چگونه از پایه نهم به دهم انتخاب رشته کنیم ؟

چگونه از پایه نهم به دهم انتخاب رشته کنیم ؟

نهمی های عزیز، امسال علاوه بر امتحانات نهایی انتخاب رشته دوره دوم متوسطه را باید انجام دهید. این یکی از تصمیم های مهم شما است و باید زمان زیادی را برایش اختصاص داده و مهارت های خود را محک بزنید.

مجموع انتخابات شما در 4 دسته است

 شامل( علوم پایه، فنی حرفه ای، کار و دانش و علوم و معارف اسلامی) است که خود شاخه علوم پایه به ریاضی و فیزیک، تجربی و ادبیات و انسانی؛ فنی حرفه ای نیز به هنر، مدیریت و خدمات و صنعت و کشاورزی تقسیم می‌شوند.wink

مهمترین عامل در انتخابتان علاقه و مهارت شما است

وقتی صرفا بازار کار، کنکور آسان، میزان دشواری یا راحتی یک رشته، نظر دیگران و... را در نظر بگیرید؛ سه سال متوسطه دوم که می‌تواند از زیباترین دوران زندگیتان باشد را با اضطراب و دلهره میگذرانید. ممکن است موفق شوید و به مدارج بالایی نیز برسید اما ممکن است حس نارضایتی از خودتان همراه شما باشد.blush

برای پیدا کردن علاقه ( بهتر است بگویم شناخت بیشتر علایقتان) روش های مختلفی وجود دارد!

ساده ترین روش: برحسب علاقه مندی به دروس دوره اول متوسطه رشته خود را انتخاب کنید.

برای مثال اگر در کلاس کار و فناوری و هنر لذت بیشتری از موضوعات و درست کردن و نقاشی کشیدن و طراحی می‌برید، در رشته های فنی حرفه ای هم می‌توانید خوب عمل کنید و موفق شوید. اگر به علوم آزمایشگاهی، بخش زیست کتاب علوم، آزمایش های شیمی و... علاقه نشان می‌دهید رشته تجربی برایتان جذاب خواهد بود.

 بعضا در کلاس ریاضی از حل کردن مسائل و بازی با اعداد و ارقام و معادلات حس خوبی دارید، پس رشته ریاضی به روحیات شما نزدیک تر است. به بحث های فلسفی، ادبیات و اشعار زیبایش، مسائل اجتماعی و اقتصادی روز و... علاقه نشان می‌دهید، رشته انسانی را پیشنهاد می‌کنم. به همین روند می‌توانید خودتان را مورد بررسی قرار دهید.

enlightenedاما همانطور که در ابتدا گفتم این ساده ترین روش است و امکان خطا دارد؛ به هر حال در رشته های مختلف بسیار مباحث تخصصی تر و جزئی تر می‌شوند.

روش هوشمندانهsmiley

این روش امکان خطای شما را در انتخابتان کمتر می‌کند و دید بازتری برای انتخاب به شما می‌دهد. بدون هیچ پیش داوری به تحقیق راجب هر رشته بپردازید. کتاب های تخصصی رشته مورد نظر را دانلود کنید و مطالعه اجمالی بر مطالبشان داشته باشید و عنوان های آن را بخوانید تا متوجه شوید موضوعات آن شما را جذب میکند یا نه، رشته های دانشگاهی مرتبط به هر کدام را پیدا کنید و در موردشان تحقیق کنید. از افرادی که در آن رشته تحصیل کردند و یا در حال تحصیل اند پرس و جو کنید.

نکته اصلی در انجام این کار عدم پیش داوری شماست؛ اگر در همان اول تحقیقات دید خوبی نسبت به آن رشته نداشته باشید و یا سریعا تحت تاثیر نظر دیگران قرار بگیرید، انتخابتان سخت می‌شود و از پس آن بر نمی‌آیید.

آزمون بگیرید

 امروزه سایت ها و مراکز مشاوره ای بسیار زیادی وجود دارد که

تست های شخصیت(MBTI)

تست های استعدادیابی

مشاوره و هدایت تحصیلی و مواردی از این قبیل انجام می‌دهند که به شما در یافتن علاقه، استعداد و مهارتتان کمک می‌کند. کافی است در مرورگر خود ( تست شخصیت شناسی ) را جستجو کنید و طبق توضیحات گفته شده در سایت ها تست را انجام دهید و یا برای اینکه تحلیل کارشناسانه تر از خود به دست بیاورید می‌توانید به مراکز مشاوره معتبر مراجعه کنید. همچنین در مدارس نیز مشاوره و هدایت تحصیلی انجام می‌شود؛ پس حتما از طرف مدرسه‌‌تان هم پیگیر باشید.

نصیحتی دوستانه

غیر ممکن است شما چیزی را بخواهید و نهایت تلاشتان را برای رسیدن به خواسته‌تان انجام دهید و به نتیجه نرسید. این مورد نه تنها در انتخاب رشته شما بلکه در تمام زمینه های زندگی صدق می‌کند.

نادیده گرفتن حرف های صد در صدیblush

در فرایند انتخاب رشته قرار است مجموعه ای از نظرات و جملات عجیب را بشنوید و یا به گوشتان برسد؛ مثل: اخه تو رو چه به پزشکی، بابا تو که معدلت بالاس انسانی برای تنبل هاست، فنی رو انتخاب کردی دیگه دانشگاه نری نه، این همه مهندس کدومشون کار داره الان نون تو حسابداری، دنبال کلاس وکیل شدنی نه؟؟، روان شناسی مگه اصلا کار داره، نقاشی کشیدن با آبرنگ خودمونه دیگه در کنار تجربی ادامش بده کاری نداره، ریاضیت که خوبه چرا می‌خوای بری هنرستان و...

تا بی نهایت می‌شود مصداق و مثال آورد و نکته جالب تر و عجیب تر در این است که اکثر این اظهار فضل ها از طرف کسانی است که شاید حداکثر ماهی یکبار شما را ببینند و هیچ شناختی از شما و علایقتان ندارند. در برابر این حملات فقط بی توجهی کنید و هر آن چه در شما حس رضایت در زندگی بوجود می‌آورد را دنبال کنید.

فرصت دوباره

اگر در دوره اول متوسطه از درسی به دلیل آموزش اشتباه، معلم سختگیر، نمره پایین، آموزش مجازی و... زده شده در صورتی که قبلا به آن علاقه داشتید؛ بار دیگر تجدید نظر کنید و آن درس را با علاقه بخوانید و تحقیق کنید. باز هم نکته مهم در این موضوع است که تحت تاثیر عوامل بیرونی تصمیم نگیرید و نظر خودتان در اولویت باشد.

اگر علاقه‌مند هستید که بیشتر راجب هر رشته اطلاعات داشته باشید و نظرات کسانی که در آن رشته ها تحصیل کردند را بخوانید حتما برایمان کامنت بگذارید و سوالات خودتان را بپرسید.angel

حتما به فایل ضمیمه گوش کنیدsmiley

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فایل های ضمیمه

تجربه شخصی در زمینه تغییر رشته

1 نظر

شنبه 29 خرداد 1400

مطالب خوبی بود

نظر شما چیست؟