تیپ بندی سوالات جامعه شناسی کنکور

تیپ بندی سوالات جامعه شناسی کنکور

جامعه شناسی کنکور 99

در این مطلب افراد با انواع تیپ های سوالات کنکور و تحلیل آن ها اشنا می شوند. جامعه شناسی در کنکور یکی از دروس قابل توجه است و شامل 20سوال است .همچنین یکی از مواردی که دارای اهمیت است این است که دانش اموز با تست ها و انواع تیپ بندی سوالات کنکور اشنا باشد.

به تصویر زیر توجه کنید.

آشنایی با تیپ های سوالات کنکور چه اهمیتی دارد؟

شاید دانش اموزان فکر کنند اهمیتی ندارد که با تیپ سوالات کنکور اشنا باشند درصورتی که افراد در این جا متوجه اهمیت این موضوع می شوند.

enlightenedاگر افراد با انواع تیپ بندی سوالات اشنا باشند :

  1. می توانند مطالعه ی خود را درست تر و اصولی تر انجام بدهند و برخی از مطالب مانند نمودارها و و... در کتاب را سرسری نمی گذرانند ( چون در برخی از تست های کنکور از این نمودارها سوال می شود )
  2. دانش اموز در این صورت با فضای تست ها اشنا می شود .
  3. در صورت اشنایی با فضای تست فرد نحوه ی حل تست ها را می داند.
  4. در صورت دانستن نحوه ی حل تست ها دانش اموز می تواند زمان خود را در کنکور به خوبی مدیریت کند و قدرت زمان بندی او بالا می رود .
  5. فرد در صورت مدیریت زمان در کنکور می تواند استرس خود را کاهش دهد ( یکی از معضلات دانش اموزان در کنکور استرس بالای ان ها است . بنابراین اگر از همین حالا بتوانند راهی برای کاهش استرس خود پیدا کنند بسیار در نتیجه گیری ان ها موثر است.

انواع تیپ بندی سوالات کنکور

تیپ های متنوعی مانند : تیپ کنکاشی و مفهومی و حافظه ای و ترکیبی و محاسباتی و نمودار ها و جداول و شکل هادر سوالات کنکور وجود دارد. البته برخی از این تیپ ها در سوالات کنکور و دیگر تست ها پر اهمیت تر و پر تکرار تر است. بنابراین اشنایی با ان ها و میزان اهمیتشان و نحوه ی برخورد با این گونه سوالات  دارای اهمیت است.

enlightened.تیپ ترکیبی

در این نوع سوالات از ترکیب چند مفهوم چه در پایه های مختلف و یا حتی از یک پایه ولی در درس های جداگانه تست طرح می شود. برای مثال به تست زیر که از ازمون سراسری 99 برداشته شده توجه کنید:

enlightenedسوال 221 ازمون سراسری

 

تحلیل تست : در این گونه سوالات فرد می  تواند با روش حذف کردن پیش برود. در این صورت میزان خطای فرد کاهش پیدا می کند و دقت او بالا می رود . همچنین می تواند در زمان کوتاه تری به پاسخ صحیح دسترسی پیدا کند. به عنوان مثال در این سوال دانش اموز با یک نگاه کلی می تواند متوجه شود که چه قسمت هایی از سوال را تسلط دارد و می تواند با اطمینان پاسخ دهد و از طریق این اطمینان برخی از گزینه های دیگر را که درست نیست را حذف کند . در این تست فرد می تواند با دانستن تنها دو قسمت از سوال ( دانستن زمان فتح قسطنطنیه ونوع حکومت اتاتورک در ترکیه ) به پاسخ درست برسد. وقتی فرد می داند حکومت اتاتورک در ترکیه یک حکومت سکولار و غربی است می تواند دو گزینه ی دیگر یعنی گزینه ی1 که مفهوم مدرن را برای این حکومت گفته که یک پاسخ اشتباه است و گزینه ی 4 را حذف کند . در گزینه ی چهار هم متجدد برای این حکومت اشتباه است . حال بین گزینه ی یک و سه باید یکی را حذف کرد با توجه به اینکه فتح قسطنطنیه در قرون وسطی صورت گرفته گزینه ی چهار هم حذف می شود . در این صورت دانش اموز تنها با حل و دانستن دو قسمت از سوال می تواند به پاسخ صحیح این تست دسترسی پیدا کند.

پاسخ صحیح : گزینه ی 3

enlightened.تیپ کنکاشی

در این تیپ سوالات نیازمند دقیق و جزیی خواندن کتاب ازسوی دانش اموز است. بیشترین سوالات کنکوراز این نوع است. تعداد این سوال ها در کنکور درحال افزایش است . بنابراین دانش اموز باید این تیپ سوالات را جدی بگیرد.

enlightenedمثال ((سوال 234 کنکور سراسری 99)):

تحلیل تست : در این جا قسمت اول گزینه ی دوم غلط است . جمله ی ((جامعه وظیفه دارد امکان رقابت را برای همگان فراهم کند )) مربوط به طرفداران قشربندی اجتماعی است.

