آیا می توان ریاضی را در کنکور انسانی حذف کرد ؟

آیا می توان ریاضی را در کنکور انسانی حذف کرد ؟

غولی به نام ریاضی !

به جای فرار از ترس هایتان به جنگ با ان ها بروید .

در این مطلب به این سوالات رایج دانش اموزان انسانی درباره ریاضی پاسخ داده می شود :

1.ایا در کنکور می توانم ریاضی را حذف کنم؟

2.برای رهایی از درصد صفر ومنفی در ریاضی چه باید کرد ؟

3.با وجود اینکه ریاضی ضعیفی دارم چگونه می توانم تست بزنم؟

مخاطب این مطلب دانش اموزان انسانی در پایه دهم و یازدهم و دوازدهم هستند. در اکثر موارد برای

دانش آموزان انسانی ریاضی مانند یک غول بوده به طوری که ازمواجهه با این غول می ترسند و به جای مقابله با ان از ان فرار می کنند .

این اولین اشتباهی است که شما دانش اموزان انسانی مرتکب ان می شوید .

ترس از ریاضی و راهکار های آن 

علت های مختلفی برای ترس از ریاضی وجود دارد برای مثال :

تلقین و عدم نیاز به ریاضی :

تلقینی که متاسفانه یا از جانب دانش اموز و یا اطرافیان او ایجاد می شود. احتمالا شما این قبیل جملات را بسیار شنیده اید مثل اینکه : بچه های انسانی ریاضیشان ضعیف است و یا توانایی درک ریاضی در دانش اموزان انسانی پایین است و یا اینکه چون من به رشته انسانی امده ام دیگر نیازی به ریاضی ندارم .blush

این ها جملات بسیار رایج و اشتباه درباره ریاضی هستند و همین عامل باعث می شود که فرد از ریاضی یک غول بسازد و به خاطر این باور ها این درس را کنار بگذارد و این موضوع باعث می شود که بسیاری از انسانی ها در این درس دچار ضعف شوند .

اگر بخواهید این باور عمومی و اشتباه را حذف کنید  باید برای یک بار با خودتان صادق باشید و این سوالات را از خود بپرسید.

چگونه می شود که خیلی راحت از کناربرخی از سوالات آسان ریاضی رد می شوید ولی با سختی سوالات اوزان و منطق کنار میایید؟

چگونه می شود که بیخیال حل سوالات ریاضی می شوید ولی برای حل مسایل طولانی اقتصاد اماده اید ؟

برای مقابله با ترس در ریاضی و موفق شدن در آن اولین گام شکستن سد ذهنی خود درباره ریاضی است و این کار نیازمند تلاش و صبوری افراد است.

البته به این نکته هم اشاره کنم که این کار به راحتی صورت نمی گیرد و شماباید به جای اینکه درسی مثل ریاضی را که بسیار ازآن می ترسید و قصد حذف کردن آن را در کنکور دارید با ان مواجه شوید و سعی در بهبودآن کنید.

دومین گام این است که بعد از درک مطالب و حل تمارین و به سراغ تست زنی بروید و در این راه روحیه خود را از دست  ندهید!

زیرا یکی از مواردی که در ریاضی بسیار اتفاق می افتد و بسیار طبیعی است این است که فرد در حل دچار اشباهات مختلفی (مانند اشتباهات محاسباتی ) می شود و برخی از دانش اموزان خیلی زود دچار ناامیدی می شوند . درحالی که در ریاضی باید ازمون و خطا کنید تا 1.متوجه اشتباهاتتان و نقص های خود در این درس شوید.

 2.و در آزمون های تستی کمتر ان را تکرار کنید و دقتتان بالا برود.

رهایی از درصد صفر و منفی در ریاضی

بسیاری از دانش اموزان تصور می کنند که قرار است تمام سوالات ریاضی را در کنکور بزنند

و به همین خاطر در این جا به دو دسته دانش اموز تقسیم می شوند :

 1. دانش اموزانی که این مهارت را در خود نمی بینند و ریاضی را به طور کل رها میکنند .

2. دانش اموزانی که با این باور اشتباه پیش می روند و حتی در مباحثی که اطمینان و مهارت کافی را ندارند را پاسخ می دهند و در کنکور و یا ازمون های ازمایشی درصد منفی کسب می کنند.

در حالی که نکته ی قابل توجه در این جا این است که تعداد بسیار کمی درس ریاضی را صد میزنند و ضرورتی به 100 زدن در این درس نیست و حتی با پاسخ دهی صحیح به برخی تست ها شما می توانید درصد خوب و کافی را در این درس کسب کنید . برای این کار فقط کافی است که به این باور برسید که ضرورتی ندارد به همه ی سوالات پاسخ دهید بلکه می توانید برخی از سوالات را به صورت انتخابی حل کنید و توجه داشته باشید همه ی سوالات در کنکور غیر قابل حل و یا سخت نیستند و سطح برخی از سوالات اسان و متوسط است .

همواره در سال های کنکور سوالات قابل حلی برای همه ی دانش اموزان وجود دارد که هر فرد در صورت مطالعه ان بخش می تواند این گونه تست ها را بزند.

