آیا می شود در کم ترین زمان برای کنکور آماده شد؟

آیا می شود در کم ترین زمان برای کنکور آماده شد؟

خیلی از شما دوستان تازه بعد از تعطیلات عید می‌خواهید برای کنکور شروع به مطالعه کنید و سوالی که برای اکثرتان پیش می‌آید این است که آیا می‌شود در این سه ماه کنکور را جمع کرد و رتبه مناسب را کسب کرد؟blush

نتیجه برای گروه های مختلف متفاوت است

منظورم این است که عده ای پایه را خوب خوانده‌اند و در دوازدهم ضعف داشتند

عده ای از دوستان فارغ التحصیل هستند و تا به حال رشته انسانی را نخوانده اند

عده ای هم در پایه هم در دوازدهم ضعیف عمل کرده اند

در آخر عده ای نیز به قول معروف دست و پا شکسته تا الان برای کنکور خوانده اند و حالا می‌خواهند طی این سه ماه جدی‌تر بخوانند

راه حل یکسانی برای همه این گروه ها وجود ندارد!

هرکس با توجه به شرایطی که دارد، متفاوت عمل می‌کند. نمی‌توان گفت فردی در این شرایط رتبه 2رقمی یا 1رقمی  کسب کند؛ اما بیایید منطقی فکر کنیم و در نظر بگیریم که با توجه به فشار و استرس ناشی از کنکور همه را در شرایط صفر در نظر می‌گیریم و می‌خواهند در این سه ماه بیشترین تلاش و کوشش خودشان را بکنند.angel

enlightenedاولین کار این است که تصمیم بگیرید در کدام زیرگروه قصد ادامه تحصیل دارید وزمان خودرا بیشتر روی دروسی بگذارید که ضریب بیشتری درآن زیر گروه دارند و بیشتر حجم تست را روی این دروس اعمال کنید.

برای مثال اگر قصد انتخاب رشته های زیر گروه 1 را دارید که شامل دروس حقوق و الهیات و ... می‌شود، درس های ادبیات تخصصی(علوم و فنون ادبی) و عربی تخصصی ضریب4 را دارند و این یعنی بیشترین ضریب. پس زمان بیشتری را صرف این دو درس و پرکاری تستی کنید؛ به علاوه پیشنهاد نمی‌دهم که مبحثی را از این دو درس حذف کنید و نخوانید، مگر اینکه بعد از تمرین های بسیار باز هم درصد اینکه سوالی را غلط جواب دهید بیشتر باشد. درس بعدی فلسفه و منطق است که ضریب 3 دارد و مانند دو درس قبلی باید زمان بیشتری روی آن بگذارید.

yesبا توجه به این مثال برای سایر زیرگروه ها نیز همین فرمول را پیش بگیرید.

 

دروس عمومی

حال برویم سراغ دروس عمومی. این دروس ضریب یکسانی در همه‌ی زیرگروه ها دارند و اهمیتشان برای هر رشته یکسان است؛ اما حجم این دروس زیاد است. می‌توانید در درسی مانند دینی کتاب یک پایه را به دلخواه حذف کنید و نخوانید ولی دو پایه دیگر را خیلی دقیق بخوانید و تست بزنید. پیشنهاد می‌کنم که دروس عمومی ای را که در سال های پیش سوالات بیشتری از آن طرح شده مطالعه کنید.

دروس رتبه ساز در کنکور انسانی

دو درس اقتصاد و روان شناسی به دلیل تک کتاب بودن و حجم کمتری که نسبت به بقیه دروس دارند مورد توجه همه شرکت کنندگان کنکور انسانی قرار می‌گیرند. شما به راحتی می‌توانید درصد بالایی را در هر دو درس کسب کنید. پس حداقل درصدی که در این دو درس باید در نظر بگیرید 50% است.

دسته بعدی دروس رتبه آور

درس ریاضی و زبان جزو دروس رتبه هستند.بیشتر کسانی که در رشته انسانی کنکور می‌دهند، به هر دلیلی، از این دو درس فراری اند و خوب نمی‌خوانند. همین موضوع باعث شده میانگین درصد کمی را دارند و اگر شما بتوانید حتی 10% بالاتر از میانگین کشوری این دو درس بزنید در رتبه شما تغییرات بسیاری ایجاد می‌کند.

( برای آشنایی با روش مطالعه زبان و ریاضی به لینک های انتهای این مطلب مراجعه کنید.)

نکته آخر

اگر هر کدام از این موارد را رعایت نکردید و یا نتوانستید به این صورت پیش بروید، حتما حتما کنکور های سال 98 و 99 را یک بار بزنید( در شرایط آزمون) و تحلیل کنید. هم کنکور های انسانی و هم کنکور های خارج از کشور انسانی این دو سال و هم سوالات عمومی کنکور هایی که در این دو سال برگزار شده‌اند؛ ریاضی، تجربی، هنر و زبان.  به علاوه پیشنهاد می‌شود در جلسات جمع بندی ای که برای کنکور برگذار می‌شوند، شرکت کنید و در مطالعات خودتان وسواس به خرج ندهید و خودتان را درگیر جزوه نویسی و خلاصه نویسی نکنید و از کتاب هایی که خلاصه های کنکوری دارند ( مانند تیزشیم) استفاده کنید.

در نهایت برای همه شما آرزوی موفقیت می‌کنم و امیدوارم وارد رشته مورد علاقه تان شوید و همه در آینده موفق باشید. لطفا سوالات خودتان را برای ما کامنت بگذارید و مطالب لینک شده را مطالعه کنید.          

چگونه در خرداد ماه کنکوری بخوانیم؟

ریاضی و آمار انسانی‌ها در کنکور 

فلسفه را منطقی بخوانید- روش مطالعه فلسفه و منطق

روش مطالعۀ ریاضی و آمار انسانی؛ از منفی تا 40درصد

زبان انگلیسی کنکور از صفر تا دَه

چگونه زبان انگلیسی کنکور را صد بزنیم؟

چگونه تست های ترجمه عربی را درست بزنیم؟

                                                  

فایل های ضمیمه

برنامه مطالعاتی نهایی 1400

0 نظر

نظر شما چیست؟