جامعه شناسی را چند درصد بزنید؟

جامعه شناسی را چند درصد بزنید؟

در این مقاله به اهمیت درس جامعه شناسی در هر زیر گروه و ارزش 100زدن این درس در رتبه کلی شما می‌پردازیم.

طبق آماری که از کنکور 99 به دست آمده است برای اینکه در بازه رتبه 1 تا 100 قرار بگیرید باید حداقل درصد 80 را کسب کنید .blush

و کمترین درصد در بازه رتبه 2000 تا 3000 درصد30 بوده است؛  پس اگر هدفتان کسب رتبه ای متوسط است باید درس جامعه شناسی رامطالعه کنید و نمی‌توانید آن را حذف کنید زیرا لطمه بزرگی به رتبه و سایر درصد های شما وارد می‌کند. البته میزان زمانی که برای این درس قرار می‌دهید بسته به اینکه به کدام یک از 5 زیر گروه انسانی علاقه داشته باشید متفاوت است.

enlightenedطبق جدول بالا اگر قصد انتخاب رشته های جامعه شناسی،مددکاری، روانشناسی،مشاوره،... را در دانشگاه دارید باید به حداقل درصد 60 برسید تا بتوانید رتبه ای در بازه 100تا500 را کسب کنید.

دانش آموزان نسبت به درس جامعه شناسی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

)آن هایی که می‌خواهند حداقل درصد را کسب کنند.

2)آن هایی که می‌خواهند در زیر گروه های ضریب 3 انتخاب رشته کنند.

3)آن هایی که به صورت کلی می‌خواهند رتبه برتر شوند و به درصد 100فکر می‌کنند.

دانش آموزان دسته دوم و سوم فقط با مطالعه کتاب درسی نمی‌توانند به نتیجه دلخواه خود برسند،دانش آموزان دسته اول نیز نیازمند این هستند که بعد از مطالعه کتاب درسی کتابی را داشته باشند تا با سبک تست های آن آشنا شوند.

دسته اول کتاب درسی را خوانده اند و با مطالب آشنایی دارند و فقط می‌خواهند کتابی باشد که پرکاری تستی داشته باشند تا از پس حداقل 10 تست کنکور بربیایند.

 

دسته دوم به دلیل علاقه شان به رشته ها ، کتاب درسی را خوب مطالعه کرده و نکته برداری کرده اند و می‌خواهند کتاب تستی داشته باشند که سطحش بالا باشد و مهارت تست زنی خود را افزایش دهند.

در آخر دسته سوم دانش آموزانی اند که علاوه بر کتاب درسی وکتاب های تست بازار می‌خواهند از کتابی با درسنامه مفید برای دوران جمع بندی استفاده کنند.

yesمی توانیم نتیجه بگیریم که یک کتاب را می شود به همه تجویز کرد ، اما هرکس به اندازه خواسته اش می‌تواند تاثیر کتاب را احساس کند و ازآن بهره ببرد.

کتاب تیزشیم جامعه شناسی انتشارات مشاوران از آن دسته کتاب هایی است که برای هرسه دسته معرفی می‌شود اما نتیجه ها بر اساس افراد متفاوت است. سوال اینجاست که تیزشیم چه فرقی با کتاب جامع دارد؟؟

تیزشیم ها به طور کلی کتاب های رتبه ساز هستند و دقیقا تیزشیم جامعه شناسی نیز هدف رتبه سازی دارد.

برای ارائه روش مطالعه ای مناسب این کتاب دانش آموز دسته دوم را در نظر می‌گیریم. ابتدا باید بدانیم هر بخش درسنامه برای چه چیزی است تا بتوانیم با تمرکز بیشتر از آن بهره ببریم. درسنامه تیزشیم سه کادر نیم نگاه،دست انداز،تیزشو دارد که هر کدام ویژگی ای متفاوت دارند.

برای مثال کادر دست انداز در تصویر بالا می‌خواهد به ما بفهماند که سریع از موضوع کنش اجتماعی و پدیده اجتماعی عبور نکنیم و به دقت به تاثیری که این دو مفهوم بر هم دارند دقت کنیم. در واقع کادر دست انداز در این قسمت می‌خواهد بستر ذهنی برای اصطلاحات ساختار گرایی و کنش گرایی ایجاد کند و اگر در تستی با این واژه ها روبه‌رو شدید بدانید با توجه به کدام قسمت کتاب باید پاسخ دهید.smiley

 

 

 

کادر نیم نگاه  در تصویر بالا سعی دارد برای اینکه شما ارتباط نهاد اجتماعی با سایر بخش های کتاب را درک کنید توضیحی کوتاه از مفاهیم دیگر آورده تا برای شما یادآوری شود و ذهنتان را آماده سوالات ترکیبی این دو مبحث بکند.