مثال : تست زیر مربوط به کنکور 99 است :

 

 

enlightenedتست اول مربوط به کنکور سال 99 است و تست دوم مربوط به تست جامع مشاوران است و این دو تست مرتبط با فصل تابع است که شما با زدن تست هایی در این زمینه به راحتی می توانید این قبیل تست ها را حل کنید که کار چندان سختی نیست .

راه حل : تنها کاری که شما در این گونه تست ها باید انجام بدهید این است که جایگذاری کنید و دقتتان را در محاسبات بالا ببرید که این کار هم با تمرین و تکرار قابل اجرا است.

مثال دیگر :

 

 

راه حل 

تست اول مربوط به کنکور 98 است و تست دوم از کتاب هدفدار دوازدهم مشاوران اورده شده و این تست مربوط به سال دوازدهم است و افراد حتی با وجود پیشینه ضعیف در ریاضی این تست را می توانند حل کنند.

 نحوه ی شروع مطالعه با وجود پایه ای ضعیف

بسیاری از دانش اموزان با این فکر که از ابتدا نتوانسته اند با ریاضی ارتباط خوبی داشته باشند و با گفتن اینکه ریاضی آن ها ضعیف بوده والان زمان کافی برای تقویت ریاضی ندارند درباه شروع راه مطالعه سردرگم هستند و یکی از سوالات رایج انها این است که از کجا باید شروع کرد ؟

پاسخ این است که اگر شما دانش اموز پایه ی دوازدهم هستید وزمان کافی برای تقویت پایه ی خود ندارید می توانید تمرکزتان را بر روی پایه دوازدهم بگذارید و در کنکور به سوالات مرتبط با ان پاسخ دهید زیرا ریاضی این سال نیازی به پیشینه ی قوی مطالب ندارد و اگر شما به مطالعه ان بپردازید می توانید 35 درصد را در ریاضی به دست بیاورید زیرا از پایه ی دوازدهم 7 سوال در کنکور می اید و با شما پاسخ دهی صحیح می توانید درصد مطلوبی را کسب کنید.

برای تسلط به پایه دوازدهم می توانید در ابتدا به مطالعه ی درسنامه هر بخش بپردازید و بعد از ان به سراغ تست ها بروید و اگر دچار اشتباه  شدید سعی کنید با مطالعه ی پاسخنامه ی تشریحی متوجه اشتباه خود بشوید و اگر با وجود خواندن پاسخنامه مشکلتان رفع نشد بدون هیچ گونه نگرانی به سراغ درسنامه بروید تا بتوانید از ریشه مشکلتان را حل کنید و دوباره به سوال برگردید و ان را بررسی کنید  .

پیشنهادی برای دانش اموزان پایه ی دهم و یازدهم

همان طور که در بالا اشاره شد شما دانش اموزان دهم و یازدهم هم نباید ریاضی به طور کل کنار بگذارید و باید از همین ابتدا که زمان زیادی برای مطالعه و تست زنی دارید سعی کنید با دبیرتان در درس ها پیش بروید و علاوه بر انجام تمارین کتاب به مطالعه ی درسنامه ان فصل بروید و اگر زمان کافی برای مطالعه ی کل درسنامه ندارید بخش هایی را که در فهم ان ها دچار مشکل شده اید مطالعه کنید و بعد از درک کامل مطالب به سراغ تست ها بروید و اگر نتوانستید سوال را به درستی حل کنید روحیه ی خود را از دست ندهید و با کمک پاسخنامه تشریحی سعی کنید ایراد و مشکل خود را پیدا و رفع کنید .

نتیجه گیری:

1.هرگز ریاضی را حذف نکنید حتی اگر نقاط ضعفتان در این درس زیاد است .

2.ضرورتی ندارد به تمامی سوالات ریاضی در کنکور پاسخ بدهید و می توانید به صورت انتخابی به سوالاتی که در حل ان ها مهارت دارید پاسخ هید.( برای اینکه متوجه شوید در چه مباحثی دارای مهارت و تسلط هستید می توانید از کتاب هایی که در تست هایشان مبحث ها جدا شده اند و نام هر مبحث را در هرتست مشخص کرده اند تهیه و مطالعه کنید تا متوجه نقاط ضعف و قوت خود شوید و بر روی ان ها تمرکز بیشتری داشته باشید یکی از کتاب هایی که این ویژگی را دارد کتاب جامع ریاضی مشاوران است ).

برای دانلود بخشی از کتاب و خرید کتاب ریاضی جامع مشاوران بر اینجا کلیک کنید.

