد من این است که تست‌های مربوط به یک آزمون آزمایشی یا کنکور سراسری در درس زبان انگلیسی را کار کنید تا یک ارزیابیِ  کلی از درس زبان انگلیسی داشته باشید.

 پس برای زبان وقــــــــت بگذارید.           

سؤالی برای چگونگی ارزیابی خودتان از کنکور سراسری یا آزمون‌های آزمایشی داشتید در انتهای همین مطلب بپرسید تا راهنمایی‌تان کنم. heart

 پس برای زبان وقــــــــت بگذارید.

کلوز تست                                 cloze test       

در کنکور زبان ، شما با متنی مواجه می شوید که چند کلمه و یا عبارت آن «جای خالی» است و شما باید این جاهای خالی را پر کنید. معمولا تعداد تست های کلوز کنکور 4 تاست و از این 4 تست ، یک یا دو تا از آن گرامر است و بقیۀ تست‌ها، شامل ترجمه و مربوط به واژگان و عبارت ها است.

 اکثر بچه ها فکر میکنند برای پاسخ به تست زبان شما باید معنی تک تک کلمه ها را بلد باشید ، اما این طور نیست؛

شما می توانید با دانستن معانیِ تعدادی از لغات و با توجه به نشانه هایی که در جمله وجود دارد و همچنین با تکنیک های تست زنی ، به راحتی به سوالات پاسخ دهید.

 اکثر بچه ها فکر میکنند برای پاسخ به تست زبان شما باید معنی تک تک کلمه ها را بلد باشید ، اما این طور نیست ..شما می توانید با دانستن معانیِ تعدادی از لغات و با توجه به نشانه هایی که در جمله وجود دارد و همچنین با تکنیک های تست زنی (که جلوتر درباره‌اش گفته ام) ، به راحتی به سوالات پاسخ دهید.

برای پاسخ به تست های کلوز ، شما باید در حد کمی موضوع کلوز را بدانید اما نکته اصلی در پاسخ به سوالات کلوز ، این است که جمله ای که جای خالی در آن وجود دارد را در نظر بگیرید و با توجه به آن ، تست را جواب دهید .

 مثلا بیایید چند سوال از این کلوز را حل کنیم.اول نگاهی سریع به متن بندازید و سعی کنید با یک نگاه اجمالی بفهمید موضوع کلی متن چیست. سپس به سراغ سوالات بروید.

enlightened سوال اول نوعی گرامر محسوب می شود . از شما می خواهد تشخیص دهید کدام «حرف ربط» باید در این جای خالی استفاده شود . سریعا نگاهی به جمله قبل و بعد جای خالی بندازید ، بدون اینکه جمله را کامل معنی کنید می فهمید که جمله بعدی دارد ادامه روند شروع شده در جمله اول را می گوید . در جمله دوم نتیجه ای گرفته نشده و فقط ادامه جمله اول است ... پس گزینه and  درست است .

enlightenedسوال دوم نیز گرامر است . شما نباید برای پاسخ به چنین سوال هایی جمله را ترجمه کنید. در تمام گزینه ها کلمه  happen  به شکل های مختلفی امده است پس شما باید زمان و شکل کلمه را بفهمید . به سراغ متن و جمله بروید ، همان طور که میبینید متن در حال توصیف یک اتفاق است و فعل های قبلی نیز حال ساده بودند ، پس شما نیز از حال ساده استفاده کنید .  this  در این جمله فاعل شماست پس با توجه به اصول گرامری   شما باید از فعل  happens  استفاده کنید.

enlightenedسوال بعدی نیز سوال گرامری است و این سوال می خواهد بداند آیا شما فعل مجهول را خوب یاد گرفته اید یا نه . در این جمله  hot water  نائب فاعل است و شما باید از فعل مجهول  is called  استفاده کنید.

* همانطور که میبینید ممکن است نکات متفاوتی در یک کلوز تست وجود داشته باشد . مثلا ممکن است دانش آموزی نکته گرامری تست سوم را بلد نبوده باشد اما توانسته تست یک یا دو را حل کند . پس هیچ وقت به طور کامل کلوز تست را کنار نگذارید و حداقل نگاهی به آن بیندازید، شاید توانستید یکی دو تا از تست های آن را حل کنید.

 

این نمونه از کلوز تست، در کتاب زبان جامع کنکور مشاوران بود؛ برای مشاهده و خرید کتاب زبان جامع کنکور مشاوران کلیک کنید. 

درک مطلب         reading comprehension

معمولا در کنکور دو درک مطلب می آید که هر کدام حدود 4 سوال دارد پس در مجموع با 8 سؤال درک مطلب مواجه می‌شوید.

درک مطلب ، متنی است که شما باید سریع آن را بخوانید و به سوالات معمولا مفهومی که از آن طرح شده است پاسخ دهید.

 

اگر کسی بخواهد به تست های درک مطلب پاسخ بدهد ، باید بسیار تمرین کرده باشد . چون معمولا در درک مطلب های کنکور ، کلمات خارج از کتاب هم وجود دارد و دانش آموز باید بتواند کلمات ناشناس را کنار بگذارد و یا معنی آن را با توجه به بقیه متن حدس بزند .

به یک نمونه از درک مطلب کنکور و وجود واژگان خارج از کتاب درسی که برایتان مشخص کرده‌ام توجه کنید:

* هم چنین باید متن را سریع بخواند و پس از تمرین زیاد ، چشم هایش این توانایی را پیدا کرده باشد که نکات را در اولین نگاه پیدا کند؛ چون هر یک از شما بعد از کار کردن تعدادی درک مطلب، دستِ طراحان سؤال را می‌خوانید؛ به نمونه‌های زیر توجه کنید:

اگر می خواهید در کنکور ، به درک مطلب ها پاسخ بدهید ، باید تمرین زیادی داشته باشید . در این تمرین ها و تحلیل ها ، متوجه می شوید که سوالات مشابهی در این تست ها وجود دارد.

enlightenedمثلا یکی از سوالات رایج ، main idea  است . یعنی تست میپرسد «کدام یک از گزینه ها» ایده اصلی متن است که به طرز متفاوتی هم پرسیده می شود .