آخرین کادر درسنامه کتاب،کادر تیزشو است. هدف از این کادر، ایجاد زاویه دید جامعه شناسانه نسبت به مسائلی است که در درس بیان شده. برای مثال در تصویر بالا کادر تیزشو اصطلاح کژروی اجتماعی را توضیح داده تا

دانش آموز عمیقا درک کند که چرا پدیده ای تحت عنوان کنترل اجتماعی وجود دارد. این کادر نیز علاوه بر آماده سازی فرد و ذهنش اورا با اصطلاح کژروی آشنا کرده و اگر در تست های مفهومی با این اصطلاح روبه‌رو شود قدرت تشخیص این را دارد که باید به مطالب مربوط به کنترل اجتماعی برگردد.

ویژگی کتاب تیزشیم فقط به درسنامه کنکوری اش ختم نمی‌شود. این کتاب برای هر دو یا سه درس که از نظر موضوعی بهم مرتبط هستند و ممکن است از آن ها سوالات ترکیبی و مفهومی بیاید، 2 آزمون طراحی کرده است. هر دو آزمون زمان دار هستند که یعنی مولف در این برهه از شما انتظار دارد که بتوانید تست ها را در زمان تعیین شده بزنید.

علت وجود دو آزمون هم بخاطر زمان جمع بندی است که می‌توانید یکی از آزمون ها را هنگام مطالعه بزنید وآزمون دیگر را برای زمان جمع بندی نگه دارید. در کل تیزشیم کتابی برای زمان جمع بندی شما است.علاوه بر آزمون درس به درس آزمون های جمع بندی از هر پایه و کل کتاب نیز طراحی شده است که بازهم برای زمان جمع بندی به شدت به شما کمک میکند. به علاوه اینکه شاهد سوالات مفهومی هستید که ازموضوعات  هر سه پایه در آن آمده و سوال شده است.

پاسخنامه این کتاب دقیقا به شما یاد می‌دهد که چگونه از پس سوالات طولانی و مفهومی با رد گزینه بر بیایید. پس تحلیل تست هایتان را با پاسخنامه کتاب جدی بگیرید زیرا تاثیر بسیار زیادی بر مهارت تست زنی شما دارد و به شما کمک میکند تا از پس تست های طولانی خیلی راحت بر بیایید و فقط با حذف گزینه به جواب برسید.

برای مثال در تست 235 کنکور 99 که آورده ایم اگر فقط پاسخ بخش دوم سوال را بدانید و نظریه پرداز را بشناسید دیگر لازم نیست به هیچ کدام از سوالات پاسخ دهید و پاسخ صحیح را بدون شک نسبت به دیدگاه طراح پیدا کرده اید. در همین سوال قسمت اول از نظر هر فردی با دید متفاوت جوابی متمایز نیز دارد؛ پس حل سوال را از جایی شروع کنید که امکان تاثیر دیدگاه طراح در آن وجود نداشته باشد و بتوانید به پاسخی صد درصدی برسید.

در انتها فایل های مصاحبه من با "خانم الهام رضایی "مولف جوان کتاب تیزشیم را برای شما قرار می‌دهیم تا از نظرات و راهکار های ایشان نهایت استفاده را ببرید.

آنچه مولف کتاب تیزشیم جامعه شناسی خانوم الهام رضایی می گوید :

-معرفی مولف و فعالیت های خانوم الهام رضایی/دسته بندی دانش آموزان

-معرفی کتاب تیزشیم جامعه شناسی،ویژگی هایی که دارد

-انواع تست جامعه شناسی

-مثال تستی +و پاسخنامه ها

برای دانلود بخشی از کتاب تیزشیم جامعه شناسی انتشارات مشاوران آموزش بر اینجا کلیک کنید.yes

 

 

فایل های ضمیمه

معرفی کتاب جامعه شناسی و دسته بندی دانش آموزان

معرفی کتاب تیزشیم جامعه شناسی

انواع تست جامعه شناسی

مثال تستی وپاسخنامه

4 نظر

چهارشنبه 8 اردیبهشت 1400

خانوم رضایی بهترین استاد جامعه شناسی هستن😍😍😍🧡♥️💎

چهارشنبه 8 اردیبهشت 1400

بسیار عالی بود. مممنونم از شما... کتاب تیزشیم هم که فوق العاده هست.

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 13 اردیبهشت 1400

smileysmileysmileyممنون از انرژی خوبتونheart

چهارشنبه 8 اردیبهشت 1400

هیچی😕😕☹️

پاسخ انسانی ها

دوشنبه 13 اردیبهشت 1400

indecisionindecisionچرااا؟

چهارشنبه 8 اردیبهشت 1400

عالی بود

نظر شما چیست؟