کتاب خوب ریاضیِ انسانی

روش مطالعه ریاضی و آمار انسانی

10 نظر

ﺳﻪشنبه 9 دی 1399

عالی بود ممنون از این مطلب مفید. درضمن شیوه درست خواندن و تست زدن دروس مختلف اختصاصی انسانی را نیز به اشتراک بگذارید.سپاس🙏

جمعه 10 بهمن 1399

ممنون خیلی عالی بود ممنون بابت همه زحمت هایتان ❤

دوشنبه 13 بهمن 1399

سلام و درود خدمت شماببخشید میشه بگید که کدوم دروس ریاضی دوازدهم نیاز به پایه نداره و مستقل هست و اینکه فصل های مهم ریاضی چیا هستن؟ممنون بابت پاسخگوییتون

پاسخ انسانی ها

شنبه 18 بهمن 1399

سلام به شما فقط قسمت آمار ریاضی دهم پیش نیاز داره و قسمتی که مربوط به توابع میشه بقیه دروس پیش نیاز نمیخوان 
دروس دوازدهم همشون مهم هستن و چون پیش نیاز خیلی کمی دارن مطالعه شون راحت تره من پیشنهاد میکنم اول پایه دوازدهم رو در ریاضی مطالعه کنید 
نگار رفیقی

یکشنبه 19 بهمن 1399

سلام وقتتون بخیر و خسته نباشید💫ببخشید در کنکور من شنیدم سه تا غلط یک درست رو میبره باز یکی میگفت یک غلط سه تا درست رو میبره😅 میشه بگین الان کدوم حرف درسته؟؟؟

پاسخ انسانی ها

ﺳﻪشنبه 21 بهمن 1399

سلام به شما 
سه تا غلط یک پاسخ صحیح رو از بین میبره 
نگار رفیقی

ﺳﻪشنبه 28 بهمن 1399

بنظر شما چند ساعت مطالعه توی روز باعث قوی شدن توی درس ریاضی میشه ؟/:از ریاضی متنفرم :

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 29 بهمن 1399

سلام 
این موضوع بستگی به میزان ضعیف بودن شما در این درس داره و باید توجه داشته باشید که کمیت و کیفیت رو با هم داشته باشید و نحوه مطالعه شما برای این بسیار مهم هست . 
به طور مثال شما می تونید روزانه حداقل سی دقیقه الی یک  ساعت برای این درس وقت بگذارید و هر روز زمانی رو برای تمرین و مطالعه این درس اختصاص بدید . 
همچنین می تونید از کتابی که درسنامه مناسبی داره استفاده کنید تا به همراه اون درسنامه پیش برید تا به مرور زمان در این درس مهارت کسب کنید و به این صورت علاقه مند هم میشید .
موفق باشید . 
حدیثه کریمی

یکشنبه 10 اسفند 1399

من اصلا نمیتونم حتی سمت ریاضی برم و ترس و سستی دارم توش . چیکار کنم :/

پاسخ انسانی ها

چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400

خیلی از دانش آموزان از این درس می ترسند و به سمت آن نمی روند. اما باید بدانید که ریاضی درسی است که اگر درصد خوب یا حتی متوسط از آن کسب کنید، رتبه ی شما را چند برابر بهتر خواهد کرد. 
برای اینکه بتوانید این درس را بخوانید، باید ظاهر ترسناکی که از آن ساختید را از بین ببرید؛ سپس مباحث هر درس را بادقت بخوانید و تست زنی آن مبحث را از تست های ساده شروع کنید و هنگامی که تسلط شما کمی بالا رفت، تست های سطح متوسط و سپس سطح بالا را حل کنید.
برای این نوع تست زنی، پیشنهاد من به شما کتاب هفدار ریاضی مشاوران است.

ریاضی و آمار هدفدار هدفدار دوازدهم

 

شنبه 23 اسفند 1399

Thank you for your efforts .. It was useful content

شنبه 23 اسفند 1399

عالی

شنبه 25 اردیبهشت 1400

سلام من کلاس یازدهم هستم کتاب دهم یازدهم اصلأ بلند نیستم. به نظرتون تو تابستون اگر هفته ای ۴ساعت ریاضی دهم ویازدهم کار کنم میتونم تو کنکور حداقل ۰/۵۰درصد بزنم

پاسخ انسانی ها

یکشنبه 26 اردیبهشت 1400

سلام و عرض ادب خدمت شما،ریاضی را سعی کنید مبحثی مطالعه کنید ، برای مثال مباحث تابع را از دهم تا دوازدهم جدی کار کنید. 

خیلی خوب هست که بر ریاضی تمرکز می کنید ، چون بسیاری از دانش آموزان انسانی ب ریاضی اهمیت نمی دهند.

"شقایق ذکری امیر"

ﺳﻪشنبه 29 تیر 1400

سلام وقتتون بخیرکن یازدهم انسانی هستم واسه ریاضی فقط توی تست ضعیفمچه کتابی رو معرفی میکنید که درسنامه مختصر و تستای کنکوری داشته باشه

پاسخ انسانی ها

شنبه 2 مرداد 1400

سلام به شما من کتاب جامع ریاضی و آمار انتشارات مشاوران آموزش رو پیشنهاد میدم چون درسنامه خیلی خوبی داره و با تست های تالیفی و سراسریش میتونید تو این درس قوی بشید و ضعف هاتون. و جبران کنید  کتاب رو میتونین از سایت زیر تهیه کنید.

انتشارات مشاوران آموزش

نگار رفیقی

نظر شما چیست؟