پاسخ صحیح گزینه ی 2

enlightened. تیپ مفهومی

برای مواجهه با این نوع سوالات دانش اموز باید به صورت مفهومی بخواند . یعنی عمق و ریشه ی مطالب را به صورت کامل درک کند تا بتواند به این سوالات پاسخ بدهد. برای این کار می تواند برای ملات و مطالب کتاب برای خود مثال عینی بزند تا ان مطلب را درک کند و در این صورت می تواند به هرگونه سوالی در این تیپ پاسخ دهد .این تست از کتاب جامعه شناسی 10 و 11 مشاوران برداشته شده:


تحلیل تست : در اینجا« رعایت دستورات دینی » هنجار است و زمانی که به رعایت کردن اشاره می شود فرد باید متوجه مفهوم هنجار شود و این اتفاق زمانی صورت می‌گیرد که دانش آموز با تست هایی در این موضوع مواجه شده باشد و همچنین هنجار را کاملا درک کرده باشد و به صورت مفهومی خوانده باشد . جمله ی « آزادی بهتر از عدالت است .» اشاره به ارزش دارد زیرا یک مفهوم برتر از مفهوم دیگر دانسته شده است . زمانی که به مفهوم لباس اشاره می شود مفهوم نماد را یادآور می شود ( به طور مثال : لباس زنان جنوبی ایران و یا لباس مدرسه )

enlightened. تیپ حافظه ای

این گونه سوالات همان  طور که از اسمش پیداست نیازمند حافظه است ولی در این جا منظور حافظه ی کوتاه مدت نیست در حالی که بسیاری از افراد به طرز اشتباهی فکر می کنند که در صورت حفظ کردن صرف و یا طوطی وار مطالب می توانند به این گونه سوالات پاسخ بدهند در حالی که این گونه نیست و این سوالات نیازمند حافظه بلند مدت است و در صورتی مطالب وارد حافظه ی بلند مدت می شود که فرد تکرار و تمرین داشته باشد. البته کمترین تست ها از این نوع تیپ است.

نتیجه گیری

یکی از راه هایی که باعث می شود افراد به نوعی امادگی ذهنی داشته باشند این است که تست هایی از این تیپ سوالات بزنند . بنابراین افراد نیازمند کتاب تست هستند تا بتوانند نقاط ضعف و قوت خود  و مهارت لازم را جهت تست زنی در تیپ های مختلف به دست بیاورند . یکی از کتاب هایی که شباهت زیادی با تیپ بندی های کنکور دارد کتاب جامعه شناسی جامع کنکور است و در ان انواع سوالات حافظه ای و مفهومی و ترکیبی و کنکاشی وجود دارد .

نمونه تست هایی که مشاهده کردید از کتاب های مشاوران آموزش بوده است،برای دانلود و خریدکتاب به لینکhttp://جامعه شناسی جامع کنکور ۱۴۰۰(۱۰,۱۱,۱۲) مراجعه کنید.

ویژۀ جامعه‌شناسی یازدهم-پایه و کنکور

3 نظر

یکشنبه 4 آبان 1399

سلام اگه بشه شمام ت کانالتون ازاین تستا بزارید عالیه

پاسخ انسانی ها

پنجشنبه 8 آبان 1399

سلام به شما.

حتما اطلاع رسانی می‌کنیم. 

دوشنبه 5 آبان 1399

سلام..یک سوال...کنش اجتماعی درونی است یا بیرونی؟

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 6 آبان 1399

کنش اجتماعی همواره یک کنش بیرونی است حتی اگه دیگران حضور نداشته باشند و به دور از چشم آن ها صورت بگیرد زیرا کنش اجتماعی با توجه به نظر دیگران و با توجه به آن ها صورت میگیرد.

حدیثه کریمی

پنجشنبه 8 آبان 1399

سلام اما در کتاب جامعه شناسی جامع کنکور 1400 یادداشت فرمودید که کنش اجتماعی هم بیرونی است هم درونی؟

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 18 آبان 1399

سلام دوست عزیزم.
بله کنش اجتماعی و کنش فردی هر دو می‌تونن درونی یا بیرونی باشن.
به مثال‌هایی که میزنم دقت کنید:
۱. تخیل و تفکر درباره آینده خودم: کنش فردی درونی
۲. قدم زدن به‌تنهایی: کنش فردی بیرونی
۳. ایستادن پشت چراغ قرمز: کنش اجتماعی بیرونی
۴. فکر کردن به کسی که دوستش دارم: کنش اجتماعی درونی

الهام رضایی

نظر شما چیست؟