What is the main idea of the passage ?

What does the passage mainly discuss?

What is the  main of the author ?

What is the best tittle for the passage ?

  برای جواب دادن به این سوال ها نیاز نیست همه متن را بخوانیم . معمولا جمله اول متن یا همان  topic sentence  ، ایده ی اصلی متن است.

enlightenedیکی از سوالات پرتکرار دیگر ، پرسیدن ارجاع ضمیر / کلمۀ پرسشی در متن است. مثلا در متن زیر یک ضمیر (them) خط کشیده می شود و در یک تست پرسیده می شود که این ضمیر / هر کلمه‌ای دیگر به کدام کلمه اشاره دارد ؟ برای پاسخ به این سوال شما باید جمله ای که ضمیر در آن وجود دارد را بخوانید و ببینید به چه کلمه ای اشاره می کند.

enlightenedیکی از سوالات دیگر ، این است که  یکی از کلمات خارج از کتاب یا یکی از کلمات دشوار را در متن پیدا میکند و از شما می خواهد ترجمه انگلیسی آن را حدس بزنید .

مثلا :

The word rate in 2nd paragraph is closest in meaning to ……

  - sort

level - 

effect -

 speed -

 گزینه درست  speed است .

enlightenedشما در درک مطلب با سوالاتی هم مواجه می شوید که 4 گزینه بلند دارد و از شما می پرسد کدام گزینه غلط است یا کدام گزینه صحیح است .

برای پاسخ به چنین سوالاتی شما باید کل متن را خوانده و در حد مشخصی فهمیده باشید . این نوع از سوالات زمان برهستند و بهتر است آخر از همه به سراغ آن بروید.

enlightenedانواع دیگری مثل نتیجه متن و علت یابی در متن و غیره نیز وجود دارد . با حل تست زیاد و تحلیل متن ها می توانید راحت تر و سریع تر تست بزنید و انواع سوالات را نیز شناسایی کنید.

به دو مطلب زیر که برایتان چند نمونه از درک مطلب های زبان کنکور را تحلیل کرده‌ام توجه کنید:

1. پاسخ تشریحی ریدینگ‌ زبان کنکور 98

2. ریدینگ زبان کنکور 98 خارج از کشور

در نتیجه...

تمام این حرف ها را زدم که بگویم ، تست های زبان بسیار سخت هم نیستند و شما می توانید از بین این همه نوع تست ، بین تست های گرامر و لغت و کلوز و درک مطلب ، انتخاب کنید و به جای درصدِ صفر و منفی ، درصد های بهتری داشته باشید .

اگر کسی از شما از درک مطلبِ زبان انگلیسی می ترسد و هیچ گاه سراغ آن نمی رود ، دفعۀ اول، فقط ارجاع ضمیر را حل کند. (روش حل را بالاتر برایتان گفته‌ام.)

اگر قبلا فقط چند سوال لغت یا گرامر را حل میکردید و درصد متوسطی داشتید ، این بار به سراغ سوالات کلوز هم بروید و سعی کنید هر بار از دفعه قبل مسلط تر تست بزنید.

* تا قبل از کنکور شما زمان زیادی دارید و می توانید بسیار پیشرفت کنید .

 از به چالش کشیدن خود نترسید و بگذارید تا می توانید در تمرین ها اشتباه کنید تا در کنکور دیگر جای خطا و اشتباه نداشته باشید.

 

شما اگر بخواهید می توانید هر چیزی را یاد بگیرید . پس این ترس بیهوده از زبان را کنار بگذارید و به زبان حمله کنید.

 

هر سوالی داشتید بپرسید .. خوش حال میشم بتونم کمکتون کنم.

 

 

 

 

5 نظر

جمعه 25 مهر 1399

جالب بود / شهیدی دبیر زبان انگلیسی

پاسخ انسانی ها

جمعه 25 مهر 1399

سلام به شما.

سپاس.

یکشنبه 11 آبان 1399

سلام درک متن انگلیسی تون اومده؟؟

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 12 آبان 1399

سلام دوست عزیز ، ممنون از پیگیریتون ، حدودا یک هفته دیگر می آید smiley
"شقایق ذکری امیر "

پنجشنبه 9 بهمن 1399

مطلب خوبی بود

چهارشنبه 6 اسفند 1399

به نظرم عالی بود اما برای اینکه دایره لغات خود را بالا ببریم باید از چه راه کاری استفاده کنیم؟

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 12 اسفند 1399

سلام به شما 
برای افزایش دایره لغات متن هارو که میخونین لغات جدید رو پیدا کنین و در دفترچه ای جداگانه بنویسین و هر چند روز یک بار به اون دفترچه مراجعه کنین و سعی کنین بدون دیدن معنای اون کلمه باهاش جمله سازی کنین البته این کار برای مطالعه از پایه دهم پیشنهاد میشه در این زمان کم لغات کتاب رو کامل بلد باشین کافیه مگر اینکه قصد شرکت در ازمون زبان رو داشته باشین 
نگار رفیقی

پنجشنبه 5 فروردین 1400

سلام. لطفا برای کنکور ارشد زبان هم بگذارید؟

پاسخ انسانی ها

شنبه 7 فروردین 1400

سلام و عرض ادب خدمت شما ، این سایت مخصوص رشته انسانی و برای دانش آموزان انسانی است.

"شقایق ذکری امیر"

نظر شما چیست؟